Twilight-Λυκόφως

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
γιατι δεν το παιρνεις στα αγγλικα?εγω κανονικα στα αγγλικα ηθελα αν το διαβασω.θα ειναι ΑΠΑΙΧΤΟ ετσι.θα παραγγειλω το 3 και το 4 ξενογλωσσα :jumpy:
αμα θες εχω το 3ο σε ηλεκτρονικη μορφη.Λιγο κουραστικο αλλα διαβαζεται!Παντως αυτο που λετε για πορωση και ξαναδιαβασμα βιβλιου εγω το εχω κανει.Εχω διαβασει το βιβλιο(1ο) 2 φορες, εχω δει την ταινια 4 φορες και καθε βραδυ πριν κοιμηθω(σαν αντιβιωση)διαβαζω ετσι μερικες ατακες του εντουαρτ...
:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
thnx αλλα οχι.θελω το βιβλιο να ειναι βιβλιο,να μυριζεις τα φυλλα του,να λες θα σταματησω στη σελιδα 32 και να βρισκεσαι στην 45 χωρις να το καταλαβαινεις,να κανεις δαχτυλιδι απο τον καφε και τη λαδια απο την τυροπιτα πανω στη γωνια...:Pαλλιως δεν ειναι βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
εγω θα το ξεκινησω για 2η φορα :D

εγω ξεκινησα την "νεα σεληνη" 2η φορα στο καπακι

πιστευω θα τους καλυψει ολους (που ελεγαν οτι ειναι πολυ ρομαντικη,για τα κοριτσακια μονο κτλ) γιατι εχει απιστευτη δραση!!

ανυπομονω να βγει η ταινια ! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
λοιπον.την ταινια τη ειδα χτες.

να τονισω οτι η εικονα,ο ηχος και οι υποτιτλοι ηταν αισχος(την κατεβασε μια φιλη μου και την ειδαμε σπιτι της),οποτε οταν θα την δω στην κινηματογραφο θα εχω ολοκληρωμενη αποψη.

απορω οσοι διαβασατε το βιβλιο,πώς τρελαθηκατε με αυτην.μπορω να πω οτι σε μερικα σημεια η ταινια leaves a lot to be desired.ετσι οπως ξεκιναει,μερικοι χαρακτηρες,η σαλατα που εχουν κανει...πιστευω οτι το εχουν ψιλοκαταστρεψει το βιβλιο.δεν λεω οτι δεν ηταν καλη.καλουτσικη.αλλα οσοι διαβασαν το βιβλιο θα πρεπει να τα ψιλοχασουν.

παραπονα:
ο ερικ καθε αλλο για μελος σκακιστικης λεσχης εμοιαζε
ο τζασπερ-καημενε τζασπερ-γιατι βγηκε ετσι?
ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΚΟΙΛΑΔΑ ΠΟΥ ΛΑΜΠΥΡΙΖΕ Ο ΕΝΤΟΥΑΡΤ???ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΒΡΑΧΙΑ ΕΙΔΑ!!!

ακομα να τονισω οτι καποιος που δεν εχει διαβασει το βιβλιο δε θα καταλαβει γιατι πηγαν στο φοινιξ με τη μπελλα.η πλοκη ειναι γρηγορη αλλα σε μερικα σημεια ακαταλαβιστικη.τεσπα,εγω δεν εμεινα ευχαριστημενη οπως την ειδα....θα την ξαναδω ομως και θα πω τη τελικη αποφαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
συμφωνω με αυτα που λες
ο ερικ του βιβλιου καμια σχεση με την ταινια (αλλα δεν με πειραξε)
ο τζασπερ βγηκε σαν βλαμμενο
και η πλοκη προς το τελος ψιλομπερδεμα

το βιβλιο μου ελυσε πολλες αποριες της ταινιας παντως

Α! και για να πουμε και κατι καλο , στην ταινια οι σκηνες που ο εντουαρτ σωζει την μπελλα (στο παρκινγκ και στο Πορτ Αντζελες) με τις αλλαγες που εκαναν ηταν πολυ καλυτερες απ'οτι στο βιβλιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι,εκει ηταν ωραιες.αλλα τη σχεση τους την εκαναν πολυ αμμεση,χωρις να φαιβονται οι ενδοιασμοι και ολα οσα ενιωθε ο εντουαρτ!την πρωτη μερα δνε της μιλαγε και μετα τιποτα,ολα καλα!δεν ειχε προβλημα στο να την ακουμπαει,ουτε εδειξε τη γροθια του που ηταν σφιγμενη!τις βασικες λεπτομερειες τις ξεχασαν τελειως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
επισης στο βιβλιο αγγιζονται και φιληθηκαν 5-6 φορες!!
στην ταινια ενα φιλι ...κι αυτο μισο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
επισης στο βιβλιο αγγιζονται και φιληθηκαν 5-6 φορες!!
στην ταινια ενα φιλι ...κι αυτο μισο..
βασικα στην ταινια ο Εντουαρτ ηταν πιο χαλαρος.Δεν εδειχνε και πολυ επικινδυνος για την Μπελλα οπως στο βιβλιο.Δηλαδη δεν εδειχνε πως πραγματικα υπαρχει περιπτωση να της κανει κακο.Αυτο που ειπατε για τις σκηνες στο παρκινγκ ηταν οντως πιο ωραιες και στο βιβλιο δεν καταλαβαινα ακριβως πως την εσωσε..Τι σου κανει η εικονα ρε παιδια μου.Παντως η ταινια θα μπορουσε να ηταν και πολυ καλυτερη.Κριμα...

Οσο για αυτο με τον Τζασπερ δνε σας καταλαβαινω, μια χαρα κουκλος ηταν.Ισως λιγο περιςεργος στο σπιτι των Καλλεν)ηταν λες και του ειχε μπει ξυλο στον κω@@):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Λοιπόν, το Twilight σαν υπόθεση είναι τέλειο. Η ταινία πολύ καλή, αλλά το βιβλίο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Προς το παρόν έχω διαβάσει μόνο το 1ο, δυστυχώς... Εννοείται πως στην ταινία οι αλλαγές που έχουν κάνει μειώνουν το βιβλίο κατά πολύ... Έχουν αλλάξει αμέτρητες λεπτομέρειες, οι οποίες όμως κάνουν τη διαφορά... Διάβασα πρώτα το βιβλίο (στα Αγγλικά) και είχα μερικές απορίες σε κάποια σημεία... Έτσι, καθώς το διάβαζα, ήλπιζα ότι οι απορίες μου θα λύνονταν μόλις έβγαινε η ταινία στις αίθουσες... Μόλις την είδα, φυσικά, δεν λύθηκαν οι απορίες μου... Ίσα-ίσα που δημιουργήθηκαν άλλες, αυτή τη φορά για την ταινία. Όντως στην ταινία το χάνεις σε κάποιο σημείο, προς το τέλος ειδικά, εκεί που τους κυνηγάει ο James, κυρίως αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο... Εγώ πάντως θα ήθελα να μην βγάλουν ταινία. Θα ήθελα να βγάλουν ένα σήριαλ, που να έχει όλεσ τις λεπτομέρειες του βιβλίου! Κάθε βιβλίο και κύκλος! Θα ήταν πολύ καλύτερα...

Και μια συμβουλή για όσους σκοπεύετε να αγοράσετε τα βιβλία: Αν είστε σε καλό επίπεδο Αγγλικών, αγοράστε τα στα Αγγλικά! Είναι πολύ καλύτερα!... Θα χρειαστείτε βέβαια ένα λεξικό... Όμως όσα κομμάτια του ελληνικού Λυκόφωτος έχω δει, δεν έχουν καμία σχέση με το αγγλικό Twilight! Χάνεται το νόημα στη μετάφραση, δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
επισης στο βιβλιο αγγιζονται και φιληθηκαν 5-6 φορες!!
στην ταινια ενα φιλι ...κι αυτο μισο..

Μισο???:!:τι λες καλε,ηταν κανονικο φιλι με γλωσσα!!!:Pστο βιβλιο αντιθετα ηταν απλα φιλια,στα χειλη.

στο βιβλιο δεν καταλαβαινα ακριβως πως την εσωσε..
ουτε εγω το καταλαβα και μονο στην ταινια πηρα λιγο χαμπαρι,εστω κι αν δεν εγινε ετσι.χτες διαβαζα το συγκεκριμενο κεφαλαιο παλι και δεν μπορουσα να καταλαβω.το σιγουρο ειναι οτι δεν την εσωσε ετσι οπως εγινε στην ταινια:Pμαλλον ηταν σαν να την αγκαλιαζε,πρεπει να ειχε βαλει τα χερια του πανω απο τους ωμους της γιατι λεει στο βιβλιο οτι το βαθουλωμα στο αμαξι του ταϊλερ ταιριαζε ακριβως με το σχημα των ωμων του

Οσο για αυτο με τον Τζασπερ δνε σας καταλαβαινω, μια χαρα κουκλος ηταν.

τι εκανε?:!::mpam:

Θα ήθελα να βγάλουν ένα σήριαλ, που να έχει όλεσ τις λεπτομέρειες του βιβλίου! Κάθε βιβλίο και κύκλος! Θα ήταν πολύ καλύτερα...

αποκλειεται,θα γινοταν σκετη σαπουνοπερα!!!οσες μεταφορες και να κανουν,δε θα φτασεουν ποτε την τελειοτητα του βιβλιου.

Και μια συμβουλή για όσους σκοπεύετε να αγοράσετε τα βιβλία: Αν είστε σε καλό επίπεδο Αγγλικών, αγοράστε τα στα Αγγλικά! Είναι πολύ καλύτερα!... Θα χρειαστείτε βέβαια ένα λεξικό... Όμως όσα κομμάτια του ελληνικού Λυκόφωτος έχω δει, δεν έχουν καμία σχέση με το αγγλικό Twilight! Χάνεται το νόημα στη μετάφραση, δυστυχώς...

ετσι σκοπευω να παραγγειλω το τριτο!:jumpy::jumpy::jumpy:

α και κατι αλλο:η φωνη του εντ δεν ηταν κατι το ουαου.μια απλα φωνη ηταν.οκ,δε μπορει να τα εχει ολα ο ανθρωπος γιατι ακριβως ειναι ανθρωπος(:P)αλλα θα μπορουσαν να αλλαξουν το βαθος της τουλαχιστον!:D
η πιο ωραια σκηνη στην ταινια για μενα ηταν εκει που ο εντ τραβαγε το δηλητηριο απο το χερι της μπελλα και δε μπορουσε να σταματησει και ο καρλαϊλ φωναζε "Εdward,you're killing her!Find the power to stop!"ναι,αυτη ηταν ολα τα λεφτα.
κι αλλο ενα παραπονο:στο νοσοκομειο η μπελλα θα μπορουσε να δειξει περισσοτερο εκπληξη οταν η μανα της της ειπε οτι ο εντ κοιμαται.μετα απο 2 λεπτα θυμηθηκα την...ιδιαιτεροτητα του εντουαρτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Όντως, αν γινόταν σήριαλ δεν θα είχε την μαγεία του βιβλίου... (Πάντα τα βιβλία είναι καλύτερα, σε σχέση με τις αντίστοιχες ταινίες τους...) Αλλά τουλάχιστον θα είχε περισσότερες πληροφορίες! Δεν θα καταστρεφόταν έτσι...

Εκεί που την σώζει απ' το αυτοκίνητο, πράγματι, στο βιβλίο τα λέει διαφορετικά, διαρκεί πιο πολύ, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται, για να φανεί η ένταση... Και ναι, στο αυτοκίνητο του Τάιλερ μένει το σημάδι απ'τους ώμους του Έντουαρντ, και όχι απλά το σημάδι του χεριού του όπως δείχνει στην ταινία...
Πολλές αλλαγές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TH3 D3@TH!

Νεοφερμένος

Ο Άγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
πολυ καλη ταινια ολα τα λεφτα!:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ρε παιδια τι σας αρεσε απο τον τζεϊκομπ?σαν λυκακι ηταν!!!και που ηταν το στραβο χαμογελο του εντουαρτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bicoolini

Νεοφερμένος

Η bicoolini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έλα ντε!Για το χαμόγελο την έχω κι εγώ την απορία!Συνέχεια το τονίζει στο βιβλίο...Ο Τζέικομπ ωραίος ήταν πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
χαχα, μάλλον δεν θα μπορούσε να το κάνει τόσο καλό ο ηθοποιός που το άφησαν:P
Εγώ το τελείωσα το βιβλίο και συνεχίζω στο δεύτεροο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
και σε ενα μηνα ακριβως ερχεται η "εκλειψη"!!
3/3/09!!!
:yeah:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
τι λετε ρε παιδια,χαλια ηταν!χαλια,ενταξει,θα μπορουσε να ηταν καλυτερος!το χαμογελο μια φορα το εκανε,και ηταν ωραιο!γιατι δεν το συνεχισαν?κι επεισης,εκοψαν μια φοβερη σκηνη:εκει που η μπελλα ηταν στο δωματιο του εντ και εκανε το μουγκρητο για να την τρομαξει και την εριξε στο ντιβανι!εχουν κοψει πολλα ωραια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εγω αρχισα επιτελους το 2ο.Απο τις 3 ως τωρα διαβασα ως το 7 κεφαλαιο και σταματησα για να διαβασω για το αυριανο διαγωνισμα και γτ εχω αγγλικα στις 7,30...σνιφφφ(θα συνεχισω οταν γυρισω):)Δεν χρειαζεται αν αναφερω τι κλαμα εχω ριξειΠΡΟΣΟΧΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ εκει που χωρισαν με τον εντουαρτ.Μα γτ να την παρατησει, καλα ξερω γτ αλλα πολυ κριμα ρε παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.dimitra.

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας είμαι καινούρια εδώ και θέλω να ρωτήσω για τα βιβλία....τα βιβλιοπωλεία τα έχουν ή πρέπει να τα παραγγείλω????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
To twilight το έχουν πλέον όλα τα βιβλιοπωλεία. Αντίθετα την Νέα σελήνη, δεν παίζει να την βρεις, οπότε να το παραγγείλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top