Όποιος είναι καλός στα μαθηματικά, είναι καλός και στα αρχαία;

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όποιος είναι καλός στα μαθηματικά, είναι καλός στα μαθηματικά. Όποιος είναι καλός στ' αρχαία, είναι καλός στ' αρχαία. Τι άλλη άκυρη σύνδεση θα βρούμε, μμ? ΜΜ?

People, people.

WTF, people. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Η καθηγητρια μου αυτο πιστευει.....βασικα ισχυει πως ενα μαθηματικο μυαλο αποδιδεει καλυτερα στα αρχαια...στο συντακτικο πχ...ας πουμε στην πρωτη λυκειου ξεχωρισε αμεσως ποιοι ηταν για θετικοτεχνολογικη και ποιοι για θεωρητικη απο τον τροπο σκεψης και απο τις απαντησεις μας στα αρχαια....μαλιστα ελεγε σε πολλους που ειχαν σκοπο να πανε θετικοτεχνολογικη να παρουν θεωρητικη μαζι της!whatever...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Απλά κι αυτή η κατηγοριοποίηση μυαλών μωρέ φαίνεται ηλίθια κάπως, μαθηματικό μυαλό, συντακτικό, καλλιτεχνικό, whatever. Ψιλομαλακίες ειδικά όταν γίνεται στο λύκειο/γυμνάσιο αυτό, σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι γι' αυτά μόνο ή τέλος πάντων αρχίζει να σε σπρώχνει προς αυτό το τσουβάλιασμα "είμαι καλός εδώ άρα κι εδώ κι εδώ κι εδώ αλλά όχι εκεί ή εκεί" κι αφού δεν υπάρχει χώρος/χρόνος (στο λύκειο/γυμνάσιο) ε, μάλλον δε θα δεις και το εκεί μέχρι να σπουδάσεις, κατά πάσα πιθανότητα, κάτι σχετικό με το εδώ.

Fuck, the hell was I saying? :P

Και μετά έχεις και τη βλακεία του θέματος/ερώτησης per se ας πούμε, που τα τεντώνει όλα για να ταιριάξουν με αυτό που θέλει να πει. Εννοώ εντάξει, μπορείς να βρεις άπειρα κοινά μεταξύ κομματιών φαινομενικά άσχετων πεδίων (ούτε τ' αρχαία τα βλέπεις όλα στο λύκειο, ούτε τα μαθηματικά). Και είναι τόσο αόριστες αυτές οι περιγραφές, μηχανιστική σκέψη, puzzles, λογική και δεν ξέρω γω τι άλλο, λες και όλοι όσοι ασχολούνται με τα μαθηματικά ή τα αρχαία τα προσεγγίζουν με τον ίδιο τρόπο.

Απ' την πρόταση "είμαι καλός στα μαθηματικά" μπορώ να βγάλω μόνο αυτό γι' αυτή τη σύγκριση εδώ: είμαι καλός στα μαθηματικά. Για τ' αρχαία το ίδιο: είμαι καλός στ' αρχαία. Από εκεί και πέρα όποια πιθανή σύνδεση πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρχει την ψάχνεις, καλύτερα, στο άτομο που φαίνεται να την έχει όχι στο αντικείμενο και πίσω μετά. Εσείς πάτε ανάποδα, απ' τα μαθήματα να βγάλετε γενικό κανόνα που, ναι,

μπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli-anna

Νεοφερμένος

Η elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
σε καμια περπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Καμία σχέση. Το ένα θέλει μυαλό για σκέψη. Το αλλο θέλει μυαλό για παπαγαλία.

Για έλα να βγάλεις άγνωστο με την παπαγαλία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
To έχω ακούσει και εγώ αυτό απο μια φιλόλογο..
Μας είχε πει οτι όσοι είναι καλοί στα μαθηματικά είναι καλοί και στα αρχαία γιατί μπορούν να απομνημονεύσουν πιο εύκολα τους τύπους των ρημάτων στο μυαλό τους.. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει!
Kαλα πες σε αυτη την καθηγητρια σου,αν εχει καθολου τσιπα,να παραιτηθει αμεσα :P
Δηλαδη η γνωση των αρχαιων ειναι η αποστηθιση ρηματων και τα μαθηματικα εχουν σχεση με την παπαγαλια.Whatever
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
έχω γνωρίσει πολλούς καλούς στα μαθηματικά που δεν μπορούν τα κορδόνια τους να δέσουν
πόσο μάλλον να μάθουν αρχαία ελληνικά :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αυτό μας λέει συνέχεια η φιλόλογος μας. Μάλιστα υποστηρίζει πως όποιος είναι καλός στα αρχαία δεν είναι απαραίτητα καλός στα μαθηματικά. Λέει πως το συντακτικό είναι σαν τα μαθηματικά... :whistle:
Ισχύει! Η λογική σχέση που περιλαμβάνουν τα μαθηματικά βοηθά πολύ στη συντακτική ανάλυση...το διαπίστωσα στην Α'Λυκείου και σε μια χρονιά κατάφερα να κάνω τέλεια σύνταξη. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΙΤσακι..

Νεοφερμένος

Η ΛΙΤσακι.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φυσικα! Ακουσα κατι που μου εκανε πολυ εντυπωση ''ενας καλος φιλολογος σκεφτεται μαθηματικα και ενας καλος μαθηματικος φιλολογικα'' και αυτο ειναι αληθεια! Εγω προσωπικα ειμαι των αρχαιων... Αλλα το πιστευω αυτο! Διοτι το συντακτικο των αρχαιων ειναι σαν τα μαθηματικα και τα μαθηματικα ο καθηγητης θα πρεπει με οσο το δυνατον καλυτερο τροπο να μεταδωδει με λογια αυτο που παριστανε με σχεδιο στον πινακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Christina.K

Νεοφερμένος

Η Christina.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Tα μαθηματικα εχουν ενα τροπο σκεψης που βοηθαει πολυ στα αρχαια..γτ ο συνδυασμος πολλων θεωριων και κανονων ταυτοχρονα υπαρχουν και στα 2 μαθηματα...απλα το ενα εξασκει περισσοτερο την μεθοδολογια και βαζουν σε μια σειρα την σκεψη σου ενω το αλλο σε μορφωνει και πνευματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azsxd

Νεοφερμένος

Ο azsxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
δεν νομιζω να ισχυει.αν κ τ εχω ακουσει πολλες φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ισχυει στο ακεραιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Θα απαντήσω με μια παραλλαγή του τίτλου του θέματος:

"Όποιος είναι καλός στα μαθηματικά μπορεί να γίνει καλός και στα αρχαία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Θα απαντήσω με μια παραλλαγή του τίτλου του θέματος:

"Όποιος είναι καλός στα μαθηματικά μπορεί να γίνει καλός και στα αρχαία"
....και το αντιστροφο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinafil

Νεοφερμένος

Η Katerinafil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
βασικά όποιος έχει μαθηματική σκεψη, δηλαδή είναι καλός στα μαθηματικά, το έχει σίγουρα και στο συντακτικό...αν και δεν είναι πάντα απαραίτητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οποιος είναι καλός στα μαθηματικά δεν είναι καλός σε τίποτα άλλο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αλλοι ειναι καλοι σε αρχαια, ιλιαδα-οδυσσεια-ελενη-γλωσσα-κειμενα ενω αλλοι σε μαθηματικα- φυσικη-χημεια-γεωγραφια-βιολογια... Ενταξει υπαρχουν και ατομα που ναι τα καταφερουν το ιδιο καλα και στα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αλλοι ειναι καλοι σε αρχαια, ιλιαδα-οδυσσεια-ελενη-γλωσσα-κειμενα ενω αλλοι σε μαθηματικα- φυσικη-χημεια-γεωγραφια-βιολογια... Ενταξει υπαρχουν και ατομα που ναι τα καταφερουν το ιδιο καλα και στα δυο
Επαναλαμβανω, στο γυμνασιο δε μπορεις να καταλαβεις γιατι η υλη που διδασκεσαι ειναι εμβρυακη σε σχεση με το συνολο. Στο λυκειο θα καταλαβεις.Τα μαθηματικα ομοιαζουν τοις αρχαιοις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Λενε οτι για να εισαι πολυ καλος στα αρχαια πρεπει να εχεις "μαθηματικη" σκεψη (δεν ξερω αν ισχυει)

Παντως για να ειναι καλως καποιος στα μαθηματικα απαιτειται και πολυ διαβασμα αλλα και ενα χαρισματικο μυαλο, μονο μυαλο ή μονο διαβασμα δεν αρκουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_nick97-

Νεοφερμένος

Ο _nick97- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καμία σχέση δεν έχουν,αν και πολύ πιστεύουν το αντίθετο.Το ένα είναι θέμα διαβάσματος[πολύ βαρετό:redface:] και το άλλο καθαρά θέμα μυαλού και εξάσκησης:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top