Όταν οι γονείς επεμβαίνουν στο επαγγελματικό μας μέλλον

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ! Δυστυχώς του μίλησε και η καθηγήτρια μαθηματικών στο ιδιαίτερο χωρις να το ξέρω και πριν τον κουβεντιάσω εγώ. Και για την ακρίβεια απο εκείνη έμαθα οτι είναι τόσο δύσκολη. Μαλιστα μου είπε "πρεπει να τον σταματήσετε" κατα λέξη....
Και ξεκίνησε ο αγώνας...του μιλησαμε ολοι κ ο θειος του ακόμα που τον εμπιστέυεται...τιποτα....Και έχω απελπιστεί....
Μου ειπε ¨'η ζωή είναι δική μου και πρεπει να σεβαστείτε την επιλόγή μου οπως και εγω να υποστώ τις συνέπειες αν δεν τα καταφέρω"
Του ειπα οτι θα το σεβαστώ οσο και αν το θεωρώ λάθος και οτι θα είμαι δίπλα του αν αποφασίσει να αλλαξει κατευθυνση η να δηλώσει και αλλες σχολές....
Δυστυχώς του ζήτησα να παμε στον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού που έχει ήδη κανει το πρώτο ραντεβού για να του δείξει ολές τις σχολές και μου είπε οχι.
Εκλαψα παρακαλεσα δεν καταφερα τίποτα...

Ίσως να τον άφηνες να δώσει φέτος αφού μάλλον δε θα περάσει και μέχρι του χρόνου να τον πείσεις είτε να διαβάσει περισσότερο είτε να επιλέξει κάτι άλλο.

Το σκέφτηκα και αυτό...και ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΗ ΒΑΣΗ????
τι κανω τότε???????
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο κάθε γονιός ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον το παιδί του. Θέλω να πω ότι αποκλείεται να μην ξέρετε "τα κουμπιά" του! Κάποιος τρόπος πειθούς που έχει αποτελέσματα σ΄έναν άνθρωπο, δεν έχει απολύτως κανέναν αντίκτυπο σε κάποιον άλλον! Αν λοιπόν πιστεύετε ότι έχετε εξαντλήσει όλα τα μέσα για να τον κάνετε ν΄αλλάξει γνώμη, τότε θα αναγκαστείτε να δεχτείτε την απόφασή του η οποία θα τον οδηγήσει σε 2 αποτελέσματα. ΄Η θα δυσκολευτεί τόσο πολύ οπότε θα απογοητευτεί και θελήσει ν΄αλλάξει πορεία (εδώ που τα λέμε αν χάσει και 1-2 χρόνια μέσα σε μια ολόκληρη ζωή που έχει μπροστά του, δεν χάλασε ο κόσμος) ή θα καταφέρει να ολοκληρώσει τις σπουδές του οπότε τότε που θα έχει πήξει και το μυαλό του περισσότερο, υπάρχει περίπτωση να δεχτεί τη λύση που του προτείνετε (νομίζω ακόμα κι αν έχει το πτυχίο του μαθηματικού αντί του οικονομολόγου και πάλι θα μπορέσετε να τον βοηθήσετε να διεκδικήσει τη θέση στην οποία αναφέρεστε).
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ο κάθε γονιός ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον το παιδί του. Θέλω να πω ότι αποκλείεται να μην ξέρετε "τα κουμπιά" του! Κάποιος τρόπος πειθούς που έχει αποτελέσματα σ΄έναν άνθρωπο, δεν έχει απολύτως κανέναν αντίκτυπο σε κάποιον άλλον! Αν λοιπόν πιστεύετε ότι έχετε εξαντλήσει όλα τα μέσα για να τον κάνετε ν΄αλλάξει γνώμη, τότε θα αναγκαστείτε να δεχτείτε την απόφασή του η οποία θα τον οδηγήσει σε 2 αποτελέσματα. ΄Η θα δυσκολευτεί τόσο πολύ οπότε θα απογοητευτεί και θελήσει ν΄αλλάξει πορεία (εδώ που τα λέμε αν χάσει και 1-2 χρόνια μέσα σε μια ολόκληρη ζωή που έχει μπροστά του, δεν χάλασε ο κόσμος) ή θα καταφέρει να ολοκληρώσει τις σπουδές του οπότε τότε που θα έχει πήξει και το μυαλό του περισσότερο, υπάρχει περίπτωση να δεχτεί τη λύση που του προτείνετε (νομίζω ακόμα κι αν έχει το πτυχίο του μαθηματικού αντί του οικονομολόγου και πάλι θα μπορέσετε να τον βοηθήσετε να διεκδικήσει τη θέση στην οποία αναφέρεστε).

Και εγώ καπως έτσι σκέφτομαι Λένω...αλλωστε δεν μου αφησε αλλους δρόμους...και λυπάμαι....
Οσο για να τον πεισουμε είναι μάλλον θαυμα...
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Η πρόθεσή σας, όπως και κάθε γονέα, να βοηθήσετε το παιδί σας είναι σίγουρα ένδειξη απεριόριστης αγάπης. Όμως, βλέποντας πολλά άτομα των οποίων οι οικογένειες είχαν "σίγουρες" δουλειές στην Ελλάδα να φεύγουν στο εξωτερικό για τον άλφα ή βήτα λόγο (συνήθως σχετικό με την οικονομική κρίση), θα σας συμβούλευα να μην θεωρείτε τίποτα, απολύτως τίποτα, δεδομένο. Σε πέντε-έξι χρόνια που θα πάρει ο γιος σας πτυχίο δεν γνωρίζετε, δεν γνωρίζουμε πώς μπορεί να έχουν διαμορφωθεί οι συνθήκες, ακόμα και στην τράπεζα όπου εργάζεστε εσείς. Και δεν ξέρετε, ακόμα κι αν ο γιος σας τελειώσει εν τέλει Οικονομικά ή Πληροφορική, μπορεί να απορρίψει τη σίγουρη δουλειά που θα του βρείτε και να σηκωθεί να φύγει στο εξωτερικό, να κυνηγήσει κάποια άλλη θέση, κάποιο μεταπτυχιακό/διδακτορικό επί πληρωμή.
Δεν αμφισβητώ ότι το Μαθηματικό είναι μία πολύ δύσκολη σχολή αλλά πρέπει να ξέρετε πως ο γιος σας θα κάνει στο τέλος ό,τι επιλέξει, ακόμα κι αν από την αρχή μπει σε μία σχολή την οποία μπορεί να βγάλει σχετικά εύκολα στα τέσσερα-πέντε χρόνια. Οπότε, η δική μου συμβουλή, ως άτομο που έχει δει δεκάδες περιπτώσεις νέων να εγκαταλείπουν τα σχέδια των γονιών τους, τις σίγουρες θέσεις, τις οικογενειακές επιχειρήσεις για τον άλφα ή βήτα λόγο και να κυνηγάνε κάτι άλλο, είναι να μην θεωρείτε τίποτα σίγουρο, εκτός από το γεγονός ότι οι επιλογές θα είναι του γιου σας. Εφόσον του έχετε δώσει σωστά ερεθίσματα και έχετε αποτελέσει ένα σωστό πρότυπο για εκείνον, εργατικό, υπεύθυνο, που παλεύει, θα τα καταφέρει με ό,τι κι αν καταπιαστεί, μην έχετε αμφιβολία. Αλλά, να θυμάστε, πως όπως εσείς κάνατε τις δικές σας επιλογές, έτσι θα κάνει και ο ίδιος τις δικές του.

ΥΓ: Και, ναι, σαφώς για να κάνει τις επιλογές του πρέπει να τον χρηματοδοτείτε. Αλλά μην το χρησιμοποιήσετε εκβιαστικά αυτό. Ξέρω οικογένεια που το έκανε, το άτομο που το υπέστη εν τέλει σπούδασε στο εξωτερικό με υποτροφίες, δούλεψε και σε σέρβις και σε λάντζα, πήρε πτυχία, μάστερ και λοιπά και πλέον βγάζει περισσότερα λεφτά απ' όλους του τους συγγενείς μαζί. Και ξέρω και άλλο άτομο που σπουδάζει με υποτροφία έξω, έπειτα από μία δεκαετία "αιώνιας φοίτησης" στη σχολή όπου το πίεσαν να μπει οι γονείς για να αναλάβει την οικογενειακή επιχείρηση. Έχει να πατήσει το πόδι του Ελλάδα πολλά χρόνια, δεν έχει καμία επαφή με τους γονείς του. Αυτά σας τα γράφω επειδή τα έχω δει να συμβαίνουν και επειδή οι άνθρωποι είμαστε απρόβλεπτοι, ειδικά υπό πίεση. Μην τον πιέζετε τον γιο σας γιατί δεν ξέρετε πώς θα αντιδράσει.

Με κάθε καλή διάθεση.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ καπως έτσι σκέφτομαι Λένω...αλλωστε δεν μου αφησε αλλους δρόμους...και λυπάμαι....
Οσο για να τον πεισουμε είναι μάλλον θαυμα...


Να ξέρετε ότι δεν είστε η μόνη που αντιμετωπίζει αυτά τα προβλήματα! Τα παιδιά αναγκάζονται δυστυχώς να αποφασίσουν για το μέλλον τους πριν καλά-καλά συνειδητοποιήσουν "τα θέλω" τους και πριν να έχουν αντίληψη του κόσμου τον οποίο μετά λίγα χρόνια θα κληθούν να αντιμετωπίσουν! Ακόμα κι εγώ που έχω πια ολοκληρώσει τις σπουδές μου, προσπάθησα να πω δυο κουβέντες σε παιδιά μέσα σ΄αυτό το φόρουμ σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρουν ή όχι ορισμένες σχολές και δυστυχώς επέμειναν στις απόψεις τους. Προσπαθήστε να κρύψετε την αγωνία σας γιατί όσο διαισθάνεται ότι συνεχίζει να σας απασχολεί, τόσο θα πεισμώνει! Δείξτε ότι το έχετε αποδεχτεί και ότι επανήλθατε στην καθημερινή σας διάθεση! Ποτέ δεν ξέρετε τι μπορεί να γίνει στο τέλος! Υπομονή και καλή επιτυχία σας εύχομαι!
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παρα πολυ τεκμηριωμενες ώριμες και προσγειωμένες οι απαντησεις σας! Πραγματικά με βοηθουν πολύ ειδικά τώρα που έχω θολωσει...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι λίγο περίεργο θέμα καθώς οι απαντήσεις μπορεί να κυμανθούν σε πολλές κατευθύνσεις. Το κακό είναι ότι τα παιδιά σε αυτή την ηλικία, σκέφτομαι αρκετά με το συναίσθημα παρά με τη λογική, και αυτό είναι τεράστιο πρόβλημα σε καθημερινή βάση. Επηρεάζονται αρκετά από τους γύρω, από τη τηλεόραση και από πολλά άλλα. Από την άλλη πλευρά, ας πούμε ότι σας ακούει και περνάει στη σχολή που εσείς επιθυμείτε, καθώς όπως προείπατε υπάρχουν σημαντικά πλεονεκτήματα. Ωστόσο, φανταστείτε το παιδί να περάσει σε σχολή που εσείς θέλετε, και να την παρατήσει ή να μην έχει κίνητρο να την τελειώσει.

Ίσως πρέπει να του μιλήσετε και να του εξηγήσετε με ένα πλάνο σε ένα χαρτί, για την οικονομική κατάσταση στη χώρα, τα επαγγέλματα που επιβιώνουν και να του εμφανίσετε αποδεικτικά στοιχεία ότι τα επαγγέλματα που επιθυμεί έχουν τεράστια ανεργία και μη ζήτηση, εν αντιθέση με αυτά που του προτείνετε εσείς τα οποία καθιστούν σε μια πολύ ισχυρή βάση στη σημερινή εποχή. Επιπλέον μια βόλτα, σε κάποιες υπηρεσίες, και ειδικά στο χώρο εργασία σας, νομίζω ότι θα τον πείσει να κατευθυνθεί διαφορετικά στο μυαλό του. Κάποιες φορές πρέπει τα μικρά παιδιά να τα πηγαίνουμε βόλτα σε χώρους για να ανοίγει το μυαλό τους. Όπως ας πούμε σε μια δουλειά σε μια οικοδομή, στη θέση των διανομών και να κοιτούν κάποια πράγματα έτσι ώστε να ταρακουνιούνται και να διαβάζουν περισσότερο προσπαθώντας να σπουδάσουν το καλύτερο δυνατό για εκείνα και να μην έχουν το συναίσθημα που τους προδίδει.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη είναι να προσπαθήσετε να πλάσετε το καθένα σενάριο και να τους εξηγήσετε πώς αυτό θα εξελιχθεί σε βάθος 10ετίας ή 15ετίας.
Από την μία πλευρά, έχει μια εύκολη, για τον ίδιο, κατεύθυνση, που θα τον οδηγήσει σε μια σχολή, από όπου θα μπορέσει να αποφοιτήσει σύντομα και να έχει μια καλή εναρκτήρια θέση στην επαγγελματική σταδιοδρομία. Από την άλλη, έχει μια δύσκολη κατεύθυνση, που οδηγεί σε μια σχολή υψηλών απαιτήσεων, που σε καμία περίπτωση δεν εξασφαλίζει επαγγελματικά κάτι.

Είναι σημαντικό να κατανοήσει ότι οι ρομαντικές αξίες του να επιλέγεις το δύσκολο μονοπάτι, να πετυχαίνεις κάτι που οι άλλοι θεωρούν ακατόρθωτο και να διαπρέπεις σε έναν τομέα που θεωρείται "ταμείο ανεργίας", προφανώς προσφέρουν κάτι πολύ ελκυστικό σε έναν νέο 17-18 χρονών, που θεωρεί ότι ο κόσμος του ανηκεί.
Μπορεί η σίγουρη θέση με καλό αρχικό μισθό να του φαίνονται βυσματικές και ίσως να θεωρεί ότι επειδή όλοι σκέφτονται έτσι, για αυτό κατάντησε η χώρα εδώ που είναι.
Ωστόσο, αυτό που πρέπει να καταλάβει είναι ότι, τώρα θέλει να πάρει το δύσκολο μονοπάτι, όταν έχει εξασφαλισμένο το άμεσο μέλλον του και δεν αντιλαμβάνεται την αξία του χρήματος. Το φαγητό έρχεται τζάμπα, ενοίκιο δεν πληρώνει, ούτε έχει δει πώς είναι η διαδικασία εύρεσης εργασίας ή ενοικίασης σπιτιού. Αυτά τα πράγματα δεν μπορεί να αντιληφθεί, και είναι λογικό για ένα παιδί στην ηλικία του, οπότε είναι δική σας δουλειά να του τα εξηγήσετε.
Όσο πιο κοντά στην δική του πραγματικότητα το φέρετε, τόσο καλύτερα θα το καταλάβει. Στην τελική, είναι πολύ καλύτερα να μαλώσετε τώρα και να σας αναγνωρίσει ότι είχατε δίκιο και πράξατε ορθά σε 5-6 χρόνια, παρά να το αφήσετε στο έλεος της μοίρας, γιατί τότε θα πρέπει και εσείς και ο ίδιος να αντιμετωπίσετε τις συνέπειες, οι οποίες δεν διορθώνονται εύκολα.
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ναι σωστά ολα αυτά! ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΩ τη θέση μου με ποσοστά ανεργίας. Θα του δώσω όλα τα δεδομένα! ολα τα σενάρια! ολες τις συνεπειες για την κάθε κίνηση του. Με ηρεμία γιατι φοβάμαι μη πεισμώσει περισσότερο...Ελπίζω να με ακουσει......ολες οι αποψεις ειναι πολύ σωστά τοποθετημενες με ωριμο τροπο!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,851 μηνύματα.
@angelaRet Έχεις δίκαιο είμαι 30 τόσο χρονών και βλέπω στη πράξη τις λάθος επιλογές των συνομηλίκων όταν ήταν να διαλέξουν σχολή. Πρέπει να τον μεταπίσεις γιατί την λάθος επιλογή του παιδιού εσύ θα την πληρώσεις γιατί πρέπει να τον χρηματοδοτείς εφόρου ζωής. Επίσης η μακροχρόνια ανεργία/αεργία καταστρέφει τους ανθρώπους. Γι' αυτό είμαι κατά των επιδομάτων, εις βάρος της επιχειρηματικότητας, που δίνονται από τις ελληνικες κυβερνήσεις.

Για μένα δελεασέ τον με κάθε τρόπο. Τάξε του αυτοκίνητο. Δεν είμαστε εποχές ΠΑΣΟΚ που ο καθένας σπούδαζε ότι ήθελε και είχε σίγουρη απασχόληση. Τώρα αν κάποιος έχει σίγουρη θέση σε κάποιο τομέα είναι αυτοκτονία να μη επενδύσει τις σπουδές του ώστε να γίνει σε αυτόν τον τομέα.

Στη χειρότερη αν δεν το πείσεις, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Μαθηματικό είναι πολύ δύσκολη σχολή αλλά μπορεί να σχοληθεί με οικονομία. Σε κάθε περίπτωση μην διαλέξει Πάτρα.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εναλλακτική σκέψη ως η "μέση λύση": τμήματα Στατιστικής; (και κλάδος μαθηματικών από θετική κατεύθυνση, πιο "light" μαθηματικό ως προς το διάβασμα και δικαιώματα οικονομικού, για τις εργασιακές διευκολύνσεις που αναφέρετε)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το παιδί αυτό που κάνει είναι από αντίδραση και δε θα σταματήσει μέχρι να ωριμάσει.... και ο καλύτερος τρόπος είναι να αδιαφορήσεις και να είσαι απόλυτη και πιο αυστηρή μαζί του, εφοσον μπορεί να πάρει αποφάσεις πρέπει να υποστεί και τις συνέπειες. Να του θέσεις όρο αν θέλει να περάσει μαθηματικό βαθμολογία στα μαθηματικά. Να τον αναγκάσεις να πάρει και οικονομικά και να του κάνεις ιδιαίτερα σε αυτά.

Εφοσον το παιδί ήθελες να το κάνεις ή πληροφορικό ή οικονομολόγο μπορούσες με απλες κινήσεις όσο ήταν Δημοτικό ή Γυμνάσιο να το σπρώξεις εκεί που θέλεις. Τώρα είναι πολύ δύσκολο.
Ομως λύση υπάρχει.
1) Nα είσαι απόλυτη, με την κατεύθυνση ,,,, να πάρει τεχνολογική,... εφοσον θελει μαθηματικό από ότι ξέρω μπορεί και μέσω της τεχνολογικής (δε ξέρω το νέο σύστημα :/ να πάρει κατευθυνση που μπορεί να περάσει και μαθηματικό και οικονομικά και πληροφορική)
2) Να του θέσεις όρο να μπει σε μαθηματική σχολή αν γράψει καλά στις πανελλαδικές μαθηματικά
3) Να του βάλεις από τώρα όρο ποιες μαθηματικές σχολές να διεκδικήσει (Αθήνα, Θεσσαλονίκη)
4) Θα φτιάξεις μαζί του το μηχανογραφικό........
5) Εφόσον πάει κάπου μακριά από την πόλη σε σχολή που δεν επιθυμείς μη τον χρηματοδοτείς και στείλτον στρατό
6) Μετά τον στρατό στείλτον στην Κύπρο σε ιδιωτικό Πανεπιστήμιο Πληροφορικής ή οικονομικών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Το παιδί αυτό που κάνει είναι από αντίδραση και δε θα σταματήσει μέχρι να ωριμάσει.... και ο καλύτερος τρόπος είναι να αδιαφορήσεις και να είσαι απόλυτη και πιο αυστηρή μαζί του, εφοσον μπορεί να πάρει αποφάσεις πρέπει να υποστεί και τις συνέπειες. Να του θέσεις όρο αν θέλει να περάσει μαθηματικό βαθμολογία στα μαθηματικά. Να τον αναγκάσεις να πάρει και οικονομικά και να του κάνεις ιδιαίτερα σε αυτά.

Εφοσον το παιδί ήθελες να το κάνεις ή πληροφορικό ή οικονομολόγο μπορούσες με απλες κινήσεις όσο ήταν Δημοτικό ή Γυμνάσιο να το σπρώξεις εκεί που θέλεις. Τώρα είναι πολύ δύσκολο.
Ομως λύση υπάρχει.
1) Nα είσαι απόλυτη, με την κατεύθυνση ,,,, να πάρει τεχνολογική,... εφοσον θελει μαθηματικό από ότι ξέρω μπορεί και μέσω της τεχνολογικής (δε ξέρω το νέο σύστημα :/ να πάρει κατευθυνση που μπορεί να περάσει και μαθηματικό και οικονομικά και πληροφορική)
2) Να του θέσεις όρο να μπει σε μαθηματική σχολή αν γράψει καλά στις πανελλαδικές μαθηματικά
3) Να του βάλεις από τώρα όρο ποιες μαθηματικές σχολές να διεκδικήσει (Αθήνα, Θεσσαλονίκη)
4) Θα φτιάξεις μαζί του το μηχανογραφικό........
5) Εφόσον πάει κάπου μακριά από την πόλη σε σχολή που δεν επιθυμείς μη τον χρηματοδοτείς και στείλτον στρατό
6) Μετά τον στρατό στείλτον στην Κύπρο σε ιδιωτικό Πανεπιστήμιο Πληροφορικής ή οικονομικών.

Δυστυχως εχουν αλλαξει με το νεο συστημα τα πραγματα. Μαθηματικο κ πληροφορικη ειναι μονο απο 2ο πεδιο. Οικονομικα κ πληροφορική απο το 4ο πεδιο. Δεν μπορει να παρει οικονομικα δυστυχως.Το προβλημα είναι οτι το 2ο πεδιι ειναι δυσκολο φυσικη μαθηματικα Χημεια. Μιλησα σημερα με το φροντιστήριο κ θα προσπαθησουν να τον πεισουν να αλλαξει πεδιο εφόσον στη χημεια γραφει πολυ χαμηλα...Αντιδραση ειναι αλλα μηπως τελευταία στιγμη αλλαξει,...του μιλησα για την ανεργια. Του ειπα οτι θα εχει λιγοτερες ωρες φροντιστηριο κ λιγοτερο διαβασμα ....εχει κλεισει τα αυτια...εχω απελπιστει...ναι εχω ενημερωθει για ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο στην κυπρο που το αναγνωριζει το δικατσα. Θελει χρημα....κ τις επιλογες του θα τις πληρωσω κ εγω πολυ ακριβα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Αν του έχετε πει όλα αυτά και ακόμα να πειστεί, τότε πρέπει να σεβαστείτε την επιλογή του και να τον στηρίξετε!
Εξάλλου κανείς δεν είναι σίγουρος για το μέλλον του.
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν μπορω να στηρίξω μια τοσο λαθος επιλογη! Τουλαχιστον αν θελει να μπει τοοοοσο πολυ ας παλεψει να περασει μονο Αθήνα. Επίσης μιλουσα σήμερα το πρωι με έναν κυριο ο οποιος τελειωσε το μαθηματικό κ μου ειπε κατα λέξη "Εκαψα το μυαλο μου εκει μεσα!!! και μετά που εκανα μεταπτυχιακό ήμουν πολύ κουρασμένος ηδη" Επισης μου επισήμανε οτι για μεταπτυχιακό στα χρηματο-οικονομικά στο πανεπιστημιο Πειραια του ζητησαν βαθμό πτυχιου απο 7.5 και πάνω Το αποτέλεσμα: Δουλευει σε μια βιομηχανικη εταιρια κ κανει διαφορες ασχετες με το αντικειμενο του δουλειές!Δεν μπορώ να τον αφήσω να πηγαίνει στον γκρεμό και να τον κοιταω!
Καποιος πρεπει να τον σταματήσει! Μετα από χρόνια ίσως καταλάβει...
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
παιδιά είμαι μητέρα ενος εφηβου 17 χρονων που καλείται να επιλέξει κατευθυνση θετική η οικονομικά. Τον έχω παρακαλέσει να σκεφτεί σοβαρά τα οικονομικά ή πληροφορική αφού δουλευω σε τράπεζα και έχω τη δυνατότητα να τον βοηθήσω και να μπει σε πολύ καλή θέση. Μέχρι τα χριστούγεννα ήταν μετριος μαθητης στα μαθηματικά κ τη φυσική ένω στη χημεία δεν έχει διαβάσει καθόλου. Του εκανα ιδιαίτερα στα 2 πρωτα μαθήματα και ανέβηκε αρκετά. Μου ανακοίνωσε ότι θα πάει θετική κατευθυνση και συγκεκριμένα έχει αποφασίσει να δηλώσει μόνο τη μαθηματική σχολή που έχει χαμηλά μόρια. Οι 2 καθηγητές μαθηματικών του εξηγούν ότι ειναι μία πάρα πολύ δύσκολη σχολή κ οι περισσότεροι το τελειώνουν σε 7 με 8 χρόνια ενώ κάποιοι την παρατούν τη σχολή. Ομως είναι ανέδοτος στην επιλογή του! Αδιαφορεί για μια σίγουρη θέση ξεκινώντας με πολύ καλο μισθό και επιπλέον αν παει προς την οικονομική κατεθυνση δεν θα πρεπει να πιεστεί κ να διαβάζει άπειρες ώρες φυσική και χημεία που δεν αγαπά. Οι καθηγητές του μου έχουν πει οτι για να τελειώσει καποιος το μαθηματικό θα πρέπει να ρίξει άπειρες ώρες διάβασμα και να το αγαπά πολύ το αντικείμενο. Κατι που δεν πιστεύω ότι ξαφνικά αγάπησε τα μαθηματικά απο τα χριστούγεννα μέχρι τώρα.
Πως μου προτείνετε να χειριστώ το θέμα?
Καλημέρα,
διαβάζω το θέμα από χθες και προβληματίζομαι για το πώς να απαντήσω. Θεωρώ ότι η σκοπιά σας είναι αντικειμενική και δικαίως αγχώνεστε/στεναχωριέστε, δεν είναι η τυπική συμπεριφορά γονιού που προσπαθεί να χειραγωγήσει το παιδί του γιατί δεν ακολουθεί το μονοπάτι που του χάραξε. Πλέον ζούμε σε εποχές που δεν μας παίρνει να λέμε "εντάξει ας περάσει σε μια σχολή και ας την βγάλει". Από την άλλη, κρίνοντας από το πώς περιγράφετε την αντίδραση του γιου σας, μάλλον είναι απλά αντιδραστικός επειδή επιμένετε τόσο, όμως είναι σχεδόν ενήλικας και η λύση να τον κλειδώσετε στο σπίτι μέχρι να αλλάξει γνώμη δεν θα πιάσει.

Στην θέση σας θα έκανα μια μεγάλη συζήτηση μαζί του, χωρίς πίεση ή προσπάθεια επιβολής γνώμης. Σε αυτή την φάση δεν πρόκειται να καταλάβει ότι το κάνετε για το μελλοντικό καλό του, γιατί έχει τα μυαλά ενός εφήβου 18 χρονών και φτάνει μέχρι την φοιτητική ζωή, παρ' όλα αυτά με αυτά τα ίδια μυαλά ενηλικώνεσαι και ψηφίζεις, οπότε δεν μπορούμε να τα μηδενίζουμε όσο λάθος και αν πιστεύουμε ότι είναι. Πρέπει να καταλάβει ότι έκανε μαλακία μόνος του, γιατί αλλιώς όσο το υποδαυλίζετε και εσείς από πίσω δεν θα το παραδεχτεί ποτέ στον εαυτό του από εγωισμό.
Αυτό που πρέπει να του κάνετε σαφές είναι ότι έχει το δικαίωμα της επιλογής, αλλά θα έχει και την αντίστοιχη αντιμετώπιση. Αν επιλέξει μια σχολή (όπως αυτές που θέλετε), με διευκόλυνση στην επαγγελματική αποκατάσταση, θα έχει το χαρτζιλίκι του και την υποστήριξή σας για να την τελειώσει μια ώρα αρχύτερα και να απορροφηθεί στην αγορά εργασίας. Αν επιλέξει μια σχολή που κρίνετε ότι θα τον οδηγήσει στο ταμείο ανεργίας, τότε θα πρέπει να αυτοσυντηρηθεί μόνος του από την ενηλικίωση και μετά, και η υποστήριξή σας θα είναι μόνο συναισθηματική. (Και να γίνει σαφές ότι αυτό δεν γίνεται τιμωρητικά, αλλά για το καλό του ώστε να μάθει από νωρίς ότι θα έχει δυσκολίες αυτοσυντήρησης). Όχι χαρτζιλίκι, όχι μίσθωση σπιτιού σε άλλη πόλη με δικά σας λεφτά πέρα από το πρώτο νοίκι, όχι λεφτά για μαθήματα οδήγησης ή αμάξι. Αν δεν αλλάξει γνώμη παρά την ανακοίνωση, θα τα βρει παλούκια στο πρώτο εξάμηνο: αυτοσυντήρηση, παρακολούθηση σχολής και φοιτητική ζωή που τόσο περιμένει ανύπαρκτη λόγω έλλειψης χρόνου. Του δίνω 3-4 μήνες μέχρι να γυρίσει πίσω και να σας πει για 10% ή πανελλήνιες εκ νέου. Διαφορετικά συγχαρητήρια, θα έχετε δημιουργήσει έναν νέο ικανό να αυτοσυντηρηθεί επαρκώς από τα 18 του ενώ σπουδάζει (λίγοι τα καταφέρνουν), που σημαίνει ότι θα αναπτύξει πολύ καλές κοινωνικές δεξιότητες που θα τον σώσουν στο μέλλον επαγγελματικά. Είτε εξασκήσει το επάγγελμα του μαθηματικού είτε όχι.

Καλή επιτυχία :)
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας! Απόλυτα! Και αυτό θα πράξω, αφού πρώτα το κάνω απόλυτα ξεκάθαρο στο μυαλό μου!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδια με βοηθησατε παρα πολύ και σας ευχαριστώ θερμα!
Μιλησαμε με το παιδι κ ακολουθησα τις συμβουλες σας. Ειδα οτι λιγο μαλακωσε ως προς την αλλαγη των σχολων, οχι για αλλαγη κατευθυνσης. Κατι ειναι και αυτο.
Επειδη ειναι πολυ δυσκολα τα εξεταζομενα μαθηματα σκεφτομαι να εχω ενα plan b αν δεν περασει.
Ο fockos αναφερθηκε σε σπουδες στην κυπρο.
Μηπως γνωριζετε πληροφοριες κ συγκεκριμενα για τα αναγνωρισμενα πανεπιστημια οπως το ευρωπαικο πανεπιστημιο κυπρου?.
Ηθελα τη γνωμη σας. Ευχαριστω πολυ
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παιδια με βοηθησατε παρα πολύ και σας ευχαριστώ θερμα!
Μιλησαμε με το παιδι κ ακολουθησα τις συμβουλες σας. Ειδα οτι λιγο μαλακωσε ως προς την αλλαγη των σχολων, οχι για αλλαγη κατευθυνσης. Κατι ειναι και αυτο.
Επειδη ειναι πολυ δυσκολα τα εξεταζομενα μαθηματα σκεφτομαι να εχω ενα plan b αν δεν περασει.
Ο fockos αναφερθηκε σε σπουδες στην κυπρο.
Μηπως γνωριζετε πληροφοριες κ συγκεκριμενα για τα αναγνωρισμενα πανεπιστημια οπως το ευρωπαικο πανεπιστημιο κυπρου?.
Ηθελα τη γνωμη σας. Ευχαριστω πολυ

Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: (Ιδιωτικό)
https://www.unic.ac.cy/el/apply/?

Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος: (Ιδιωτικό)
https://www.nup.ac.cy/gr/?

Πανεπιστήμιο Κύπρου: (Δημόσιο)
https://www.ucy.ac.cy/el/

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου: (Ιδιωτικό)
https://www.euc.ac.cy/el/home

Μερικά από τα πανεπιστήμιο Κύπρου
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Για να περασει καποιος σε δημοσιο τι βαθμολογια πρεπει να εχει? Να φανταστω βαθμο απολυτηριου θελει οχι βαθμολογια πανελληνιων?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top