PTE General (edexcel)

Ποια η γνώμη σας για το Edexcel;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πολύ καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Μέτριο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Αδιάφορο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Απλά από το 2003 στέλνω μόνο edexcel. Γι' αυτό μπορώ να σας πω ότι θέλετε, αν το γνωρίζω. Το να μιλησω για την εμπειρία μου με άλλους φορείς, προ του 2003 επίσης ευχαρίστως :)
-----------------------------------------
Και μια ερώτηση γιατι μπερδευτηκα λίγο..... Δίνει κανείς γραπτά τώρα; Νομίζω τελειώσαν όλοι με το γραπτό μέρος
ας ρωτησω τοτε κατι αλλο δν ειναι αδικο να ισχυει αυτο για τα προφορικα που λενε παραπανω δηλαδη να δινουν με τα ιδια θεματα που ειχαμε μεις το προηγουμενο σ/κ ενω θα εχει πεαρασει αι βδοαμαδα και θα τα προετοιμασουνε?
και κατι ακομα στην πρωτη εκεθση εγραψα αρκετες λεξεις παραπανω γιατι δν ολοκληρωνα με λιγοτερες λες να ειναι αρνητικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αυτός που είναι να περάσει, θα περάσει, καθώς και το αντίθετο. Όσο καλά και νε προετοιμάσεις τα προφορικά, αν δεν ξέρεις αγγλικά, θα πατώσεις στα γραπτά. Οπότε θεωρώ πως δεν αλλάζει κατι :)
Προσωπικά δεν νομίζω να μετρήσει αρνητικά το ότι έγραψες παραπάνω. Τουλάχιστον όχι σημαντικα, μην ανησυχείς :) Αλλά για ποσο παραπάνω μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν σου λεει 300-350 και γραψεις 380-385 σιγα τα ουά!
Αλλα αν εγραψες 400+++ ισως μπορει να εχεις βαλει irrelevant information.
Εγω τι να πω που τα περιθωρια στο επιπεδο 4 για την εκθεση μου ηρθαν τσιμα-τσιμα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Aν σου λεει 300-350 και γραψεις 380-385 σιγα τα ουά!
Αλλα αν εγραψες 400+++ ισως μπορει να εχεις βαλει irrelevant information.
Εγω τι να πω που τα περιθωρια στο επιπεδο 4 για την εκθεση μου ηρθαν τσιμα-τσιμα...:P
μου φαινεται αν και κανω μεγαλα γραμματα στην πρωτη εκθεση που ειναι πιο μικρη εγραψα μια σελιδα μπρος πισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KATARINA

Νεοφερμένος

Η KATARINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ποιο θεμα επεσε στα προφορικα Εdexcel 3 σε οσους εχουν εξεταστει ηδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Egio

Νεοφερμένος

Ο Takis_Egio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έπεσαι θέμα πάλι με jobs...Σε κάτι φίλους μου έπεσε θέμα νοσοκομείο,γιατροί και γενικότερα αν θα επέλεγε αυτό το επάγγελμα τι δυσκολίες έχει και ετσι. Όλα αυτά την περασμένη Κυριακή και για level 3
-----------------------------------------
Πάντως από τι άκουσα σε όλα τα επίπεδα και σε εμένα στο level 2 το δεύτερο listening δηλαδή το task 2 ήταν δύσκολο. Εγώ μόνο σε αυτό δεν τα πήγα καλά τα υπόλοιπα τα θέματα ήταν γελοία...Άντε καλή επιτυχία σε όλους!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KATARINA

Νεοφερμένος

Η KATARINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εδωσε κανενας σημερα προφορικα Edexcel 3? Επεσε κατι διαφορετικο απο εργασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Δινω αυριο προφορικα του lvl 5. Ειδα τα πιθανα θεματα που μπορει να πεσουν και τα διαβαζω τωρα.
Παντως το οτι μαγνητοφωνουν την συνομιλια πιστευω οτι ειναι πολυ αρνητικο και οδηγει σε αυξημενη πιθανοτητα μειωσης της αρχικης βαθμολογιας...

Οσο αφορα το listening, στο lvl 5 που εδωσα ηταν τραγικο και κυριως η επιλογη του θεματος και των κειμενων. Ουτε διαλεξη σε πανεπιστημιο να ηταν, απλα ελεος.

Γενικως εχω να πω οτι δεν ειναι καθολου ευκολο τεστ. Πριν το δωσω καποιοι λεγανε οτι ειναι ευκολο αλλα μαλλον δεν ξεραν τι τους γινεται. Προσωπικα το βαζω μετα το city&guilds και cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
αυτο ειναι σιγουρα παρανομο αν δεν γινεται με την συγκαταθεση του εξεταζομενου.απο που κι ως που να με μαγντοφωνησεις ρε φιλε?edexcel σου λεει μετα μη γ@%% σω τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ποιο ήταν το θέμα του level 5; Θέλω να δώ πόσο μακριά πάει η ακυρίλα των θεμάτων.

Άσχετο, αλλά εμένα και τις τρεις φορές που έδωσα edexcel (level 2,3,5) με ρώτησαν αν με πειράζει να με μαγνητοφωνήσουν. Σιγά μην έλεγ ναι με πειράζει, πάνε οι κασέτες στο πανεπιστήμιο και γίνεται πιο σωστή βαθμολόγηση. :p

A και rainman14, σας βάλανε καρτελάκια με τα ονόματα;:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ασε αυτο με την μαγνητοφωνηση με εχει χαλασει πολυ. Ολα τα ειχανε σωστα, αυτο τους μαρανε.

edit: Γινεται να πεις οχι σε αυτο το θεμα? Αλλα και παλι, μηπως με την κινηση σου αυτη απευθειας χανεις βαθμους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δινω αυριο προφορικα του lvl 5. Ειδα τα πιθανα θεματα που μπορει να πεσουν και τα διαβαζω τωρα.
Παντως το οτι μαγνητοφωνουν την συνομιλια πιστευω οτι ειναι πολυ αρνητικο και οδηγει σε αυξημενη πιθανοτητα μειωσης της αρχικης βαθμολογιας...

ε καλα, μην νομιζεις οτι τα ακουνε μετα..;)

Οσο αφορα το listening, στο lvl 5 που εδωσα ηταν τραγικο και κυριως η επιλογη του θεματος και των κειμενων. Ουτε διαλεξη σε πανεπιστημιο να ηταν, απλα ελεος.

κλασικα...

Γενικως εχω να πω οτι δεν ειναι καθολου ευκολο τεστ. Πριν το δωσω καποιοι λεγανε οτι ειναι ευκολο αλλα μαλλον δεν ξεραν τι τους γινεται. Προσωπικα το βαζω μετα το city&guilds και cambridge.

δεν θελω να υποτιμησω το Edexel αλλα μπορω να πω πως ειναι πιο ευκολο απο το Proficiency του michigan.. βεβαια αυτο ειναι κ λιγο υποκειμενικο.. εμενα προσωπικα η φορμα του edexel με βολεψε πολυ κυριως επειδη στηριζεται στην εκθεση οπου τα πηγαινα πολυ καλα..

το περιεργο με το Edexel ειναι οτι το level 5 ειναι πιο ευκολο απο το level 4 ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το edexcel level 5 ΔΕΝ είναι εύκολο. Πολλές φορές το παρατραβάνε στα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Φιλος μου που εδωσε το level 4 μου ειπε οτι ηταν παρομοιας δυσκολιας με το 5 με την διαφορα οτι σε κοβουν και ενα μισαωρο απο τον συνολικο χρονο.
Δεν ξερω ποιος βγαζει αυτα τα χρονικα ορια, αλλα ειναι εντελως εκτος τοπου και χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγώ πέρυσι το Μάιο έδωσα cambridge proficiency και edexcel level 5.

Στο cambridge πήρα B και στο edexcel PASS. Πιο δύσκολο μου φάνηκε το edexcel, ίσως ήταν και κουλό το θέμα που είχε πέσει (identity)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
δεν διαφωνω.. τη χρονια που εδωσα υπηρχε θεμα για παγκοσμιοποιηση (μεσαιας δυσκολιας) για τις πολυεθνικες και για το Buthan :P

αλλα το βρηκα πιο ευκολο απο το level 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εγω να το παρω και με την χειροτερη καταταξη και ουτε με νοιαζει, απλα να το παρω..

Στα γραπτα το προηγουμενο σαββατο μας μοιρασαν τα θεματα και μας απαγορευσαν να τα ανοιξουμε εως οτου ερθει ο υπευθυνος να ξεκινησει επισημα η ωρα.
Οχι που θα υπακουα, ειχα ηδη κοψει τα φυλλα και διαβαζα το listening να κερδιζω χρονο.

Αλλο και ο χρονος, 2 ωρες και 55 λεπτα. Δηλ, αν το κανανε 3 ωρες θα γινοταν τπτ? Αφου το 5λεπτο το κλεβεις οπως και να χει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εντάξει, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα χρόνου. Δηλαδή εντάξει, βγαίνει σε 2 ώρες και 55 λεπτά. Πάντως εγώ θυμάμαι ότι μας είχαν βάλει τελείως άκυρα θέματα στην έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drillgr

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ο χρονος ειναι προβλημα απο τη στιγμη που σου δινουν κειμενα για κατανοηση. Και αντε να ειναι βατα κειμενα να πεις παει και ερχεται.
Εδω σε μας ομως επεσαν κειμενα περι κινεζικης και ιρλανδικης μειωνοτητας στο Λονδινο χωρια το αρχικο κειμενο που το εκανα clopy-paste απο τον μπροστινο γιατι δεν εβγαζα ακρη (εκεινο που λειπουν προτασεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμας μιλούσε για μια ινδική low-budget ταινία που προωθεί μηνύματα γύρω από την cultural identity.
Και το πρώτο μίλαγε για identity cards και για τη γενετική ιατρική (DNA, blood type) γύρω απ' αυτές. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top