Γενικό -  Πώς τα πήγατε στις Εξετάσεις;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aκριβώς για αυτό δεν πρέπει να γίνονται συγκρίσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Λοιπόν ας πω κι εγώ...:P
Στις εξετάσεις έγραψα σε όλα τα μαθήματα 20,εκτός από άλγεβρα που έγραψα 19,6 κι έκθεση που έγραψα 16,4(Aναμενόμενος ο βαθμός στην έκθεση για το λόγο που εξήγησα και προηγουμένως.Ο καθηγητής είναι αυστηρός και βαθμολογεί όπως στις πανελλήνιες και πιστεύω πολύ καλά κάνει.Έτσι πρέπει.:)Εξάλλου είναι και η "φύση" του μαθήματος τέτοια.)

Τώρα ΓΜΟ έβγαλα 19,7.
Αυτά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όλα 20:!::!::!:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ε όχι όλα τα 9/11:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Λοιπόν ας πω κι εγώ...:P
Στις εξετάσεις έγραψα σε όλα τα μαθήματα 20,εκτός από άλγεβρα που έγραψα 19,6 κι έκθεση που έγραψα 16,4(Aναμενόμενος ο βαθμός στην έκθεση για το λόγο που εξήγησα και προηγουμένως.Ο καθηγητής είναι αυστηρός και βαθμολογεί όπως στις πανελλήνιες και πιστεύω πολύ καλά κάνει.Έτσι πρέπει.:)Εξάλλου είναι και η "φύση" του μαθήματος τέτοια.)

Τώρα ΓΜΟ έβγαλα 19,7.
Αυτά.:P

Μπράβο Μαρία! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ορθώς πιστεύεις. Δεν πρέπει και δε μπορεί να γίνει. Μιλάμε για έκθεση.

Όπως και να 'χει όμως, στα δικά μας επίπεδα ίσως και να γίνεται, δε ξέρω. Άλλωστε, μιλάμε για διαφορετικά σχολεία με διαφορετικές εκπαιδευτικές μεθόδους και προπαντός με διαφορετικούς καθηγητές. ;)

Με την ίδια λογική, γιατί να παίρνει κάποιος 20 στα μαθηματικά, φυσική, χημεία;

Ένας μαθηματικός μπορεί άνετα να κόψει έστω και ένα μόριο, πολλές φορές γίνονται επιπολαιότητες ή υπάρχει κάποια ασάφεια στη δικαιολόγηση.

Μπορεί να νομίζετε ότι προσπαθώ να υπερασπιστώ το δικό μου 20, αλλά εν ολίγοις, δε με νοιάζει καθόλου τι πιστεύουν οι άλλοι. Εγώ ξέρω ότι ένα χρόνο προσπάθησα αρκετά και αυτό μου φτάνει. :)

Εντάξει, συμφωνώ ότι κάποιος δεν μπορεί να πάρει 20 στην έκθεση με τη λογική ότι κάτι θα του ξεφύγει, ένα όρθογραφικό λάθος για παράδειγμα (ίσως εγώ πήρα γιατί η καθηγήτρια ήταν ΠΟΛΥ επιεικής) (αλήθεια, αφού οι καθηγητές δεν μπορούν να πάρουν άριστα στην έκθεση γιατί να εξετάζουν εμάς και να βαθμολογούν τα δικά μας γραπτα; ) αλλά διαφωνώ καθέτως με την άποψη δεν πρέπει. Τι σημαίνει "δεν πρέπει";

Αν πάει να γράψει ο κ. Μπαμπινιώτης έκθεση και το δώσουμε σε ένα καθηγητή να διορθώσει το γραπτό χωρίς να ξέρει ποιός το έγραψε, θα του βάλει 17 γιατί ως εκεί του έχει καπνίσει να βάζει; :P

Με τις απόψεις τύπου στην έκθεση το ανώτατο "όριο" πρέπει να είναι το 18 το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κάνουμε τα παιδιά να φοβούνται την έκθεση και να προσπαθούν για όσο το δυνατόν καλύτερο βαθμό με αποτέλεσμα πραγματικά να την σιχαίνονται. Αυτό θέλουμε; Αν ναι, τότε πάω πάσο.

Και δεν νομίζω ότι ταιριάζουν δικαιολογίες τύπου "κανείς δεν είναι τέλειος". Αν το πιστεύουμε, ας καταργήσουμε το 20 και να να έχουμε ανώτατο βαθμό το 19...Αλλά μετά δε θα μπορούμε να πάρουμε 19 και θα πάμε 18 και συνεχίζοντας, θα χαιρόμαστε με το 01.

Βλακείες λέω ε; Ίσως. Πάντως η έκθεση είναι μάθημα και το 20 είναι βαθμός :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Πάντως η έκθεση είναι μάθημα και το 20 είναι βαθμός :bye:

Όχι , δεν είναι βαθμός. Στο ίδιο θέμα πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος που θα γράψει καλύτερα από σενα (ως προς την υποκειμενικότητα του εξεταστού πάντα). Στα μαθηματικά κάτι τέτοιο δε γίνεται, ούτε γενικώς στα μαθήματα που οι απαντήσεις είναι standard!


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι , δεν είναι βαθμός. Στο ίδιο θέμα πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος που θα γράψει καλύτερα από σενα (ως προς την υποκειμενικότητα του εξεταστού πάντα). Στα μαθηματικά κάτι τέτοιο δε γίνεται, ούτε γενικώς στα μαθήματα που οι απαντήσεις είναι standard!


Στέλιος
βασικα θα συμφωνησω με τον Στελιο.Σε κανενα μαθημα δν βαθμολογουν οι καθηγητες το ιδιο γιατι απλα και αυτοι ειναι ανθρωποι και ως ανθρωποι κανουν λαθοι...απλα ειναι αδικια το ολο συστημα για καποια παιδια..γιατι πχ ξερω ατομο που εκανε λαθος και επρεπε να παρει 95 και πηρε 100 ενω εγω σε ενα μαθημα εγραψα 99 δεν μπορεσε να το κανει 100!τεσπα,σημασια εχει πως ο καθενας ξερει ποσο εγραψε!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Όχι , δεν είναι βαθμός. Στο ίδιο θέμα πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος που θα γράψει καλύτερα από σενα (ως προς την υποκειμενικότητα του εξεταστού πάντα). Στα μαθηματικά κάτι τέτοιο δε γίνεται, ούτε γενικώς στα μαθήματα που οι απαντήσεις είναι standard!


Στέλιος

Aυτό είναι το θέμα.

Υπάρχουν κάποια κριτήρια που δεν βοηθάνε τους μαθητές γιατί το μόνο που κάνουν είναι να προωθούν την κωλοφαρδία (aka σε ποιον βαθμολογητή θα πέσεις)

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι το 20 είναι άπιαστο, όχι από πλευρά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ (αυτό είναι που με βρίσκει αντίθετο) αλλά από τη μεριά του ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. Αν κάποιος πληρεί όλα τα κριτήρια του βαθμολογητή, τότε γιατί να κόψει στο παιδί κάποια μόρια που ίσως να του στερήσουν την σχολή της επιλογής του;

Ξέρω κάποια παιδιά που όλη τη χρονιά παιδευτήκαν με την έκθεση και πραγματικά έφτυσαν αίμα είτε γιατί ήθελαν ιατρική είτε γιατί ήθελαν να έχουν κάποιο καλό βαθμό στην έκθεση σε περίπτωση που δεν τα πάνε καλά σε κάποιο μάθημα της κατεύθυνσης. Όταν όμως είδα τον ένα βαθμολογητή να βάλει 92 και τον άλλον 72 και ο τελευταίος στη μέση , πραγματικά στεναχωρήθηκα γιατί ξέρω ότι κόπιασαν και δεν ανταμείφθηκαν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, γιατί να παίρνει κάποιος 20 στα μαθηματικά, φυσική, χημεία;

Ένας μαθηματικός μπορεί άνετα να κόψει έστω και ένα μόριο, πολλές φορές γίνονται επιπολαιότητες ή υπάρχει κάποια ασάφεια στη δικαιολόγηση.

Μπορεί να νομίζετε ότι προσπαθώ να υπερασπιστώ το δικό μου 20, αλλά εν ολίγοις, δε με νοιάζει καθόλου τι πιστεύουν οι άλλοι. Εγώ ξέρω ότι ένα χρόνο προσπάθησα αρκετά και αυτό μου φτάνει. :)

Εντάξει, συμφωνώ ότι κάποιος δεν μπορεί να πάρει 20 στην έκθεση με τη λογική ότι κάτι θα του ξεφύγει, ένα όρθογραφικό λάθος για παράδειγμα (ίσως εγώ πήρα γιατί η καθηγήτρια ήταν ΠΟΛΥ επιεικής) (αλήθεια, αφού οι καθηγητές δεν μπορούν να πάρουν άριστα στην έκθεση γιατί να εξετάζουν εμάς και να βαθμολογούν τα δικά μας γραπτα; ) αλλά διαφωνώ καθέτως με την άποψη δεν πρέπει. Τι σημαίνει "δεν πρέπει";

Αν πάει να γράψει ο κ. Μπαμπινιώτης έκθεση και το δώσουμε σε ένα καθηγητή να διορθώσει το γραπτό χωρίς να ξέρει ποιός το έγραψε, θα του βάλει 17 γιατί ως εκεί του έχει καπνίσει να βάζει; :P

Με τις απόψεις τύπου στην έκθεση το ανώτατο "όριο" πρέπει να είναι το 18 το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κάνουμε τα παιδιά να φοβούνται την έκθεση και να προσπαθούν για όσο το δυνατόν καλύτερο βαθμό με αποτέλεσμα πραγματικά να την σιχαίνονται. Αυτό θέλουμε; Αν ναι, τότε πάω πάσο.

Και δεν νομίζω ότι ταιριάζουν δικαιολογίες τύπου "κανείς δεν είναι τέλειος". Αν το πιστεύουμε, ας καταργήσουμε το 20 και να να έχουμε ανώτατο βαθμό το 19...Αλλά μετά δε θα μπορούμε να πάρουμε 19 και θα πάμε 18 και συνεχίζοντας, θα χαιρόμαστε με το 01.

Βλακείες λέω ε; Ίσως. Πάντως η έκθεση είναι μάθημα και το 20 είναι βαθμός :bye:

Με κάλυψε απόλυτα ο mostel. :)

Όχι , δεν είναι βαθμός. Στο ίδιο θέμα πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος που θα γράψει καλύτερα από σενα (ως προς την υποκειμενικότητα του εξεταστού πάντα). Στα μαθηματικά κάτι τέτοιο δε γίνεται, ούτε γενικώς στα μαθήματα που οι απαντήσεις είναι standard!


Στέλιος

Πάντως, μιας και το είδες προσωπικά το ζήτημα, την έκθεσή σου θα ήθελα να τη δω. Να καταλάβω τι εννοούμε όταν λέμε ''20 στην έκθεση''. :iagree:

*σαφώς δε γίνεται να τη δω, μη μου πεις πράγματα που ήδη γνωρίζω, έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αν κάποιος πληρεί όλα τα κριτήρια του βαθμολογητή, τότε γιατί να κόψει στο παιδί κάποια μόρια που ίσως να του στερήσουν την σχολή της επιλογής του;

Να στο θέσω αλλιώς. Για να βάλει θεωρητικά κάποιος 20 στην έκθεση, θα πρέπει να έλθει αυτομάτως σε οργασμό όταν διαβάσει το γραπτό. Αυτό μόνο ανωμαλάρα μπορεί να το κάνει !


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε, αυτό δεν μπορώ, τα "βίτσια" των βαθμολογητών που κρίνουν τη ζωή μας (καλά δεν την κρίνουν τελείως, αλλά οι πανελλήνιες αποτελούν σταθμό για τα άτομα που θέλουν να σπουδάσουν)

(Και ας το πω ακόμα μια φορά, ξέρω ότι ο βαθμός που πήρα φέτος είναι "εικονικός", πραγματικά θα ήθελα να δω τι αξίζω με υποκειμενικά κριτήρια. Απλώς διαφωνώ με την άποψη του δεν πρέπει. Με το "είναι αδύνατο" για τους x,y λόγους, ναι, εκεί συμφωνώ )

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Aυτό είναι το θέμα.

Υπάρχουν κάποια κριτήρια που δεν βοηθάνε τους μαθητές γιατί το μόνο που κάνουν είναι να προωθούν την κωλοφαρδία (aka σε ποιον βαθμολογητή θα πέσεις)

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι το 20 είναι άπιαστο, όχι από πλευρά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ (αυτό είναι που με βρίσκει αντίθετο) αλλά από τη μεριά του ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. Αν κάποιος πληρεί όλα τα κριτήρια του βαθμολογητή, τότε γιατί να κόψει στο παιδί κάποια μόρια που ίσως να του στερήσουν την σχολή της επιλογής του;

Ξέρω κάποια παιδιά που όλη τη χρονιά παιδευτήκαν με την έκθεση και πραγματικά έφτυσαν αίμα είτε γιατί ήθελαν ιατρική είτε γιατί ήθελαν να έχουν κάποιο καλό βαθμό στην έκθεση σε περίπτωση που δεν τα πάνε καλά σε κάποιο μάθημα της κατεύθυνσης. Όταν όμως είδα τον ένα βαθμολογητή να βάλει 92 και τον άλλον 72 και ο τελευταίος στη μέση , πραγματικά στεναχωρήθηκα γιατί ξέρω ότι κόπιασαν και δεν ανταμείφθηκαν :(

Δεν πρέπει, όχι δεν μπορεί. Νομίζω ήμουν σαφής και εύκολα καταλάβαινε κανείς πως αναφερόμουν κυρίως στο επίπεδό μου, στο επίπεδο της Α Λυκείου. Ίσως να γενίκευσα λίγο, κακώς.

Πάντως, τώρα που ξαναείδα τα μηνύματά σου, θα ήθελα εκτός από το να διαβάσω την έκθεσή σου να γνωρίσω και την καθηγήτριά σου σύμφωνα με της οποίας το σκεπτικό, μπορούμε αφενός να βαθμολογούμε επιεικώς στο πιο ανώμαλο μάθημα για τη συνέχεια και αφετέρου, να συγκρίνουμε κιόλας το γραπτό της Α με αυτά της Γ, να τα φέρνουμε στο ίδιο επίπεδο και να βγάζουμε μάλιστα την πιθανή βαθμολογία του στις πανελλήνιες (!!!). Ειλικρινά πάντως, δε ξέρω τι σόι καθηγήτρια είναι η κυρία, βρίσκω τη μέθοδό της τελείως λανθασμένη. Δεν την προσβάλλω, πρόσεξε πως θα αντιδράσεις. Ούτε κι εσένα προσβάλλω. Την άποψή μου λέω. Και η άποψή μου είναι πως είναι ηλίθιο να βαθμολογείται αναλόγως το μάθημα και να γίνονται συγκρίσεις ανόμοιων πραγμάτων. Ένα γραπτό τάξης 19.7 στις πανελλήνιες (για έκθεση μιλάω πάντα) θέλω οπωσδήποτε να το δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ένα συμπέρασμα δεν κοστίζει τίποτα. Ούτε θα με κάνει να σιγουρευτώ για τον εαυτό μου και ούτε να υπερηφανεύομαι.

Εμένα μου φτάνει το γεγονός ότι μου έδωσε ένα κίνητρο για να προσπαθήσω και άλλο.. Κανένας δε θα νοιαστεί για το γεγονός ότι έγω έχω 20 στην Έκθεση της Α' λυκείου και κανείς δε θα νοιαστεί για τις προβλέψεις της καθηγήτριάς μου.

Μου φτάνει που εγώ πήρα θάρρος να συνεχίσω την προσπάθεια μου και έμαθα ότι οι σκληρές προσπάθειες αποδίδουν.

Βαθμός 20 στην έκθεση: Βig deal
Θάρρος για το μέλλον: Ανεκτίμητο

Αυτό εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει. Ξέρω ότι αν προσπαθήσω θα κερδίσω και αυτό είναι το καλύτερο δώρο που μου έχουν κάνει ποτέ, τη γνώση του ότι μπορώ.

Και έστω ότι έπαιρνα ένα 14 αφιερωμένο σε εμένα με όλη της την αυστηρότητα. Τι θα κέρδιζα; Θα απογοητευόμουν και θα ήμουν ακόμη ένας μαλάκας που θα παράταγε την έκθεση με το σκεπτικό ότι δεν πρόκειται να τα πάω καλά όσο και αν προσπαθήσω.

Aυτές είναι οι σκέψεις που κρύβονται πίσω από την προσωπικότητά μου και όφειλα να τις ξεκαθαρίσω.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Προτιμώ το κίνητρό μου να είναι η αλήθεια και μόνο αυτή, παρά ο,τιδήποτε άλλο το οποίο μπορεί ναι μεν να μου δώσει κουράγιο αλλά δε θα στηρίζεται στην πραγματικότητα. Πλασματικά κίνητρα δεν έμαθα στη ζωή μου να δέχομαι. Ποτέ μου δεν τα συμπάθησα και πάντοτε προσπαθούσα να τα αποφύγω. Θα μου επιτρέψεις λοιπόν το ίδιο να κάνω και τώρα, εκφράζοντας την άποψή μου. :iagree:

Τέλος το off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Διαφορετικά άτομα, διαφορετικές αντιλήψεις.

Το πιο φυσικό πράγμα που μπορεί να συμβεί στον κόσμο αυτό.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ένα συμπέρασμα δεν κοστίζει τίποτα. Ούτε θα με κάνει να σιγουρευτώ για τον εαυτό μου και ούτε να υπερηφανεύομαι.

Εμένα μου φτάνει το γεγονός ότι μου έδωσε ένα κίνητρο για να προσπαθήσω και άλλο.. Κανένας δε θα νοιαστεί για το γεγονός ότι έγω έχω 20 στην Έκθεση της Α' λυκείου και κανείς δε θα νοιαστεί για τις προβλέψεις της καθηγήτριάς μου.

Μου φτάνει που εγώ πήρα θάρρος να συνεχίσω την προσπάθεια μου και έμαθα ότι οι σκληρές προσπάθειες αποδίδουν.

Βαθμός 20 στην έκθεση: Βig deal
Θάρρος για το μέλλον: Ανεκτίμητο

Αυτό εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει. Ξέρω ότι αν προσπαθήσω θα κερδίσω και αυτό είναι το καλύτερο δώρο που μου έχουν κάνει ποτέ, τη γνώση του ότι μπορώ.

Και έστω ότι έπαιρνα ένα 14 αφιερωμένο σε εμένα με όλη της την αυστηρότητα. Τι θα κέρδιζα; Θα απογοητευόμουν και θα ήμουν ακόμη ένας μαλάκας που θα παράταγε την έκθεση με το σκεπτικό ότι δεν πρόκειται να τα πάω καλά όσο και αν προσπαθήσω.

Aυτές είναι οι σκέψεις που κρύβονται πίσω από την προσωπικότητά μου και όφειλα να τις ξεκαθαρίσω.

:bye:
δηλ ολοι πρεπει να παιρνουμε υψηλους βαθμους για να μν τα παραταμε?σε μια μελλοντικη αποτυχια τοτε θα καταρρακωθουμε..εγω οποτε επαιρνα χαμηλο βαθμο εβαζα πεισμα να τον ανεβασω δεν τα παρατουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε μιλάω για όλους. Για εμένα μιλάω :)

Έχω αποτύχει στη ζωή μου και έχω μάθει να σηκώνομαι. Δε βρίσκω πάντως το λόγο να αποτύχω και να στεναχωρηθώ από τη στιγμή που δεν υπάρχει λόγος.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top