ΗΜΜΥ Vs Μηχανολόγων Μηχανικών

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
για τις καταληψεις κ τα λοιπα εννοειται κ εγω διαφωνω ρε . απλα για τα μαθηματα οντως εχει δικιο . απλη λογικη ρε φιλε . και δεν νομιζω να αναφερεται μπατσελορ πρεπει να αναφερεται σε προγραμματα διπλωματουχων μηχανικων

Κοιτα οπως και να εχει εγω θεωρω τις σχολές μηχανικών σχολές παγίδα στην Ελλάδα και για αυτο μπήκα Σεμφε . Νομίζω οτι τ ΕΜΠ θα ξεφουσκωσει απότομα οπως ειχε γίνει και με το imperial στην κρίση της ισλανδίας( για τις σχολές μηχανικών εννοω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Κοιτα οπως και να εχει εγω θεωρω τις σχολές μηχανικών σχολές παγίδα στην Ελλάδα και για αυτο μπήκα Σεμφε . Νομίζω οτι τ ΕΜΠ θα ξεφουσκωσει απότομα οπως ειχε γίνει και με το imperial στην κρίση της ισλανδίας( για τις σχολές μηχανικών εννοω )

φουσκωσουν ξεφουσκωσουν κλαιν ρε φιλε , το θεμα ειναι να κανεις αυτο που σου αρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Κοιτα οπως και να εχει εγω θεωρω τις σχολές μηχανικών σχολές παγίδα στην Ελλάδα και για αυτο μπήκα Σεμφε . Νομίζω οτι τ ΕΜΠ θα ξεφουσκωσει απότομα οπως ειχε γίνει και με το imperial στην κρίση της ισλανδίας( για τις σχολές μηχανικών εννοω )

Συμφωνώ απόλυτα!Παλιότερα ήθελαν να μπουν μηχανικοί και λόγω του ΤΣΜΕΔΕ που ήταν από τα καλύτερα ταμεία ασφάλισης στην Ελλάδα , καθώς και να γραφτούν στο Επιμελητήριο.Τώρα και με την κρίση ,το ΤΣΜΕΔΕ ,αν δεν κάνω λάθος είναι στον ΕΟΠΠΥ, έχει χάσει έδαφος.Ειδικά τμήματα όπως οι Πολιτικοί Μηχανικοί , αποφεύγονται τα τελευταία χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα!Παλιότερα ήθελαν να μπουν μηχανικοί και λόγω του ΤΣΜΕΔΕ που ήταν από τα καλύτερα ταμεία ασφάλισης στην Ελλάδα , καθώς και να γραφτούν στο Επιμελητήριο.Τώρα και με την κρίση ,το ΤΣΜΕΔΕ ,αν δεν κάνω λάθος είναι στον ΕΟΠΠΥ, έχει χάσει έδαφος.Ειδικά τμήματα όπως οι Πολιτικοί Μηχανικοί , αποφεύγονται τα τελευταία χρόνια.

Αφού σκέψου οτι όταν έγινε το ψήφισμα οι ίδιοι οι φοιτητές της Σεμφε ψήφισαν οχι στο ΤΕΕ . Τελος πάντων . Συμφωνώ οτι πρεπει να κανείς οτι σου αρέσει και πιστεύω οτι άμα ασχολείσαι βρίσκεις τον δρομο σ . Απλα αν κάποιος γράφει 19.000 και ψάχνει αποκατάσταση , ΓΙΑ ΜΈΝΑ , οι σχολές μηχανικών ειναι πολυ κακή λύση . Κάποτε της μόδας ηταν οι μεταλλιολογοι τ αλλα ξεφουσκωσαν απότομα . Ομοια οι πολιτικοί . Κάτι τέτοιο πιστεύω θα συμβει και με το υπόλοιπες σχολές μηχανικών Απλα ο κόσμος δεν τ εχει παρει χαμπάρι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όλα τα επαγγέλματα κάνουν τον κύκλο τους (πότε πάνω, πότε κάτω) στην περιορισμένη και δεδομένη ελληνική αγορά εργασίας...

Σου ζητάω πολύ ευγενικά να μου αναφέρεις ένα τμήμα ελληνικού ΤΕΙ με 70 μαθήματα.

Με την αναφορά, ότι η θεωρία και το εργαστήριο έχουν ξεχωριστές εξετάσεις και λογίζονται ως δύο μαθήματα... τα ΤΕΙ του γεωπονικού τομέα (χοντρικά όλα τους 40 θεωρίες και 30 εργαστήρια).

Επίσης civilara έμεινες με το 70? Σου χω τμήμα με περισσότερα. Τμήμα Ραδιολογίας Ακτινολογίας, ΤΕΙ Αθήνας Έχω φίλο που τελείωσε εκεί πέρυσι, κάνουν αυτό που λέει ο mitsolas γράφουν δύο φορές ουσιαστικά το μάθημα στη βαθμολογία [εργαστήριο ξεχωριστά, θεωρία ξεχωριστά και βγάινουν πολλά τα μαθήματα]

Δεν νομίζω... είδα 50κάτι (λίγα εργαστήρια και τα περισσότερα εξ αυτών δεν πραγματώνονται καθ' όλη τη διάρκεια του εξαμήνου. Οι εξετάσεις τους όμως θαρρώ υφίστανται και μετράνε)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 995 μηνύματα.
Γεια σας, επειδη τελειωνουν οι μερες για τα μηχανογραφικα. Θα ηθελα να με ενημερωσετε για τις 2 αυτες σχολες καθως ακομη δεν εχω αποφασισει ποια απο τις 2 να επιλεξω. Θελω αποψεις απο ατομα που ειτε σπουδαζουν σε αυτες ειτε γνωριζουν κατι(για σπουδες,επαγγελματικες προοπτικές και οτι αλλο υπαρχει). Πως θα μπορουσα να βοηθησω τον εαυτο μου να επιλεξει γιατι τοσο καιρο ψαχνω και ακομη ακρη δεν εβγαλα. 😇😊
 

Aether

Νεοφερμένος

Ο Aether αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
HMMY εχει καλυτερη αποκατασταση τοσο εσωτερικο οσο και εξωτερικο με πολυ καλα χρηματα. Μηχανολογων ξερω καποιους που πηγαν σε καποιο μεταλουργειο/μηχανουργειο, εργοστασιο και παιρνουν ψιχουλα. Αλλοι το γυρισαν σε προγραμματισμο. Καποιοι αλλοι συνεχισαν μεταπτυχιακο στο εξωτερικο με σκοπο να εργαστουν στην χωρα εκεινη.

Σπουδες και οι δυο ειναι παρομοια δυσκολες.

εμενα περισσοτερο με ενδιαφερει π.χ να ψαχνω για τον τροπο λειτουργιας καποιας μηχανης
Και οι δυο σχολες στο επιτρεπουν αυτο. Απλα απο ΗΜΜΥ θα ασχοληθεις με τα ηλεκτρονικα ενος συστηματος (ρομποτ, αμαξι, ψυγειο) δηλαδη θα φτιαχνεις τις πλακετες (σαν motherboard) και θα τις προγραμματιζεις για να σου δωσουν ενα επιθυμητο αποτελεσμα πως πχ μετακινειται ο βραχιονας, κινειται ενα ηλεκτρικο μοτερ κτλ. Ενω μηχ. θα ασχοληθεις με υλικα και κατασκευαστικα μερη του ρομποτ, αμαξι. Απο ΗΜΜΥ μελετας τον εγγεφαλο και τους νευρωνες, απο μηχ μελετας τα κοκκαλα και τους μυς
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 995 μηνύματα.
HMMY εχει καλυτερη αποκατασταση τοσο εσωτερικο οσο και εξωτερικο με πολυ καλα χρηματα. Μηχανολογων ξερω καποιους που πηγαν σε καποιο μεταλουργειο/μηχανουργειο, εργοστασιο και παιρνουν ψιχουλα. Αλλοι το γυρισαν σε προγραμματισμο. Καποιοι αλλοι συνεχισαν μεταπτυχιακο στο εξωτερικο με σκοπο να εργαστουν στην χωρα εκεινη.

Σπουδες και οι δυο ειναι παρομοια δυσκολες.


Και οι δυο σχολες στο επιτρεπουν αυτο. Απλα απο ΗΜΜΥ θα ασχοληθεις με τα ηλεκτρονικα ενος συστηματος (ρομποτ, αμαξι, ψυγειο) δηλαδη θα φτιαχνεις τις πλακετες (σαν motherboard) και θα τις προγραμματιζεις για να σου δωσουν ενα επιθυμητο αποτελεσμα πως πχ μετακινειται ο βραχιονας, κινειται ενα ηλεκτρικο μοτερ κτλ. Ενω μηχ. θα ασχοληθεις με υλικα και κατασκευαστικα μερη του ρομποτ, αμαξι. Απο ΗΜΜΥ μελετας τον εγγεφαλο και τους νευρωνες, απο μηχ μελετας τα κοκκαλα και τους μυς
Οκ! Ευχαριστω πολυ. 😊 Οσοι αλλοι ξερουν ας πουν και αυτοι για να βοηθησουν λιγο την κατασταση(πιστευω και αλλα παιδια εδω εχουν ακομη καποιο διλημμα για τετοιες σχολες). 😇
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.
Γεια σας, επειδη τελειωνουν οι μερες για τα μηχανογραφικα. Θα ηθελα να με ενημερωσετε για τις 2 αυτες σχολες καθως ακομη δεν εχω αποφασισει ποια απο τις 2 να επιλεξω. Θελω αποψεις απο ατομα που ειτε σπουδαζουν σε αυτες ειτε γνωριζουν κατι(για σπουδες,επαγγελματικες προοπτικές και οτι αλλο υπαρχει). Πως θα μπορουσα να βοηθησω τον εαυτο μου να επιλεξει γιατι τοσο καιρο ψαχνω και ακομη ακρη δεν εβγαλα. 😇😊
Εαν δεν μας πεις ενδιαφέροντα, κλίσεις και με τι πράγματα θα ήθελες ιδανικά να ασχοληθείς στο μέλλον είναι πολύ δύσκολο να προτείνουμε το ένα αντί του άλλου.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
HMMY εχει καλυτερη αποκατασταση τοσο εσωτερικο οσο και εξωτερικο με πολυ καλα χρηματα. Μηχανολογων ξερω καποιους που πηγαν σε καποιο μεταλουργειο/μηχανουργειο, εργοστασιο και παιρνουν ψιχουλα.
Εφόσον και οι δυο δουλεύουν συνήθως σε παρόμοια projects, γιατί υπάρχει -αν όντως υπάρχει- μεγάλη διαφορά στον μισθό;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εαν δεν μας πεις ενδιαφέροντα, κλίσεις και με τι πράγματα θα ήθελες ιδανικά να ασχοληθείς στο μέλλον είναι πολύ δύσκολο να προτείνουμε το ένα αντί του άλλου.
Το σχέδιο κυριαρχεί περισσότερο στους ημμυ ή στους μηχ μηχ;
Επίσης, αν από τα κεφάλαια της φυσικής του σχολείου μου αρέσουν περισσότερο τα ρευστά, το στερεό και οι ταλαντώσεις σε σχέση με τον ηλεκτρομαγνητισμό, θα μου ταίριαζε πιο πολύ η σχολή των μηχ μηχ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.
Το σχέδιο κυριαρχεί περισσότερο στους ημμυ ή στους μηχ μηχ;
Επίσης, αν από τα κεφάλαια της φυσικής του σχολείου μου αρέσουν περισσότερο τα ρευστά, το στερεό και οι ταλαντώσεις σε σχέση με τον ηλεκτρομαγνητισμό, θα μου ταίριαζε πιο πολύ η σχολή των μηχ μηχ;
Σχέδιο κάνουν και οι δύο ειδικότητες, και συγκεκριμένα σχεδιασμό, ο οποίος καταλήγει και στο σχέδιο.
Οι μηχανολόγοι ενδέχεται να έχουν περισσότερο σχέδιο στην σχολή, οι ηλεκτρολόγοι όχι τόσο. Αλλά έχουν μπόλικο αργότερα στην δουλειά. Ανάλογα βέβαια και τι κάνουν. Εαν μιλάμε για ηλεκτρολογικές μελέτες ή IC design(σχεδιασμός ολοκληρωμένων κυκλωμάτων-chip), τότε κάνουν αρκετό.

Γενικά εαν σου αρέσει το στερεό και τα ρευστά οι μηχανολόγοι προφανώς υπερτερούν. Οι ταλαντώσεις και τα κύματα δεν ανήκουν μοναδικά σε καμία απο τις δύο σχολές καθώς υπάρχουν τόσο στην μηχανική όσο και στον ηλεκτρομαγνητισμό(άσχετα που δεν τις μελετήσατε).

Γενικά εαν κάποιος τείνει να είναι πολύ προσεκτικός με τις λεπτομέρειες, να λειτουργεί πιο εγκεφαλικά, με πολύ φαντασία, του αρέσουν τα πολύ δύσκολα μη προφανή και αναπάντεχα προβλήματα, τότε το ημμυ πιθανότατα να τον εξιτάρει περισσότερο.

Όχι οτι δεν υπάρχουν και στην μηχανολογία, αλλά στο ημμυ δουλεύουμε συνεχώς με ισοδύναμα μοντέλα. Για την ακρίβεια είναι τόσο θεμελιώδες αυτό που πολλοί στην πορεία αρκετές φορές το ξεχνάνε. Αυτός είναι και ο λόγος που τα μαθηματικά για τον ημμυ είναι πολύ κρίσιμα. Είναι ο μοναδικός τρόπος που έχει να αντιληφθεί το αντικείμενο του. Ο μηχανολόγος δεν χρειάζεται μια εξίσωση για να φέρει στο νου του τι είναι η ταλάντωση. Αλλά όταν μιλάς για ταλάντωση ηλεκτρικού ρεύματος, αυτό είναι διαισθητικά κάπως πιο δύσκολο να το σκεφτεί κανείς χωρίς τα μαθηματικά. Αρχικά τουλάχιστον. Δηλαδή η πορεία είναι κάπως αντίθετη, πρώτα μαθαίνεις και κατανοείς τα μαθηματικά και μετά χτίζεις διαίσθηση και κατανόηση αυτού που μελετάς.

Γενικά το ημμυ απαιτεί έντονη εγκεφαλική δραστηριότητα με την έννοια οτι θέλει πολύ σκέψη και φαντασία για να τα πάει κάποιος καλά. Δεν ξέρω, βγάζει κάπως νόημα αυτό, βοηθάει ;
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Σχέδιο κάνουν και οι δύο ειδικότητες, και συγκεκριμένα σχεδιασμό, ο οποίος καταλήγει και στο σχέδιο.
Οι μηχανολόγοι ενδέχεται να έχουν περισσότερο σχέδιο στην σχολή, οι ηλεκτρολόγοι όχι τόσο. Αλλά έχουν μπόλικο αργότερα στην δουλειά. Ανάλογα βέβαια και τι κάνουν. Εαν μιλάμε για ηλεκτρολογικές μελέτες ή IC design(σχεδιασμός ολοκληρωμένων κυκλωμάτων-chip), τότε κάνουν αρκετό.

Γενικά εαν σου αρέσει το στερεό και τα ρευστά οι μηχανολόγοι προφανώς υπερτερούν. Οι ταλαντώσεις και τα κύματα δεν ανήκουν μοναδικά σε καμία απο τις δύο σχολές καθώς υπάρχουν τόσο στην μηχανική όσο και στον ηλεκτρομαγνητισμό(άσχετα που δεν τις μελετήσατε).

Γενικά εαν κάποιος τείνει να είναι πολύ προσεκτικός με τις λεπτομέρειες, να λειτουργεί πιο εγκεφαλικά, με πολύ φαντασία, του αρέσουν τα πολύ δύσκολα μη προφανή και αναπάντεχα προβλήματα, τότε το ημμυ πιθανότατα να τον εξιτάρει περισσότερο.

Όχι οτι δεν υπάρχουν και στην μηχανολογία, αλλά στο ημμυ δουλεύουμε συνεχώς με ισοδύναμα μοντέλα. Για την ακρίβεια είναι τόσο θεμελιώδες αυτό που πολλοί στην πορεία αρκετές φορές το ξεχνάνε. Αυτός είναι και ο λόγος που τα μαθηματικά για τον ημμυ είναι πολύ κρίσιμα. Είναι ο μοναδικός τρόπος που έχει να αντιληφθεί το αντικείμενο του. Ο μηχανολόγος δεν χρειάζεται μια εξίσωση για να φέρει στο νου του τι είναι η ταλάντωση. Αλλά όταν μιλάς για ταλάντωση ηλεκτρικού ρεύματος, αυτό είναι διαισθητικά κάπως πιο δύσκολο να το σκεφτεί κανείς χωρίς τα μαθηματικά. Αρχικά τουλάχιστον. Δηλαδή η πορεία είναι κάπως αντίθετη, πρώτα μαθαίνεις και κατανοείς τα μαθηματικά και μετά χτίζεις διαίσθηση και κατανόηση αυτού που μελετάς.

Γενικά το ημμυ απαιτεί έντονη εγκεφαλική δραστηριότητα με την έννοια οτι θέλει πολύ σκέψη και φαντασία για να τα πάει κάποιος καλά. Δεν ξέρω, βγάζει κάπως νόημα αυτό, βοηθάει ;
Βοηθάει κάπως, για να γνωρίσω τους ημμυ, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο, αν αντίστοιχα μιλούσε και κάποιος μηχανολόγος. :worry:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.
Βοηθάει κάπως, για να γνωρίσω τους ημμυ, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο, αν αντίστοιχα μιλούσε και κάποιος μηχανολόγος. :worry:
Πράγματι. Ευχήσου να εμφανιστεί ένας λοιπόν σύντομα !
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 995 μηνύματα.
Εαν δεν μας πεις ενδιαφέροντα, κλίσεις και με τι πράγματα θα ήθελες ιδανικά να ασχοληθείς στο μέλλον είναι πολύ δύσκολο να προτείνουμε το ένα αντί του άλλου.
Κοιτα τωρα για τα μαθηματα τουλαχιστον του σχολειου αυτα που μου αρεσαν φουλ ηταν μαθηματικα και φυσικη. Γενικα ομως περα απο αυτα ψαχνομουν για διαφορα πραγματα ειτε μονοθεσια, διαστημοπλοια, ρομποτ και καποιες φορες για κινητα οχι τοσο για software αλλα περισσοτερο για τα μερη του με διαφορα βιντεακια για το λυσιμο τους 😅
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βοηθάει κάπως, για να γνωρίσω τους ημμυ, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο, αν αντίστοιχα μιλούσε και κάποιος μηχανολόγος. :worry:
Nαι και γω περιμενω καποιον μηχανολογο να ακουσω πραγματα και απο την δικη του οπτικη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.
Κοιτα τωρα για τα μαθηματα τουλαχιστον του σχολειου αυτα που μου αρεσαν φουλ ηταν μαθηματικα και φυσικη. Γενικα ομως περα απο αυτα ψαχνομουν για διαφορα πραγματα ειτε μονοθεσια, διαστημοπλοια, ρομποτ και καποιες φορες για κινητα οχι τοσο για software αλλα περισσοτερο για τα μερη του με διαφορα βιντεακια για το λυσιμο τους 😅
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Nαι και γω περιμενω καποιον μηχανολογο να ακουσω πραγματα και απο την δικη του οπτικη
Εε εσύ τότε ξεκάθαρα γέρνεις προς τους μηχανολόγους. Τα υπόλοιπα είναι είτε σε επίπεδο software είτε ηλεκτρονικής με εξαίρεση την ηλεκτρολογία και τα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας.

Αλλά είναι κάπως δύσκολο σε αυτή την ηλικία και με τις εμπειρίες σου ως τώρα να ξέρεις εάν θα σε ενδιέφερε να γίνεις ενεργειακός ηλεκτρολόγος. Για να έχεις τον σωστό μπουσουλα όμως στο ψάξιμο σου, καλύτερο θα ήταν να αρχίσεις να ψάχνεις για το επάγγελμα του power engineer, που ειναι στην ουσία η πιο παλιά και κλασσική κατεύθυνση του ηλεκτρολόγου μηχανικού στην οποία έχει και τα πρωτεία. Καμιά άλλη ειδικότητα δεν τον αγγίζει σε γνώσεις επί αυτού του πεδίου, ούτε καν ο φυσικός(διότι δεν έχει δικαιώματα διπλωματούχου μηχανικού). Και δουλεύει σε διάφορα ενδιαφέρον projects, από κλασσικές οικιακές και εμπορικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ως αυτες σε ερευνητικά εργαστήρια, εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, από συμβατικά ως πυρηνικά, οπλικά συστήματα αλλά και συστήματα ενέργειας σε αμαξια, πλοία και αεροπλάνα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,636 μηνύματα.
Κοιτα τωρα για τα μαθηματα τουλαχιστον του σχολειου αυτα που μου αρεσαν φουλ ηταν μαθηματικα και φυσικη. Γενικα ομως περα απο αυτα ψαχνομουν για διαφορα πραγματα ειτε μονοθεσια, διαστημοπλοια, ρομποτ και καποιες φορες για κινητα οχι τοσο για software αλλα περισσοτερο για τα μερη του με διαφορα βιντεακια για το λυσιμο τους 😅
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Nαι και γω περιμενω καποιον μηχανολογο να ακουσω πραγματα και απο την δικη του οπτικη
Καλη μου αυτο που θελεις και ειναι χρησιμο δεν υπαρχει εδω μεσα.
Δηλαδη αποφοιτοι απο αμφοτερες τις τεχνες που να εχουν και μια εργασιακη εμπειρια 10 χρονια να πουν.
Εδω θα ακουσεις για μαθηματα και το τι ακουσαμε και εμεις και φανταζομαστε για το επαγγελμα.
ε τα μαθηματα τα βλεπεις, ειναι ανρτημενα , φυσικη εκανες κατι θα καταλαβεις.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 995 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Θα ψαξω οτι μου ειπατε και σεις γιατι θα πρεπει στις επομενες 3-4 μερες να εχω επιλεξει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,636 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Θα ψαξω οτι μου ειπατε και σεις γιατι θα πρεπει στις επομενες 3-4 μερες να εχω επιλεξει.
ε καλη τυχη.
εισαι και εσυ σαν και εμενα...αποδω η γυναικα μου ( ηλεκτρολογια) και απο εδω το αισθημα μου ( μηχανολογια)
πηγα σημερα το αυτοκινητο στο συνεργειο εκανε θορυβο σαν μπετονιερα
α..η τροχαλια του συμπιεστη αιρκοντισιον ειναι... λεει
μα του λεω το αυτοκινητο δεν εχει κανει πολλα χιλιομετρα
ε μου λεει τωρα τα αυτοκινητα τα κανουν ηλεκτρονικα δεν το ξερεις δεν αντεχουν.
ναι αλλα τα ηλεκτρονικα δουλευουν τα μηχανικα χαλασαν.
ναι..ε? μου απαντα,,ε κατι πρεπει να χαλαει πως να ζησουν οι εταιρίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 995 μηνύματα.
ε καλη τυχη.
εισαι και εσυ σαν και εμενα...αποδω η γυναικα μου ( ηλεκτρολογια) και απο εδω το αισθημα μου ( μηχανολογια)
Χαχα ναι αν και εσυ επελεξες ηλεκτρολογων. Αντε να δω εγω τι θα επιλεξω. Παντως ευχαριστω, αν εχω κατι αλλο να ρωτησω θα γραψω εδω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,636 μηνύματα.
Χαχα ναι αν και εσυ επελεξες ηλεκτρολογων. Αντε να δω εγω τι θα επιλεξω. Παντως ευχαριστω, αν εχω κατι αλλο να ρωτησω θα γραψω εδω.
εγω πηγα ηλεκτρολογους γιατι με ειπαν οτι εχει παντα καλη δουλεια... καταλαβες?
βεβαια δεν μου ειπαν οτι και οι μηχανολογοι εχουν και αυτη καλη δουλεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top