Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,105 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,970 μηνύματα σε 79,148 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
Εξισώσεις
0
0%
Θεωρημα Θαλή
9
13,24%
Τριγωνομετρία
17
25,00%
Συστήματα
4
5,88%
Παραγοντοποίηση
14
20,59%
Ταυτότητες
4
5,88%
Απλοποίηση
0
0%
Άλλο ( ποιό; )
4
5,88%
ΔΞ/ΔΑ
5
7,35%

Wild_Boy

Φοιτητής

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O Wild_Boy IMY έγραψε: στις 18:25, 28-12-12:

Μία άσκηση που επινόησα χθες βράδυ(λίγο ότι να'ναι, αλλά οκ):

Να παραγαντοποιηθεί η εξής παράσταση:

Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 18:26, 28-12-12:

Γεια σου ρε wild με τις ασκησαρες σου
Παράθεση

Wild_Boy

Φοιτητής

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O Wild_Boy IMY έγραψε: στις 18:48, 29-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Wild_Boy
Μία άσκηση που επινόησα χθες βράδυ(λίγο ότι να'ναι, αλλά οκ):

Να παραγαντοποιηθεί η εξής παράσταση:

Επειδή δε βλέπω απάντηση, θα βάλω μια πιο απλοϊκή και ελαφρώς διαφορετική εκδοχή αυτής της άσκησης:

Να παραγοντοποιηθεί η εξής παράσταση:

Υ.Γ.: Μη σας τρομάζει το μέγεθος, και μην κάνετε αναγωγή ομοίων όρων..
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε: στις 20:19, 30-12-12:

Επειδή δε βλέπω απάντηση, θα βάλω μια πιο απλοϊκή και ελαφρώς διαφορετική εκδοχή αυτής της άσκησης:

Να παραγοντοποιηθεί η εξής παράσταση:

Υ.Γ.: Μη σας τρομάζει το μέγεθος, και μην κάνετε αναγωγή ομοίων όρων..
Παράθεση

Wild_Boy

Φοιτητής

O Wild_Boy IMY έγραψε: στις 18:54, 31-12-12:

Σωστός αλλά καλό θα ήταν να βάζουμε τη λύση αναλυτικά
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε: στις 23:35, 31-12-12:

Σωστός αλλά καλό θα ήταν να βάζουμε τη λύση αναλυτικά
Δεν είναι και τόσο εύκολο να γραφούν τόσα πολλά. Βάζουμε ασκήσεις για "έξυπνους τεμπέληδες"
Τέλος πάντων , ας κάνω μια αβαρία.

Ανά τρία μονώνυμα στη σειρά που τα δίνει βγάζω κοινό παράγοντα τον κοινό τους και απομένουν ταυτότητες και
α²(α-β)²+β²(α-β)²+4(α-β)²+2αβ(α-β)²+4β(α-β)²+4α(α-β)²-(α+β)²=(α-β)²[α²+β²+4+2αβ+4β+4α]-(α+β)²=(α-β)²[(α+β)²+4(α+β)+4]-(α+β)²=
=(α-β)²(α+β+2)²-(α+β)²=[(α-β)(α+β+2)]²-(α+β)²=διαφορά δύο τετραγώνων=[(α-β)(α+β+2)+α+β][(α-β)(α+β+2)-α-β]=
=[α²-β²+2α-2β+α+β][α²-β²+2α-2β-α-β]=(α²+3α-β-β²)(α²+α-3β-β²)
Παράθεση

Sevkys (Κυριάκος)

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Sevkys έγραψε: στις 17:53, 01-02-14:

Είχα πάντοτε μιαν απορία:
Πολλές φορές στα μαθηματικά χρειάζεται να βγάλουμε εκβιαστικά έναν όρο κοινό παράγοντα για να γίνουν απλοποιήσεις.
Για παράδειγμα η παράσταση: μπορεί να παραγοντοποιηθεί με κοινό παράγοντα το α (αν το ) ως εξής: ή χωρίς κανέναν περιορισμό με κοινό παράγοντα έναν οποιονδήποτε αριθμό (πχ το 5) ως εξής:
Αν σε κάποιο μαθητή της Γ γυμνασίου του δοθεί σε διαγώνισμα η παραπάνω παράσταση και του ζητηθεί να την παραγοντοποιήσει, θα γίνει αποδεκτή μια τέτοιου είδους απάντηση, από τη στιγμή που είναι μαθηματικά ορθή;
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,968 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 18:52, 01-02-14:

Για να πω την ταπεινή μου γνώμη, γενικά, όταν ζητείται να παραγοντοποιηθεί κάτι, πρέπει να βγάλουμε τόσους κοινούς παράγοντες ώστε να φτάσει σε μια μορφή που να μην μπορεί να παραγοντοποιηθεί άλλο. Αυτό ζητάνε οι περισσότερες ασκήσεις της Γ Γυμνασίου (απ'όσο ξέρω από τον αδερφό μου τουλάχιστον, γιατί τον βοηθάω στα μαθηματικά). Στο συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις, μπορούμε να βγάλουμε κι άλλους κοινούς παράγοντες, οπότε ίσως η απάντηση να μην ήταν ολοκληρωμένη αν την άφηνε κάποιος μέχρι εκεί. Αν βέβαια το εννοείς γενικά, γιατί να μην είναι αποδεκτή; Αν και πιστεύω ότι αρκετοί μαθητές θα είχαν πρόβλημα να παραγοντοποιήσουν κάπως έτσι μια παράσταση,γιατί δεν έχουν τόση εμπειρία και συνήθως βγάζουν ως κοινούς παράγοντες όρους που βλέπουν. Αλλά γενικά,ακόμα και το e^1821 μπορείς να βγάλεις κοινό παράγοντα, οπότε γιατί αυτές οι απαντήσεις να μην είναι αποδεκτές; (Συγνώμη αν δεν κατάλαβα την ερώτησή σου και απάντησα ό,τι να'ναι,απλά είπα την άποψή μου κρίνοντας απ'τον αδερφό μου και από την εμπειρία μου με τα μαθηματικά στο γυμνάσιο...οι παραγοντοποιήσεις με δυσκόλευαν αρκετά )
Παράθεση

Sevkys (Κυριάκος)

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Sevkys έγραψε: στις 18:59, 01-02-14:

Μια χαρά κατάλαβες την ερώτησή μου.
Φυσικά και ένας μαθητής γυμνασίου πρέπει να μάθει να παραγοντοποιεί οσο πάει με τις μεθόδους που έχει μάθει και όχι με τέτοια "τρικ". Όμως, θεωριτικά, αν η άσκηση έχει εκφώνηση: "Παραγοντοποιήστε τις παρακάτω παραστάσεις" και ο μαθητής δεν μπορεί να παραγοντοποιήσει μιαν παράσταση "με το νόμο", αν προσφύγει σε αυτήν την μέθοδο του κοινού παράγοντα που ανέφερα, ο καθηγητής οφείλει να πάρει την απάντηση σωστή, εφόσον έχει απαντήσει σωστά σε αυτό που ζητούσε η εκφώνηση (παραγοντοποίησε την παράσταση).
Παράθεση

styt_geia (Κώστας)

Περιβόητο Μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O styt_geia έγραψε: στις 19:01, 01-02-14:

Εγώ δεν θα ενδιαφερόμουν για την όποια σταθερά που βγαίνει κοινός παράγοντας εκβιαστικά όπως λες, αλλά για το αν η παράσταση που βρίσκεται μέσα στην παρένθεση δέχεται κι άλλη παραγοντοποίηση την οποία σκόπιμα αποφεύγω. Πχ αν είχαμε να παραγοντοποιήσουμε το τριώνυμο θα θεωρούσα σωστές τις παραγοντοποιήσεις:

αλλά όχι την

αφού η παρένθεση μπορεί να μετατραπεί σε γινόμενο απλούστερων παραγόντων.
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 1,198 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 17:53, 30-05-16:

Παιδιά από θεωρία τι είναι πιο πιθανό να πέσει;; Απο ασκήσεις δε ρωτάω...
Παράθεση

damn

Περιβόητο Μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,396 μηνύματα.

O damn έγραψε: στις 18:02, 30-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από GP369
Παιδιά από θεωρία τι είναι πιο πιθανό να πέσει;; Απο ασκήσεις δε ρωτάω...
Διαμεσος ,διχοτομος , κενα δλδ να σου δωσει αυτο (α+β)^2=........... και να σου πει ανεπτυξε το .Τελος πιθανον να πεσει κριτηριο ομιοτητας τριγωνων
1
Παράθεση

ougka pougka

Μαθητής Γ' λυκείου

H ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ougka pougka έγραψε: στις 13:20, 31-05-16:

Τα πιο σος ήταν σίγουρα οι ταυτότητες. Άλλο που βαριόμουν να τις διαβάσω..

Στις ασκήσεις ήλπιζα για σύστημα και τριγωνομετρία,πάντως
Παράθεση

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O aggelosst9 έγραψε: στις 22:30, 23-11-16:

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει βήμα βήμα με αυτά; Έχω μπερδευτεί απίστευτα με τις παραγοντοποιήσεις με ταυτότητες .
#12α^2β-16αβ^2+4αβ^3
#16α^2-(2β-3γ)^2
#5(x+y)^2-20(2x-y)^2

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

Yuki

Νεοφερμένος

Ο Yuki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Yuki έγραψε: στις 16:54, 10-02-19:

Όταν μας τις δίδασκε ο καθηγητής εγώ κοιμόμουν και δεν διάβαζα στο σπίτι και τώρα δυσκολεύομαι αρκετά, έτσι αποφάσισα να καλύψω όσο μπορώ τα κενά μου Πως τις διαβάζω και αν έχετε κάποιες ασκήσεις να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 17:20, 10-02-19:

Απ'το σχολικό βιβλίο ξεκίνα. 1.6 παραγοντοποίηση αλγεβρικών, τσέκαρε τα λυμένα παραδείγματα και προσπάθησε να λύσεις ασκήσεις. Αν έχεις κενά, διάβασε πρώτα 1.1 πράξεις με πραγματικούς αριθμούς (για να χειρίζεσαι με ευκολία τις ιδιότητες πρόσθεσης και πολλαπλασιασμού) και 1.5 αξιοσημείωτες ταυτότητες.
Δεν νομίζω να έχεις θέμα μετά αλλά αν έχει, ξαναγράψε.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια