Άγχος και Πανελλήνιες

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
και εκει που ελεγα πως δεν θα αγχωθω παει τα εχω χασει.εχω καουρες στο στομαχι,τρωω με δυσκολια,πεταγομαι στον υπνο μου,τρεμω,με πιανει ταχυκαρδια και δεν μπορω να παρω ανασα.με βλεπω την δευτερα να λιποθυμαω:(.πως ειστε εσεις βρε παιδια?και για πειτε καμια συμβουλη οσοι εχετε ηδη δωσει πφφφφ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
και εκει που ελεγα πως δεν θα αγχωθω παει τα εχω χασει.εχω καουρες στο στομαχι,τρωω με δυσκολια,πεταγομαι στον υπνο μου,τρεμω,με πιανει ταχυκαρδια και δεν μπορω να παρω ανασα.με βλεπω την δευτερα να λιποθυμαω:(.πως ειστε εσεις βρε παιδια?και για πειτε καμια συμβουλη οσοι εχετε ηδη δωσει πφφφφ:hmm:

Σκέψου το καλοκαιράκι που έρχεται!!!Δε χρειάζεται να έχεις τόσο άγχος...σκέψου πως είναι ενδοσχολικές εξετάσεις(έχεις ξαναδώσει 5 φορές) απλά τα θέματα που γράφεις εσύ τα γράφουν κι άλλα σχολεία...Επίσης υπάρχει πάντα κι η 2η προσπάθεια αν δεν είσαι ευχαριστημένη με τα φετινά σου αποτελέσματα,,ούτε η 1η θα είσαι,ούτε η τελευταία!Ε δε θα καταστρέψεις την υγεία σου και για τις πανελλήνιες!!!:console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
εγώ ήμουν ψιλοχαλαρή μέχρι τώρα, σήμερα με έπιασε λίγο άγχος...!! ελπίζω να μου περάσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Σκέψου το καλοκαιράκι που έρχεται!!!Δε χρειάζεται να έχεις τόσο άγχος...σκέψου πως είναι ενδοσχολικές εξετάσεις(έχεις ξαναδώσει 5 φορές) απλά τα θέματα που γράφεις εσύ τα γράφουν κι άλλα σχολεία...Επίσης υπάρχει πάντα κι η 2η προσπάθεια αν δεν είσαι ευχαριστημένη με τα φετινά σου αποτελέσματα,,ούτε η 1η θα είσαι,ούτε η τελευταία!Ε δε θα καταστρέψεις την υγεία σου και για τις πανελλήνιες!!!:console:
αχ τι καλα που τα ειπες με ηρεμησες ειναι η αληθεια.ενταξει δευτερη φορα θα προτιμουσα να μη δωσω κοπιασα τοσο φετος που ειναι κριμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
αχ τι καλα που τα ειπες με ηρεμησες ειναι η αληθεια.ενταξει δευτερη φορα θα προτιμουσα να μη δωσω κοπιασα τοσο φετος που ειναι κριμα;)

Στο εύχομαι κοριτσάκι μου να μη χρειαστεί!Καλή σου επιτυχία και καλά αποτελέσματα.Λίίίγη υπομονή ακόμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Στο εύχομαι κοριτσάκι μου να μη χρειαστεί!Καλή σου επιτυχία και καλά αποτελέσματα.Λίίίγη υπομονή ακόμα!!!
αχ σε ευχαριστω παρα παρα πολυ να σαι καλα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παραθέτω ένα άρθρο από την εφημερίδα ''Τα Νέα''

Λιγότερο άγχος, κυρίως από αυτό που συνηθίζουν να μεταφέρουν οι γονείς στους μαθητές και καλύτερη διατροφή έχουν ευεργετικά αποτελέσματα στις επιδόσεις των μαθητών που καλούνται σε λίγα 24ωρα από σήμερα να εξεταστούν για την είσοδό τους στα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Εν μέσω προεκλογικής περιόδου γιατροί και ψυχολόγοι συμβουλεύουν τους γονείς να μην «πιέζουν» τους μαθητές και να τους παρέχουν «διακριτική» στήριξη, σωστή διατροφή και να φροντίζουν να μην ξενυχτούν πάνω στα βιβλία.

«Ο μαθητής κυριολεκτικά κολυμπάει μέσα στην πληθώρα του υλικού των εξετάσεων και ελπίζει ότι όταν έρθει η ώρα τους θα βρει στεριά να πατήσει» λέει για το άγχος των μαθητών ενόψει Πανελλαδικών, η ψυχολόγος Αλεξάνδρα Κορδόση.


«Σε ψυχολογικό επίπεδο η διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων είναι μία ιδιαίτερα στρεσογόνος διαδικασία. Εξελικτικά και ηλικιακά συμπίπτει με το πέρασμα του ανθρώπου από τη μετεφηβεία στην ενηλικίωση και συνοδεύεται από αλλαγές που περιλαμβάνουν το άγχος της απομάκρυνσης από την ασφάλεια του οικείου στην πρόκληση του καινούργιου.


Η μετάβαση, όμως, επιβαρύνεται στη χώρα μας από την ιδιαίτερη σημασία που δίνεται στο αποτέλεσμα των εξετάσεων, που σε πολλές περιπτώσεις εξισώνεται με το μέλλον και τη συνολική εξέλιξη των νέων, που κρίνεται, όπως πιστεύουν αρκετοί γονείς, από την επιτυχία ή την αποτυχία» συμπληρώνει η ίδια.


«Η μητέρα μου στην αρχή με πίεζε υπερβολικά» λέει ο Σπύρος Νικολάου, μαθητής της Γ' Λυκείου. «Αυτό δεν με βοηθούσε καθόλου μέχρι που τής ζήτησα αν δεν μπορεί να χαλαρώσει τουλάχιστον να μην το δείχνει σε μένα τόσο πολύ γιατί με εμποδίζει να συγκεντρωθώ και να διαβάσω. Είναι σημαντικές οι πανελλαδικές αλλά για όλους μας υπάρχουν και εναλλακτικές γιαυτό δεν χρειάζεται να μας «πνίγει» το άγχος».


«Η μεγαλοποίηση της σημασίας των πανελλαδικών ενισχύεται από την κουλτούρα της ελληνικής οικογένειας» επισημαίνει η κ.Κορδόση.


«Οι έλληνες γονείς έχουν βαθιά ριζωμένη την νοοτροπία του-να θυσιάσουν τα πάντα- προκειμένου να σπουδάσουν τα παιδιά τους. Έτσι συχνά εμπλέκονται υπερβολικά ιδιαίτερα κατά τη διαδικασία της προετοιμασίας για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Όμως, οι γονείς θα πρέπει να είναι σύμμαχοι στην προσπάθεια των παιδιών τους και όχι επιβαρυντικοί παράγοντες άγχους».


«Δεν περίμενα ποτέ έξω από το σχολείο και ούτε θα περιμένω και φέτος για το δεύτερο γιο μου που δίνει πανελλαδικές» λέει η κ.Μάρα Λεουνάκη μητέρα τεσσάρων αγοριών, εκ των οποίων ο πρώτος πέρασε με επιτυχία τις πανελλαδικές του εξετάσεις πρίν από 10 χρόνια και ο δεύτερος δίνει φέτος.


«Στον πρώτο ήμουν ακόμη πιο χαλαρή, ίσως επειδή ήμουν πιο νέα. Τώρα ανησυχώ μεν, αλλά δεν το δείχνω και δεν θέλω να τού μεταδώσω άγχος για κάτι που πιστεύω ακράδαντα ότι είναι δικό του θέμα και σε καμμία περίπτωση δεν θα καθορίσει το μέλλον του. Απλά είναι μία πιο επίπονη διαδικασία από τις άλλες καθώς χρειάστηκαν δύο χρόνια προσπάθειας στο σχολείο για να φθάσουμε στο παραπέντε των εξετάσεων. Προσπαθώ να είμαι υποστηρικτική, φροντίζω τη διατροφή του, τού δίνω κάποιες βιταμίνες και δεν τον αφήνω να ξενυχτάει με τα βιβλία. Επιδιώκω να κοιμάται τουλάχιστον οκτώ ώρες κάθε μέρα και συζητάμε μαζί θέματα εκτός σχολείου, όπως οι διακοπές ή τα αθλητικά».


Τα συχνά γεύματα και ιδιαίτερα τα μικρογεύματα μεταξύ των κυρίως γευμάτων (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό) σχετίζονται, όπως υποστηρίζουν οι διατροφολόγοι με καλύτερη πνευματική υγεία.


«Την περίοδο των εξετάσεων αυξάνουμε τις ποσότητες φρούτων και λαχανικών ημερησίως ενώ είναι εξίσου σημαντικές και οι πρωτεϊνες, δηλαδή κρέας και ψάρι καθημερινά όπως και οι υδατάνθρακες: ψωμί, μακαρόνια, ρύζι» λέει ο ιατρός και διατροφολόγος Γιάννης Αρκαδιανός.

«Φρούτα, 100% φυσικοί χυμοί, δημητριακά ολικής άλεσης και λαχανικά αποτελούν ιδανικά σνακ, όπως επίσης και η μαύρη σοκολάτα. Όχι λέμε στα αναψυκτικά και τα πολλά παγωτά όπως και στα πολλά λιπαρά».


Θυμηθείτε 2-3 φρούτα και 1-2 σαλάτες ή ωμά λαχανικά καθημερινά.


Εκτός από πολύτιμες βιταμίνες, προσφέρουν υδατάνθρακες που αποτελούν την τροφή του εγκεφάλου και αντιοξειδωτικά συστατικά που δρουν ενάντια στο άγχος και το στρες. Το μυστικό στην περίπτωση αυτή εκτός από την ποσότητα είναι η πολυχρωμία.


Οι υδατάνθρακες που βρίσκονται κατά βάση στο ψωμί, τα δημητριακά, τα ζυμαρικά, το ρύζι, τις πατάτες, τα φρούτα, τα γαλακτοκομικά και τα λαχανικά αποτελούν το βασικό καύσιμο του εγκεφάλου. Φροντίστε σε κάθε γεύματα της ημέρας να υπάρχει μία διαφορετική πηγή υδατανθράκων χωρίς να το παρακάνετε με την ποσότητα.


Δώστε σημασία και στις βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία και τα λιπαρά του «πνεύματος». Οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β (καλές πηγές τα όσπρια και οι ξηροί καρποί, ενώ για τη Β12 είναι κυρίως τα ζωικά προϊόντα) αποτελούν εξειδικευμένους 'εργάτες'. Δουλεύουν κυρίως για λογαριασμό του εγκεφάλου και του νευρικού μας συστήματος, οργάνων του σώματoς που είναι υπεύθυνα για τη μνήμη, τη συγκέντρωση και τη διάθεσή.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Σχεδόν όλα τα παιδιά που γνωρίζω αυτές τις μέρες τρέμουν απ'το φόβο κ το άγχος....Εγώ πάλι ούτε που το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη ότι ξεκινάμε τη Δευτέρα...!:whistle: Είναι κ ο καιρός βρε παιδί μου που δεν σου δίνει την αίσθηση των εξετάσεων..Από χθες νιώθω ότι είναι Φεβρουάριος κ έχω ακόμη 3 μήνες μέχρι τις εξετάσεις..!!:redface: Ανωμαλίες, τι να πει κανείς...!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σχεδόν όλα τα παιδιά που γνωρίζω αυτές τις μέρες τρέμουν απ'το φόβο κ το άγχος....Εγώ πάλι ούτε που το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη ότι ξεκινάμε τη Δευτέρα...!:whistle: Είναι κ ο καιρός βρε παιδί μου που δεν σου δίνει την αίσθηση των εξετάσεων..Από χθες νιώθω ότι είναι Φεβρουάριος κ έχω ακόμη 3 μήνες μέχρι τις εξετάσεις..!!:redface: Ανωμαλίες, τι να πει κανείς...!!:D
Δεν πειράζει , μείνε έτσι:) Μόνο μην ξεχάσεις οτι γράφεις και δεν ξυπνήσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Σχεδόν όλα τα παιδιά που γνωρίζω αυτές τις μέρες τρέμουν απ'το φόβο κ το άγχος....Εγώ πάλι ούτε που το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη ότι ξεκινάμε τη Δευτέρα...!:whistle: Είναι κ ο καιρός βρε παιδί μου που δεν σου δίνει την αίσθηση των εξετάσεων..Από χθες νιώθω ότι είναι Φεβρουάριος κ έχω ακόμη 3 μήνες μέχρι τις εξετάσεις..!!:redface: Ανωμαλίες, τι να πει κανείς...!!:D
ουτε εγω νιωθω ιδιαιτερα αγχωμενη....νιωθω καλα...........και οτι ειναι να γινει θα γινει
οτι μαθαμε μαθαμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meroula9

Νεοφερμένος

Η meroula9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σου tzwrgia , ειδη απο τον τροπο που εκφραζεσαι μπορει να δει κανεις ποσο καλη θα εισαι στην εκθεση και στα θεωρητικά μαθήματα.. πιστευω πωσ εχεισ πολλες δυνατοτητες προσπαθησε να χαλαρωσεις , σιγουρα θα τα πας καλα !!! επισης προσπαθησε να μη σκεφτεσαι τοσο το οτι αλλα τοσα παιδιά θα δινουν το ιδιο μαθημα με εσενα και πως μπορει να γραψουν καλύτερα απλα προσπαθησε να το δεις σαν ενα σχολικο διαγωνισμα ... σου ευχομαι καλη επιτυχία !!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Κι εγώ Γ λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση, με στόχο Νομική.
Είμαι καλή μαθήτρια, προσπαθώ, διαβάζω...
Έχω όμως ένα βασικό ελάττωμα: το ότι αγχώνομαι πάρα πολύ. Μόλις τώρα συνήλθα από μια μικρή κρίση πανικού. Διαβαζα λατινικά (ενα μ΄θημα στο οποιο ναι μεν είμαι καλή όχι όμως όσο θα μπορούσα να είμαι). Ξαφνικά λοιπόν, εκεί που διάβαζα έβαλα τα κλάματα. Και δε ξέρω τίποτα, και δεν ειμαι καλή και θα πιάσω πάτο... Ευτυχώς ήταν στο σπίτι η μαμά μου και με έβαλε να της τα πω όλα για να μου αποδείξω ότι τα ξέρω... Και δεν έκανα ούτε μισό λαθάκι. Όμως είναι πραγματικά εξαιρετικά ψυχοφθόρο αυτό, φοβάμαι συνεχώς και δε ξέρω για πόσο θα αντέξω αυτήν την πίεση που η ίδια δμιουργώ στον εαυτό μου. Έχει περάσει κανείς από παρόμοια κατάσταση; Πώς το αντιμετωπίσατε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Κι εγώ Γ λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση, με στόχο Νομική.
Είμαι καλή μαθήτρια, προσπαθώ, διαβάζω...
Έχω όμως ένα βασικό ελάττωμα: το ότι αγχώνομαι πάρα πολύ. Μόλις τώρα συνήλθα από μια μικρή κρίση πανικού. Διαβαζα λατινικά (ενα μ΄θημα στο οποιο ναι μεν είμαι καλή όχι όμως όσο θα μπορούσα να είμαι). Ξαφνικά λοιπόν, εκεί που διάβαζα έβαλα τα κλάματα. Και δε ξέρω τίποτα, και δεν ειμαι καλή και θα πιάσω πάτο... Ευτυχώς ήταν στο σπίτι η μαμά μου και με έβαλε να της τα πω όλα για να μου αποδείξω ότι τα ξέρω... Και δεν έκανα ούτε μισό λαθάκι. Όμως είναι πραγματικά εξαιρετικά ψυχοφθόρο αυτό, φοβάμαι συνεχώς και δε ξέρω για πόσο θα αντέξω αυτήν την πίεση που η ίδια δμιουργώ στον εαυτό μου. Έχει περάσει κανείς από παρόμοια κατάσταση; Πώς το αντιμετωπίσατε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Καλησπερα! Διαβασα τυχαια αυτο που εφραψες κ ειπα ν σου απαντησω μια κ εγω παθαινα τ ιδιο κπς φορες οταν εδινα...τωρα ειμαι τριτο ετος στ πανεπιστημιο αλλα πιστεψε με ακομα θυμαμαι να με πιανουν ωρες ωρες κρισεις...υπηρχαν λπν φορες που κ εγω λυγιζα κ νομιζα οτι δν θ τ παω καλα, κ οτι δν τ ξερω οπως τ ξερουν αλλοι κ οτι στ τελος δν θ τ θυμαμαι οπως πρεπει κ αλλα τετοια ''αισιοδοξα''...ομως τπτ απ αυτα δν ηταν αληθεια...μια χαρα τ ηξερα, μια χαρα εγραφα σε καθε διαγωνισμα στ σχολειο κ στ φροντιστηριο κ τλκ εγραψα αριστα σε ολα τ μαθηματα στις πανελληνιες. εβγαλα πολλα μορια (πολυ περισσοτερα απο οσα ηθελε η σχολη της πρωτης επιλογης μου)...οποτε σου λεω ν μν αγχωνεσαι τοσο. δν υπαρχει στν κυριολεξια κανενεας λογος μα κανενας λογος. εσυ οπως λες κ οπως εχεις αποδειξει μεχρι τωρα στον ευατο σου κ στους καθηγητες εισαι καλη. ασε λπν τους αλλους ν αγχωνονται για τ αν πιασουν τν νονμικη κ τν χ σχολη που δν ειναι τοσο καλοι κ εχουν λογο ν φοβουνται...προχωρα...συνεχισε τ διαβασμα σου...καλη δυναμη...σου ευχομαι ειλικρινα καθε μα καθε επιτυχια!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ πολύ! Επίσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μονο για θεματα υγειας δικαιολογειται αγχος

στις εξετασεις το μονο που χρειαζεται ειναι σοβαροτητα και πειθαρχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Κι εγώ Γ λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση, με στόχο Νομική.
Είμαι καλή μαθήτρια, προσπαθώ, διαβάζω...
Έχω όμως ένα βασικό ελάττωμα: το ότι αγχώνομαι πάρα πολύ. Μόλις τώρα συνήλθα από μια μικρή κρίση πανικού. Διαβαζα λατινικά (ενα μ΄θημα στο οποιο ναι μεν είμαι καλή όχι όμως όσο θα μπορούσα να είμαι). Ξαφνικά λοιπόν, εκεί που διάβαζα έβαλα τα κλάματα. Και δε ξέρω τίποτα, και δεν ειμαι καλή και θα πιάσω πάτο... Ευτυχώς ήταν στο σπίτι η μαμά μου και με έβαλε να της τα πω όλα για να μου αποδείξω ότι τα ξέρω... Και δεν έκανα ούτε μισό λαθάκι. Όμως είναι πραγματικά εξαιρετικά ψυχοφθόρο αυτό, φοβάμαι συνεχώς και δε ξέρω για πόσο θα αντέξω αυτήν την πίεση που η ίδια δμιουργώ στον εαυτό μου. Έχει περάσει κανείς από παρόμοια κατάσταση; Πώς το αντιμετωπίσατε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


εγώ έδωσα πέρσι πανελληνιες με στόχο την φιλολογια θεσσαλονικής.Είχα διαβάσει πάρα μα πάρα πολύ.Όλοι καθηγητες φροντηστηριου/σχολειο/συμμαθητες ελεγαν "θα τα παει πολυ καλα μονο το αγχος μην την φάει"
Στο τέλος έβγαλα 17.000 μόρια.Τελικά δεν επιασα την θεσσαλονικη ομως πηρα μεταγραφη.
Ναι εν τελει ολα καλα ,ειμαι την πρωτη μου επιλογη ,αγαπω την σχολη αλλά...μπορουσα να βγαλω πολυ μα πολυ παραπανω μορια.
Αν εξάλλου ήθελα νομική δεν θα ηταν πολύ κριμα να εχανα τη σχολη λόγω αγχους;
Πρωτον το αγχος αυτο καθευατο δεν ειναι η αιτια να γραψεις 14 εκει που ήσουνα μαθητηες του 20 πχ.
Αυτες είναι συνήθως οι δικαιολογιες όσως δεν διαβαζουν.
όμως καλλιστα ενας μαθητης του 18 μπορει να γραψει 16.
Εμενα το αγχος συνεπαγεται με κουραση( καθημερινα ξενυχτια κτλ) και με αυτομαστιγωμα εαυτου"δεν ξερω τιποτα,δεν αξιζω τιποτα,θα τα παω σκατα"
Αυτα τα δύο οδηγησαν εμενα να ξεχασω ασκησεις σε εκθεση και βιολογια και λατινικα(απο το αγχος σταματησα να μππρω να κοιμαμαι απο λιγο πριν τις διακοπες χριστουγενων)και να ειμαι εξαντλημενη στην ιστορια ωστε να μην θελω καν να γραψω(αρχισα να γραφω μετα απο μια ωρα και σεκφτομουνα οτι θα ξαναδωσω).ΑΑ και Οχι δεν ηταν οτι εβαζα ξυπνιτηρη να διαβασω.απλα δεν μπορουσα να κοιμηθω και στις 4:30 ξυπνουσα αν καταφερνα και κοιμομουν.
Το γεγονος επισης οτι μιλουσα με επισης απεσιοδοξους πριν γραψω δεν με βοηθησε καθολου.Καθομασταν ολοι μαζοι και λεγαμε οτι δεν θα τα καταφερουμε.Αν και ειναι λιγο νωρις λοιπον εχε υπ οψιν ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.θα λες βλακειες και χαζοαστεια ,με τετοια παιδια να εισαι πριν γραψεις παννεληνιες το πρωι.
Τωρα βεβαια ενταξει εγω ειμαι "τραβηγμενη"περιπτωση και ζω με τις επιπτωσεις του αγχους μου ακομα και τωρα.(περσι προκαλεσα προβλημα στο στομαχι μου καθως πονουσα πολυ απο το αγχος και δεν μπορουσα να φαω).Ομως το παλευω:)
Ολα αυτα που παρουσιαζεις εσυ ειναι φυσολογικα.Αν μιλησεις με τους συμμαθητες σου θα διαπιστωσεις οτι περνουν τα ιδια.
Χρειαζεται και το κλαμα που και που.Αυτη η χρονια εχει πολλα σκαμπανεβασματα και κουραση .
Μονο μην επιτρεπεις σε εσενα την ιδια να υποβιβαζεις τον εαυτο σου.Απο αρχη.Είναι ανρωπινο να βαζεις τα κλαματα που και που και να απογοητευεσαι ομως αυτο δεν σε κανει ¨"αχρηστη".
Ακομα μην ακους τους αλλους.ξερω δυσκολο...Σε πολλους το αγχους βγαινει ετσι.Προσπαθουν να αγχωσουν τους αλλους με αυτα που ξερουν,η πολλες φορες δεν καταλαβαινουν οτι τους αγχωνουν.
Μολις ακουσεις συζητησεις που σε αγχωνουν απομακρυσου.
Γενικα ..επειδη τα πιο πολλα στα χουν πει και οι αλλοι πανω κατω..οι πανελληνιες ειναι κατι πολυ δυσκολο αλλα ακουλουθουν πολυ πιο δυσκολες εξετασεις στη ζωη πασης φυσεως.
Δωσε τον καλυτερο σου εαυτο.Για εσενα.
Οι παννεληνιες θα δεις στο τελος εχουν πολλες ανατροπες ξαφνικα αν με το καλο μπεις στην νομικη θα δεις πχ παιδια που περασαν με πολυ λιγη προσπαθεια,θα δεις αλλους που ολοι τους πιστευαν για αριστους να μην τα πηγαινουν και τοσα καλα .
Ολα μες στη ζωη ειναι.
Κανε ο,τι καλυτερο μπορεις.
Εξαλλου αν το θες πολυ θα ξαναδωσεις.
Πραγματικα καλη εποτυχια μεσα απο την ψυχη μου <3


(ps και εγω μισουσα τα λατινικα!!18,1 εγραψα και ξεχασα και ασκηση.και εκανα και λαθος και την τελευταια..Ειναι ο "ευκολος βαθμος"¨)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εξαλλου παιδια οι εξετασεις δεν τελειωνουν,θα υπαρξουν και αλλες ευκαιριες,πανελληνιες ξανα,κατατακτηριες

και πλεον αφου ολοι μπαινουν σε σχολες,μετραει και ο βαθμος πτυχιου κ.λπ
συνεπως εξετασεις για πολλα χρονια
πως θα γινει ?θα αγχωνομαστε εσαει; οχι βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Κι εγώ ακριβώς ίδια περίπτωση με την konstantinab199 παραπάνω,μόνο που δεν κατάφερα να κοιμηθώ καμία μέρα!Όσο και αν προσπαθούσα δεν μπορούσα να ηρεμήσω και κάθε φορά που έγραφα έτρεμα ολόκληρη. Σε μερικά μαθήματα ζαλιζόμουν και νόμιζα πως θα λιποθυμήσω. ( Είχα και λόγο βέβαια:επιχειρούσα να πιάσω υψηλόβαθμη σχολή από άλλη κατεύθυνση.)
Ίσως όμως πρέπει να σκεφτόμαστε ότι όλα γίνονται για κάποιο σκοπό για να μπορούμε να εκλογικεύσουμε κατά κάποιο τρόπο το άγχος μας.Πιστεύω πως αυτό έγινε και στην περίπτωσή μου. Πέρασα στη δεύτερη επιλογή μου και μετά από τόσο καιρό πιστεύω πως είναι καλύτερη από την πρώτη τελικά.
Το άγχος είναι κάτι που όλοι λίγο πολύ θα το έχουμε σχεδον σε καθημερινή βαση και αυτό δεν αλλάζει.Απλά άλλοι το έχουν σε μεγαλύτερο και άλλοι σε μικρότερο βαθμό( είναι και κληρονομικό), άλλοι επηρεάζονται θετικά (είναι σε εγρήγορση) και άλλοι αρνητικά (δυσκολεύονται να κοιμηθούν, να φάνε και κάνουν αρνητικές σκέψεις συνεχώς).
Σε κάθε περίπτωση λοιπόν πρέπει να προσπαθούμε μέχρι εκεί που φτάνουν οι δυνάμεις μας, να είμαστε ψύχραιμοι και όσο το δυνατόν νηφάλιοι την ώρα της εξέτασης.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά!Όπως καταλαβαίνετε η φετινή χρονιά είναι η τελευταία για εμένα.Είμαι θετική και στοχεύω για ΗΜΜΥ Θεσ/νίκης ή Ξανθης πιο πολύ..Παρ'όλα αυτά αγχόνομαι πάρα πολύ..Αρχικά τις προηγούμενες χρονιές δεν διάβαζα με πρόγραμμα αλλά δεν τα πήγαινα και άσχημα.Φέτος όμως ακούω από όλους οτι χρειάζεται σωστό πρόγραμμα...Να όμως που δεν ξέρω πως να κάνω ενα ή και να κάνω δεν θα το τηρίσω όπως πρέπει και γενικά συν αυτό δεν μπορω να συγκεντρωθώ πλήρως(είμαι βραδυνός τύπος αλλά νυστάζω μετά από λίγο :p).Επίσης θέλω να πέρασω τόσο πολυ σε αυτή την σχολή αλλα και να τελειώσω γενικά(λόγω οικονομικών παραγόντων)που δεν βγαίνω για διαβάσω το σ/κ.Μέχρι και τον υπολογιστή ξύλωσα για να μην τρώω χρόνο και όλα αυτά για να γράψω***** στα διαγωνίσματα των φροντηστιρίων(από τα νεύρα μου έφευγα και τα παρατούσα)..Τώρα πλέον ειμαι σε αδιέξοδο και πολλές φορές σκέφτομαι να τα παρατήσω και τα πέρνω όλα εγωϊστικά..Τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί έχω πεθάνει από το άγχος και με υποτιμάω χωρίς τελειωμό ώστε να γράψω τόσο ψηλά..Ο καιρός περνάει..
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Απλά διάβασε όσο πιο καλά μπορείς
Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι τα είχες δώσει όλα
Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα
Και εγώ αυτό κάνω
Γιατί να αγχώνεσαι από τώρα?
Εγώ δεν το σκεύτομαι ακόμα , τώρα αρχήσαμε ουσιαστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top