Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Mπορει να ειχα απο παλια αλλα τον γεναρη πηγα και μου βρηκε..επισης αμα μου ανεβει κτυπα ξυλο πως θα το καταλαβω δεν θα βλεπω καλα με τα γυαλια μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Mπορει να ειχα απο παλια αλλα τον γεναρη πηγα και μου βρηκε..επισης αμα μου ανεβει κτυπα ξυλο πως θα το καταλαβω δεν θα βλεπω καλα με τα γυαλια μου?

Συνήθως δεν το καταλαβαίνεις γιατί ανεβαίνει λίγο-λίγο.
Είναι καλό να πηγαίνεις στον οφθαλμίατρό σου ανά 6μηνο ας πούμε για να το τσεκάρεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ καταλαβαίνω έαν ανέβηκε η όχι βλέποντας τηλεόραση με γυαλιά. Αν οι υπότιτλοι φαίνονται καθαροί , τότε no problem :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εγώ καταλαβαίνω έαν ανέβηκε η όχι βλέποντας τηλεόραση με γυαλιά. Αν οι υπότιτλοι φαίνονται καθαροί , τότε no problem :P

χαχα κι εγώ το έχω κάνει αυτό !
Αλλά δε φαίνεται πάντα όταν ανεβαίνει ελάχιστα (0.25 π.χ)
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ναι, ισχύει! Αλλά τι άλλο να κάνω; :(

Όσον αφορά τα γυαλιά, τα πράγματα δεν είναι και τόσο τρομερά πια. Εμένα μου πάνε τα γυαλιά :P Υπάρχουν τόσα γυαλιά στην αγορά, άλλα ωραία, άλλα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα , πάνε σε πολλούς !
Είναι και θέμα γούστου πάντως ;)

Τα δικά μου γυαλιά δεν είναι και τα καλύτερα..αλλά δε με πειράζει γιατί όταν βγαίνω έξω φοράω φακούς επαφής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ποση μυωπια εχετε εσεις? και ποτε σταθεροποιειτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ έχω μικρή μυωπία. 2 στο κάθε μάτι μυωπία και 0.5 αστιγματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εγώ έχω 3.5 αστιγματισμό και 2 μυωπία.. τυφλός μιλάμε :P
συνήθως μετά την εφηβεία..δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
χωρις τα γυαλια δεν βλεπετε ? δεν μπορειτε να βγειτε εξω χωρις γυαλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Πάντα όταν βγαίνω φοράω φακούς..δε μπορώ αλλιώς
Κοίτα, χωρίς αυτούς δε θα σκόνταφτα κιόλας στο δρόμο..απλά δε βλέπω καθαρά
και ειδικά τα πρόσωπα σε μια απόσταση μερικών μέτρων δε μπορώ να τα διακρίνω εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
δηλαδη θα μπορουσες να βγεις εξω απλα δεν θα διεκρινες απο αποσταση τα προσωπα και τις πινακιδες..αλλα δεν είναι και τοσο μεγαλο προβλημα φυσικα οχι να πας για οδηγηση αλλα αμα θες να βγεις μια βολτα μπορεις ε?οι φακοι επιβαρυνουν το ματι και θελουν προσοχη..ασε που μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω απορω πως τους βαζετε μου φαινετε πολυ δυσκολο..και οι μολυνσεις και ολα αυτα θελουν μεγαλη προσοχη και απαιτουν και λεφτα και φασαρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
δηλαδη θα μπορουσες να βγεις εξω απλα δεν θα διεκρινες απο αποσταση τα προσωπα και τις πινακιδες..αλλα δεν είναι και τοσο μεγαλο προβλημα φυσικα οχι να πας για οδηγηση αλλα αμα θες να βγεις μια βολτα μπορεις ε?οι φακοι επιβαρυνουν το ματι και θελουν προσοχη..ασε που μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω απορω πως τους βαζετε μου φαινετε πολυ δυσκολο..και οι μολυνσεις και ολα αυτα θελουν μεγαλη προσοχη και απαιτουν και λεφτα και φασαρια..

Κοίτα..βόλτα θα μπορούσα να πάω χωρίς γυαλιά,φακούς κλπ. αλλά δε θα την απολάμβανα.
Είναι πολύ ενοχλητικό να μη μπορείς να διακρίνεις χαρακτηριστικά και λεπτομέρειες παρά μόνο από μία κοντινή απόσταση.

Τώρα όσον αφορά τους φακούς, ναι θέλουν αρκετή προσοχή και καθαριότητα όταν τους βάζεις.
Στην αρχή και εγώ ανατρίχιαζα στη σκέψη (πριν τους αγοράσω) , αλλά μετά την πρώτη δοκιμή (που διήρκησε 30 λεπτά + :P)
τους συνήθισα και δεν είχα θέμα.Τώρα τους βάζω και τους 2 μέσα σε ένα λεπτό χωρίς να ανατριχιάζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ναι ξερω..εγω τωρα δεν εχω προβλημα δεν με ενοχλει εχω 1 στο ενα ματι και στο αλλο 0,75 και 0,50 αστιγματισμο και ειμαι 20 χρονων δεν ξερω αν θα ανεβει μακαρι οχι αλλα τωρα είμαι ενταξει δεν εχω προβλημα και δεν με ενοχλει αλλα ποσο να μου ανεβει αμα ανεβει..τι να πω..δεν φοραω γυαλια παντως δεν μου αρεσουν..και νιωθω αβολα αλλα και παλι τωρα δεν με ενοχλει η μυωπεια

ναι ξερω..εγω τωρα δεν εχω προβλημα δεν με ενοχλει εχω 1 στο ενα ματι και στο αλλο 0,75 και 0,50 αστιγματισμο και ειμαι 20 χρονων δεν ξερω αν θα ανεβει μακαρι οχι αλλα τωρα είμαι ενταξει δεν εχω προβλημα και δεν με ενοχλει αλλα ποσο να μου ανεβει αμα ανεβει..τι να πω..δεν φοραω γυαλια παντως δεν μου αρεσουν..και νιωθω αβολα αλλα και παλι τωρα δεν με ενοχλει η μυωπεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αν βλέπεις καλά και δεν έχεις πρόβλημα , δεν υπάρχει λόγος να βάλεις γυαλιά.
Άμα ανέβει πιθανόν να το καταλάβεις κι από μόνος σου ( θα δυσκολεύεσαι να διαβάζεις υπότιτλους κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
και τωρα δεν μπορω να διαβασω απο μακρινες αποστασεις..αλλα δεν με ενοχλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Eγώ έχω 0,75 και 0,50 αστιγματισμο και 1στο αλλο χωρις αστιγματισμο και είμαι 20 χρονων πρεπει να φοράω γυαλια?δεν θελω να φοραω..επισης τον γεναρη είχα παει στον οφθαλμιατρο και μου βρηκε αυτη την μυωπεια,τωρα θα σταθεροποιηθει?περιπου σε εσας ποσο ανεβαινει οταν ανεβαινει και πως γινεται αντιλυπτο οταν φορας γυαλια δεν βλεπεις καλα και δεν μπορεις να δεις καλα?και μεχρι ποτε μπορεις να μην χρησιμοποιεις γυαλια,ποιον βαθμο μυωπειας?
Γουελ, δεν έχεις μεγάθο βαθμό, οπότε δεν είναι απαραίτητο να φοράς συνέχεια. Απλά σε πισί, τιβί, και γενικά στο σπίτι μπορείς να τα φοράς, μόνο και μόνο για να μην κουράζεις τα μάτια σου.
Σε περίπτωση που οδηγείς όμως και έχεις πρόβλημα, βάζε τα και όταν οδηγείς.Επίσης, όπως είπε και ένα παιδί, κ άθε 6μηνο θα πρέπει να πηγαίνεις να το ελέγχεις για να βλέπεις το ρυθμό που μεγαλώνει(αν μεγαλώνει).
και ποτε σταθεροποιειτε?

Συνήθως όταν σταματάει και η ανάπτυξη, απ' ό,τι έχω ακούσει γύρω στα 20 με 22 ξέρω γω, αλλά δεν υπάρχει στάνταρ ηλικία, διαφέρει από άτομο σε άτομο. Και επειδή είσαι και 19 και έχεις λίγη, δε παίζει να σου ανέβει τόσο πολύ.:confused:
Μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
μακαρι δεν τα φοραω καθολου σχεδον τα γυαλια..στο πσ δεν τα χρειαζομαι βλεπω καμπανα..στην τβ χρειαζονται μερικες φορες δε βλεπω τοσο καλα..αλλα εξω δεν τα φοραω ποτε..οταν σας ανεβαινει η μυωπεια ποσο ανεβαινει και καθε ποτε?επισης πως το αντιλαμβανεστε δεν βλεπετε με τα γυαλια ? ακομα πχ αμα καποιος εχει 2,5 ξερω γω μπορει να μην φοραει γυαλια η δεν θα βλεπει τπτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
μακαρι δεν τα φοραω καθολου σχεδον τα γυαλια..στο πσ δεν τα χρειαζομαι βλεπω καμπανα..στην τβ χρειαζονται μερικες φορες δε βλεπω τοσο καλα..αλλα εξω δεν τα φοραω ποτε..οταν σας ανεβαινει η μυωπεια ποσο ανεβαινει και καθε ποτε?επισης πως το αντιλαμβανεστε δεν βλεπετε με τα γυαλια ? ακομα πχ αμα καποιος εχει 2,5 ξερω γω μπορει να μην φοραει γυαλια η δεν θα βλεπει τπτ?

Καλά, το πότε θα τα φοράς εξαρτάται από σένα.:P
Βασικά, εγώ στην Α' γυμνασίου που ανακάλυψα ότι είχα μυωπία, είχα 1,75 και στα δύο, και φόραγα γυαλιά μόνο στο σπίτι και στον πίνακα.
Μετά που ξαναπήγα είχε πάει 2,5 και τα φόραγα μόνο σπίτι και στον πίνακα.
Μετά που ξαναπήγα είχε πάει 3 στο ένα και 3,5 στο άλλο, και για κανένα μήνα τα φόραγα πάλι μόνο στο σπίτι και στον πίνακα, μετά έβαλα φακούς και ησύχασα.:P
Γενικά δεν έχω βγει ΠΟΤΕ με γυαλιά έξω (πες με κομπλεξική, πες με ό,τι θες), αλλά γενικά έβλεπα θολά χωρίς γυαλιά και κουράζονταν πολύ, ή όταν ήθελα να πάω κάπου με το λεωφορείο έπρεπε να έρθει πολύ κοντά μου για να δω ποιο είναι, αλλά είχα προπονήσει τα μάτια μου οπότε έβλεπα. Φαντάσου με 2,5 και χωρίς γυαλιά πώς το έκανα αυτό.:P
Αυτά.:P


καλέέέ πόσες γλώσσες έβαλα; :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
μακαρι δεν τα φοραω καθολου σχεδον τα γυαλια..στο πσ δεν τα χρειαζομαι βλεπω καμπανα..στην τβ χρειαζονται μερικες φορες δε βλεπω τοσο καλα..αλλα εξω δεν τα φοραω ποτε..οταν σας ανεβαινει η μυωπεια ποσο ανεβαινει και καθε ποτε?επισης πως το αντιλαμβανεστε δεν βλεπετε με τα γυαλια ? ακομα πχ αμα καποιος εχει 2,5 ξερω γω μπορει να μην φοραει γυαλια η δεν θα βλεπει τπτ?

Φοράω γυαλιά εδώ και 4-5 χρόνια. Ο γιατρός μου, μου έχει πει, πως μέχρι τα 16-17 η μυωπία θα αυξάνεται συνεχώς. Πάω στο γιατρό κάθε 6 μήνες. Τις περισσότερες φορές η μυωπία έχει ανέβει κάποιες όμως όχι. Δεν μπορείς να προσδιορίσεις κάθε πότε θα ανεβαίνει και πόσο. Εγώ όταν ανεβαίνει, νιώθω ένα μικρό τσούξιμο στα μάτια κάποιες φορές και απο εκεί το καταλαβαίνω. Την τελευταία φορά που με εξέτασε είχα 2,75. Όταν έβγαζα τα γυαλιά, έβλεπα λίγο θολά.
ΥΓ: και εγώ ξεκίνησα φορόντας τα γυαλιά στην τηλεόραση ή στον πίνακα, αλλά μου είπε πως αφού έχω τώρα πάνω απο 2, καλό θα ήταν να τα φοράω συνέχεια.:)
Επίσης για φακούς έχω ακούσει πως κάτω απο 16-17, μπορεί να σου προκαλέσουν πρόβλημα στα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top