ΗΜΜΥ Vs Μηχανολόγων Μηχανικών

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
οχι που θα ζησεις μετα
Μετα δεν ξερω, ευχομαι να ειμαι ελλαδα(ποτε δεν αποκλειω το εξωτερικο αν η ελλαδα δεν μου δωσει ευκαιριες) τωρα για πολη δεν εχω ιδεα μπορει θεσσαλονικη. Εγω απο βεροια ειμαι αλλα η ελλαδα ειναι μικρη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Προσωπικά όταν επέλεγα κατεύθυνση ειδίκευσης πέρυσι, πάνω κάτω σκέφτηκα με τον τρόπο που ανέφερες.
Τουλάχιστον στον κλάδο του ηλεκτρομαγνητισμού τα πράγματα συνεχώς γίνονται ολοένα και πιο sophisticated. Για να είμαι ειλικρινής φτύνεις πολύ αίμα σε αυτή την εξειδίκευση, αλλά τα job opportunities είναι άπειρα. Σε τσιμπάνε κατευθείαν εαν είσαι καλός.

Δεν πουλάει ο κλάδος του ηλεκτρομαγνητισμού στον Έλληνα επειδή θυμίζει σχολική φυσική όπως και τα μαθηματικά. Θέλουν πιο μουρατζίδικα πράγματα. :focus:Βέβαια και ο κλάδος των μηχανικών λογισμικού, δεν έχει ανοιχτές πόρτες για όλους γιατί απλά υπάρχουν πολλές ειδικότητες πολύ πιο συναφείς και εξειδικευμένες από άλλα Τμήματα. Ναι, θα που κάποιοι, οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί έχουν καλύτερο υπόβαθρο κτλ αλλά από πού το συμπέραναν; Συνήθως τα πάρα πολλά μαθήματα σημαίνουν και λιγότερη έμφαση. Ο καθένας στο τέλος επικεντρώνεται σε μια μικρή ειδικότητα και πάνω εκεί χτίζει εργασιακή εμπειρία, μεταπτυχιακές σπουδές κτλ αχρηστεύοντας μεγάλο όγκο πληροφοριών που πήρε από την τόσο μεγάλη...σχολή των ηλεκτρολόγων μηχανικών. Πρέπει κάποτε να καταλάβει ο κόσμος ότι η σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών έχει όντως μεγάλο εύρος ειδικοτήτων αλλά δεν καλύπτει όλη την τεχνολογία. Η επιστήμη και μηχανική υλικών επίσης καλύπτει μεγάλο κομμάτι της τεχνολογίας.

Για τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς η κύρια επιστημονική βάση είναι η μηχανική ηλεκτρομαγνητικών πεδίων και ηλεκτρονικής. Πάνω σε αυτή την κύρια επιστήμη, δεν έχω δει μέχρι ώρας να μιλάει κανένας. Αυτό αποδεικνύει πόσο άσχετοι είναι μεγάλη μερίδα φοιτητών που σπουδάζουν ηλεκτρολόγοι μηχανικοί καθώς την επιλέγουν ως μια πιο ασφαλή επιλογή από το κακό μαθηματικό, κακό φυσικό, κακό το ένα, κακό το άλλο αλλά κάτι που να έχει σχέση με προγραμματισμό χωρίς ιδέα πάνω σε αυτή την άποψη. Πόσοι είναι ικανοί από μια τέτοια σχολή να εργαστούν ως μηχανικοί λογισμικού, μηχανικοί δεδομένων κτλ; Επειδή τη σπουδάζουν δεν σημαίνει ότι θα είναι ικανοί επαγγελματίες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Δεν πουλάει ο κλάδος του ηλεκτρομαγνητισμού στον Έλληνα επειδή θυμίζει σχολική φυσική όπως και τα μαθηματικά. Θέλουν πιο μουρατζίδικα πράγματα. :focus:Βέβαια και ο κλάδος των μηχανικών λογισμικού, δεν έχει ανοιχτές πόρτες για όλους γιατί απλά υπάρχουν πολλές ειδικότητες πολύ πιο συναφείς και εξειδικευμένες από άλλα Τμήματα. Ναι, θα που κάποιοι, οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί έχουν καλύτερο υπόβαθρο κτλ αλλά από πού το συμπέραναν; Συνήθως τα πάρα πολλά μαθήματα σημαίνουν και λιγότερη έμφαση. Ο καθένας στο τέλος επικεντρώνεται σε μια μικρή ειδικότητα και πάνω εκεί χτίζει εργασιακή εμπειρία, μεταπτυχιακές σπουδές κτλ αχρηστεύοντας μεγάλο όγκο πληροφοριών που πήρε από την τόσο μεγάλη...σχολή των ηλεκτρολόγων μηχανικών. Πρέπει κάποτε να καταλάβει ο κόσμος ότι η σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών έχει όντως μεγάλο εύρος ειδικοτήτων αλλά δεν καλύπτει όλη την τεχνολογία. Η επιστήμη και μηχανική υλικών επίσης καλύπτει μεγάλο κομμάτι της τεχνολογίας. Για τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς η κύρια επιστημονική βάση είναι η μηχανική ηλεκτρομαγνητικών πεδίων και ηλεκτρονικής. Πάνω σε αυτή την κύρια επιστήμη, δεν έχω δει μέχρι ώρας να μιλάει κανένας.
Για τους μηχανολογους εσυ τι αποψη εχεις? Για τις προοπτικες τους
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Όλες οι σχολές έχουν προοπτικές. Σημασία έχει τι ταιριάζει στην προσωπικότητα κάποιου και πως ο καθένας μπορεί να βρει αυτό που του ταιριάζει. Οι συγκεκριμένες επιστήμες είναι για εκείνους που δεν ψάχνουν ως διέξοδο να γίνουν ...software engineers από την πίσω πόρτα.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ, software engineer δεν νομιζω οτι θελω να γινω, αν ηθελα θα διαλεγα σιγουρα αλλη σχολη. Ειμαι υποχρεωμενη σημερα να επιλεξω αναμεσα σε ημμυ και μηχ μηχ παω να συνεχισω την αναλυση αν και οπως το βλεπω θα διαλεξω απλως καποια αφου στην τελικη εχουν κοινα πραγματα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Δεν πουλάει ο κλάδος του ηλεκτρομαγνητισμού στον Έλληνα επειδή θυμίζει σχολική φυσική όπως και τα μαθηματικά. Θέλουν πιο μουρατζίδικα πράγματα. :focus:Βέβαια και ο κλάδος των μηχανικών λογισμικού, δεν έχει ανοιχτές πόρτες για όλους γιατί απλά υπάρχουν πολλές ειδικότητες πολύ πιο συναφείς και εξειδικευμένες από άλλα Τμήματα. Ναι, θα που κάποιοι, οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί έχουν καλύτερο υπόβαθρο κτλ αλλά από πού το συμπέραναν; Συνήθως τα πάρα πολλά μαθήματα σημαίνουν και λιγότερη έμφαση. Ο καθένας στο τέλος επικεντρώνεται σε μια μικρή ειδικότητα και πάνω εκεί χτίζει εργασιακή εμπειρία, μεταπτυχιακές σπουδές κτλ αχρηστεύοντας μεγάλο όγκο πληροφοριών που πήρε από την τόσο μεγάλη...σχολή των ηλεκτρολόγων μηχανικών. Πρέπει κάποτε να καταλάβει ο κόσμος ότι η σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών έχει όντως μεγάλο εύρος ειδικοτήτων αλλά δεν καλύπτει όλη την τεχνολογία. Η επιστήμη και μηχανική υλικών επίσης καλύπτει μεγάλο κομμάτι της τεχνολογίας. Για τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς η κύρια επιστημονική βάση είναι η μηχανική ηλεκτρομαγνητικών πεδίων και ηλεκτρονικής. Πάνω σε αυτή την κύρια επιστήμη, δεν έχω δει μέχρι ώρας να μιλάει κανένας.
Δυστυχώς δεν είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο.
Και στο εξωτερικό έτσι είναι τα πράγματα. Είναι λυπηρό αλλά ο τομέας έχει κακό όνομα λόγω της δυσκολίας του.Ψέματα δεν θα πω, προφανώς πρέπει να έχεις ένα επίπεδο ευφυίας well above average για να ασχοληθείς, και εννοείται πολύ αγάπη για το αντικείμενο. Αλλά για να είμαστε δίκαιοι ας πούμε και τα εξής :

1)Οι καθηγητές έχουν εξαιρετικό background σε φυσική και μαθηματικά, δεν είναι μπακάληδες όπως σε πολλά άλλα engineering fields. Που ναι μεν δεν είναι ακριβώς μπακάληδες οι καθηγητές στα άλλα πεδία(προφανώς οι άνθρωποι έχουν επίπεδο), αλλά δεν χρειάζεται να έχουν και την εκτενή εκπαίδευση που έχεις κάποιος που ασχολείται με τον ηλεκτρομαγνητισμό στην πλήρη έκταση του. Η δουλειά τους είναι πολύ πιο πρακτική συνήθως και δεν έχουν λόγο να μπλεχτούν με θεωρητικά πράγματα και να σπάνε ιδιαίτερα το κεφάλι τους.

Θυμάμαι μια φορά προσπαθούσα να προσαρμόσω ένα τρανζίστορ στις υψηλές συχνότητες για να πετύχω μέγιστη μεταφορά ισχύος του σήματος,και χωρίς τα μαθηματικά και την εις βάθος θεωρία, μου πήρε 5-6 ώρες. Κυριολεκτικά απειροελάχιστες διακυμάνσεις στο κύκλωμα προσαρμογής αχρήστευαν τελείως τον ενισχυτή. Οπότε ναι, θες λεπτομέρεια, θες πολύ υπομονή, θες πρακτική εμπειρία και θες και ισχυρές θεωρητικές βάσεις. Με χρήση της θεωρίας(που θέλει αρκετό διάβασμα) , το πράγμα γινόταν το πολύ σε 1 ώρα. Αυτή είναι η δύναμη του να έχεις θεωρητικές γνώσεις σε αυτό το πεδίο. Γλυτώνεις χρόνο και επομένως χρήμα, αλλά και frustration(φαντάσου πόσο σπαστικό είναι να κυνηγάς μια καμπύλη που μεταβάλλεται σαν τρελή να σου κάτσει ακριβώς εκεί που την θες, ενώ ίσα ίσα που αλλάζεις μια παράμετρο...κόλαση).

Ο μέσος Έλληνας φοιτητής δυσκολεύεται να αποκτήσει θεωρητικές βάσεις, πόσο μάλλον έχει την υπομονή και την προσοχή στην λεπτομέρεια/όρεξη που χρειάζεται. Οπότε αυτά δεν είναι για όλους. Είναι για λίγα άτομα που γουστάρουν.

2)Οι καθηγητές είναι σοβαροί και γίνεται πολύ καλή δουλειά σε αυτό το πεδίο διότι απλούστατα δεν υπάρχει περιθώριο για λάθος. Στον κώδικα κάτι θα γίνει λάθος, αλλά θα τρέξεις το ντιμπαγκ και θα το βρεις. Μπορεί να είναι χρονοβόρο και σπαστικό, αλλά δεν θα κοστίσει ούτε σε χρήματα ούτε σε χρόνο τόσο πολύ(σε χρήμα πρακτικά καθόλου). Αντίθετα όταν δουλεύεις σαν designer σε hardware αυτή η πολυτέλεια δεν υπάρχει. Όχι μόνο θα κάνεις ζημιά τεράστιου οικονομικού κόστους, και ενδέχεται να προξενήσεις ακόμα και θανάτους, αλλά ταυτόχρονα θα βγει "βρώμα" για την ποιότητα σου και απλά δεν θα ξαναδουλέψεις στο εν λόγω πεδιο σε καμία εταιρία.

3)Είναι ένας εξαιρετικά ενδιαφέρον κλάδος που πραγματικά δοκιμάζει την φαντασία κάποιου όσο δεν το κάνει σχεδόν κανένα άλλο μάθημα στην σχολή, με εξαίρεση θα πω ίσως η επεξεργασία σήματος που και εκεί λόγω των όμορφων και ιδιοφυών μαθηματικών είναι μαγικό το τι μπορεί να κάνει κανείς.

Όσο για αυτό που λες εννοείται οτι ισχύει. Άντε να μπορεί κάποιος να συνδυάσει το πολύ 3 τομείς θεωρώ, αλλά όχι παραπάνω. Και ακόμα και στο ίδιο αντικείμενο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο σε τι ακριβώς εξειδικεύεσαι. Λόγου χάρη η θεωρία πίσω απο ένα οπτικό φίλτρο και ένα φίλτρο σε μικροκυματικές συχνότητες είναι ίδια. Τα μαθηματικά είναι ίδια λόγω του ηλεκτρομαγνητισμού. Αλλά άλλες παραδοχές και προβλήματα έχεις στη μια μπάντα και άλλες στην άλλη κατά την υλοποίηση του συστήματος. Και επομένως χρειάζεται εξειδικευμένο άτομο σε κάθε περίπτωση που ξέρει τι του γίνεται και τι προβλήματα μπορούν να υπάρξουν.

Αυτές οι ιδιαιτερότητες είναι που μπορεί να κάνουν ένα απλό ηλεκτρονικό φίλτρο να κάνει μερικά ευρώ και ένα μικροκυματικό ή οπτικό να κάνει 1000€ , ενώ όλα τους κάνουν ακριβώς την ίδια λειτουργία και έχουν ακριβώς την ίδια αρχή λειτουργίας. Οι πρακτικές λεπτομέρειες, η τεχνολογία σε επίπεδο τι μπορεί να πετύχει το ίδιο το εργοστάσιο παραγωγής, μπορούν να αλλάξουν δραματικά τα δεδομένα. Γενικά ο σχεδιασμός είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο στην μηχανική, και χρειάζεται πάρα πάρα πάρα πολύ εμπειρία.

Χοντρικά το τι μπορεί να κάνει κάποιος μετά το ημμυ περιορίζεται κυρίως βάσει των ικανοτήτων του ίδιο του αποφοίτου. Αυτό ισχύει και σε άλλα τμήματα όπως το μαθηματικό ή το φυσικό. Άλλοι κάνουν πολλά και άλλοι λίγα. Όπως έχω πει όμως σε ένα πεδίο αρκεί να διαπρέψεις, όχι σε όλα. Εαν μπορείς σε πολλά ακόμα καλύτερα αλλά δεν είναι απαραίτητο. Αλλά γενικά η ποιότητα μετράει όχι η ποσότητα.

Ισχύει αυτό που λες όμως. Και σε εμένα αρκετές φορές έρχονται και μου λένε ως ημμυ πρέπει να ξέρεις απο υπολογιστές. Και είμαι σε mood ναι ρε παιδιά ξέρω κάποια πράγματα αλλά δεν είναι αυτό στο οποίο εξειδικεύομαι, προφανώς δεν ξέρω τόσα όσα ένας συνάδελφος με σχετική κατεύθυνση ή ένας πληροφορικάριος.

Εμένα ο τομέας μου είναι RF/Microwaves, λίγο εκεί προς την φωτονική, ηλεκτρονική(VSLI, μικτά). Τέτοια πράγματα. Και επειδή έχω αγάπη και για τα μαθηματικά κλείνω το μάτι και προς την επεξεργασία σήματος, και τα συστήματα αυτομάτου ελέγχου.

Απο εκεί και πέρα δεν μπορώ να καθοδηγήσω κάποιον σε θέματα π.χ. συστημάτων ηλεκτρικής ενέργειας ή ηλεκτρικών μηχανών. Θα ήταν ανεύθυνο εκ μέρους μου, όπως θα ήταν ανεύθυνο εκ μέρους ενός συναδέλφου να το επιχειρήσει πάνω σε θέματα όπως κεραίες εαν δεν ξέρει πράγματα. Σίγουρα και οι δύο θα γνωρίζουμε κάποια βασικά και θα έχουμε αντίληψη...αλλά δεν θα έμπλεκα και σε χωράφι άλλου συναδέλφου γιατί απλούστατα δεν το ξέρω και δεν είμαι ο κατάλληλος να πω πράγματα.

Εξαιρετικό είναι το βίντεο του καθηγητή Κωνσταντίνου Μπαλάνη, του οποίου το βιβλίο θεωρείται ευαγγέλιο διεθνώς για τις κεραίες, και έχει και ένα άλλο πιο προχωρημένου ηλεκτρομαγνητισμού. Κάνει μια παρουσίαση του τομέα :

 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Ακριβώς. Τότε για ποιο λόγο ένας πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός πάει σε καθαρό Τμήμα Πληροφορικής για μεταπτυχιακά στις Ψηφιακές Τηλεπικοινωνίες αφού...το Τμήμα ΗΜΜΥ τα διδάσκει όλα;

:akkor:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,665 μηνύματα.
Μετα δεν ξερω, ευχομαι να ειμαι ελλαδα(ποτε δεν αποκλειω το εξωτερικο αν η ελλαδα δεν μου δωσει ευκαιριες) τωρα για πολη δεν εχω ιδεα μπορει θεσσαλονικη. Εγω απο βεροια ειμαι αλλα η ελλαδα ειναι μικρη.
τι να σε πω αφου παιζει και η μεταναστευση, δεν ξερω τι κανουν εκει εξω.
στην θεσσαλονικη θα εχεις ιδιες ευκαιριες και απο τις δυο σχολες.
εγω θα το παιξω ελληναρας και θα μεινω εδω και αν ειμουν απο την βεροια θα εμενα βεροια.
μικρη η ελλαδα ?μπα οχι ,, σιγα μην ειναι συνταγμα πειραιας....ρωτα τους αναπληρωτες δασκαλους .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Ακριβώς. Τότε για ποιο λόγο ένας πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός πάει σε καθαρό Τμήμα Πληροφορικής για μεταπτυχιακά στις Ψηφιακές Τηλεπικοινωνίες αφού...το Τμήμα ΗΜΜΥ τα διδάσκει όλα;

:akkor:
Όταν λέμε όλα ; Η απάντηση είναι οτι εξαρτάται το τμήμα. Το ημμυ ΕΜΠ λόγου χάρη είναι το πιο πλήρες στην χώρα σε όλους τους τομείς που υποτίθεται οτι έχει το αντικείμενο. Γενικά όμως εαν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει ποιο είναι το εύρος των αντικειμένων απασχόλησης, πιστεύω οτι πρέπει να ξεκινήσει με το να ρίξει μια ματιά στις κοινότητες της IEEE(Institute of Electrical and Electronics Engineers) :

1658149746631.png

Ανάλογα το κάθε τμήμα μπορεί να καλύπτει όλες, τις περισσότερες ή μερικές απο αυτές τις περιοχές.
Και εννοείται οτι εξειδικεύεσαι όπως είπα σε μια,δυο ή άντε τρεις περιοχές. Ο σκοπός της σχολής είναι ιδανικά να γνωρίσεις σε ένα βασικό επίπεδο όσες περισσότερες γίνεται ώστε να μπορείς να διαλέξεις. Αλλά πάντα με μέτρο έτσι. Ας πούμε δεν θα πάρεις για τα Ελληνικά δεδομένα Oceaning engineering μαθήματα. Θα έχεις όμως π.χ. μάθημα επιλογής τηλεπισκόπηση εαν σε ενδιαφέρει το περιβάλλον.

Γενικά ο τίτλος του τμήματος είναι λίγο misnomer γιατί ο μέσος μαθητής νομίζει οτι θα ασχολείται με πρίζες ή ηλεκρικές εγκαταστάσεις σπιτιών απαραίτητα, κάτι που είναι προφανώς ανακριβές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
To ερώτημα είναι αν ο μέσος απόφοιτος ξέρει όλες αυτές τις περιοχές σε ικανοποιητικό επίπεδο. Για την επιστήμη του Μηχανικού Ωκεανών, ένας Γεωλόγος ή Βιολόγος ή Χημικός Μηχανικός δεν είναι πιο ειδικός; Φαντάζομαι ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός με ένα ή δυο μαθήματα Ιατρικής Ρομποτικής (Engineering in Medicine and Biology or Ultrasonics, Ferroelectrics, ...) γίνεται και Γιατρός;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
To ερώτημα είναι αν ο μέσος απόφοιτος ξέρει όλες αυτές τις περιοχές σε ικανοποιητικό επίπεδο. Για την επιστήμη του Μηχανικού Ωκεανών, ένας Γεωλόγος ή Βιολόγος ή Χημικός Μηχανικός δεν είναι πιο ειδικός; Φαντάζομαι ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός με ένα ή δυο μαθήματα Ιατρικής Ρομποτικής (Engineering in Medicine and Biology or Ultrasonics, Ferroelectrics, ...) γίνεται και Γιατρός;
Καλή ερώτηση. Η απάντηση είναι απλή.
Όχι δεν θα γίνει γεωλόγος ούτε βιολόγος και ούτε και γιατρός.
Θα αναπτύξει όμως την τεχνολογία που θα χρησιμοποιήσει ο γεωλόγος, ο βιολόγος και ο γιατρός στην καθημερινότητα του, αλλά και στην δουλειά του.

Πιστεύω οτι αυτό είναι το "ατού" του τμήματος και για αυτό αξίζει να το επιλέξει κανείς, εφόσον φυσικά τον ενδιαφέρει η τεχνολογία και πως αυτή δημιουργείται. Δεν είμαστε δηλαδή χρήστες μόνο της τεχνολογίας όπως οι υπόλοιποι επιστήμονες, αλλά την δημιουργούμε και την εξελίσσουμε βασιζόμενοι στην φυσική τα μαθηματικά και τις αρχές και εμπειρίες της μηχανικής. Την πάμε ένα βήμα παρακάτω, και την χρησιμοποιούμε και οι ίδιοι για να προχωρήσουμε την ήδη υπάρχουσα τεχνολογία απόμα πιο πέρα.

Εαν τώρα κάποιος το επιλέξει επειδή ακούει οτι μπορεί να ασχοληθεί λόγου χάρη με την ιατρική τεχνολογία και καταλαβαίνει οτι μπορεί να γίνει γιατρός και να πηγαίνει να εξετάζει κόσμο...τότε μάλλον έχει γενικότερα κάποιο πρόβλημα αντίληψης και πιθανότατα θα κάνει λάθος επιλογή κατεύθυνσης αλλά και τμήματος :bleh: .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Παντως παιδια εβλεπα τωρα διαφορα και η αληθεια ειναι οτι με τραβαει το μηχανολογων περισσοτερο, μου φαινεται επισης να εχει μεγαλυτερο ευρος γιατι κανει και καποια μαθηματα "ηλεκτρολογων". Ωστοσο ολη αυτη η αυτοματοποιηση που συμβαινει με κραταει απο το να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,665 μηνύματα.
Παντως παιδια εβλεπα τωρα διαφορα και η αληθεια ειναι οτι με τραβαει το μηχανολογων περισσοτερο, μου φαινεται επισης να εχει μεγαλυτερο ευρος γιατι κανει και καποια μαθηματα "ηλεκτρολογων". Ωστοσο ολη αυτη η αυτοματοποιηση που συμβαινει με κραταει απο το να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο
λοιπον καλη μου αναποφασιστη.
εχει φουσκωσει το μυαλο σου με πραματα που δεν γινονται στην ελλαδα.
παρε τηλεφωνο το ΤΕΕ βεροιας και ρωτα ..ποιοι μηχανικοι εχουν καλυτερη δουλεια εδω,
θα σου απαντησουν και επελεξε.
εικαζω οτι θα πουν οι πολιτικοι μηχανικοι και μετα οι μηχανολογοι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Παντως παιδια εβλεπα τωρα διαφορα και η αληθεια ειναι οτι με τραβαει το μηχανολογων περισσοτερο, μου φαινεται επισης να εχει μεγαλυτερο ευρος γιατι κανει και καποια μαθηματα "ηλεκτρολογων". Ωστοσο ολη αυτη η αυτοματοποιηση που συμβαινει με κραταει απο το να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο
Εγώ θα πρότεινα να βάλεις τους μηχανολόγους. Είναι ξεκάθαρο οτι σε ελκύουν περισσότερο εκ πρώτης όψεως, και αυτό συνήθως είναι μια σχετικά καλή ένδειξη για το τι μας αρέσει.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα να βάλεις τους μηχανολόγους. Είναι ξεκάθαρο οτι σε ελκύουν περισσότερο εκ πρώτης όψεως, και αυτό συνήθως είναι μια σχετικά καλή ένδειξη για το τι μας αρέσει.
Λογικα ναι αυτή θα ειναι η τελικη μου επιλογη. Εβλεπα π.χ αυτο
και ενιωθα οτι περισσοτερο μ κεντριζαν το ενδιαφερον οι μηχ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,665 μηνύματα.

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,665 μηνύματα.
Κάτσε μην αλλάξω μέχρι να κάνω το μηχανογραφικο γιατί θα το κανω σε κανα 3ωρο όταν παω σπίτι
ε απο σενα ολα πιθανα ειναι. μηπως να ερωτευοσουνα?
κοιτα εχουμε και 6% του χρονου να αλλαξουμε ...ε..δεν χαθηκε ο κοσμος
παμε μηχανολογους ζουμερη τεχνη ...παραστατικη
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Λογικα ναι αυτή θα ειναι η τελικη μου επιλογη. Εβλεπα π.χ αυτο
και ενιωθα οτι περισσοτερο μ κεντριζαν το ενδιαφερον οι μηχ

Tα βίντεο γενικά δίνουν μια ιδέα αλλά δεν είναι η αλήθεια, όπως θα τη βιώσεις εσύ. Ο κάθε άνθρωπος έχει μια δική του προσέγγιση στα πράγματα.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Κάτσε μην αλλάξω μέχρι να κάνω το μηχανογραφικο γιατί θα το κανω σε κανα 3ωρο όταν παω σπίτι

Εγώ θα σου πω να ακολουθήσεις την καρδιά σου, το ένστικτο σου, αυτό που θέλεις το ξέρεις ήδη
Και οι δύο σχολές είναι εξαιρετικές, είσαι στο παρά πέντε του χρόνου για μηχανογραφικό, αποφάσισε για να ηρεμήσεις
Καλή σου επιτυχία!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top