Άγχος και Πανελλήνιες

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
όλα απαίσια φέτος! είμαι φυσικά γ λυκείου για αυτό. αλλά νομίζω ότι είναι πάνω απο εμενα ολο αυτο με τις εξετάσεις. τις τελευταίες μέρες δε, δεν μπορω κ να διαβασω καθολου.το αγχος μου ειναι απιστευτο.παντα διαβαζα κ παντα ειχα παρα πολυ άγχος αλλα τισ προηγούμενες χρονιεσ ειλικρινα τα κατάφερνα με βαθμούς σχεδόν άριστους.φετοσ ομωσ τίποτα. γράφω στο φροντ κ πεθαινω απο το αγχοσ τελικα δν πηγαινω.εχω αρχισει να παιρνω ηρεμιστικα για το αγχοσ μου καθωσ κλαιω τοσο που δεν μπορω.ενω τισ πρωτεσ μερεσ των χριστουγεννων διαβαζα τωρα τπτ.στοχοσ μου ειναι η ψυχολογία.κ το θέλω πολυ.γιατι δν μπορω να προσπαθησω αν κ το θελω τοσο?θελω τοσο να περασω!!!κ στην τελικη αν δν φταιει το αγχοσ μου που δν διαβαζω κ απλωσ βαριεμαι γιατι σκεφτομαι συνεχεια τα μαθηματα.?δν βγαινω καθολου!.κ τα χριστουγεννα ημουν συνεχωσ μεσα και σκεπτομουν συνεχωσ τισ ωρεσ που περνουσαν κ δν διαβαζα.σκεφτομαι συνεχωσ την αποτυχια κ τον περιγυρο μ.δν θελω να απογοητευσω κανεναν.ολοι περιμενουν τα παντα απο εμενα γιατι ημουν σημαιοφοροσ απουσιολογοσ ολα τα χρονια κ εγω δν αντεχω το βαροσ.ουτε την νομικη που θεωρειται η κορυφη απο την κατευθθνση μ μπορω να πιασω.χιλιαααααααααααα συγνωμη για το πρηξιμο απλωσ ηθελα καπου να τα πω.(παω να κλαψω τωρα παλιιιι:jumpy::P)

Αν συνεχίσεις έτσι, ειλικρινά σου μιλάω θα βγάλεις 19990 μόρια...Κάνε μια υποχώρηση και βγες και λίγο έξω, το πολύ-πολύ να βγάλεις 19500. :P
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ανθρώπους με δυνατότητες που αγχώνονται τόσο πολύ αν κι αυτό ακούγεται καπως θεατρινίστικο μιας κι εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτή. Αν και γενικα αν ρωτήσεις τους δικούς μου, δεν εκδηλώνω και πολύ αυτα που έχω μέσα μου.
Πραγματικά, όμως, να καταλάβεις οτι παλευεις μονο για την πάρτη σου...Συγγνώμη που στο λέω, αλλά κανεις δεν περιμένει τίποτα από σένα γιατί έχουν τα δικά τους προβλήματα στο κεφάλι τους, απλώς αν "τολμήσεις" και παρεκκλίνεις λίγο απ'αυτό που σ'εχουν συνηθίσει, θα τους χαλάσεις τη ζαχαρένια. Γιατί ενδιαφέρεσαι γι'αυτό; Είναι δυνατόν να θέλεις να πετύχεις για τους άλλους; Λογαριασμό δίνεις μόνο στον εαυτό σου κι αν κάποιος γυρίσει και σου πεί τίποτα, να του πεις να πάει να γαμηθεί κι ότι εσύ απλώς άλλαξες κοσμοθεωρία...Α, και δεν είναι μόνο οι γιατροί κι οι δικηγόροι άνθρωποι...Κι εγώ θεωρώ το σκοπό της Ιατρικής ασύγκριτα πιο ιερό απ'οτι το σκοπό της λογιστικής, της μηχανικής, της πληροφορικής, των οικονομικών κλπ. αλλά αυτο δεν κάνει ένα γιατρό ανώτερο άνθρωπο.


Να σου πω κατι;Στα @@ που δεν εχεις αν θα απογοητευσεις καποιον αλλον.Το θεμα ειναι ο εαυτος σου.Μην σε νοιαζει τι θα πουν οι αλλοι γιατι σπανια εχουν δικιο.
Κατι αλλο:Εχεις αγχος και δινεις πανελληνιες;Λογικα ησουν απο πριν αγχωτικο ατομο.
Και γω ημουν και μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω εν μερει.Μετα την πρωτη λυκειου ομως, αρχισα να βλεπω αλλιως τα πραγματα.Πολυ πιο χαλαραααααα.Ηρθε η 3η λυκειου και δεν ειχα τσιπα πανω μου.Οι γονεις μου πιστευαν οτι δεν θα περασω ουτε μαθηματικο σαμου(γιατι αυτος ηταν ο χαμηλοτερος στοχος μου γιατι μπορω να παρω μεταγραφη αθηνα).Εγω ομως δεν τους εδινα σημασια γιατι ηξερα οτι γουσταρα αυτο που διαβαζα, γιαυτο και δεν χρειαζοταν να διαβασω πολυ.Τελικα;18100(σημασια δεν εχουν τα μορια, τοχω ξαναπει, αλλα το αν πετυχαινεις τον στοχος σου, και εμενα ηταν σεμφε/μαθηματικο).Και πιστευω πως αδικιθηκα στη φυσικη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...:P

Θελω να σου πω πως αμα δεν εχεις αγχος, και περνας καλυτερα την ωρα σου και πιο χαλαρα, και εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να αποδοσεις οσο καλυτερα μπορεις.:)

Οσον αφορα αυτο με την νομικη, δεν υπαρχει 'κορυφαια σχολη'. ειναι υποκειμενικο αυτο.Αναλογα με το τι θελει ο καθενας, εχει τη δικια του 'κορυφη'.Π.χ. ο πατερας μου μπορουσε να παει νομικη αλλα προτιμησε παιδαγωγικα.(μιλαω για prehistoric age :P)

Το ξερω πως δεν βοηθησα και πολυ, γιατι ο,τι και να σου γραψει καποιος απο ενα φορουμ, δεν αλλαζει τιποτα, εκτος αν το αποφασισεις μονη σου.Οποτε...να η ροδος να και το πιδημα:)


Έχουν κι οι γυναίκες. Δεκατρία μη ανεπτυγμένα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω παλι αγχωνομαι μερα παρα μερα ενα πραγμα, αν και τελευταια τα εχω γραψει ολα στα @@ που δεν εχω. Αν ειχα θα το ελεγα παντως.
Διαβαζω το πολυ 3 ωρες τη μερα απο κει που διαβαζα 4-5. Οι περισσοτεροι μου λενε οτι εχουν κανει επαναληψη εκατο φορες καθε μαθημα ξερωγω, ενω εγω εχω κανει μονο μαθηματικα, αεππ, αοθ και μαθηματικα γενικης. Αοδε εδω και 5 μερες λεω να πιασω αλλα δεεεεν :p
Αλλα ακριβως επειδη τα εχω γραψει ολα τα ερεθισματα που δεχομαι απο τον κοινωνικο μου περιγυρο, δεν αγχωνομαι καθολου οταν ακουω ακραια "διαβαζα μεχρι τις 5 το πρωι". Εγω δεν χρειαζομαι 12 ωρες για να γραψω εναν αλγοριθμο, ουτε 5 ωρες για να λυσω μια ασκηση στην κυματικη, ουτε 10 ωρες για να μαθω απ'εξω 3 σελιδες Αοδε.
Ο καθενας εχει τους ρυθμους του, πανω απ'ολα αυτο. Το πιο σημαντικο, κρινοντας παντα απο μενα, ειναι να μην σε νοιαζει τι κανει ο διπλανος, η μπροστινη, ο παραδιπλα και ο γειτονας, τι θα πει η μαμα σου, τι θα πει ο μπαμπας σου, τι θα πει η συννυφαδα σου.

Τελικα πρεπει να ανοιξουμε ενα τοπικ ''πειτε τον καημο σας''. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pessimistic

Νεοφερμένος

Ο pessimistic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλα ουτε 17 δεν θα βγαλω καθομαι ολη μερα σπιτι δεν βγαινω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι διαβαζω συνεχεια τουλαχιστον απο το αγχοσ μου.τεσπα με βοηθησε αρκετα η απαντηση σ.ευχαριστω πολυ.εχω κ δυνατοτητα μετεγγραφησ οποτε την σχολη θελω να πιασω.
-----------------------------------------
δεν με νοιαζει ακριβωσ ποσο διαβαζουν οι αλλοι αλλα οτι δν μπορω εγω.τεσπα ειναι αληθεια οτι ο καθενασ εχει τουσ ρυθμουσ του.δεν με αγχωνει τι κανει ο καθενασ.ουτε μπορει να μου βρει καποιοσ λυση για το πωσ να ξεκολλησω και να ξεκινησω διαβασμα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το τσιγαρο κανει καλο στο ανγχος.
Το προβλημα ειναι πως θα το κοψεις, αμα εχεις δυναμη ψυχικη, αλλα εσει δεν εχεις καθολου αλιος δεν θα εκανες ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Το τσιγαρο κανει καλο στο ανγχος.
Το προβλημα ειναι πως θα το κοψεις, αμα εχεις δυναμη ψυχικη, αλλα εσει δεν εχεις καθολου αλιος δεν θα εκανες ετσι.
Αυτο τωρα που το στηριζεις??Γιατι το εχω ακουσει κιαλλες φορες...υπαρχει καποια επιστημονικη ερευνα που να λει τετοιο πραμα??
@@ καλο κανει αλλα λεμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ μερικές φορές αγχώνομαι γιατί δεν έχω άγχος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ακριβώς αυτο.Είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο αγχώνομαι.:P
Ακόμα δεν το έχω νιώσει και πολύ ότι είναι πανελλήνιες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
οταν ησαστε β λυκειου αγχωνοσασταν καθολου SoZi και cris@te?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιο πολύ αγχωνόμουν στην Β Λυκείου για τις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ το ίδιο με τώρα.
Αλλά φαντάζομαι πως αν ήθελα να περάσω πχ ιατρική,θα είχα άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω τη μια ειμαι πολυ χαλαρος και λεω θα περασω ανετα και την αλλη κανω σχεδια για το ποιοι καθηγητες θα μου κανουν ιδιαιτερα του χρονου:P.Τη μεγαλυτερη πλακα θα τη σπασω οταν δινουμε.Υπαρχει περιπτωση να μην παω καν να δωσω απο το αγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Λιγο αγχος.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε κοπέλα μου γιατί είσαι τόσο απαισιόδοξη κι αγχώδης; Ακόμα και το nick σου είναι έτσι... Μην είσαι pessimistic, αλλά optimistic. :)

Δυστυχώς, οι περισσότεροι είμαστε στη θέση σου, αλλά όχι κι έτσι όμως. Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι συνέχεια τις σχολές και τα μόρια, άδειασε το κεφάλι σου από τέτοιες σκέψεις, απόβαλλέ τα αυτά, γιατί σου κάνουν κακό. Καλό το λίγο άγχος, σε κάνει να προχωράς και να είσαι υπεύθυνος κι ευσυνείδητος, αλλά το πολύ άγχος είναι κακός σύμβουλος και μόνο κακό σου κάνει (ως προς όλους τους τομείς). Άλλωστε, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο πολύ, εσύ είσαι μαθητάρα. :no1:

Κι εγώ ήμουν σε φάση που δεν μπορούσα όχι μόνο να κάτσω να διαβάσω, αλλά δεν μπορούσα να κάτσω ούτε μέσα στην τάξη. Πνιγόμουν, δεν με χωρούσε ο τόπος.

Είναι και οι γιορτές τώρα που μεσολάβησαν και βγήκαμε απ' τη σειρά μας. Τι να κάνουμε όμως; Ας γυρίσουμε για 4-5 μήνες ακόμη στα σχολικά έδρανα και να κάνουμε λίγο υπομονή. Σε λίγους μήνες θα απολαμβάνουμε τη φοιτητική ζωή. :xixi:

Θα συμφωνήσω με ένα παιδί που είπε ότι καλύτερα να κάτσεις κάποιες μέρες χωρίς να κάνεις τίποτα, να βγεις λίγο έξω και να ξεκουραστείς. Καλό θα σου κάνει, θα φορτσάρεις καλύτερα μετά. Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τους καθηγητές σου, αλλά θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον καθηγητή ή καθηγήτρια που νιώθεις άνετα μαζί του/ης, θα σου δώσει κουράγιο. Έτσι κάνω κι εγώ και μπορώ να πω ότι με βοηθάει πολύ. Παίρνω δύναμη και συνεχίζω. Και τέλος, προσπάθησε όταν διαβάζεις να είσαι συγκεντρωμένη στο μάθημα και μόνο, μην ταξιδεύει το μυαλό σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pessimistic

Νεοφερμένος

Ο pessimistic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σασ ευχαριστω για τισ συμβουλεσ σασ!προσπαθω καπωσ και οτι κανω!130 ημερεσ έμειναν χι!
(α και δεν ειμαι δειλη:mad::nono:!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
κοιτα το θεμα μου ειναι πωσ ειμαι αγχωδησ σε καθε τομεα τησ ζωσ μου.χεστηκα για την νομικη κ τι θα μου πουνε οι αλλοι!!!θελω ομωσ να τα παω καλα κ να πιασω την ψυχολογια.αλλα αν δν πιασω ουτε αυτη?πιστευω οτι μ ταιριαζει.δεν αφησα ποτε κανεναν να κανει επιλογεσ για εμενα.απλωσ θελω να φυγω απο αυτη την πολη γιατι καταλαβαινω οτι μου κανει κακο.τεσπα δν μπορω να διαβασω εχω κολλησει τελειως!!!!!!!!!!κ ειλικρινα δν ξερω τι να κανω!!υπολογιζω συνεχεια μορια κ μαντευω τισ βασεισ διαβασμα 000000.
-----------------------------------------
μα ειπα οτι ψυχολογία θελω.οσο και να βγαλω αυτο θα δηλωσω απλωσ πιεζομαι δν ειμαι δηθεν ειλικρινα ουτε που θεωρω κ καμια σπουδαια σχολη την νομικη.η ψυχολογια ειναι επιστημη......

:(αχ, δεν δινουμε πανελληνιες για τον περιπτερα ή τον φουρναρη...για μας δινουμε!!! ξεκολλα, σπουδασε το ονειρο σου, αυτο που σου χαριζει χαμογελο. μην γινεις κατι σαν ταφος:nono:....μαρμαρινος, τριοροφος, με λουλουδια, λαμπερος κι ωραιος απ¨εξω, μα μεσα κρυβει ενα πτωμα, εναν νεκρο:iagree:....γινε κατι ζωντανο και γνησιο!!!:jumpy: ασε τα ματια του κοσμου και σπουδασε αυτο που ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!!!!!

μην αγχωνεσαι, μονο εχε στον εαυτο σου εμπιστοσυνη.:no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Είμαι και γω λοιπόν ένας από τους φετινούς υποψηφίους που θα δώσει πανελλήνιες.

Σε όλους εσάς που ζήσατε αυτήν την εμπειρία εκείνης της περιόδου θα ήθελα να πείτε πως νιώθατε, πως ήταν η διαθεσή λίγο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την εξέταση ενός μαθήματος!!

Να έχουμε μια ιδέα και μεις βρε αδερφέ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Είμαι και γω λοιπόν ένας από τους φετινούς υποψηφίους που θα δώσει πανελλήνιες.

Σε όλους εσάς που ζήσατε αυτήν την εμπειρία εκείνης της περιόδου θα ήθελα να πείτε πως νιώθατε, πως ήταν η διαθεσή λίγο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την εξέταση ενός μαθήματος!!

Να έχουμε μια ιδέα και μεις βρε αδερφέ!!:)

Μπορώ να πώ οτι ήμουν ρεαλίστρια. Όταν έφτασε ο καιρός για τις εξετάσεις είπα στον εαυτό μου :
''Προετετοιμάζεσαι 9 μήνες για να μπείς στη σχολή που θέλεις,έχεις θυσιάσει τα πάντα,διάβασες ώρες ατέλειωτες,δεν έβγαινες έξω,μην τα κάνεις τασκα εξ αιτίας του άγχους σου''

Σε μένα μπορώ να πώ οτι όντως λειτούργησε.Πήγα με την ψυχολογία οτί απλά οι πανελλήνιες είναι το μέσο ώστε να περάσω εκεί που θέλω και να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα.

Λίγο πρίν τις εξετάσεις, λίγο πριν μπώ στην αίθουσα είχα το άγχος της αναμονής (τι θέματα θα πέσουν κ.α) αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα οτι δεν επηρέασε καθόλου την επίδοση μου. Κατα τη διάρκεια των εξετάσεων,μου είχε φύγει όλο το άγχος,σχεδόν το είχα ξεχάσει.Ήμουν τόσο απορροφημένη στο να λύσω τα θέματα που δεν σκεφτόμουν το άγχος. Όταν δεν ήξερα κάτι προχωρούσα στο επόμενο ερώτημα,και κάπως έτσι κατάφερα να γράψω έναν πολύ αξιοπρεπή βαθμό και στα 7 μαθήματα.


Μετά τις εξετάσεις απέφευγα κάθε ειδους συζήτηση με καθηγητές και συμμαθητές περι θεμάτων.''Ότι εγραψα,έγραψα''σκεφτόμουν. Το να μου πουν οτι κάπου έβγαλα λάθος αποτέλεσμα,μόνο στο ηθικό μου έκανα κακό!

Ελπίζω να βοήθησα.Καλή επιτυχία σε όλους τους φετινούς υποψήφιους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Θα προσπαθησω να αποδωσω οπως καλυτερα μπορω,με την δικια μου εμπειρια απτις περσυνες πανελληνιες
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ
Στο παρακατω κειμενο περιεχοντε ανατριχιαστικες λεπτομερειες οποιος δεν αντεχει να μην διαβασει


Βραδυ πριν δωσεις το 1ο μαθημα

Το κεφαλι σου καζανι απτο διαβασμα και επιτελους αποφασιζεις να πεσεις στο κρεβατι να κοιμηθεις.Το μυαλο βασανιζει ανελλιπως η σκεψη γιατο τι θα γινει αυριο,ο υπνος πολυ δυσκολος,η νυχτα φανταζει αιωνιοτητα,αν εισαι τυχερος και κοιμηθεις σιγουρα το ονειρο θα εχει να κανει με το αυριανο μαθημα....
Πρωι,λιγες ωρες πριν το 1ο μαθημα
Κατα καποιο περιεργο τροπο ενω καθολη την διαρκεια της σχολικης χρονιας καθε πρωινο ξυπναγες με τη γνωστη κατσουφικη φατσα σκεπτομενος "ΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΤΩΡΑ ΣΧΟΛΕΙΟ??" αυτο το πρωινο ισως ξυπνησεις απο μονος σου πολυ νωρις το πρωι και η 1η σκεψη που θα σου ερθει στο μυαλο ειναι "ΑΜΑΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!"
Αμεσως σηκωνεσαι απτο κρεβατι πλενεσαι,σκουπιζεσαι,τρως,ριχνεις και μια ζεμπεκια,και αμεσως ισως πας να κοιταξεις καποιες τελευατιες σημειωσεις-σος που σου εχουν κολλησει στο μυαλο ή σου εχουν πει καθηγητες στο φροντιστηριο!

Η ωρα περναει γρηγορα, αγχος πολυ αλλα δεν πτοουμεθα!! Φτανεις στο σχολειο,σιγουρα θα αντικρισεις φατσες με ενα περιεργο γελιο στο προσωπο κα λες γιατι γελανε τωρα αυτοι?? Ειναι σπαστικο γελιο,εκφρασεις αγωνιας-αγχους αστειακια λιγο πριν μπειτε μεσα στην αιθουσα οπως "ρε δινουμε πανελληνιες!"

ΝΤΡΙΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ!!!! ΚΟΥΔΟΥΝΙ!Ο ηχος του ομως τωρα ισως ειναι ο πιο σπαστικος ανελεητος ηχος απο καθε αλλη φορα!! Στο ακουσμα του ολοι σαστιζουν και αρχηζουν με αργα σταθερα βηματα να πλησιαζουν προς το μερος οπου γινετε η προσευχη,οι καθηγητες με ενα περιεργο υφος στο προσωπο,πολλοι χαμογελαστοι και ευδιαθετοι αλλοι κατσουφηδες και ανεκφραστοι... κοινη φραση ολων "ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ",πρωτοτυπια ολοι!

Μεσα στην αιθουσα,ze time is up!
Για μενα αυτες οι στιγμες που καθεσαι στην ταξη με τους φιλους συμμαθητες σου λιγο πριν ανεβει ο καθηγητης με μια στοιβα γεματη φωτοτυπιες βροντοφωναζωντας ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ειναι οι στιγμες που για καποια λεπτα μπορει να μην εχεις καθολου μα καθολου αγχος,να κανεις χαβαλε με τα υπολοιπα παιδια,που γνωριζεσαι με τους επιτηρητες με τους οποιους ολα τα παιδια προσπαθουν να βγαλουν ακρη γιατο πως πρεπει να συμπληρωθουν σωστα τα κενα πεδια στο τετραδιο των πανελληνιων οπου πολλες φορες οι αποψεις να διοισταντε και στο τελος να χρειαζεται να παρεμβει ο καλλητεροτερος,υπερτεραστιος καθηγητης του σχολειου να λυσει το θεμα.... με αυτα και με αυτα ξεχνιεσαι για λιγο.

Τα θεματα κατεφτασαν... η εκφραση του προσωπου,η ψυχολογια,η γενικη διαθεση που ειχες μολις λιγα δευτερολεπτα πριν ανατρεποντε με το αντικρισμα και μονο του καθηγητη να εχει στα χερια του τα θεματα!
Ολοι αμεσως σοβαρευουν,αλληλοκαλοεπιτυχουντε με τα υπολοιπα παιδια,και εδω ειναι η στιγμη που εμενα προσωπικα το αγχος εφτανε στο ζενιθ!Απεριγραπτη στιγμη,τα χερια να τρεμουν,να μη θελεις να αντικρισεις τα θεματα,ενω να ακους φωνες απο διπλα του στυλ "ΓΕΣ ΕΠΕΣΕ Η ΠΑΙΔΕΙΑ" "ΟΧΙ ΡΕ ΠΟ..ΣΤΗ ΤΙ ΒΑΛΑΝΕ" "Ε ΤΟΥΣ ΜΑΛΑ..ΚΕΣ" "ΘΑ ΣΚΙΣΩ!",ενω αλλοι παραμενουν σιωπηλοι.
Εφοσον περασεις και απο αυτο το σταδιο υπερτατου σοκ,περνας σε μια φαση οπου εισαι απολυτα επικεντρωμενος σε αυτο που εχεις μπροστα σου,προσπαθεις να συγκεντρωθεις,και αρχιζεις να γραφεις τα θεματα.
Εδω το αγχος αρχιζει και περιοριζεται με το περασμα των λεπτων ειδικα αν το θεμα το γνωριζεις και η σχεση σκεψη-χερι-γραφω ειναι απεριγραπτη ειδικα σε θεωρητικα μαθηματα τυπου Βιολογια γεν.,ΑΟΔΕ οπου το χερι γραφει αδιακοπα,και γεμιζεις ολοκληρες σελιδες στην κολλα σε χρονο ρεκορ!!
Καποιοι θα τελιωσουν ισως πιο γρηγορα απο σενα,ισως αγχωθεις λιγο και να σκεφτεις "θα προλαβω??"
Το τελος της εξετασης πλησιαζει λιγα λεπτα απομενουν ακομα μεχρι να αντικρισεις ξανα το φως της ηρεμιας και να διαβεις εκτος της βασανιστικης αυτης αιθουσας!

Επιτελους τελιωνεις, τεραστια ανακουφιση!Οι παλμοι επανερχοντε επιτελους σε φυσιολογικους ρυθμους, χαμογελα,ευτυχια ή ακριβως τα αντιθετα αναλογα με το αποτελεσμα που πιστευεις οτι καταφερες.
Στη συνεχεια αρχιζουν οι συζητησεις!! Οποιος-Οποιον δεις σε ρωταει για τα θεματα,τι εγραψες εσυ τι ο αλλος ποιος το εχει σωστο αν ειναι εξακριβωμενο,ποσο μαλακες επιτηρητες ειχες εσυ ενω οι αλλοι οπως λενε τους αφηναν πιο χαλαρους,οι καθηγητες στο φροντιστηριο να περιφανευοντε για τον λογο οτι "Σας το ειπα παιδια οτι θα επεφτε αυτο το θεμα", αρχηζουν ΚΑΙ αυτοι τις ερωτησεις κρατωντας τις λυσεις των θεματων στα χερια τους,και εσυ με αγωνια να περιμενεις να δεις στις λυσεις ολα αυτα που εγραφες καποιες ωρες πριν!

Το μαρτυριο περιλαμβανει αλλη μια δοκιμασια,ΤΟ ΣΠΙΤΙ-ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ:γυρισες-τι-εγινε-πως πηγες-σκισαμε? οπου πρεπει να επαναλαβεις για αλλη μια φορα ολα αυτα που περασεις και πως τελικα τα πηγες!
Μετα απο αυτα επιτελους ηρεμεις,χαλαρωνεις,και.... μπαινεις στο ischool για να γραψεις στα θεματα τα οποια απο νωρις θα εχει ανοιξει ο Fockos,για το πως τα πηγες,πως σου φανηκαν τα θεματα κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Pure Seduction! Έχεις δίκιο πάντως σ' αυτό που έλεγες όταν έφτασε ο καιρός των εξετάσεων για να εξαφανίσεις το άγχος
''Προετετοιμάζεσαι 9 μήνες για να μπείς στη σχολή που θέλεις,έχεις θυσιάσει τα πάντα,διάβασες ώρες ατέλειωτες,δεν έβγαινες έξω,μην τα κάνεις τασκα εξ αιτίας του άγχους σου''

Καλά, Μήτσο φίλε! Υποκλίνομαι στο ποστ σου!!! Πιο πλήρη περιγραφή δε γινόταν να δω! Κάπως έτσι με φαντάζομαι και μένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Pure Seduction! Έχεις δίκιο πάντως σ' αυτό που έλεγες όταν έφτασε ο καιρός των εξετάσεων για να εξαφανίσεις το άγχος

Καλά, Μήτσο φίλε! Υποκλίνομαι στο ποστ σου!!! Πιο πλήρη περιγραφή δε γινόταν να δω! Κάπως έτσι με φαντάζομαι και μένα!

Ηταν μια προσπαθεια να πεισω τον εαυτο μου,να το πιστεψω:redface:
το καταφερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top