Sorbonne C3

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Δεν έχω πιει καφέ..και δεν είναι το αγαπημένο θέμα συζήτησης.. πχ για τη φωνολογία διαβάζεις 2 βιβλία με κανόνες προφοράς, τονισμού, οι οποίοι χρησιμοποιούν τα διεθνή σύμβολα προφοράς-άρθρωσης που συναντάμε στα λεξικά, και έτσι μαθαίνεις να γράφεις κι εσύ πχ τις λέξεις με σύμβολα, αλλά σαφώς και να τις προφέρεις σωστά.Οι κανόνες όμως αυτοί είναι άπειροι, θυμίζουν μαθηματικά, και ουσιαστικά, για τον καθένα μαθαίνεις από 5 σελίδες.(Γι΄αυτό μου ανάβουν τα λαμπάκια όσες φορές ο francofilisvasos γράφει πως η προφορά είναι απλή επειδή όλες οι λέξεις τονίζονται στη λήγουσα.Εκτός από αυτό.. υπάρχει το ανοιχτό ''ε'', το κλειστό ''ε'', τα αντίστοιχα ''ι'',ανάλογα με τη σειρά που έχει αυτό μπροστά από άλλο συγγεκριμένο σύμφωνο, τον εκάστοτε τόνο κλπ, δεν έχω πιει καφέ, επιστρέφω σε λίγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σιγά το πρόβημα. Κλειστό και ανοιχτό ε. Το usual είναι πιο δύσκολο από το usuel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Δεν έχω πιει καφέ..και δεν είναι το αγαπημένο θέμα συζήτησης.. πχ για τη φωνολογία διαβάζεις 2 βιβλία με κανόνες προφοράς, τονισμού, οι οποίοι χρησιμοποιούν τα διεθνή σύμβολα προφοράς-άρθρωσης που συναντάμε στα λεξικά, και έτσι μαθαίνεις να γράφεις κι εσύ πχ τις λέξεις με σύμβολα, αλλά σαφώς και να τις προφέρεις σωστά.Οι κανόνες όμως αυτοί είναι άπειροι, θυμίζουν μαθηματικά, και ουσιαστικά, για τον καθένα μαθαίνεις από 5 σελίδες.(Γι΄αυτό μου ανάβουν τα λαμπάκια όσες φορές ο francofilisvasos γράφει πως η προφορά είναι απλή επειδή όλες οι λέξεις τονίζονται στη λήγουσα.Εκτός από αυτό.. υπάρχει το ανοιχτό ''ε'', το κλειστό ''ε'', τα αντίστοιχα ''ι'',ανάλογα με τη σειρά που έχει αυτό μπροστά από άλλο συγγεκριμένο σύμφωνο, τον εκάστοτε τόνο κλπ, δεν έχω πιει καφέ, επιστρέφω σε λίγο..

Αρκετά μπερδεμένο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Το πρόβλημα Νίκο μου δεν είναι να τα ξεχωρίσεις, αλλά να αποδόσεις ξανά γραπτώς τους κανόνες αυτούς,σαφώς στα Γαλλικά και να θυμάσαι απέξω άπειρες σελίδες +σύμβολα με το πρόσημό τους(έχει και από αυτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Το πρόβλημα Νίκο μου δεν είναι να τα ξεχωρίσεις, αλλά να αποδόσεις ξανά γραπτώς τους κανόνες αυτούς,σαφώς στα Γαλλικά και να θυμάσαι απέξω άπειρες σελίδες +σύμβολα με το πρόσημό τους(έχει και από αυτά).

Μπορείς να μας κάνεις ένα παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Είναι το μάθημα που όλοι φοβούνται και το δίνουν από 5 φορές και πάνω.Άκουγα κι εγώ όλα αυτά, και το άφηνα για το τέλος.Το πέρασα με τη μία, και έπειτα έκανα και μάθημα σε φίλη μου και το πέρασε κι εκείνη στην 5η απόπειρα...Όμως για να γίνει αυτό,(+για 5 άλλα μαθήματα) ήμουνα ένα καλοκαίρι ολόκληρο μες στο σπίτι, και έλεγα το ''μάθημα'' σε μια γλάστρα με βασιλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
για το σορμπόν 3 μιλάμε τώρα. εδώ έχουμε κάτι παραπάνω από τελειοποίηση. γι'αυτό ζητάνε παράλογα πράγματα. αλλιώς δεν χρειάζεται να ξέρεις τόσες λεπτομέρειες. τα eu - u και το ch υπάρχουν και στα γερμανικά. Κι εγώ νομίζω το ότι όλα τονίζονται στη λήγουσα είναι βοηθάει πολύ. Τα ένρινα είναι λίγο σπάσιμο αλλά κανείς δε σου παίρνει το λαιμό από αυτά στα άλλλα επίπεδα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
να σου κάνω παράδειγμα δε μπορώ, γιατί τα σύμβολα δεν υπάρχουν στο πληκτρολόγιο, και γιατί ακόμα κι αν υπήρχαν, δεν θα έγραφα εδώ 3 σελίδες άσκηση που για να τη διδάξεις σε φοιτητή πάει 25 ευρώ την ώρα..και μετά από αυτά καταλαβαίνεις τις αιτίες..Για να μην παρεξηγηθώ, ξέρεις από τα πμ και το ψάξιμο για αυτό που ζητούσες stefanosk για το Sorbonne III, αν έχω τη διάθεση να βοηθήσω ή όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
να σου κάνω παράδειγμα δε μπορώ, γιατί τα σύμβολα δεν υπάρχουν στο πληκτρολόγιο, και γιατί ακόμα κι αν υπήρχαν, δεν θα έγραφα εδώ 3 σελίδες άσκηση που για να τη διδάξεις σε φοιτητή πάει 25 ευρώ την ώρα..και μετά από αυτά καταλαβαίνεις τις αιτίες..Για να μην παρεξηγηθώ, ξέρεις από τα πμ και το ψάξιμο για αυτό που ζητούσες stefanosk για το Sorbonne III, αν έχω τη διάθεση να βοηθήσω ή όχι!

Προς Θεού, δεν έχω κανένα παράπονο. Αντιθέτως σου είμαι ευγνώμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Την τιμή την έβαλα ενδεικτικά, γιατί όταν πήγα να μου κάνουν ιδιαίτερο κειμενογλωσσολογία (μόνο έτσι το πέρασα), έδινα ακριβώς τόσα στην καθηγήτρια, που χρέωνε με την ώρα, για όποιο μάθημα.Κάτι ευρέως διαδεδομένο στη Γαλλική, σε όποιο τοίχο και να πας θα δεις χαρτάκια για ιδιαίτερα, και πολύ πιθανό σε λίγο καιρό, αν ποτέ έχω χρόνο για επιπλέον ιδιαίτερα να το κάνω κι εγώ.
-----------------------------------------
Προς Θεού, δεν έχω κανένα παράπονο. Αντιθέτως σου είμαι ευγνώμων.
Συγγνώμη κιόλας, απλά ήθελα να προλάβω λάθος εντυπώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Την τιμή την έβαλα ενδεικτικά, γιατί όταν πήγα να μου κάνουν ιδιαίτερο κειμενογλωσσολογία (μόνο έτσι το πέρασα), έδινα ακριβώς τόσα στην καθηγήτρια, που χρέωνε με την ώρα, για όποιο μάθημα.Κάτι ευρέως διαδεδομένο στη Γαλλική, σε όποιο τοίχο και να πας θα δεις χαρτάκια για ιδιαίτερα, και πολύ πιθανό σε λίγο καιρό, αν ποτέ έχω χρόνο για επιπλέον ιδιαίτερα να το κάνω κι εγώ.

Αυτό το μάθημα υπάρχει σε όλες τις γλώσσες, ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
εγώ έδινα 40 ευρώ για μίαμιση ώρα στα ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Ο καθένας ζητάει όσο θέλει, είχα βρει κάποιες που έκαναν με 60, Κηφισιά, αλλά το 'ψαξα περισσότερο..Εγώ πάντως δεν θα χρέωνα περισσότερο.Και η δική μου καθηγήτρια, δεν είχε κάποιο μεταπτυχιακό, αλλά με βοήθησε πολύ.Αλλά δωρεάν στο νετ να γράψω άσκηση είναι λίγo too much!Εκεί ήθελα να καταλήξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
και ζημιώνει λίγο και το επάγγελμα. Ήδη έχεις βοηθήσει πολύ. Και σ'ευχαριστούμε όλοι γι αυτό πιστευω:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ήθελα να παρεξηγηθώ, δεν κυνηγάω ευχαριστίες, εγώ δεν βρήκα βοήθεια τότε, και όπου μπορώ να δώσω είναι χαρά μου!Να 'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Αυτό το μάθημα υπάρχει σε όλες τις ξένες φιλολογίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Στο αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης ξέρω πως δεν είναι υποχρεωτικό αλλά επιλογής.Για τις άλλες ξενόγλωσσες δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Στο αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης ξέρω πως δεν είναι υποχρεωτικό αλλά επιλογής.Για τις άλλες ξενόγλωσσες δεν ξέρω.

:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γενικά. Ιδιαίτερα τα βιβλία που πρέπει να διαβάσω είναι λίγο δυσκολούτσικα. Αγκαλιά με το λεξικό είμαι συνέχεια...

Συγγνώμη, αν επιτρέπεται, εσύ γιατί θέλεις διακαώς το Sorbonne III; Σκέφτεσαι να πας Γαλλική φιλολογία στο πανεπιστήμιο Paris IV;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top