ΗΜΜΥ Vs Μηχανολόγων Μηχανικών

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.
εγω πηγα ηλεκτρολογους γιατι με ειπαν οτι εχει παντα καλη δουλεια... καταλαβες?
βεβαια δεν μου ειπαν οτι και οι μηχανολογοι εχουν και αυτη καλη δουλεια.
Είσαι χαρούμενος με την επιλογή ή τωρα αν μπορούσες θα επελεγες μηχανολογων?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Είσαι χαρούμενος με την επιλογή ή τωρα αν μπορούσες θα επελεγες μηχανολογων?
κοιτα για μενα οι ηλεκτρολογοι δεν ειναι κατι εξαϊτινκ ,ειλικρινα θα το σκεφομουν
λεω να παω προς ενεργεια και αυτοματισμους οπου αυτοι οι δυο ψιλοσυναντιουνται.
η ηλεκτρολογια εχει πολυ πολυ σκεψη ..οκ παει καλα και ζορυ ειναι
αυτο που μου την σπαει ειναι οτι δεν μπορω να δω το αποτελεσμα με τα ματια μου ,μονο μεσω οργανου αν δουλευει και το εχω συνδεσει σωστα. Οταν ομως καψω το ολοκληρωμενο ευωδιαζει το τετραγωνο
Ενω στην μηχανολογια την ακους την πατατα, τσιριζει ,χτυπαει και βαραει και τρεχουν τα νερα.
Φτιαχνεις μια βιδα και μετα την την κοιτας την χαιδευεις και σου μιλαει
Ενω τα τρανσιστορς ειναι μουγκα.

α κοιτα οι μηχανολογες απαγορεύεται να εχουν νυχια γιατι χωνονται μεσα οι μουτζουρες και δεν βγαινουν
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 635 μηνύματα.
Σε περίπτωση, λέμε τώρα, που κάποιος μετανιώσει που πήγε ημμυ και θέλει να πάει μηχ μηχ ή το αντίστροφο, μπορεί να επανορθώσει με ένα μεταπτυχιακό στη μηχατρονική ή χρειάζεται κάτι άλλο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Σε περίπτωση, λέμε τώρα, που κάποιος μετανιώσει που πήγε ημμυ και θέλει να πάει μηχ μηχ ή το αντίστροφο, μπορεί να επανορθώσει με ένα μεταπτυχιακό στη μηχατρονική ή χρειάζεται κάτι άλλο;
ε οχι , η μηχατρονικη ειναι αυτοματισμοι και ρομποτικη , δεν τα καλυπτει ολα
γινετε ας πουμε κυριλατος μηχανολογος.
μην ρωτησει που θα βρουμε ρομποτικους βραχιονες στην ελλαδα ..δεν ξερω
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Σε περίπτωση, λέμε τώρα, που κάποιος μετανιώσει που πήγε ημμυ και θέλει να πάει μηχ μηχ ή το αντίστροφο, μπορεί να επανορθώσει με ένα μεταπτυχιακό στη μηχατρονική ή χρειάζεται κάτι άλλο;
Εξαρτάται τον τομέα. Ως προς τις βασικές γνώσεις ένα κομματάκι θα είναι ίδιο και θα βοηθάει και τους δύο να αντιληφθούν πράγματα απο το άλλο πεδίο. Ωστόσοι οι αλλαγές γίνονται ως ένα βαθμό. Π.χ. ο ηλεκτρολόγος να σχεδιάζει ΜΕΚ είναι κομματάκι δύσκολο, όπως και ο μηχανολόγος να κάνει high-speed PCB design. Εαν ωστόσο ο ημμυ επιλέξει ενεργειακό κλάδο θα είναι όσο πιο κοντά στον μηχανολόγο γίνεται(χωρίς να σημαίνει οτι θα κάνουν ίδια πράγματα).

Με δεδομένο αυτό, όπως είπα ψάξτε για τα μαθήματα που έχει ένας ενεργειακός ηλεκτρολόγος. Τα οποία περιλαμβάνουν διάφορα απο συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, ως ηλεκτρονικά ισχύος, συστήματα υψηλών τάσεων,ηλεκτρικές μηχανές κ.α.

Πάντως οτι και να επιλέξετε θεωρώ οτι είναι δύσκολο να μετανιώσετε. Σίγουρα θα βρείτε κάτι που θα σας κεντρίζει το ενδιαφέρον και στα δύο πεδία. Ξέρω δεν βοηθάω καθόλου τώρα με αυτό που λεω, αλλά πρώτον είναι αλήθεια και δεύτερον σας δίνει ένα περιθώριο να μην τρελαθείτε οτι υπάρχει κίνδυνος να κάνετε κάποια λάθος επιλογή. Εκτός εαν έχετε πραγματική τρέλα να σχεδιάζετε μηχανολογικά μέρη, τότε το ημμυ δεν θα είναι η απόλυτη καταστροφή. Και εκτός εαν έχετε τρέλα με το να αναλύετε πως λειτουργεί ένα τσιπ, οι μηχανολόγοι δεν θα είναι η απόλυτη καταστροφή.
 

BilLaKows

Νεοφερμένος

Ο BilLaKows αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ημμυ , μμ ποιο απο τα δυο τμήματα έχει μεγαλύτερη αποκατάσταση;
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
ημμυ , μμ ποιο απο τα δυο τμήματα έχει μεγαλύτερη αποκατάσταση;
Θα λεγα ημμυ δεδομένου ότι όλα τώρα πάνε προς τα κει (ηλεκτρικοί κινητήρες, αυτόματος έλεγχος κλπ) αλλά δεν πρέπει να έχει τρελή διαφορά καθώς οι ηλεκτρολόγοι συνεργάζονται με τους μηχανολόγους σε αυτά(εκτός αν ασχοληθείς με προγραμματισμό ξέρω γω)
Και οι δύο είναι περιζήτητοι οπότε διάλεξε πιο πολύ με βάση τα ενδιαφέροντα σου
Το καλό είναι ότι ακόμα και αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θες να κάνεις και οι δύο σχολές έχουν εύρος επιλογών οπότε θα βρεις στάνταρ κάτι που σε εξιτάρει
Η αλήθεια είναι ότι όλοι αυτό ρωτάνε τις τελευταίες μέρες στο φόρουμ :lol:
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.
Εξαρτάται τον τομέα. Ως προς τις βασικές γνώσεις ένα κομματάκι θα είναι ίδιο και θα βοηθάει και τους δύο να αντιληφθούν πράγματα απο το άλλο πεδίο. Ωστόσοι οι αλλαγές γίνονται ως ένα βαθμό. Π.χ. ο ηλεκτρολόγος να σχεδιάζει ΜΕΚ είναι κομματάκι δύσκολο, όπως και ο μηχανολόγος να κάνει high-speed PCB design. Εαν ωστόσο ο ημμυ επιλέξει ενεργειακό κλάδο θα είναι όσο πιο κοντά στον μηχανολόγο γίνεται(χωρίς να σημαίνει οτι θα κάνουν ίδια πράγματα).

Με δεδομένο αυτό, όπως είπα ψάξτε για τα μαθήματα που έχει ένας ενεργειακός ηλεκτρολόγος. Τα οποία περιλαμβάνουν διάφορα απο συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, ως ηλεκτρονικά ισχύος, συστήματα υψηλών τάσεων,ηλεκτρικές μηχανές κ.α.

Πάντως οτι και να επιλέξετε θεωρώ οτι είναι δύσκολο να μετανιώσετε. Σίγουρα θα βρείτε κάτι που θα σας κεντρίζει το ενδιαφέρον και στα δύο πεδία. Ξέρω δεν βοηθάω καθόλου τώρα με αυτό που λεω, αλλά πρώτον είναι αλήθεια και δεύτερον σας δίνει ένα περιθώριο να μην τρελαθείτε οτι υπάρχει κίνδυνος να κάνετε κάποια λάθος επιλογή. Εκτός εαν έχετε πραγματική τρέλα να σχεδιάζετε μηχανολογικά μέρη, τότε το ημμυ δεν θα είναι η απόλυτη καταστροφή. Και εκτός εαν έχετε τρέλα με το να αναλύετε πως λειτουργεί ένα τσιπ, οι μηχανολόγοι δεν θα είναι η απόλυτη καταστροφή.
Εσυ που ειχες επιλέξει ηλεκτρολογων. Πως είχες καταλάβει ότι αυτο το τμήμα θα σου ταιριαζει καλύτερα?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Εσυ που ειχες επιλέξει ηλεκτρολογων. Πως είχες καταλάβει ότι αυτο το τμήμα θα σου ταιριαζει καλύτερα?
Δεν το ήξερα ακριβώς. Κανείς δεν θα μπορούσε να ξέρει οτι θα του αρέσει η σχολή του. Μπορεί να νομίζεις οτι σου αρέσει κάτι, και αυτό εξυπηρετεί καλά όταν κάνεις μια επιλογή, αλλά δεν σημαίνει οτι θα σου αρέσει.

Εγώ ας πούμε ήξερα οτι θα προτιμούσα να δουλεύω με το μυαλό κυρίως παρά με τα χέρια. Οπότε έπαιζα ανάμεσα σε φυσικομαθηματικά τμήματα κυρίως και μηχανικών πάνω στην πληροφορική και την ηλεκτρονική.

Στην τότε φάση αυτό που είχα κάνει είναι να προσπαθήσω να παρακολουθήσω online διαλέξεις απο όσα μαθήματα μπορούσα να βρω, τόσο Ελληνικά όσο και απο το εξωτερικό. Εν τέλει είχα αναπτύξει τεράστιο ενδιαφέρον για την επεξεργασία σήματος. Με ενθουσίαζε το πως μπορείς να πάρεις ένα σήμα και να εξάγεις μέσω εκλεπτυσμένων μεθόδων πάρα πολλές πληροφορίες για αυτό οι οποίες σε οδηγούν σε διάφορα συμπεράσματα. Ένα βασικό κομμάτι των ημμυ. Οπότε ήξερα ή τουλάχιστον πόνταρα οτι πιθανότατα η σχολή θα περιέχει και άλλα αντικείμενα που θα με ενδιαφέρουν. Και δεν έπεσα έξω, πράγματι υπάρχουν πολλά και το καλύτερο είναι πως όλα συνδέονται.

Σαφώς και άλλες ειδικότητες ασχολούνται με σήματα, αλλά ο ημμυ εμβαθύνει σε φουλ βαθμό καθώς μελετάει και τα συστήματα που κάνουν αυτή την επεξεργασία και ανάλυση, οπότε έχει γνώσεις για θεωρητικά και πρακτικά όρια.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι, σε θεμα αποκαταστασης ποια απο τις 2 σχολες τα πανε καλυτερα και ελλαδα και εξωτερικο. Ξερω οτι στο μελλον δεν γνωριζουμε πως θα ειναι τα πραγματα αλλα θα ηθελα μια αποψη και για το συγκεκριμενο θεμα.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι, σε θεμα αποκαταστασης ποια απο τις 2 σχολες τα πανε καλυτερα και ελλαδα και εξωτερικο. Ξερω οτι στο μελλον δεν γνωριζουμε πως θα ειναι τα πραγματα αλλα θα ηθελα μια αποψη και για το συγκεκριμενο θεμα.
Δεδομένου ότι παρά πολλοί ημμυ γίνονται software developers μάλλον οι ημμυ έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Αλλά και οι δυο σχολές νομίζω έχουν γενικά καλή επαγγελματική αποκατάσταση
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.
Δεδομένου ότι παρά πολλοί ημμυ γίνονται software developers μάλλον οι ημμυ έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Αλλά και οι δυο σχολές νομίζω έχουν γενικά καλή επαγγελματική αποκατάσταση
Ωραια, ευχαριστώ πολύ!
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.
Με τις ανανεώσιμες πηγες ενεργειας ασχολουνται εξισου και οι 2?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Με τις ανανεώσιμες πηγες ενεργειας ασχολουνται εξισου και οι 2?
τα υδρουλεκτρικα ειναι περισσοτερο πολιτικων μηχανικων, μηχανολογων και λιγοτερο ηλεκτρολογων
οι ανεμογεννητριες ειναι περισσοτερο μηχανολογων και λιγοτερο ηλεκτρολογων
τα φωτοβολταϊκά ειναι ηλεκτρολογων
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.
Επειδη με ρωτησες χθες το βραδυ για το τι επελεξα @γιαννης_00 . Ευχαριστώ και τον @Samael που απαντουσε τοσες μερες δινοντας λεπτομερειες για το ημμυ κλπ. Το θεμα μου ειναι οτι γενικα στο μηχανολογων βλεπω οτι εχει πιο ωραια μαθηματα για μενα ή τουλάχιστον ετσι νομιζω(καθως παντα μπορει αλλιως να το περιμενω και αλλιως να ειναι σαν μαθημα και ετσι κατι που νομίζω ότι μου αρεσει να μην μου αρεσει και κατι που μαλλον δεν μ αρεσει να καταληξει ωραιο), στον τομεα της ενεργειας(κινητηρες,στροβιλοκινητηρες,ανανεωσιμες) ωστοσο υπαρχουν πραγματα που μου αρεσουν και στους ημμυ στον τομεα ενεργειας και σε τηλεπικοινωνιες (ηλεκτρικοι κινητηρες,ανανεωσιμες, και οι κεραιες κλπ φαινονται ωραια). Σκεφτομαι οτι το μελλον στρεφεται σε ολο και πιο αυτοματοποιημενα και ηλεκτρικα πραγματα με αποτελεσμα οι ημμυ να ειναι στο κεντρο των πραγματων θεωρητικα τουλαχιστον. Γιαυτο η λογική μου λεει ημμυ αλλα κατι με κραταει ωστε να επιλεξω μηχανολογων που και απο εκει μπορεις να ανοιξεις πολλα πεδια. Δεν ξερω γενικα κανω πολυ οβερθινκ ενω ολοι μου λενε οτι και οι 2 σχολες ειναι πολυ καλες και πως συνδεονται. Τωρα θα κατσω να δω και τα βιντεακια που μου παρεθεσες χθες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Να ξέρεις ότι το ωραίο που βλέπεις τώρα ή φαντάζεσαι, γιατί συνήθως η φαντασία δεν βοηθάει στο συγκεκριμένο θέμα, σημαίνει πολλά μαθηματικά και ασκήσεις, πειράματα, ιδιαιτερότητες καθηγητών κτλ. Θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα της ρουτίνας και της απομυθοποίησης ότι απλά είναι μια επιστήμη όπως και η επιστήμη των ηλεκτρολόγων μηχανικών. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Στο τέλος της ημέρας ως επαγγελματίας μηχανικός θα πρέπει να βγάζεις το μεροκάματο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Επειδη με ρωτησες χθες το βραδυ για το τι επελεξα @γιαννης_00 . Ευχαριστώ και τον @Samael που απαντουσε τοσες μερες δινοντας λεπτομερειες για το ημμυ κλπ. Το θεμα μου ειναι οτι γενικα στο μηχανολογων βλεπω οτι εχει πιο ωραια μαθηματα για μενα ή τουλάχιστον ετσι νομιζω(καθως παντα μπορει αλλιως να το περιμενω και αλλιως να ειναι σαν μαθημα και ετσι κατι που νομίζω ότι μου αρεσει να μην μου αρεσει και κατι που μαλλον δεν μ αρεσει να καταληξει ωραιο), στον τομεα της ενεργειας(κινητηρες,στροβιλοκινητηρες,ανανεωσιμες) ωστοσο υπαρχουν πραγματα που μου αρεσουν και στους ημμυ στον τομεα ενεργειας και σε τηλεπικοινωνιες (ηλεκτρικοι κινητηρες,ανανεωσιμες, και οι κεραιες κλπ φαινονται ωραια). Σκεφτομαι οτι το μελλον στρεφεται σε ολο και πιο αυτοματοποιημενα και ηλεκτρικα πραγματα με αποτελεσμα οι ημμυ να ειναι στο κεντρο των πραγματων θεωρητικα τουλαχιστον. Γιαυτο η λογική μου λεει ημμυ αλλα κατι με κραταει ωστε να επιλεξω μηχανολογων που και απο εκει μπορεις να ανοιξεις πολλα πεδια. Δεν ξερω γενικα κανω πολυ οβερθινκ ενω ολοι μου λενε οτι και οι 2 σχολες ειναι πολυ καλες και πως συνδεονται. Τωρα θα κατσω να δω και τα βιντεακια που μου παρεθεσες χθες.
δεν μου λες ..σε ποια πολη θα ζησεις?
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Επειδη με ρωτησες χθες το βραδυ για το τι επελεξα @γιαννης_00 . Ευχαριστώ και τον @Samael που απαντουσε τοσες μερες δινοντας λεπτομερειες για το ημμυ κλπ. Το θεμα μου ειναι οτι γενικα στο μηχανολογων βλεπω οτι εχει πιο ωραια μαθηματα για μενα ή τουλάχιστον ετσι νομιζω(καθως παντα μπορει αλλιως να το περιμενω και αλλιως να ειναι σαν μαθημα και ετσι κατι που νομίζω ότι μου αρεσει να μην μου αρεσει και κατι που μαλλον δεν μ αρεσει να καταληξει ωραιο), στον τομεα της ενεργειας(κινητηρες,στροβιλοκινητηρες,ανανεωσιμες) ωστοσο υπαρχουν πραγματα που μου αρεσουν και στους ημμυ στον τομεα ενεργειας και σε τηλεπικοινωνιες (ηλεκτρικοι κινητηρες,ανανεωσιμες, και οι κεραιες κλπ φαινονται ωραια). Σκεφτομαι οτι το μελλον στρεφεται σε ολο και πιο αυτοματοποιημενα και ηλεκτρικα πραγματα με αποτελεσμα οι ημμυ να ειναι στο κεντρο των πραγματων θεωρητικα τουλαχιστον. Γιαυτο η λογική μου λεει ημμυ αλλα κατι με κραταει ωστε να επιλεξω μηχανολογων που και απο εκει μπορεις να ανοιξεις πολλα πεδια. Δεν ξερω γενικα κανω πολυ οβερθινκ ενω ολοι μου λενε οτι και οι 2 σχολες ειναι πολυ καλες και πως συνδεονται. Τωρα θα κατσω να δω και τα βιντεακια που μου παρεθεσες χθες.
Προσωπικά όταν επέλεγα κατεύθυνση ειδίκευσης πέρυσι, πάνω κάτω σκέφτηκα με τον τρόπο που ανέφερες.
Τουλάχιστον στον κλάδο του ηλεκτρομαγνητισμού τα πράγματα συνεχώς γίνονται ολοένα και πιο sophisticated. Για να είμαι ειλικρινής φτύνεις πολύ αίμα σε αυτή την εξειδίκευση, αλλά τα job opportunities είναι άπειρα. Σε τσιμπάνε κατευθείαν εαν είσαι καλός.

Όπως είπα πολλοί ημμυ πλέον πάνε στο software με αποτέλεσμα ελάχιστοι μηχανικοί να έχουν την τεχνογνωσία να ασχοληθούν με αυτά τα θέματα. Και για αυτό οι δουλειές είναι υψηλού επιπέδου και πολύ καλοπληρωμένες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top