PTE General (edexcel)

Ποια η γνώμη σας για το Edexcel;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πολύ καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Μέτριο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Αδιάφορο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%

lj23

Νεοφερμένος

Ο lj23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τον δεκέμβριο δίνω για edexcel αλλά έχω αγχώθει από τώρα.έχω αρχέσει τρελό διάβασμα για τα αγγλικά.θέλω απλώσ να γνωρίζω αν είναι δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εάν είναι δώσεις Michigan τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά. Δεν κουραστείς ιδιαίτερα. Και προς θεού μην αφήσεις το σχολείο για τα Αγγλικά.

Υ/Γ: Γιατί άνοιξες 3 φορές το ίδιο θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Υ/Γ: Γιατί άνοιξες 3 φορές το ίδιο θέμα?

Διορθώθηκε! Μπορείτε να συνεχίσετε εδώ κανονικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εάν είναι δώσεις Michigan τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά. Δεν κουραστείς ιδιαίτερα. Και προς θεού μην αφήσεις το σχολείο για τα Αγγλικά.

Υ/Γ: Γιατί άνοιξες 3 φορές το ίδιο θέμα?

Δηλαδή εννοείς ότι το michigan είναι πιο εύκολο από το edexcel????

Εγώ πάντως το edexcel έχω και ήταν σχετικά εύκολο(και φαντάσου ότι δεν ξέρω και πολύ καλά αγγλικά γιατί δεν μου αρέσουν και το έκανα από υποχρέωση) εκτός από ένα σημείο του...
Αυτό ήταν η μία από τις δύο εκθέσεις με θέμα <<write about fairtrade products>>.
Στην αρχή όλοι κοιταζόμασταν μεταξύ μας και λέγαμε τι είναι αυτά ρε αλλά τελικά έπρεπε να γράψουμε για την δίκαιη ανταλλαγή προΪντων και ότι θα πρέπει να πέρνουν περισσότερα λεφτά οι παραγωγοί και λιγότερα οι μεσάζοντες:lol::!::!::sick:...και όλα αυτά στα αγγλικά.

Μη με ρωτήσεις τι είχα γράψει,ούτε που ξέρω,απλά το πήρα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
μην αγχωνεσαι καθολου!εγω το δινω την αλλη εβδομαδα!απλως πρεπει να εισαι συγκεντρωμενος και σε περιπτωση που δεν τα πας καλα π.χ στην κασετα μην απογοητευεσαι γιατι συμψηφιζονται ολα μαζι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καταρχην να σου πω κι εγω πως δεν υπάρχει λογος να αγχώνεσαι :)
Θα κάνεις την απαραίτητη προετοιμασία σου, που δεν χρειαζεται να είναι σε τρελα επίπεδα ότι και να εδινες και όλα θα πάνε καλά.
To edexcel σε σχεση με τα άλλα δεν είναι ούτε πιο εύκολο ούτε πιο δύσκολο. Εχει διαφορετική φιλοσοφία, είναι επικοινωνιακό. Το θετικό είναι πως δεν χρειάζεται να σε μάθω ως καθηγητης ατελείωτους κανόνες γραμματικής που πιθανώς δεν θα χρησιμοποιησεις, αλλά να σε μάθω να επικοινωνείς. Να καταλαβαίνεις δηλαδή αυτό που βλέπεις και να δίνεις στον αναγνώστη να καταλάβει τι θες να πεις. Για να το κάνω αυτό δεν χρειάζεται να σε μάθω όλη την αγγλική γραμματική :xixi:
Ανάλογος είναι και ο τρόπος βαθμολόγισης του τεστ. Αυτό που θέλει ο διορθωτης είναι να σε καταλάβει, να επικοινωνήσετε κατα κάποιο τρόπο. Ετσι, ενα λάθος που θα σου κόστιζε πολύ βαθμολογικά (πχ δεν έβαλες ς στο γ ενικό του ενεστώτα) ισως να μην εχει τραγικά αποτελέσματα, αρκεί να μην αλλάζει το νόημα της πρότασης.
Αυτό που πάντα λέω είναι να μη σας πιανει ο οιστρος των περιπλοκων δομων αλλά απλά επικοινωνήστε!
Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εάν είναι δώσεις Michigan τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά. Δεν κουραστείς ιδιαίτερα. Και προς θεού μην αφήσεις το σχολείο για τα Αγγλικά.

Υ/Γ: Γιατί άνοιξες 3 φορές το ίδιο θέμα?[/quot

Δηλαδή εννοείς ότι το michigan είναι πιο εύκολο από το edexcel????

Εγώ πάντως το edexcel έχω και ήταν σχετικά εύκολο(και φαντάσου ότι δεν ξέρω και πολύ καλά αγγλικά γιατί δεν μου αρέσουν και το έκανα από υποχρέωση) εκτός από ένα σημείο του...
Αυτό ήταν η μία από τις δύο εκθέσεις με θέμα <<write about fairtrade products>>.
Στην αρχή όλοι κοιταζόμασταν μεταξύ μας και λέγαμε τι είναι αυτά ρε αλλά τελικά έπρεπε να γράψουμε για την δίκαιη ανταλλαγή προΪντων και ότι θα πρέπει να πέρνουν περισσότερα λεφτά οι παραγωγοί και λιγότερα οι μεσάζοντες:lol::!::!::sick:...και όλα αυτά στα αγγλικά.

Μη με ρωτήσεις τι είχα γράψει,ούτε που ξέρω,απλά το πήρα!:D

Απλά το edexcel έχει cambridge format. Κάποιοι είναι πιο συνηθισμένοι στο κλειστού τύπου michigan, οπότε και το edexcel τους φαίνεται πιο δύσκολο, αν και σαν περιεχόμενο, είναι κάπου ένα επίπεδο χαμηλότερα από το αντίστοιχο cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μοίαζει ίσως με το Cambridge σε κάποια σημεία, αλλά ταυτόχρονα είναι και πολύ διαφορετικο. Ειναι απόλυτα διαφορετική η φιλοσοφία του τεστ και ο τρόπος βαθμολόγισης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
το edexcel για ποσο καιρο αναγνωριζεται??? για παντα η για καποιο διαστημα??? νομιζω οτι κατι ακουσα για αυτο αλλα θελω να το διαβεβαιωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα θέσει όριο 3 ετών σε όλα νομίζω το ΑΣΕΠ. Αλλά μη σας απασχολεί το ΑΣΕΠ. Λες και θα γίνετε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι...Όσα αναγνωρίζονται από το Συμβούλιο της Ευρώπης είναι αποδεκτά. Απο κει και πέρα το ΑΣΕΠ κοιτάει μόνο τα του οίκου του. Δεν είναι φορέας αναγνώρισης πτυχίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Παιδιά μου καλά, κανένα πιστοποιητικό από όσα γίνονται αποδεκτά δεν εχει ημερομηνία λήξης. Αν το πήρατε, μπράβο σας! :no1:
Το ΑΣΕΠ δεν μπορεί να βάλει ημερομηνία για κανένα πιστοποιητικό. Δεν προβλέπεται από πουθενά κάτι τέτοιο. Μην σας ανησυχεί καθόλου αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν το ΑΣΕΠ αποφασίσει οτι γίνεται καλύτερα η δουλειά του με τη θέση ημερομηνίας λήξης, τότε μπορεί να το κάνει. Αλλά δεν μας απασχολεί και να το κάνει, από τη στιγμή που το Συμβούλιο της Ευρώπης δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο.
Ημερομηνία λήξης προς το παρόν έχουν μόνο τα ακαδημαικά πτυχία, απαραίτητα για εισαγωγή σε πανεπιστημιο του εξωτερικού, όπως TOEFL και IELTS. Έχουν διάρκεια 3 ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:hmm:Γράφω κι εγώ το Εdexcel 24-5-2008 κι έχω λίγο άγχος,γιατί δεν έχω κάνει pass-paper
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
:hmm:Γράφω κι εγώ το Εdexcel 24-5-2008 κι έχω λίγο άγχος,γιατί δεν έχω κάνει pass-paper

past papers εννοείς :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:help:Έχεις δίκιο PAST φίλε μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
έχω ήδη δώσει το Mich.(ecpe)και πάμε γι'αλλα:sonic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Κανένα past paper δεν έχεις κάνει; Practice tests έχεις κάνει; Τι επίπεδο δίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
είμαι proficiency και δεν έχω κάνει κανένα.Μόνο του michigan.Μπορείς να μου δώσεις καμία συμβουλή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Βασικά έχεις δει καθόλου το format του edexcel; Εχεις δει πώς είναι το τεστ; Γιατί συνήθως όταν καποιος μαθητης δίνει για κάποιο πιστοποιητικό, δουλεύουμε λίγο το format του τεστ.... Εσύ καθόλου δεν το έχεις δει; Είχες δώσει μήπως edexcel σε κατώτερο επίπεδο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex.rsx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:(οχι δέν έχω κάνει τίποτε απο edexcel
τελευταία στιγμή στο φροντιστήριο μας είπαν να δώσουμε κι αυτό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top