Sorbonne B2 ή Delf B2;

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ειμαι μαθητης της πρωτης λυκειου και εχω αποφασισει να παω εξωτερικο για σπουδες.εχω επιλεξει λοιπον την Γαλλια και συγεκριμενα θελω να κανω τα παντα να μπω στην Σορβοννη.Φετος δινω Β1 το οποιο πιστευω(επειδη πηγαινω και σε γαλλικο σχολειο και κανουμε πολλες προσομειωσεις) οτι θα το παρω με 55-60 %.καποια φιλη μου εχει δωσει το β2 της Σορβοννης και μου το προτεινε μιας και θελω να παω εκει.εσεις τι πιστευετε?Θα ηταν καλο να δωσω sorbonne b2?delf b2?η και τα δυο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Γεία σου, λοιπόν εγώ τον Μάιο δίνω sorbonne B2. Είναι λογοτεχνικό και πολύ πιο εύκολο απο το κανονικό, θα σου πρότεινα sorbonne διότι η κασέτα στο κανονικό δεν παλεύεται , Και αφού θες να παω στη Σορβόννη με sorbonne B2 σε δέχονται...Ψάξτο να δεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις, όπως και η βάσσια, το sorbonne B2. Έχει πολλά οφέλη. Μερικά από αυτά είναι τα εξής:

α) Είναι πιο εύκολο από το DELF B2 (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυτείς και να θεωρήσεις πως δεν ανταποκρίνεται σε επίπεδο Β2).
β) Είναι πιο ουσιαστική η εξέτασή του. Σε εξετάζει σε γραμματικά φαινόμενα (π.χ. συγκρίσεις, πλάγιος λόγος) που θα σου είναι πολύ χρήσιμα, την ίδια στιγμή που το DELF B2 ούτε αναφορά δεν κάνει στην γραμματική.
γ) Θα σε δεχτούν πιο έυκολα στο εν λόγω πανεπιστήμιο , ακριβώς επειδή θα έχεις κατοχυρωμένο ένα δίπλωμα που το προσφέρουν οι ίδιοι.
δ) Θα μπορείς αργότερα να δώσεις για sorbonne C1 έχοντας ήδη κατοχυρωμένη την μισή από την βαθμολογία του B2 ( Π.χ. πήρες 60/100 στο sorbonne b2 = κατοχύρωσες 30 μονάδες για το C1) και η εξέταση θα είναι περιορισμένη στην λογοτεχνία και όχι στην γλώσσα κλπ.

Υπάρχουν κι άλλα επιχειρήματα , αλλά τα παραπάνω είναι τα βασικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
βασικα αν και εχουν δικιο οι παραπανω σε πολλα(η πλακα ειναι οτι δεν εχω ποτε ασχοληθει με σορμπον),εγω σου προτεινωνα δωσεις εκεινο που σε βολευει εσενα,διοτι και τα δυο ειναι καλα πτυχια και ισοδυναμα ακομα και στο πανεπιστημιο της σορβονης!αν και εγω προτεινω να δωσεις και τα 2!θα ειναι μια καλη εμπειρια πιστευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις, όπως και η βάσσια, το sorbonne B2. Έχει πολλά οφέλη. Μερικά από αυτά είναι τα εξής:

α) Είναι πιο εύκολο από το DELF B2 (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυτείς και να θεωρήσεις πως δεν ανταποκρίνεται σε επίπεδο Β2).
β) Είναι πιο ουσιαστική η εξέτασή του. Σε εξετάζει σε γραμματικά φαινόμενα (π.χ. συγκρίσεις, πλάγιος λόγος) που θα σου είναι πολύ χρήσιμα, την ίδια στιγμή που το DELF B2 ούτε αναφορά δεν κάνει στην γραμματική.
γ) Θα σε δεχτούν πιο έυκολα στο εν λόγω πανεπιστήμιο , ακριβώς επειδή θα έχεις κατοχυρωμένο ένα δίπλωμα που το προσφέρουν οι ίδιοι.
δ) Θα μπορείς αργότερα να δώσεις για sorbonne C1 έχοντας ήδη κατοχυρωμένη την μισή από την βαθμολογία του B2 ( Π.χ. πήρες 60/100 στο sorbonne b2 = κατοχύρωσες 30 μονάδες για το C1) και η εξέταση θα είναι περιορισμένη στην λογοτεχνία και όχι στην γλώσσα κλπ.

Υπάρχουν κι άλλα επιχειρήματα , αλλά τα παραπάνω είναι τα βασικότερα.

Μήπως ξέρεις πως μετράμε τισ μονάδες τις γραμμάτικης του B2 για το sorbonne C1 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παρόλο που δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτησή σου ( :P ) επαναλαμβάνω:

Πήρες το SB2 με μία χ βαθμολογία. Στο SC1 έχεις ήδη κατοχυρωμένη, πριν καν δώσεις για το δίπλωμα χ/2 βαθμολογία.
Π.χ.
Πήρες το SB2 με 70 /100 βαθμολογία. Στο SC1 έχεις ήδη κατοχυρωμένη, πριν καν δώσεις για το δίπλωμα 35/ 100 βαθμολογία.

Βέβαια, δίνεις ένα μοντέλο του SC1 το οποίο περιέχει μόνο λογοτεχνία, όχι γραμματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ααα! οκ...! Ευχαριστώ πολύ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ.Ακομα το σκεφτομαι ομως μαλλον σορμπον θα δωσω τελικα.Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ποιά η διαφορα delf b2 απο το sorbonne b2??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libertad

Νεοφερμένος

Η libertad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το Delf B2 δεν έχει λογοτεχνία ενώ το Sorbonne B2 έχει κείμενα και ακουστικά λογοτεχνίας.
Άσε που κατ'εμε τα ακουστικά του Delf B2 είναι πιο σοβαρά από αυτά του Sorbonne B2 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
delf προτεινω...εγω εδωσα Β1 delf αλλα Β2 μας προτειναν τοτε στο φροντηρστηριο να δωσουμε ενα του πανεπηστημιου της Λιεγης που ειναι αναγνωρισμενο σαν τα αλλα...εγω θεωρω οτι πρεπει εσυ να διαλεξεις...δεν υπαρχει διαφορα μεγαλη εφοσον ειναι ολα αναγνωρισμενα!! Αυτα που λενε οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο ειναι μπαρουφες γιατι αν πας για δουλεια θα δουν αν εχεις πτυχιο γαλλικων κ οχι πιο εχεις....αυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το Delf B2 δεν έχει λογοτεχνία ενώ το Sorbonne B2 έχει κείμενα και ακουστικά λογοτεχνίας.
Άσε που κατ'εμε τα ακουστικά του Delf B2 είναι πιο σοβαρά από αυτά του Sorbonne B2 .

Kι εγώ Delf προτείνω (αν και τελευταία πρέπει να ρίξουν το επίπεδο). Δεν πάμε για υπερεπιστήμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ermina.S

Νεοφερμένος

Η Ermina.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γεια σας! επειδη ειμαι καινουρια στο φορουμ μηπως μπορει να μου πει κανεις πως μπορω να δημιουργησω ενα θεμα; ηθελα να κανω ενα θεμα για το πτυχιο γαλλικων που θα δωσω. εχω delf β1 και θελω να κανω σε μια χρονια εστω 1,5 β2 και c1 και να δωσω κατευθειαν το c1. εχω δει σε φροντιστηρια εντατικα τμηματα αλλα μηπως κανουν προχειρη δουλεια και ξεχασω αυτα που θα μαθω το ιδιο γρηγορα ! και αν το επειχηρησω θα χρειαζεται αρκετη ωρα διαβασμα την εβδομαδα; να τονισω οτι εχω εφεση στις ξενες γλωσσες και μου φαινονται αρκετα ευκολες ειδικα η γραμματικη των γαλλικων που πολλοι τη θεωρουν δυσκολη. :hmm: τι λετε να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Αν έχεις πραγματικά όρεξη (όπως και εγώ γιατί αγαπώ τα γαλλικά) τότε και σε ένα φροντιστήριο αν πας μια χαρά θα είσαι. Θα σου πρότεινα να δώσεις το Sorbonne B2 γιατί μετά το S.C1 θα είναι παιχνιδάκι (θα δώσεις μόνο litterature και production orale νομίζω). Βέβαια προτού ξεκινήσεις κάνε ένα πρόχειρο ξεσκόνισμα στα βασικά της γραμματικής όπως articles,COD-COI, prepositions, passe compose-futur simple-plus que parfait-passe simple (αν είσαι προχωρημένη), εγκλίσεις:indicatif-subjonctif και ότι άλλο θες (π.χ κάνα λεξιλόγιο από τα Prepadelf).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
γεια σας! επειδη ειμαι καινουρια στο φορουμ μηπως μπορει να μου πει κανεις πως μπορω να δημιουργησω ενα θεμα; ηθελα να κανω ενα θεμα για το πτυχιο γαλλικων που θα δωσω. εχω delf β1 και θελω να κανω σε μια χρονια εστω 1,5 β2 και c1 και να δωσω κατευθειαν το c1. εχω δει σε φροντιστηρια εντατικα τμηματα αλλα μηπως κανουν προχειρη δουλεια και ξεχασω αυτα που θα μαθω το ιδιο γρηγορα ! και αν το επειχηρησω θα χρειαζεται αρκετη ωρα διαβασμα την εβδομαδα; να τονισω οτι εχω εφεση στις ξενες γλωσσες και μου φαινονται αρκετα ευκολες ειδικα η γραμματικη των γαλλικων που πολλοι τη θεωρουν δυσκολη. :hmm: τι λετε να κανω;
Ειναι μεγαλο ρισκο να δωσεις κατευθειαν το c1 .Δεν γινεται μεσα σε μια η μιαμιση χρονια να καλυψεις την υλη του B2 μαζι με του C1 ! Προσωπικα σου προτεινω να παρεις το Delf B2 και ακολουθως να προχωρησεις για το Dalf C1. Το Delf B2 ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο ειδικα ως προς την επιχειρηματολογια στην εκθεση .Τον Μαιο του 2012 που ειχα δωσει για το B2 στη σχολη Μωραιτη στην Αθηνα , ολα τα παιδια βγηκαν κουρασμενα και σιωπηλα απο την πολυωρη εξεταση και τα απαιτητικα θεματα ! Ολα αυτα στα λεω εντελως φιλικα,χωρις να εχω την προθεση να σε τρομοκρατησω .Ενημερωσε μας αν θελεις,οποια αποφαση και αν λαβεις . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δωσε Σορμπονν, εμενα μου φανηκε πανευκολο. Πιστευω σε 2-2.5 χρονια πας για c2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thansouf

Νεοφερμένος

Ο thansouf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υπάρχει βιβλίο που συγκρίνει τα δύο διπλώματα και μιλά για την κατάσταση στην Ελλάδα, https://www.amazon.com/Étude-comparative-Sorbonne-DELF-French/dp/6202277939 ή στο https://www.abebooks.com/servlet/SearchResults?bsi=270&sortby=17&tn=delf+b2&prevpage=9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
γ) Θα σε δεχτούν πιο έυκολα στο εν λόγω πανεπιστήμιο , ακριβώς επειδή θα έχεις κατοχυρωμένο ένα δίπλωμα που το προσφέρουν οι ίδιοι.

Πολλά χρόνια μετά ( :P ) απαντάω στο thread για να πω ότι αυτό δεν ισχύει με καμία δύναμη. Εδώ αναφέρεται τι πιστοποιητικά δέχεται η Σορβόννη, το Sorbonne δεν έχει παραπάνω prestige από τα DELF/DALF για το service des admissions ούτε βοηθάει να σε πάρουν πιο εύκολα, αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να μπορείς να ανταποκριθείς γλωσσικά στα μαθήματα, άρα ζητάνε συγκεκριμένο επίπεδο (Β2 για προπτυχιακό, C1 για μάστερ) όχι συγκεκριμένο πιστοποιητικό:
https://lettres.sorbonne-universite.fr/IMG/pdf/agenda_tests_de_francais_2018-2019.pdf

Γενικά, να δώσετε όποιο σας αρέσει/βολεύει περισσότερο, σε όποιο ανταποκρίνεστε καλύτερα και όποιο έχετε μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρετε. Στη Γαλλία δεν κάνει κανένα πανεπιστήμιο διάκριση ανάμεσα στο Sorbonne και στα DELF/DALF ή, τουλάχιστον, δεν κάνει σίγουρα το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πολλά χρόνια μετά ( :P ) απαντάω στο thread για να πω ότι αυτό δεν ισχύει με καμία δύναμη. Εδώ αναφέρεται τι πιστοποιητικά δέχεται η Σορβόννη, το Sorbonne δεν έχει παραπάνω prestige από τα DELF/DALF για το service des admissions ούτε βοηθάει να σε πάρουν πιο εύκολα, αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να μπορείς να ανταποκριθείς γλωσσικά στα μαθήματα, άρα ζητάνε συγκεκριμένο επίπεδο (Β2 για προπτυχιακό, C1 για μάστερ) όχι συγκεκριμένο πιστοποιητικό:
https://lettres.sorbonne-universite.fr/IMG/pdf/agenda_tests_de_francais_2018-2019.pdf

Γενικά, να δώσετε όποιο σας αρέσει/βολεύει περισσότερο, σε όποιο ανταποκρίνεστε καλύτερα και όποιο έχετε μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρετε. Στη Γαλλία δεν κάνει κανένα πανεπιστήμιο διάκριση ανάμεσα στο Sorbonne και στα DELF/DALF ή, τουλάχιστον, δεν κάνει σίγουρα το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης. :)


Δυστυχώς, αρκετά πανεπιστήμια (ακόμη και αυτά που ασχολούνται με sciences sociales ou sciences humaines) δε δέχονται τα Sorbonne. Πχ: Sciences Po, HEC, ESSEC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Δυστυχώς, αρκετά πανεπιστήμια (ακόμη και αυτά που ασχολούνται με sciences sociales ou sciences humaines) δε δέχονται τα Sorbonne. Πχ: Sciences Po, HEC, ESSEC.

Καλά στη Sciences Po τα πάντα είναι σίγουρα διαφορετικά, από το πώς μπαίνεις για «προπτυχιακές» σπουδές ως το πρόγραμμμα σπουδών αυτό καθεαυτό, τις ευκαιρίες μετά, τις υποτροφίες...
Άλλωστε και αυτή και η HEC και η ESSEC έχουν εντελώς διαφορετικό στάτους από τη Σορβόννη, όπως και η ENS, είναι grandes écoles, δε μου κάνει εντύπωση που ζητάνε αλλά πράγματα.
Εγώ αναφερόμουν στα πανεπιστήμια κατά βάση. Νομίζω τα περισσότερα δέχονται και τα δυο πτυχία, για τα γαλλόφωνα προγράμματα τους· μην πάρω και στο λαιμό μου κάποιο άτομο βέβαια, πάντοτε πρέπει να ελέγχουμε τα κριτήρια επιλογής του προγράμματος που μας ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top