Όταν η διαφήμιση γίνεται τέχνη

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.


Άσχετο και δεν ενδιαφέρει κανέναν, αλλά πληροφοριάκά, ο μεταλλάς είναι από τη Ρόδο... (άσχετο τελείως...)


Μία που μου αρέσει πολύ, και θεωρώ ότι αποτελεί ένα είδος τέχνης, με την έννοια ότι η κατανάλωση του προϊόντος προσφέρει στον καταναλωτή ένα είδος ενέργειας, ώστε να φωτίζεται ότι υπάρχει τριγύρω του, είναι αυτή εδώ... Στην οποία μου αρέσει τρελά το τραγούδι, αν και δε συνηθίζω να ακούω τέτοια ντίσκο κομμάτια.(New Order-Blue Monday)


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=UW4SIdXR8ks[/ame]



Και αυτό μου αρέσει πολύ.[ame]https://www.youtube.com/watch?v=1GLu73rPQJ8[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Την τελευταία την έψαχνα καιρό αλλά δεν την έβρισκα. Πολύ ωραία είναι. Από τις αγαπημένες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.

Όντως πολύ ωραία διαφήμιση.
Προσωπικά βρίσκω πολύ έξυπνο το επικοινωνιακό τρίκ,τη σύζευξη του ασήμαντου(ένα χαρτάκι πόστ ιτ) με τις ευχές απλών ανθρώπων που υπογραφουν με το μικρο τους όνομα και του τεράστιου(ένα αεροπλάνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ρε παιδιά πουθενά το ανδροϊδές του Walker; Απλά η κορυφαία διαφήμιση...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=AYC8fTv2jp4[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι το είχαμε ξανα βάλει αυτό.^ Δεν θυμάμαι καλά..

Η καινούρια της LG μου αρέσει.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=-rUANZtlFWo[/ame]
Eίναι άσχετο με την τηλεόραση αλλά μ' αρέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Πολυ ωραια η διαφημιση Βαμπι. Την ειδα και 2η φορα στο καπακι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Βασικά είναι από τις πιο εκνευριστικές διαφημίσεις (no offense). Στην ουσία σου παρουσιάζει πως είναι η μίζερη ζωή που προσφέρει το σύστημα, και μετά σου προσφέρει το ψεύτικο όραμα του πόσο ωραία θα ήταν αν είχες μια LG.
Ok. Δηλαδή διαφημίζει την έννοια της αυταπάτης, ενώ η πραγματική χαρά είναι εκεί έξω, και όχι στο χαζοκούτι.
Και? Τι θα αλλάξει αν πάρω την καινούρια LG? Θα θαμπωθώ και θα κολλήσω περισσότερο στην καλύτερη...
Εφόσον το νήμα αφορά τη διαφήμιση που φτάνει τα όρια της τέχνης, να μου λείπει μια τέτοια τέχνη που θα υπηρετεί το διεθνές σύστημα αποβλάκωσης. Η τέχνη είναι αντισυμβατική και εκ φύσεως αντιδραστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εφόσον το νήμα αφορά τη διαφήμιση που φτάνει τα όρια της τέχνης, να μου λείπει μια τέτοια τέχνη που θα υπηρετεί το διεθνές σύστημα αποβλάκωσης. Η τέχνη είναι αντισυμβατική και εκ φύσεως αντιδραστική.
μην περιοριζεσαι μονο στις διαφημισεις της τηλεορασης,υπαρχουν πολυ ενδιαφερουσες εντυπες διαφημισεις,εξυπνα μπανερακια,υπαιθριες διαφημισεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αρχικό μήνυμα από garch (Εμφάνιση μηνύματος)
Εφόσον το νήμα αφορά τη διαφήμιση που φτάνει τα όρια της τέχνης, να μου λείπει μια τέτοια τέχνη που θα υπηρετεί το διεθνές σύστημα αποβλάκωσης. Η τέχνη είναι αντισυμβατική και εκ φύσεως αντιδραστική.

μην περιοριζεσαι μονο στις διαφημισεις της τηλεορασης,υπαρχουν πολυ ενδιαφερουσες εντυπες διαφημισεις,εξυπνα μπανερακια,υπαιθριες διαφημισεις....

Φυσικά, συμφωνώ. Αλλά δεν βλέπω που αντιτίθεται αυτό με το σχόλιό μου. Μιλάω για το θέμα της διαφήμισης, γιατί η τέχνη περνά πολλές φορές κοινωνικά μηνύματα. Εσύ θα ένιωθες πιο ελεύθερος αν αγόραζες αυτή την LG?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Φυσικά, συμφωνώ. Αλλά δεν βλέπω που αντιτίθεται αυτό με το σχόλιό μου. Μιλάω για το θέμα της διαφήμισης, γιατί η τέχνη περνά πολλές φορές κοινωνικά μηνύματα. Εσύ θα ένιωθες πιο ελεύθερος αν αγόραζες αυτή την LG?

λες οτι η τεχνη περνα κοινωνικα μηνυματα,μα και η διαφημιση το κανει αυτο,να σου υπενθυμισω την διαφημιση με τον Γιωργο Τσαλικη και το σλογκαν ''οχι αποψε οδηγω'',την διαφημιση για τα ποτα με σλογκαν ''μην οδηγειτε οταν πιειτε'' κ.α.,οπως επισης και παρα πολλες αντικαπνιστικες διαφημισεις πως οι παρακατω


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=5RU63e754Bw[/ame]


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=HgZYxnpikBc&feature=related[/ame]







τωρα οσον αφορα την τελευταια ερωτηση σου,οταν αγοραζεις ενα προιον,δεν αγοραζεις το ιδιο αλλα το οφελος του...με λιγα λογια το αγοραζεις γιατι εχεις εσυ ο ιδιος καποιο οφελος απο αυτο.αγοραζοντας λοιπον,την τηλεοραση,σιγουρα δεν γινεται η ζωη σου καλυτερη,οπως θελει να σου δειχνει η διαφημιση,ομως αισθανεσαι ανωτερος οτι δηλαδη εσυ εχεις την τοπ τηλεοραση ικανοποιεις την αναγκη για αυτοεπιβεβαιωση,αυτο το μηνυμα θελουν να μεταδωσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
λες οτι η τεχνη περνα κοινωνικα μηνυματα,μα και η διαφημιση το κανει αυτο,να σου υπενθυμισω την διαφημιση με τον Γιωργο Τσαλικη και το σλογκαν ''οχι αποψε οδηγω'',την διαφημιση για τα ποτα με σλογκαν ''μην οδηγειτε οταν πιειτε'' κ.α.,οπως επισης και παρα πολλες αντικαπνιστικες διαφημισεις πως οι παρακατω

Βρε παιδί μου δεν διαφωνώ, αλλά όταν λέμε ότι μια διαφήμιση αγγίζει την έννοια της τέχνης, δεν είναι μόνο θέμα τεχνικής, αλλά και θέματος. Μιλάω για τη συγκεκριμένη διαφήμιση και το κατά πόσο η απατηλή διαφήμιση ενός εμπορικού προϊόντος ως προϋπόθεση της ευτυχίας, δηλαδή μια διαφήμιση ενός κόσμου χωρίς αξίες και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΖΩΗ, μπορεί να χαρακτηριστεί ως τέχνη, να ενταχθεί δηλαδή σε μια κατηγορία έργων που είναι εκ φύσεως αντισυστημικά και αντιδραστικά προς τη μαζοποίηση και τον ευτελισμό της ζωής.


τωρα οσον αφορα την τελευταια ερωτηση σου,οταν αγοραζεις ενα προιον,δεν αγοραζεις το ιδιο αλλα το οφελος του...με λιγα λογια το αγοραζεις γιατι εχεις εσυ ο ιδιος καποιο οφελος απο αυτο.

Χμμμ αγοράζεις το όφελός του και το κόστος παραγωγής του για την ακρίβεια. Και το αγοράζεις γιατί έχεις ο ίδιος κάποιο όφελος, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, το όφελος ανήκει στην κατηγορία της ικανοποίησης τεχνητών αναγκών που δημιουργεί ο καταναλωτικός κόσμος.

αγοραζοντας λοιπον,την τηλεοραση,σιγουρα δεν γινεται η ζωη σου καλυτερη,οπως θελει να σου δειχνει η διαφημιση,ομως αισθανεσαι ανωτερος οτι δηλαδη εσυ εχεις την τοπ τηλεοραση ικανοποιεις την αναγκη για αυτοεπιβεβαιωση,αυτο το μηνυμα θελουν να μεταδωσουν.

χμμμ... κάπου στη σύνταξη έχω χάσει το νόημα αυτού που λες... δεν γίνεται η ζωή σου καλύτερη αλλά ικανοποιείς την ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση??
Δηλαδή αν δεν βρίσκεσαι σε καλύτερη κατάσταση, νοιώθεις ανώτερος από τους άλλους? Νοιώθεις ότι ζεις καλύτερα?
Χμμ λυπάμαι πραγματικά αν σκέφτεσαι έτσι...
Προσωπικά δεν νοιώθω 'κατώτερος' από οποιονδήποτε έχει 60άρα τηλεόραση επειδή εγώ έχω 22άρα, ούτε θα νοιώσω 'ανώτερος' αν πάρω μια 40άρα με υπερ-χρώματα...
Δεν χρειάζομαι οποιοδήποτε χαζοκούτι ή άλλο προϊόν για να εκτιμήσω το τί είμαι και τί προσφέρω στον κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Βρε παιδί μου δεν διαφωνώ, αλλά όταν λέμε ότι μια διαφήμιση αγγίζει την έννοια της τέχνης, δεν είναι μόνο θέμα τεχνικής, αλλά και θέματος. Μιλάω για τη συγκεκριμένη διαφήμιση και το κατά πόσο η απατηλή διαφήμιση ενός εμπορικού προϊόντος ως προϋπόθεση της ευτυχίας, δηλαδή μια διαφήμιση ενός κόσμου χωρίς αξίες και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΖΩΗ, μπορεί να χαρακτηριστεί ως τέχνη, να ενταχθεί δηλαδή σε μια κατηγορία έργων που είναι εκ φύσεως αντισυστημικά και αντιδραστικά προς τη μαζοποίηση και τον ευτελισμό της ζωής.




Χμμμ αγοράζεις το όφελός του και το κόστος παραγωγής του για την ακρίβεια. Και το αγοράζεις γιατί έχεις ο ίδιος κάποιο όφελος, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, το όφελος ανήκει στην κατηγορία της ικανοποίησης τεχνητών αναγκών που δημιουργεί ο καταναλωτικός κόσμος.



χμμμ... κάπου στη σύνταξη έχω χάσει το νόημα αυτού που λες... δεν γίνεται η ζωή σου καλύτερη αλλά ικανοποιείς την ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση??
Δηλαδή αν δεν βρίσκεσαι σε καλύτερη κατάσταση, νοιώθεις ανώτερος από τους άλλους? Νοιώθεις ότι ζεις καλύτερα?
Χμμ λυπάμαι πραγματικά αν σκέφτεσαι έτσι...
Προσωπικά δεν νοιώθω 'κατώτερος' από οποιονδήποτε έχει 60άρα τηλεόραση επειδή εγώ έχω 22άρα, ούτε θα νοιώσω 'ανώτερος' αν πάρω μια 40άρα με υπερ-χρώματα...
Δεν χρειάζομαι οποιοδήποτε χαζοκούτι ή άλλο προϊόν για να εκτιμήσω το τί είμαι και τί προσφέρω στον κόσμο...


κοιτα ,ειδα τη διαφημιση ξανα και ξανα για να την καταλαβω καλα.
συμφωνω στο οτι δεν θα νιωσεις πραγματικα ελευθερος με το να αγορασεις την νεα τηλεοραση τελευταιας τεχνολογιας.κανεις μας δεν νιωθει ελευθερος αγοραζοντας μια κανουρια τηλεοραση,απλα αυτο θελει να σου μεταδωσει,τωρα αν θα τα καταφερει ή οχι ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ωραία, χαίρομαι που συμφωνούμε.
Απλά εγώ δεν στάθηκα στο τεχνικό κομμάτι και στο αν θα πετύχει το στόχο της, όσο στο αν θα πρέπει να χαρακτηριστεί ως τέχνη ή ως κάτι που αγγίζει τα όρια της τέχνης με βάση το μήνυμα που προβάλλει και όχι το με τί μέσα και πόσο ωραία το προβάλλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ωραία, χαίρομαι που συμφωνούμε.
Απλά εγώ δεν στάθηκα στο τεχνικό κομμάτι και στο αν θα πετύχει το στόχο της, όσο στο αν θα πρέπει να χαρακτηριστεί ως τέχνη ή ως κάτι που αγγίζει τα όρια της τέχνης με βάση το μήνυμα που προβάλλει και όχι το με τί μέσα και πόσο ωραία το προβάλλει...
και εγω χαιρομαι.
για την συγκεκριμενη διαφημιση και ετσι οπως το θετεις συμφωνω.

αλλωστε εχω δει κατα καιρους κ αλλες διαφημισεις πραγματικα ''σκουπιδια'' που δεν εχουν να μεταδωσουν τιποτα παραπανω οπως λες και εσυ,δεν αγγιζουν καμια τεχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
:D

Όντως, και το χειρότερο είναι πως είναι μαζεμένες στα ελληνικά ΜΜΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
:D

Όντως, και το χειρότερο είναι πως είναι μαζεμένες στα ελληνικά ΜΜΕ...
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=loepxmGEkrE[/ame]

ο συναδελφος που τη σκεφτηκε θα πρεπει να παραιτηθει,τελος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
χαχαχαχαχα πράγματι. Μαζί με αυτόν:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=O9elp_jhGzg[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
τι ειναι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πειραματισμός για το πώς βάζουμε βινεάκια απο youtube!:P

χαχα και αρκούσε απλώς το link...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ναι με λινκ το βγαζει.

ωραια-χαριτωμενη διαφημιση για τα γουστα μου ,εχουν μαλιστα βαλει την ιδια και στο ραδιοφωνο για να παει αμεσως ο νους στην εικονα!

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top