Sorbonne B2 ή Delf B2;

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
ειναι καλή ιδέα θεωρείτε να δωσω απευθείας β2 και να παραλείψω το β1; λογικά Δεκέμβρη του 2023. Δεν το πάω για Μάιο, ας ειμαστε και ρεαλιστες :P
 

mpr

Νεοφερμένος

Η mpr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Απο α2 σε β2 υπάρχει τεράστια διαφορά δεν το συνιστώ προσωπικά. Ειναι τελείως διαφορετικά επίπεδα.
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ειναι καλή ιδέα θεωρείτε να δωσω απευθείας β2 και να παραλείψω το β1; λογικά Δεκέμβρη του 2023. Δεν το πάω για Μάιο, ας ειμαστε και ρεαλιστες :P
Το είχα κάνει, λόγω κοβιντ και κάποιον εξεταστικών που είχαν ματαιωθεί. Θα σου πρότεινα πάντως να δώσεις και το β1 για να εξοικειωθείς. Σκέφτεσαι για Sorbonne ή delf?
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έχω δώσει και τα 2 πτυχία Sorbonne. Αν και στο λεξιλόγιο είναι σχεδόν οι ίδιες λέξεις με κάποιες μικρές προσθήκες θέλει δουλειά η γραμματική και οι υπόλοιποι τομείς που εξετάζονται. Κατά τα άλλα ό,τι είναι καλύτερο για εσένα.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έχω δώσει και τα 2 πτυχία Sorbonne. Αν και στο λεξιλόγιο είναι σχεδόν οι ίδιες λέξεις με κάποιες μικρές προσθήκες θέλει δουλειά η γραμματική και οι υπόλοιποι τομείς που εξετάζονται. Κατά τα άλλα ό,τι είναι καλύτερο για εσένα.
Σε ευχαριστώ που απάντησες
Έχω αποφασίσει για σορμπον απλώς τώρα ψάχνω καθηγητή
Αν βρω 😭
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που απάντησες
Έχω αποφασίσει για σορμπον απλώς τώρα ψάχνω καθηγητή
Αν βρω 😭
Να είσαι καλά. Πιστεύω πως θα βρεις καθώς το ψάχνεις τώρα που θεωρητικά δεν έχουν κλείσει όλες τις ώρες τους από Σεπτέμβριο και μετά.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Να είσαι καλά. Πιστεύω πως θα βρεις καθώς το ψάχνεις τώρα που θεωρητικά δεν έχουν κλείσει όλες τις ώρες τους από Σεπτέμβριο και μετά.
Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην δεν είναι καλοί
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Επειδή θέλω και εγώ να ξεκινήσω γαλλικά, έχετε κάποιο site να προτείνετε ; Έχω σκοπό αργότερα να πάω σε φροντιστήριο , ωστόσο θέλω κάποια βασικά πράγματα να τα μάθω μόνος
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Επειδή θέλω και εγώ να ξεκινήσω γαλλικά, έχετε κάποιο site να προτείνετε ; Έχω σκοπό αργότερα να πάω σε φροντιστήριο , ωστόσο θέλω κάποια βασικά πράγματα να τα μάθω μόνος
Ναι μπες στο brixfax
Και στο aphroditekarageorgiou.weebly.com

Αν δεν τα βρεις θα σου στείλω λινκ μετά που θα μπω από λαπτοπ
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Και στο Youtube υπάρχουν πάρα πολλά βοηθητικά βίντεο όσον αφορά την προφορά καθώς και τους βασικούς διαλόγους στα Γαλλικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εμένα η καθηγήτρια γαλλικών που μίλησα μου πρότεινε το κρατικό
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εμένα η καθηγήτρια γαλλικών που μίλησα μου πρότεινε το κρατικό
Ναι, καλό είναι, απλώς το θέλω για εκτός, οπότε προτιμώ σορμπον
Ίσως κάποια στιγμή να δωσω κ το κρατικό αλλά όχι σε πρώτη μοίρα
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Το Sorbonne πάντως δε μετράει περισσότερο από το Delf. Όταν ήμουν στη φάση σου (έδωσα Delf εντέλει), η καθηγήτριά μου (Γαλλικό Ινστιτούτο-Αθήνα) μας έλεγε ότι είναι χαζό να δίνεις Sorbonne. Έχεις περισσότερες πιθανότητες να κοπείς, γιατί κανείς δε μαθαίνει να κάνει ανάλυση π.χ. σε ένα χρόνο, και (απ' όσο επίσης έλεγε) οι βαθμολογίες ήταν φρικτές σε όσους είχε διορθώσει (στο κομμάτι της ανάλυσης). Επίσης, χωρίς να θυμάμαι καλά, είχε θέσει και ένα θέμα αναγνώρισης του Sorbonne στο εξωτερικό, αλλά έχουν περάσει χρόνια και δεν τα θυμάμαι καλά. Πάντως, τότε και εγώ Sorbonne ήθελα, αλλά τελικά άλλαξα. Αντίστοιχα και στα C1, C2.
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Όντως και τα 2 πτυχία είναι ισάξια όμως ό,τι προτιμάει ο καθένας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το Sorbonne πάντως δε μετράει περισσότερο από το Delf. Όταν ήμουν στη φάση σου (έδωσα Delf εντέλει), η καθηγήτριά μου (Γαλλικό Ινστιτούτο-Αθήνα) μας έλεγε ότι είναι χαζό να δίνεις Sorbonne. Έχεις περισσότερες πιθανότητες να κοπείς, γιατί κανείς δε μαθαίνει να κάνει ανάλυση π.χ. σε ένα χρόνο, και (απ' όσο επίσης έλεγε) οι βαθμολογίες ήταν φρικτές σε όσους είχε διορθώσει (στο κομμάτι της ανάλυσης). Επίσης, χωρίς να θυμάμαι καλά, είχε θέσει και ένα θέμα αναγνώρισης του Sorbonne στο εξωτερικό, αλλά έχουν περάσει χρόνια και δεν τα θυμάμαι καλά. Πάντως, τότε και εγώ Sorbonne ήθελα, αλλά τελικά άλλαξα. Αντίστοιχα και στα C1, C2.
Και εγώ το έχω ακούσει αυτό ειδικά για το C1.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Όντως και τα 2 πτυχία είναι ισάξια όμως ό,τι προτιμάει ο καθένας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και εγώ το έχω ακούσει αυτό ειδικά για το C1.
Λογικα όμως τα Σορμπον έχουν την ίδια αναγνώριση με τα Ντελφ. Τουλάχιστον στην Ελλάδα.
 
Top