TOEIC

Deutsch... Lover

New member

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

Nina-nana

Well-known member

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,420 μηνύματα.
Εδώ λέει C1 (αυτό είναι το δικό σου λινκ, ανοιγμένο) https://www.ets.org/s/toeic/pdf/toeic_cef_mapping_flyer.pdf

Επίσης δεν υπάρχει σε καμία λίστα του ΑΣΕΠ. Αν βρεις εσύ κάποια που να το περιλαμβάνει στο επίπεδο C2, βάλτη να τη δούμε.

Deutsch... Lover

New member

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.
Εδώ λέει C1 (αυτό είναι το δικό σου λινκ, ανοιγμένο) https://www.ets.org/s/toeic/pdf/toeic_cef_mapping_flyer.pdf

Επίσης δεν υπάρχει σε καμία λίστα του ΑΣΕΠ. Αν βρεις εσύ κάποια που να το περιλαμβάνει στο επίπεδο C2, βάλτη να τη δούμε.
Δεν είχα σκοπό να αμφισβητήσω μια καθηγήτρια αγγλικών προς Θεού:P απλά, όταν βγήκαν τα δικά μου αποτελέσματα και είπα στην καθηγήτριά μου το σκορ μου είπε πως αντιστοιχεί στο επίπεδο του προφ;)

Καλό ξημέρωμα!

Nina-nana

Well-known member

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,420 μηνύματα.
Το μόνο σκορ TOEIC που μπορείς να πεις ότι αντιστοιχεί στο επίπεδο του Proficiency είναι το 990. Αν το σκορ σου ήταν 990 τότε καλώς σου είπε η καθηγήτριά σου. Αν ήταν από 985 και κάτω, οι μόνοι που πιστεύουν πως πήρες το Proficiency είσαστε εσύ και η καθηγήτριά σου :P

Βέβαια εξαρτάται και ποιο Proficiency εννοούσε :hmm:

Alma Libre

Well-known member

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,441 μηνύματα.
Ρένια μου. Εγώ έδωσα τον Ιούνιο το TOEIC και έπιασα το Γ2.
Πήγαινα σε φροντιστήριο και από το Β2 προς Γ1 που ήμουν μέσα σε έναν χρόνο κατάφερα να πιάνω τα ποσοστά του τέστ.

Στο TOEIC εξετάζεσαι σε ακουστικό και κείμενα.
Τα κείμενα είναι άλλα εύκολα ( κανα μενού εστιατορίου κλπ) αλλά έχει και μεγάλα/κουραστικά κείμενα με οικονομικό περιεχόμενο ή γενικά με περιεχόμενο για επιχειρήσεις κλπ.
Είναι σχετικά βατά τα κείμενα πάντως.
Έχει επίσης άσκηση με συμπλήρωση κενών ( πολλαπλής) με γραμματικά φαινόμενα και μια άλλη με ερωτήσεις πάνω σε λεξιλόγιο.
Το ακουστικό δε, είναι κατ εμέ πολύ εύκολο.
Έχει μια άσκηση που πρέπει να επιλέξεις την πιο κοντινή περιγραφή στην εικόνα που έχεις ( συνολικά η άσκηση έχει αν θυμάμαι καλά 10 εικόνες). Μια άλλη που πρέπει να βρεις την πιθανή απάντηση στην ερώτηση που κάνει. Μια άλλη, που έχει ερωτήσεις κατανόησεις πάνω σε έναν διάλογο. και μια τελευταία με ερωτήσεις κατανόησης πάνω σε μονόλογο πχ ανακοίνωση σε ένα εμπορικό κέντρο, σε ένα αεροδρόμιο κλπ.

Εγώ στο φροντ έκανα 2 φορές την βδομάδα από 1,5 ώρα την μέρα δηλαδή 3 ώρες την βδομάδα.
Χρειάστηκα αρκετό διάβασμα στο λεξιλόγιο πάντως:/:
Από γραμματικής άποψης είναι αρκετά βατό θα έλεγα.
Δηλαδή, απο Γ1 που σταμάτησα εγώ, θα μπορώ να πάω να δώσω;
Και εγώ τόσες έκανα όταν πήγαινα, στο λεξιλόγιο δεν έχω θέμα πάντως (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω).
Το TOEIC δεν δίνει Γ2.
Στα λινκια που έδωσε η Ντόιτς όντως αναφέρει Γ2 / proficiency. Πιο πολύ ενδιαφέρομαι όπως και να'χει για ένα πτυχίο που θα "βαθμολογήσει" το επίπεδο των αγγλικών μου, ώστε να έχω μια σφαιρική άποψη του επιπέδου μου, αλλά και να απαιτεί λιγότερο χρόνο απο τα συνηθέστερα πτυχία, καθώς πλέον χρόνο δεν μπορώ να διαθέσω και πολύ.

Nina-nana

Well-known member

Αν θέλεις απλά μια εξέταση για να δεις πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου, δώσε TOEIC. Αν το πάρεις με 990 μπορείς να θεωρήσεις πως είσαι σε επίπεδο Γ2.

Ανεξάρτητα από το τι λέει το ένα από τα δύο λίνκια που έβαλε η Ντόιτς, το TOEIC δεν δίνει Γ2 και δεν πρόκειται να μπορέσεις να αναγνωρίσεις Γ2 επισήμως μέσω του TOEIC.

Deutsch... Lover

New member

Δηλαδή, απο Γ1 που σταμάτησα εγώ, θα μπορώ να πάω να δώσω;
Και εγώ τόσες έκανα όταν πήγαινα, στο λεξιλόγιο δεν έχω θέμα πάντως (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω).

Πιστεύω θα μπορέσεις ( αν και δεν είμαι ειδικός) :P

manos1234567

Member

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ME ENa μηνα προετοιμασιας πηρα το advanced με 795,,,,,
βατο πτυχιο
για μενα δε το συστεινουν τα φροντιστηρια για λογους οικονομας

Nina-nana

Well-known member

Διευκρίνηση: δεν πήρες το Advanced, πήρες αυτό που ο ΑΣΕΠ (άγνωστο για ποιο λόγο) αναγνωρίζει ως C1.

Επισήμως, για να πεις ότι έχεις πάρει το Advanced, πρέπει να πιάσεις τουλάχιστον 945. Με 795 είσαι απλά στο κάτω άκρο του Lower (B2).

Ο λόγος που τα φροντιστήρια δεν συστήνουν το TOEIC είναι επειδή είναι πολύ δύσκολο να πιάσεις το σωστό επίπεδο (όχι κατά ΑΣΕΠ). Αν ένα φροντιστήριο στείλει όλους τους μαθητές που είναι σε επίπεδο Β2 να δώσουν TOEIC, θα πάρουν αυτό που ο ΑΣΕΠ λέει πως είναι C1 και μετά θα θέλουν Proficiency σε 6 μήνες και IELTS 6.5 σε 3 εβδομάδες - καλά κρασιά δηλαδή.

Βέβαια κάποια το κάνουν, επειδή δεν τους νοιάζει να κοροϊδέψουν τους μαθητές τους, οι οποίοι μετά βγαίνουν στα φόρουμ και λένε "βατό πτυχίο το TOEIC, πήρα Advanced με προτετοιμασία 1 μήνα" και άλλα τέτοια κουλά.

Hacker13

Member

Ο Hacker13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μεταπτυχιούχος . Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Παίδες φέτος τελείωσα το μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ και από του χρόνου μάλλον ξεκινάω προετοιμασία στα Αγγλικά με στόχο το B2.

Τελευταία φορά που έδωσα TOEIC ήταν τον Σεπτέμβριο 2014 και είχα Score 500 δηλαδή Β1.

Πιστεύετε είναι καλύτερα να προτιμήσω το κρατικό από το TOEIC ; Γνωρίζω πως το κρατικό έχει έκθεση και προφορικά (τα προφορικά με χαλάνε λίγο) αλλά θα έχω περισσότερο χρόνο στην διαθεσή μου για να απαντήσω στις ερωτήσεις και δεν θα τρέχω όπως έτρεχα στο TOEIC.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια