Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
γιατι,σε περιπτωση που το υπερβουμε?
Φοραει η μητερα μου φακοθς πανω απο 20 χρονια,τους φοραει ολη μερα,ποτε δεν επαθε το παραμικρο. Βεβαια ειναι πολυ σχολαστικη με την καθαριοτητα κ δεν κοιμηθηκε ποτε με τους φακους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Aμα δεν φορας γυαλια εξω οταν βγαινεις δεν βλεπεις τιποτα? ειναι τοσο χαλια η οχι?

η αλήθεια είναι πως αν δεν τα φοράω είναι αρκετά δύσκολο να βλέπω π.χ. τι λέει κάποια πινακίδα. Για το σχολείο δεν το συζητάω, αν δεν τα φοράω δεν βλέπω τίποτα στον πίνακα:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι 14 χρονών και έχω μυωπία.Τα γυαλιά τα απεχθάνομαι,ακόμα και ας μην βλέπω δεν βγαίνω έξω με γυαλιά.Όλοι ξέρουν πως ποτέ δεν πρόκειται να βάλω ακόμα και ας έχω 2.00 και 1.75 (:P).Λοιπόν θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορώ να βάλω φακούς επαφής και πως μπορώ να σταματήσω την άυξηση της μυωπίας μου.Ευχαριστώ προκαταβολικά!:no1:
βάλε γυαλιά ρε... γ@μα τις ανασφάλειες σου... Μου θυμίζεις έναν καθυστερημένο φίλο μου που δεν πάει σχολείο με γυαλιά γιατί έχει το ίδιο coblex... Τώρα το να φοράς γυαλιά είναι μειονέκτημα και ασχήμια ενώ το piercing ομορφιά? πω πω.... Τόσα coblexικά παιδιά, μην γίνεις και εσύ έτσι...:/: Εγώ έχω και γυαλιά και φακούς. Προτιμώ τα γυαλιά γιατί δεν με ενοχλούν στα μάτια... Φακούς βάζω όταν παίζω μπάλα και όταν είμαι με το κορίτσι μου για πρακτικούς λόγους :galliko: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
εγω που εχω 7.30 ποσο ακομα μπορει να ανεβει???? :/
και εγώ 7.30 έχω..όλοι οι γκαβοί εδώ μαζευτήκαμε :D...και εγώ αυτό αναρωτιέμαι..που θα πάει...άσε που τα γυαλιά σε τόσο μεγάλο βαθμό ίναι πανάκριβα και σκέφτομαι και το οικονομικό όταν συνειδητοποιώ ότι ανέβηκε έστω και λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
εγώ δεν ντρεπομαι να φοράω τα γυαλιά μου πλέον.....παλιά ναι.....το μόνο πράγμα για το οποιο μετανιώνω είναι ότι όταν διάλεγα γυαλιά δεν διάλεξα κάτι του στυλ μου, κάτι που να με χαρακτηρίζει, αλλά κάτι που να μην κάνει πολύ μπαμ....ασημί με άσπρο ο σκελετός....(τον νεομβριο πάω για καινούριο σκελετό!!! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
I LOVE MY GLASSES!

Πολλοί μου λένε ότι μου δίνουν σοφιστικέ λούκ και ότι μοιάζω με πρωθυπουργό φορώντας τα :P

Βέβαια, η αλήθεια είναι πως μου ταιριάζουν γάντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Εγώ σας περνάω όλους με τη μυωπία που έχω :P
Δε λέω πόσο, πολύ πάντως.
Έχω συνηθίσει τα γυαλιά και μου αρέσουν (ειδικά ο καινούργιος μου σκελετός), δε σκέφτομαι να κάνω laser προς το παρόν αν και έχω ένα θεματάκι όταν είμαι στη θάλασσα (πηγαίνω σε άσχετες ομπρέλες, πλησιάζω άσχετους κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Η ξαδελφη μου απο εκει που ειχε μυωπια οσο εγω (2-2,5 βαθμους) ξαφνικα ερχετε φετος και με λεει οτι πλεον εχει 0.5.Με λεει δεν ξερει πως εγινε

θελω και εγωωωωωωωωωωωω :'(:cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
παιδια εγω γυαλια φοραω απο 9(χωρις πλακα) μηνων....απλα τα λατρευω!!!!!!Νομιζω οτι τα γυαλια δεινουν τυπο! Ποτε δε θα αγοραζα ενα σκελετο που να ειναι διακριτικος..Ναι ρε παιδια φωραω γυαλια και ειμαι περιφανη γι αυτο!Δε μπορω καποια παιδια που εχουν κομπλεξ γι αυτο το λογο.Ειμαστε διαφορετικοι!!!!Εγω τα γυαλια προς το παρον δε σκοπευω να τα βγαλω(ασε που νομιζω οτι μου πανε).Οι φακοι επαφης ειναι σκετος μπελας!(και μαλον σας περναω,αν οχι ειμαι ιισχυρη αντιπαλος,στη μυωπια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Εγώ σας περνάω όλους με τη μυωπία που έχω :P
Δε λέω πόσο, πολύ πάντως.
Έχω συνηθίσει τα γυαλιά και μου αρέσουν (ειδικά ο καινούργιος μου σκελετός), δε σκέφτομαι να κάνω laser προς το παρόν αν και έχω ένα θεματάκι όταν είμαι στη θάλασσα (πηγαίνω σε άσχετες ομπρέλες, πλησιάζω άσχετους κλπ).
Περισσοτερο απο την αδελφη μου κ τη μανα μου δεν παιζει ναχεις;) Φακους δεν φορας?Οσο για την θαλασσα ολοι οι μυωπες εχουν το θεματακι τους;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Περισσοτερο απο την αδελφη μου κ τη μανα μου δεν παιζει ναχεις;) Φακους δεν φορας?Οσο για την θαλασσα ολοι οι μυωπες εχουν το θεματακι τους;)
Δε μπορώ να φορέσω φακούς, είναι αδύνατον να τους βάλω στο μάτι μου, το κλείνω συνέχεια :P
Αλλά έτσι κι αλλιώς μου πάνε τα γυαλιά 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Δε μπορώ να φορέσω φακούς, είναι αδύνατον να τους βάλω στο μάτι μου, το κλείνω συνέχεια :P
Αλλά έτσι κι αλλιώς μου πάνε τα γυαλιά 8)
Το να βαλεις φακους ειναι απλα θεμα συνηθειας, με τον ηλιο τι κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Το να βαλεις φακους ειναι απλα θεμα συνηθειας, με τον ηλιο τι κανεις?
Υπομονή.
Μπορώ να αγοράσω βέβαια γυαλιά ηλίου που θα είναι ταυτόχρονα και μυωπίας, αλλά είναι πανάκριβα, εδώ τα κανονικά έχουν 700+ :P
Υπάρχει και η λύση με τους φακούς και γυαλιά από πάνω, αλλά μου είναι απλά αδύνατον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
τι να πω εμενα τα γυαλια μου αρεσουν πολυ ασε που πρστατευουν και τα ματια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι...ειναι αληθεια πως ο βαθμος μυωπιας σου μεγαλωνει περισσοτερο οταν φορας τα γυαλια σου συνεχεια ή συμβαινει ακριβως το αντιθετο?(δηλαδη οταν δεν τα φορας μεγαλωνει ο βαθμος σου?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δε μπορώ να φορέσω φακούς, είναι αδύνατον να τους βάλω στο μάτι μου, το κλείνω συνέχεια :P
Αλλά έτσι κι αλλιώς μου πάνε τα γυαλιά 8)
Και εμένα μου έκλειναν στην αρχή. Έκανα ώρα να τα βάλω, αλλά ύστερα το συνήθισα. Θέμα συνήθειας είναι...

Θα ηθελα να ρωτησω κατι...ειναι αληθεια πως ο βαθμος μυωπιας σου μεγαλωνει περισσοτερο οταν φορας τα γυαλια σου συνεχεια ή συμβαινει ακριβως το αντιθετο?(δηλαδη οταν δεν τα φορας μεγαλωνει ο βαθμος σου?)
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...
Ποιο απ' τα δυο?(οταν τα φορας συνεχεια ή οταν δεν τα φορας μεγαλωνει ο βαθμος?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
βασικα εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι αν καθομαι και παιζω με τις ωρες στον υπολογιστη θα μου ανεβει βασικα επειδη τον ειχα ρωτησει μου ειπε οτι αν φοραω συνεχεια τα γυαλια το ματι μου θα γινει "τεμπελικο" και ισως υπαρξει καποια αυξηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι...ειναι αληθεια πως ο βαθμος μυωπιας σου μεγαλωνει περισσοτερο οταν φορας τα γυαλια σου συνεχεια ή συμβαινει ακριβως το αντιθετο?(δηλαδη οταν δεν τα φορας μεγαλωνει ο βαθμος σου?)

Η μυωπία προκαλείται κατά κύριο λόγο + αυξάνεται όταν το μάτι, "τεμπελιάζει". Δηλαδή όταν το οπτικό σου πεδίο είναι μειωμένο. Πχ όταν είσαι κολλημένος στο pc και το μάτι δεν "πάει" μακριά. Βέβαια και η κληρονομικότητα παίζει ρόλο.

Τώρα αν δε φοράς τα γυαλιά σου, κακό του κεφαλιού σου, εσύ δε θα βλέπεις. :P
Απλά καλό είναι να αποφεύγεται όσο γίνεται να φοράς γυαλιά αν δεν υπάρχει πρόβλημα, δηλαδή αν έχεις 0.50 και 0.75, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις σώνει και καλά γυαλιά. (γιατί στο δημοτικό τα μικρά λυσσάνε για γυαλιά!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top