TOEIC

Mariasp

Νεοφερμένος

Η Mariasp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα!Πρίν ένα μήνα περίπου πήρα το πτύχιο -Toeic στο επίπεδο lower μετά από προετοιμασία σε φροντιστήριο!Τώρα σκέφτομαι να πάω για επίπεδο advance πάλι του Toeic αλλά να προετοιμαστώ μόνη μου αυτή τη φορά.Θεωρείτε πως γίνεται κτ τέτοιο;Τι βιβλία μου προτείνετε; Ευχαριστώ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Γίνεται αρκεί να αφιερώσεις χρόνο και να σχεδιάσεις ένα πρόγραμμα. Για βιβλία δεν γνωρίζω ας σου απαντήσει κάποιος άλλος. Πάντως αν θέλεις κοίτα και για το bulats του Cambridge, εγώ μάλλον αυτό θα δώσω σε μερικούς μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariasp

Νεοφερμένος

Η Mariasp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ok Γιώργο...ευχαριστώ πολύ!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Πώς σας φαίνεται γενικά το TOEIC ; Σκέφτομαι να δώσω το καλοκαίρι ή το TOEIC ή το Bulats που είναι παρόμοια και τα αποτελέσματα βγαίνουν κατευθείαν . Ποιό μου προτείνεται εσείς ; Ποιό σας φαίνεται πιο εύκολο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Καλησπέρα!Πρίν ένα μήνα περίπου πήρα το πτύχιο -Toeic στο επίπεδο lower μετά από προετοιμασία σε φροντιστήριο!Τώρα σκέφτομαι να πάω για επίπεδο advance πάλι του Toeic αλλά να προετοιμαστώ μόνη μου αυτή τη φορά.Θεωρείτε πως γίνεται κτ τέτοιο;Τι βιβλία μου προτείνετε; Ευχαριστώ!!!:)

Είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται ότι είναι ή το πέρασες δύσκολα ;
Γιατί ακούγονται πολλά , και μπερδεύτηκα .
Δεν ξέρω έχω λίγες αμφιβολίες για το format του TOEIC .
Εγώ αν πάρω βιβλία σκέφτομαι αυτά της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μόνο εγώ θεωρώ το advanced ψιλοάχρηστο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το advanced είναι ψιλοάχρηστο αν έχεις το proficiency στο τσεπάκι. Αλλιώς είναι αρκετά έως πολύ χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Το advanced είναι ψιλοάχρηστο αν έχεις το proficiency στο τσεπάκι. Αλλιώς είναι αρκετά έως πολύ χρήσιμο.

Δίκιο έχεις . Είναι πολλοί που δεν μπορούν να πάρουν το Proficiency .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Περίπου οι μισοί από αυτούς που δίνουν εξετάσεις για πρώτη φορά. Δεν τους λες και λίγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι λίγοι και τα παράβολα είναι πολύ ακριβά . Για αυτόν τον λόγο σκέφτομαι το TOEIC και το Bulats γιατί είναι διαβαθμισμένα και σου δίνουν τουλάχιστον ένα χαρτί στο τέλος .
Εσύ έχεις δώσει το TOEIC ; Μήπως ξέρεις αν είναι καλό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν το έχω δώσει, αλλά πιστεύω πως είναι καλό, ειδικά αν θέλεις μια πιστοποίηση για Business English. Το θετικό του είναι ότι δεν έχει speaking και writing, επίσης πρόσφατα έπεσε και το κόστος. Το αρνητικό του αν ενδιαφέρεσαι για πιστοποίηση επιπέδου Proficiency (Γ2), είναι ότι το TOEIC πάει μόνο μέχρι Γ1. Το Bulats δίνει και Γ2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ , αλλά πάνω κάτω τα ήξερα αυτά .
Ήθελα κάποιος να μου πει , που να το έχει δώσει , και το έχει περάσει αν αξίζει τον κόπο σαν πιστοποιητικό , ή αν το έχει μετανιώσει .
Γιατί το βλέπω ότι είναι λίγο "πονηρό" το format του .
Είναι δηλαδή οι έξυπνοι της υπόθεσης του TOEIC που δεν δίνουν Writing και Speaking ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τι εννοείς. Εγώ όταν λέω αν αξίζει εννοώ αν έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας. Εσύ μήπως εννοείς αν είναι εύκολο να το περάσεις;

Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο εύκολο όσο μπορεί να φαίνεται εκ πρώτης όψεως. Μια κοπέλα ξέρω μόνο που το έχει δώσει, αυτή μου είπε ότι ήταν εύκολο, αλλά η ίδια κόπηκε...

Μια δοκιμή θα σε πείσει. Γράψε ένα practice test να δεις πώς σου φαίνεται. Ή πήγαινε απλά και δώσε το. Για 25 ευρώ δε νομίζω να τίθεται θέμα συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εννοώ ότι αν είναι να κάτσω και να διαβάσω ένα ολόκληρο καλοκαίρι για ένα πτυχίο Αγγλικών , το οποίο να είναι τρομερά δύσκολο , να μην μπορώ να βρω πληροφορίες , να είναι πανάκριβο το παράβολο (150 TOEIC) και να μην το περάσω , τί να το κάνω ;
Καλύτερα να δώσω CAE , Michigan , EDI , City & Guilds , MSU , TIE .
Έτσι δεν είναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν πιο εύκολα πτυχία (π.χ. ΤΙΕ το οποίο αγγίζει τα όρια της γελοιότητας, και προσωπικά δεν θα το συνέστηνα σε ενήλικες).

Το αν σου ταιριάζει το συγκεκριμένο ή όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ένα practice test θα σε πείσει.

Αν πρόκειται να διαβάσεις μόνος σου και να μην κάνεις μαθήματα ίσως είναι καλύτερα να μην δώσεις TOEIC απλά και μόνο γιατί δεν υπάρχουν αρκετά self study materials διαθέσιμα. Από την άλλη, γενικότερα είναι καλύτερα να μην προσπαθήσεις να διαβάσεις μόνος σου για επίπεδο Γ1.

Άκουσα πρόσφατα από έγκυρη πηγή ότι η τιμή του TOEIC θα μειωθεί μέσα στους επόμενους μήνες (θα γίνει 25 ευρώ αντί για 150 ευρώ). Τσέκαρέ το γιατί μπορεί να σε συμφέρει οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Φυσικά και δεν θα δώσω το TIE . Αυτό είναι σκέτη απάτη .
Όσο για τα Past Papers που μου είπες , έχω λύσει 4 του TOEIC , αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος .
Απλά δεν μου αρέσουν πολλά άλλα πτυχία και είπα να το ψάξω με το TOEIC και το Bulats .

Για τα παράβολο , δεν νομίζω ότι ισχύει , γιατί η αναβαθμολόγηση μόνο κοστίζει 35 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Σοβαρά θα πέσει η τιμή του 25ευρώ? Τότε θα δώσω σίγουρα και εγώ toeic, τα 150 που είχε ήταν όντως πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αποκλείεται να πέσει τόσο η τιμή . Το πολύ πολύ να γίνει 125 , αλλά και πάλι δεν νομίζω .
Πάντως εγώ ήθελα να ρωτήσω πιο πολύ για την χρησιμότητα και την ευκολία του TOEIC και όχι τόσο για την τιμή .
Αφού ούτως ή άλλως θα βρουν τρόπους να μας τα πάρουν αυτοί (βιβλία , συνεχόμενες εξετάσεις) .
Ξέρουμε πια για την υπόθεση των Αγγλικών .
Όποιος έχει δώσει και θέλει να μας πει , θα ήταν πολύ ωραίο να τον ρωτήσουμε δύο , τρεις ερωτήσεις .
Αυτό .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Και εμένα με παραξένεψε λίγο που ανέφερε η nina-nana τα 25ευρώ, πάντως και τα 150 πάντως που κοστίζει τα θεωρώ πολλά. Από ένα ψάξιμο στο ίντερνετ που έκανα δεν βρίσκω κάτι για την μείωση των εξετάστρων. Θα δείξει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Τώρα το πρωί έψαξα λίγο και σε άλλα forums για το θέμα των εξετάσεων του TOEIC και του Bulats .
Αυτοί που πέρασαν το TOEIC λένε ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει και αυτοί που δεν πέρασαν λένε ότι δεν θα το ξαναδώσουν γιατί το format του δεν σου επιτρέπει να πιάσεις ποσοστά και πολλές από τις τελευταίες απαντήσεις αναγκάζεσαι να τις ρίξεις στην τύχη γιατί δεν φτάνει ο χρόνος .
Οπότε στο TOEIC οι περισσότεροι κόπηκαν λόγω χρόνου και ελλιπούς λεξιλογίου .
Για το Bulats η κατάσταση είναι πιο ξεκάθαρη . Το 80% αυτών που το έδωσαν (άσχετα αν πέρασαν) πιστεύουν ότι είναι πολύ καλό και πιο προσιτό (και από θέμα παράβολου και από θέμα προετοιμασίας) .
Εγώ να σας πω δεν πρόκειται να το ψάξω περαιτέρω . Θεωρώ ότι με αυτά που άκουσα το Bulats είναι πιο προσιτό και καλό από το TOEIC .
Οπότε θα το δώσω το καλοκαίρι και θα κρίνω αν θα δώσω και το TOEIC .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top