Twilight-Λυκόφως

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πάντως, και εγώ θεωρώ το βιβλίο από τα χειρότερα που έχω διαβάσει, χωρίς βεβαίως να θέλω να προσβάλλω σε όσους άρεσε-άλλωστε η λογοτεχνία είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.
Όσο για τους λόγους που δε μου άρεσε, ο κύριος ήταν ότι οι χαρακτήρες μου φάνηκαν αρκετά ρηχοί, ιδίως η Μπέλλα.
(spoilealert)Μάλιστα, στο τελευταίο βιβλίο, εκεί που η Μπέλλα υποτίθεται ότι κινδυνεύει να πεθάνει από την εγκυμοσύνη, η συγγραφέας δεν κατόρθωσε να με πείσει ότι υπήρχε έστω και η παραμικρή περίπτωση να συμβεί αυτό- οπότε δεν είχα την παραμικρή αγωνία για την τύχη της αδέξιας ηρωϊδας. (end spoiler alert)
Ακόμη, τελειώνοντας τα βιβλία δεν ένιωθα ότι είχα αποκομίσει κάτι, αλλά μάλλον ότι είχα χάσει κάποιες-αρκετές- ώρες.

Πάντως, σε υπεράσπιση των μανιακών με το βιβλίο(που απ' ότι ξέρω είναι ουκ ολίγοι) θα αναγνωρίσω ότι, αν και όχι καλό, ήταν ευκολοδιάβαστο και μάλλον εθιστικό- κυρίως επειδή είχα την απορία πόσο πια αδέξια και γκαντέμω μπορούσε να γίνει αυτή η Μπέλλα και τι νέους κινδύνους θα επινοούσε η συγγραφέας για να "τραβήξει" μία σειρά που δεν τράβαγε.

Βέβαια, όπως προανέφερα η λογοτεχνία είναι υποκειμενικότατη, άρα ο καθένας δικαιούται να έχει διαφορετική άποψη. Αυτή είναι απλά η δική μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Επιτέλους! Κάποιος που συμφωνούμαι. Κι εγώ αυτό λέω για τους χαρακτήρες, είναι εντελώς ρηχοι. Δεν μπορώ όμως να εκφέρω γνώμη για το τέταρτο βιβλίο αφού δεν το έχω διαβάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
eviva οχι spoiler,καντα λευκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Λοιπόν!
Το τρέιλερ ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!:jumpy: Κάθε φορά που το βλέπω, βάζω τα κλάματα στο σημείο που ο Εντ λέει στην Μπέλλα ότι θα φύγει!:'( Επίσης, δεν είχα προσέξει ότι η σκηνή με τον Laurent και η σκηνή με τον Τζέικομπ που γίνεται λύκος είναι διαφορετικές! Μπράβο ρε Πράουντ!!!!:no1: Και είχα σπαστεί, έλεγα "Μα γιατί αλλάζουν την ταινία από το βιβλίο;"
Αχ, ανυπομονώ τόοοοοοοοοοοσο πολύ!!!!!!!!:jumpy:

Evina13, οκ, ο καθένας έχει τη γνώμη του και σέβομαι την δική σου. Αλλά αφού δεν σου άρεσαν τα βιβλία, γιατί τα διάβασες και τα τέσσερα; Ήθελες να δεις πόσο "γκαντέμω" είναι η Μπέλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
eviva οχι spoiler,καντα λευκα

Τα έκανα... Γιατί όμως θεωρούνται spoiler, αφού το βιβλίο έχει κυκλοφορήσει εδώ και αρκετό καιρό;:what:
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~};346536:
Λοιπόν!
Το τρέιλερ ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!:jumpy: Κάθε φορά που το βλέπω, βάζω τα κλάματα στο σημείο που ο Εντ λέει στην Μπέλλα ότι θα φύγει!:'( Επίσης, δεν είχα προσέξει ότι η σκηνή με τον Laurent και η σκηνή με τον Τζέικομπ που γίνεται λύκος είναι διαφορετικές! Μπράβο ρε Πράουντ!!!!:no1: Και είχα σπαστεί, έλεγα "Μα γιατί αλλάζουν την ταινία από το βιβλίο;"
Αχ, ανυπομονώ τόοοοοοοοοοοσο πολύ!!!!!!!!:jumpy:

Evina13, οκ, ο καθένας έχει τη γνώμη του και σέβομαι την δική σου. Αλλά αφού δεν σου άρεσαν τα βιβλία, γιατί τα διάβασες και τα τέσσερα; Ήθελες να δεις πόσο "γκαντέμω" είναι η Μπέλλα;

Όπως είπα ήδη η ανάγνωση ήταν αρκετά εύκολη και τα βιβλία δε σε προβλημάτιζαν, ούτε σε απασχολούσαν αφού τα τελείωνες, οπότε ήταν ιδανικά για τη χρονιά των πανελληνίων. Προσωπικά βρήκα και αρκετά αστεία την αδεξιότητα της Μπέλλας -παρατραβηγμένη, φαντάζομαι ότι ακόμα και εσείς οι φαν θα συμφωνείτε ότι στην προσπάθειά της η Meyer να μην την κάνει Mary Sue προσπάθησε να περάσει την υπερβολική αδεξιότητα ως ελάττωμα στο χαρακτήρα της), ενώ τα βιβλία μου παρείχαν και άφθονο υλικό για διαφωνίες με τη φίλη μου, που ήταν αυτή που μου πρότεινε και να τα διαβάσω-τελικά αυτή επέμεινε να τα θεωρεί το απάνθισμα της σύγχρονης λογοτεχνίας και εγώ να τα θεωρώ λίγο καλύτερα από σκουπίδια. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
σε χειροκροτω.η καλυτερη αξιολογηση μεχρι τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ρε παιδια εχουν ανεβασει καμια καινουρια σκηνη απο την ταινια στο ιντερνετ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
αχοοχαοχαοχαοχαοχαοχαοοχαοχα η απολυτη ταινια του καλοκαιριου χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
γιατι γραφεις εδω μεσα αφου δεν σου αρεσει;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
γραφω οπου γραφεις εσυ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ρε μπλακσιπ εισαι πραγματικα τοσο, μα τοσο σπαστικος.
Φυγε απο εδω, ρε ανθρωπε, αφου δεν εχεις γνωμη-ας το παραδεχτουμε.
Λες οτι σου κατεβει γιατι; Για να μεγαλωσεις τον αριθμο των ποστς σου ισως;
Δεν τα εχεις διαβασει και καθεσαι και λες, λες μονο για να ενοχλεις.
Οι κοπελες(Εβινα και Μυρτω)μια χαρα ειπαν την γνωμη τους και την σεβομαι απολυτα! Δεν τους αρεσε και μαλιστα εξηγουν γιατι. Πολυ ωραια, αλλα εσυ απλα χωνεσαι παντου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
χωνομαι οπου χωνεται η βικυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Η ταινία καλή αλλά δε με τρέλανε....λίγο βασανιστική (αργή ομιλία, πολή διήγηση κλπ)
Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει αλλά όσοι το έχουν διαβάσει μου λένε ότι είναι τέλειο και σκάλες ανώτερο από την ταινία. Πιστεύω πως έτσι είναι, όπως γίνεται σχεδόν πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Η ταινία καλή αλλά δε με τρέλανε....λίγο βασανιστική (αργή ομιλία, πολή διήγηση κλπ)
Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει αλλά όσοι το έχουν διαβάσει μου λένε ότι είναι τέλειο και σκάλες ανώτερο από την ταινία. Πιστεύω πως έτσι είναι, όπως γίνεται σχεδόν πάντα.

Ναι καλα σου λενε, ειναι φοβερα πιο ωραιο. Η ταινια καλη ηταν αν σκεφτεις οτι οι μεταφορες αυτες βγαινουν παντα πολυ χειροτερες. Εμενα μου αρεσε πολυ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eutuxia

Νεοφερμένος

Η Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ε δεν το πιστευω!!!!!!!!:!:πριν απο λιγο ειδα το τρειλερ:!::wow:
αν αρχιζει με φιλιααα...τα πιασαμε τα λεφτα μας!:D
η πρωτη ταινια μου φανηκε ετσι κ ετσι...βασικα νομιζω οτι ψιλοθαβει το πρωτο βιβλιο που ειναι κ το πιο συναρπαστικο(γνωριζει τον edward ερωτευονται μπλα μπλα) τωρα η δευτερη:hmm:καλη φαινεται αλλα ετσι κι αλλιως δν τρελαθηκα με το δευτερο βιβλιο...βλεπετε αντιπαθω ΠΟΛΥ τον jacob:iagree:
αναμενουμε!παντως εγω την τεταρτη ταινια περιμενω με μεγαλη αγωνια!!!(ναι ναι το τεταρτο ειναι το αγαπημενο μου απ τη σειρα:xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Όπως είπα ήδη η ανάγνωση ήταν αρκετά εύκολη και τα βιβλία δε σε προβλημάτιζαν, ούτε σε απασχολούσαν αφού τα τελείωνες, οπότε ήταν ιδανικά για τη χρονιά των πανελληνίων. Προσωπικά βρήκα και αρκετά αστεία την αδεξιότητα της Μπέλλας -παρατραβηγμένη, φαντάζομαι ότι ακόμα και εσείς οι φαν θα συμφωνείτε ότι στην προσπάθειά της η Meyer να μην την κάνει Mary Sue προσπάθησε να περάσει την υπερβολική αδεξιότητα ως ελάττωμα στο χαρακτήρα της), ενώ τα βιβλία μου παρείχαν και άφθονο υλικό για διαφωνίες με τη φίλη μου, που ήταν αυτή που μου πρότεινε και να τα διαβάσω-τελικά αυτή επέμεινε να τα θεωρεί το απάνθισμα της σύγχρονης λογοτεχνίας και εγώ να τα θεωρώ λίγο καλύτερα από σκουπίδια. :iagree:

Οκ, δεκτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ναι; εμενα μου αρεσε παααρα πολυ το 2ο βιβλιο, αν και μου ελειπε ο Εντι.
Η 4η ταινια θα εχει πολλες δυσκολιες στο γυρισμα. Πρωτα απο'ολα ποιο μωρο θα κανει το παιδι της;Δεν μπορει ηθοποιος σε αυτη την ηλικια που θελουμε να βγαζει τοσο συναισθημα, και γενικα οτι εκανε η Ρενεσμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
ε δεν το πιστευω!!!!!!!!:!:πριν απο λιγο ειδα το τρειλερ:!::wow:
αν αρχιζει με φιλιααα...τα πιασαμε τα λεφτα μας!:D
η πρωτη ταινια μου φανηκε ετσι κ ετσι...βασικα νομιζω οτι ψιλοθαβει το πρωτο βιβλιο που ειναι κ το πιο συναρπαστικο(γνωριζει τον edward ερωτευονται μπλα μπλα) τωρα η δευτερη:hmm:καλη φαινεται αλλα ετσι κι αλλιως δν τρελαθηκα με το δευτερο βιβλιο...βλεπετε αντιπαθω ΠΟΛΥ τον jacob:iagree:
αναμενουμε!παντως εγω την τεταρτη ταινια περιμενω με μεγαλη αγωνια!!!(ναι ναι το τεταρτο ειναι το αγαπημενο μου απ τη σειρα:xixi:)

Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν σε όλα!:no1: Το 1ο βιβλίο εννοείται πως είναι πολύ καλύτερο από την ταινία! Επίσης, το 2ο βιβλίο το βάζω τέταρτο απ' τα τέσσερα, αλλά όχι για τον λόγο που λες εσύ! Γιατί δεν σου αρέσει ο καημένος ο Τζέικομπ;:( Οκ, κάνει βλακείες, τα έχουμε πει αυτά, αλλά... Τέλος, και μένα το 4ο βιβλίο είναι το αγαπημένο μου! Η ταινία θα είναι καταπληκτική!:jumpy:
-----------------------------------------
Ναι; εμενα μου αρεσε παααρα πολυ το 2ο βιβλιο, αν και μου ελειπε ο Εντι.
Η 4η ταινια θα εχει πολλες δυσκολιες στο γυρισμα. Πρωτα απο'ολα ποιο μωρο θα κανει το παιδι της;Δεν μπορει ηθοποιος σε αυτη την ηλικια που θελουμε να βγαζει τοσο συναισθημα, και γενικα οτι εκανε η Ρενεσμε

Σωστά... Ίσως βάλουν κάποιο μεγαλύτερο παιδάκι... Και με τη βοήθεια της τεχνολογίας κάτι θα γίνει... Θα αργήσει πολύ να βγει η 4η, σε σχέση με τις υπόλοιπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εγω ακομα να χωνεψω τον Τζαικ....Μπα δεν το κοβω για φετος:P
Βασικα κατι μου λεει πως στη νεα σεληνη(ταινια)θα μου σπασει τα νευρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Τα έκανα... Γιατί όμως θεωρούνται spoiler, αφού το βιβλίο έχει κυκλοφορήσει εδώ και αρκετό καιρό;:what:

Είναι spoiler για όσους δεν τα έχουν διαβάσει ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top