ΟΕΦΕ: Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

ra1kk0n3n

Νεοφερμένος

Ο ra1kk0n3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παντως παιδια μην λετε οτι ηταν μουφα η ξερω γω γελοιο γιατι εκμηδενιζονται κ οι προσπαθειες των καλων αλλα και των μετριων μαθητων που προσπαθουν αλλα δεν γραφουν οπως εσεις που τα θεωρειτε και γελοια...απλα μια ισοροπια να κρατησουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ΘΕΜΑ 2
Δίνεται η εξίσωση και z1,z2 οι ρίζες της.
Να αποδείξετε ότι:
Α. z1*z2=1 και
Β.
Γ.
Δ. Αν f(x) συνάρτηση παραγωγίσιμη στο [0,1] με και τότε υπάρχει ένα τουλάχιστον , ώστε
E. Αν Γ είναι η εικόνα του μιγαδικού w=2*z1+2*z2 και Α,Β οι εικόνες των z1 και z2 αντίστοιχα, να δείξετε ότι το τρίγωνο ΑΒΓ είναι ισοσκελές.
-----------------------------------------
ΘΕΜΑ 3

Δίνεται η συνάρτηση f(x)=x+2+2lnx.

Α. Να μελετηθεί ως προς την μονοτονία και να βρείτε τα διαστήματα στα οποία είναι κυρτή ή κοίλη.

Β. Να βρείτε το σύνολο τιμών και το πλήθος των ριζών της f.

Γ. Αν να δείξετε ότι υπάρχει >0 ώστε: για κάθε x>0.

Δ. Να δείξετε ότι για κάθε x>2 ισχύει: f(x-2)<2f(x+1)-f(x+4).
-----------------------------------------
ΘΕΜΑ 4

Έστω συνάρτηση f ορισμένη και παραγωγίσιμη στο για την οποία ισχύουν οι σχέσεις: και

Α. Να δείξετε ότι (στον εκθέτη είναι το κλάσμα)

Β. 1. Να βρείτε την εξίσωση της εφαπτομένης της γραφικής παράστασης της f(x) στο σημείο με τετμημένη x=1.
2. Να δείξετε ότι

Γ. Αν , να βρείτε το εμβαδόν E(t) του χωρίου που περικλείεται από τη Cg, τον x'x και τις ευθείες x=1 και x=t με t>1.

Δ. Να βρείτε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black Mambo

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Να κάνεις τις πράξεις z^8 και z^10?? Δεν το νομίζω! Δεν θα σου μενε καθόλου χρόνος μετά για τα άλλα. Πολλοί την πάτησαν έτσι.
Έπρεπε να τα σπάσεις με βάση το z^3 που ήξερες ότι κάνει ένα και να χρησιμοποιήσεις ότι z1 συζυγής z2.

Ναι!! εννοείται ότι το έσπασα σε z^3 για να χρησιμοποιήσω το z^3=1
απλά μετά το μόνο που χρησιμοποίησα είναι την ιδιότητα των συζυγών για το ότι κ ο συζυγής του θα ισούται με 1... (μάλλον λέμε το ίδιο τελικά!):xixi:
Χμμ τώρα θυμήθηκα!! με προβλημάτισε ουσιαστικά το ότι δεν χρησιμοποίησα πουθενά το άλλο ζητούμενο του 1ου ερωτήματος! ότι δηλ z1*z2=1 ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ra1kk0n3n

Νεοφερμένος

Ο ra1kk0n3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
το z1*z2=1 εγω το χρησιμοποιησα στο θεμα 3δ δεν ξερω αν ηταν σωστο αλλα μου φαινεται χρειαζεται.ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει πως λυνεται το θεμα 4 β2 μονο αυτο δεν εγραψα αλλα δεν νομιζω να ειναι δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
το z1*z2=1 εγω το χρησιμοποιησα στο θεμα 3δ δεν ξερω αν ηταν σωστο αλλα μου φαινεται χρειαζεται.ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει πως λυνεται το θεμα 4 β2 μονο αυτο δεν εγραψα αλλα δεν νομιζω να ειναι δυσκολο
Θα αποδείξεις ότι είναι κυρτή άρα f(x)>=yεφ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black Mambo

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
το z1*z2=1 εγω το χρησιμοποιησα στο θεμα 3δ δεν ξερω αν ηταν σωστο αλλα μου φαινεται χρειαζεται.ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει πως λυνεται το θεμα 4 β2 μονο αυτο δεν εγραψα αλλα δεν νομιζω να ειναι δυσκολο

Εγώ στο δ απλά αντικατέστησα τους z1, z2 κ έκανα Bolzano! :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
το z1*z2=1 εγω το χρησιμοποιησα στο θεμα 3δ δεν ξερω αν ηταν σωστο αλλα μου φαινεται χρειαζεται.ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει πως λυνεται το θεμα 4 β2 μονο αυτο δεν εγραψα αλλα δεν νομιζω να ειναι δυσκολο

Η συνάρτηση g(x)=f(x)-2/e είναι γνησίως αύξουσα στο[1,2] και ισχύει g(x)>=0.Οπότε θα ισχύει ότι


Αν αντικαταστήσεις την g προκύπτει το ζητούμενο.
Δεν είδα κάποιον τουλάχιστον από τους γνωστούς μου να το λύνει έτσι, αλλά ελπίζω να μην έχω λάθος.

edit:
στραβομάρα!
Το f(1) κάνει 2/e! Ό,τι τύχει!
Ευτυχώς τα λάθη που γίνονται στη..προπόνηση.Ας είμαστε πιό προσεχτικοί στο επίσημο.Καί να φανταστείτε ότι σκέφτηκα να δουλέψω με την εφαπτομένη αρχικά, αλλά ο τρόπος που έκανα μου φανηκε πιό συντομος και όποιος βιάζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Η συνάρτηση g(x)=f(x)-2/e είναι γνησίως αύξουσα στο[1,2] και ισχύει g(x)>=0.Οπότε θα ισχύει ότι


Αν αντικαταστήσεις την g προκύπτει το ζητούμενο.
Δεν είδα κάποιον τουλάχιστον από τους γνωστούς μου να το λύνει έτσι, αλλά ελπίζω να μην έχω λάθος.

ένας άλλος τρόπος θα ήταν με θμτ για την
στο [1,2](υπάρχει ένα ξ ώστε...) και επειδή η f είναι γνησίως αύξουσα έχεις : ξ>1<=>f(ξ)>f(1)<=>(αντικαθιστας το f(ξ)=h'(ξ)=αυτό που έχεις βρει απο θμτ)....<=>το ζητούμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
ένας άλλος τρόπος θα ήταν με θμτ για την
στο [1,2](υπάρχει ένα ξ ώστε...) και επειδή η f είναι γνησίως αύξουσα έχεις : ξ>1<=>f(ξ)>f(1)<=>(αντικαθιστας το f(ξ)=h'(ξ)=αυτό που έχεις βρει απο θμτ)....<=>το ζητούμενο

Μόνο που το f(1) είναι ίσο με 1/e. Και γω έτσι το πήγα στην αρχή, αλλά μετά είδα το ερώτημα από πάνω οπότε βρήκα ότι η f είναι κυρτή επομένως θα βρίσκεται κάτω από την εφαπτομένη του Β. Συνεπώς ισχύει f(x)>2/e*x-1/e.
Μετά με ολοκλήρωση κατά μέλη προκύπτει το ζητούμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Δίκαιο έχεις.Πήγα να βγάλω δεύτερο τρόπο αλλά δεν ξέρω,μου είχε κολλήσει οτι f(1)=2/e.Πάντως με το να σου λέει στο αμέσως προηγούμενο ερώτημα να υπολογίσεις την εφαπτομένη σε καθοδηγεί κάπως.Βρήκε κανένας άλλος β τρόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodim

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Code:
στο 4ο θεμα το Β2

https://img2.imageshack.us/my.php?image=emvado.png

Εγω παp'oλο που ήξερα πως λύνετε θεώρισα οτι δέν ειχα χρόνο και έκανα τα εξής.. βρίκα το εμβαδο του παραλληλογράμου και του τριγώνου, τα πρόσθεσα και τα βρίκα κατα πολύ μεγαλύτερα απο το 2/e οπότε το εμβαδό
διαφέρει απο το εμβαδό που υπολόγισα κατα το εμβαδό του H το οποίο είναι αδύνατο να είναι μεγαλύτερο απο τι διαφορά του εμβαδου που υλοπόγισα και του 2/e, οπότε το
> 2/e

έχει πολλές ελλείψεις άλλα με τι λογική ειναι σωστό, αν είμουν καθηγητής δεν θα μου το έπιανα σωστο.. αλλα τι στο διαολο(oops.. bad language) :P δεν πειράζει xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitricc

Νεοφερμένος

Ο dimitricc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
σε παρακαλω andreask ελεγξε παλι την εκφωνηση στο 2ο θεμα γιατι νομιζω πως υπαρχουν τυπογραφικα λαθη...σ'ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Το 4α έxει πλάκα

Έχουμε:











Θέτουμε






Παρακολουθώ αρκετά χρόνια τον ΟΕΦΕ στα μαθ. κατ. , αλλά ακόμη δεν έχω δει κανένα θέμα που να αξίζει ...



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
ή μπορείς να θέσεις αρχικά


...

Το "εκπληκτικό" αγαπητέ Στέλιο είναι ότι το 3δ αντί για Θ.Μ.Τ. είναι μια καλή άσκηση Άλγεβρας Β΄ λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Στο 4β1 έβρισκες μια εφαπτομένη της συνάρτησης f και στο 4β2 έδειχνες ότι η f είναι κυρτή και f>=εφαπτομένη . Παίρνεις ολοκλήρωμα και βγαίνει . Εμένα όλα στο τελευταίο τέταρτο μου ήρθαν αλλά ευτυχώς πρόλαβα !:D:D Ξεφτίλα δεν ήταν . Σε επίπεδο εξετάσεων . Μην υπερβάλετε . Ούτε τραγικά δύσκολα ήταν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ή μπορείς να θέσεις αρχικά


...

Το "εκπληκτικό" αγαπητέ Στέλιο είναι ότι το 3δ αντί για Θ.Μ.Τ. είναι μια καλή άσκηση Άλγεβρας Β΄ λυκείου
Σωστά μου το είπε και ο καθηγητής μου...μάλλον τους ξέφυγε...βγαίνει και με απλές πράξεις αλλά και με ΘΜΤ
-----------------------------------------
σε παρακαλω andreask ελεγξε παλι την εκφωνηση στο 2ο θεμα γιατι νομιζω πως υπαρχουν τυπογραφικα λαθη...σ'ευχαριστω εκ των προτερων..
Έχεις δίκιο μου είχαν ξεφύγει κάτι δείκτες 1 και 2 στους μιγαδικούς τώρα είναι οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Το "εκπληκτικό" αγαπητέ Στέλιο είναι ότι το 3δ αντί για Θ.Μ.Τ. είναι μια καλή άσκηση Άλγεβρας Β΄ λυκείου

Αντίστοιχο του περσινού του δικού μας 3δ στις πανελλαδικές δηλαδή. :)


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bano

Νεοφερμένος

Ο bano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί να ανεβάσει κανείς τις λύσεις να δούμε τι κάναμε και εμείς που δεν γράψαμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γιουλακι

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black Mambo

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά ας ανεβάσει κάποιος τις λύσεις!!! Δεν με λυπάστε που θα πεθάνω από την αγωνία μου μέχρι τη δευτέρα που έχω φροντ?:P
:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top