Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Kαι τώρα θυμήθηκα αυτό. Η έκτρωση κανονικά επιτρέπεται μέχρι τις 12 εβδομάδες, αλλά...

Όπως λέει και το άρθρο, το μωρό χωρίς την εγχείρηση δεν θα επιβίωνε. Οπότε εγώ λέω: "Μπράβο στους Ιατρούς για την δουλεία τους και στους γονείς για την θελησή τους!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όπως λέει και το άρθρο, το μωρό χωρίς την εγχείρηση δεν θα επιβίωνε. Οπότε εγώ λέω: "Μπράβο στους Ιατρούς για την δουλεία τους και στους γονείς για την θελησή τους!".

Μα ναι. Η έκτρωση μετά τις 12 εβδομάδες θεωρείται νόμιμη μόνο όταν αυτό γίνεται για το καλό του εμβρύου (γιατί αντιμετωπίζει κάποιο θέμα -όπως εδώ), και όχι επειδή τότε γουστάρει η μάνα πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μα ναι. Η έκτρωση μετά τις 12 εβδομάδες θεωρείται νόμιμη μόνο όταν αυτό γίνεται για το καλό του εμβρύου (γιατί αντιμετωπίζει κάποιο θέμα -όπως εδώ), και όχι επειδή τότε γουστάρει η μάνα πχ.

Νόμιμη; :confused: Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Νόμιζα ότι μετά απο το καθορισμένο όριο απαγορεύεται η διακοπή της κύησης για οποιαδήποτε λόγο, λόγω του μεγάλου κινδυνου για την ζωή της μητέρας. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νόμιμη; :confused: Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Νόμιζα ότι μετά απο το καθορισμένο όριο απαγορεύεται η διακοπή της κύησης για οποιαδήποτε λόγο, λόγω του μεγάλου κινδυνου για την ζωή της μητέρας. :hmm:

Μετά τις 12 εβδομάδες επιτρέπεται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Νόμιμη; :confused: Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Νόμιζα ότι μετά απο το καθορισμένο όριο απαγορεύεται η διακοπή της κύησης για οποιαδήποτε λόγο, λόγω του μεγάλου κινδυνου για την ζωή της μητέρας. :hmm:

Ναι. Σύμφωνα με Νόμο 1609 / 1986 (ΦΕΚ Α΄1986):

Το γράμμα του νόμου.

Η ελληνική νομοθεσία επιτρέπει να γίνεται έκτρωση «από επιλογή» μέχρι τη 12η εβδομάδα της κύησης. Για οποιοδήποτε λόγο μια γυναίκα επιθυμεί να υποβληθεί στη διαδικασία μπορεί να το κάνει μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα. Από τη 12η εβδομάδα μέχρι την 24η μπορεί να γίνει διακοπή μόνο όταν συντρέχει σοβαρός λόγος υγείας, είτε της μητέρας είτε του παιδιού (π.χ. βρεθεί στον προγεννητικό έλεγχο ότι το έμβρυο έχει μια σοβαρή πάθηση, η οποία μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην επιβίωση ή στην ανάπτυξή του). Η διακοπή της κύησης για λόγους υγείας δεν επιβάλλεται. Η γυναίκα ενημερώνεται από τον γιατρό της ή από μια ομάδα γιατρών (αν το πρόβλημα άπτεται και άλλων ειδικοτήτων) για τους ενδεχόμενους κινδύνους και επιλέγει η ίδια ή το ζευγάρι από κοινού αν τελικά υποβληθεί στη διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
https://www.megatv.com/protagonistes/default.asp?catid=25583&subid=2&pubid=30133812

Αν θέλει κάποιος να το δει.
Πολύ σοβαρό θέμα και η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα να έχουμε τόσο μεγάλα ποσοστά, πρώτοι στην Ευρώπη με 100.000 εκτρώσεις τον χρόνο (!!) και να συνεχίζουμε στην ίδια νοοτροπία. Και οι γονείς και τα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
https://www.megatv.com/protagonistes/default.asp?catid=25583&subid=2&pubid=30133812

Αν θέλει κάποιος να το δει.
Πολύ σοβαρό θέμα και η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα να έχουμε τόσο μεγάλα ποσοστά, πρώτοι στην Ευρώπη με 100.000 εκτρώσεις τον χρόνο (!!) και να συνεχίζουμε στην ίδια νοοτροπία. Και οι γονείς και τα σχολεία.

Τεράστια ποσοστά. Όπως και εκτρώσεις σε ανήλικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αυτό στο κόκκινο, γίνεται και αυτήν την στιγμή. Το κάνουμε εμείς στην Βιολογία Κατ. και όλοι οι Γυναικολόγοι του κόσμου. Δεν είναι το μέλλον είναι το παρών.

Με τα άλλα δεν συμφωνω, για τον πολύ απλό λόγο, ότι δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κανέναν πως να ζήσει την ζωή του. Θα μου πεις και το έμβρυο ζωή δεν. Εγώ προσωπικά συμφωνώ με τους γιατρούς για τους οποίους στο επιτρεπόμενο χρονικό διάστημα στο οποίο επιτρέπεται η έκτρωση (12 ή 16 εβδομάδες νομίζω) το έμβρυο δεν θεωρείτε βιόσημο δηλαδή να μπορεί να επιβιώση εκτός μήτρας.

Yeah.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Μετά τις 12 εβδομάδες επιτρέπεται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Ναι. Σύμφωνα με Νόμο 1609 / 1986 (ΦΕΚ Α΄1986):

και η εμβρυολογία γιατί λέει μέχρι την 20ή εβδομάδα;
ώχου, πουθενά δεν θα βρεις άκρη.:mad::hmm::confused:

(μην δίνετε σημασία, πονεμένες ιστορίες εξεταστικής.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Σήμερα μπήκα για πρώτη φορά στην τάξη την ώρα των θρησκευτικών γιατί θα βλέπανε μια ταινία.
Η ταινία δεν έπαιξε, οπότε η καθηγήτρια μας είπε για το πόσο μεγάλο έγκλημα είναι η έκτρωση και αυτά που λένε οι γιατροί ότι το έμβρυο δεν αισθάνεται, δεν είναι άνθρωπος κτλ είναι ελαφρυντικά για να δικαιολογήσουν τον φόνο που διαπράττουν...
Ok... δεν νομίζω να ξαναμπώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Σήμερα μπήκα για πρώτη φορά στην τάξη την ώρα των θρησκευτικών γιατί θα βλέπανε μια ταινία.
Η ταινία δεν έπαιξε, οπότε η καθηγήτρια μας είπε για το πόσο μεγάλο έγκλημα είναι η έκτρωση και αυτά που λένε οι γιατροί ότι το έμβρυο δεν αισθάνεται, δεν είναι άνθρωπος κτλ είναι ελαφρυντικά για να δικαιολογήσουν τον φόνο που διαπράττουν...
Ok... δεν νομίζω να ξαναμπώ.

Μην απορρίπτεις μια θέση, μονάχα επειδή εκφράζεται από το στόμα θρησκευόμενου... Πιστεύεις ότι η καθηγήτρια σου είχε απόλυτα άδικο? Ό,τι η γυναίκα, με το έτσι θέλω, μπορεί να ρίξει το παιδί της?

Γενικά, τα θρησκευτικά της Γ' δεν έχουν να κάνουν τόσο με το Θεό, όσο με την Ηθική. Προσωπικά θα πρότεινα να τα παρακολουθείς. Και εντελώς ωφελιμιστικά να το δεις, ορισμένα θέματα δίνουν ιδέες για παραγωγή λόγου στην Έκθεση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ναι, πιστεύω ότι η γυναίκα μπορεί με το έτσι θέλω να κάνει ό,τι θέλει στο σώμα της. Το παιδί είναι ένα μέρος του σώματός της, και δεν έχει δικαίωμα κανένας να πει "ναι στην έκτρωση υπό προϋποθέσεις". Τι προϋποθέσεις; Ποιανού τις προϋποθέσεις; Και πώς θα εξετάζεται αν τις πληρεί; Και αν δεν τις πληρεί θα πάει κάποιος και θα της πει "όχι τώρα θα γίνεις μάνα επειδή εμείς οι υπόλοιποι δεν το θεωρούμε ηθικά σωστό να το ρίξεις";
Και αυτήν την καραμέλα που έλεγε ξανά και ξανά ότι έπρεπε να πρόσεχε. Ωραία, ας καταστρέψουμε τη ζωή όποιου νέου κάνει σεξ χωρίς την απαραίτητη προστασία, όποιου νέου κάνει σεξ με προστασία αλλά το προφυλακτικό σπάει, και μαζί τις ζωές των παιδιών τους που θα μεγαλώσουν από έφηβους γονείς που δεν μπορούν να προσέξουν τον εαυτό τους για να ικανοποιήσουμε τις δικές μας ηθικές ορέξεις.
Κάτι τέτοιες απόψεις όταν τις λένε Μουσουλμάνοι τους κατακρίνουμε για τον αναχρονισμό τους. Όταν τις εκφράζει Χριστιανοταλιμπάν είναι οκ;

Και η αλήθεια είναι ότι δεν με νευρίασε τόσο το γεγονός ότι έλεγε τα δικά της και δεν με άφηνε να διαφωνήσω ("μην μου λες τέτοια αυτά είναι απλά δικαιολογίες") και γενικά άποψή της είναι ας την κρατήσει. Το πρόβλημά μου είναι ότι αυτά τα λέει σε νέα παιδιά που όπως έμαθα αργότερα την ίδια μέρα δεν είχαν άποψη πάνω στο θέμα και κάποια από αυτά κατάφερε να τα πείσει ότι η έκτρωση είναι έγκλημα. Τέτοιες απόψεις είναι απλά επικίνδυνες για τη νέα γενιά. Εν μέσω "σεξουαλικής επανάστασης" να τους μεταφέρουνε προπολεμικές ηθικές αξίες. Μπορείς να φανταστείς ένα ζευγάρι της ηλικίας μου να αρνείται την έκτρωση; Πώς θα πάνε πανεπιστήμιο, πώς θα πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους, και πώς θα γίνουν ικανοί γονείς πριν ζήσουν τη ζωή τους;

Λυπάμαι να βλέπω καθηγητές να κάνουν κακό στους μαθητές τους.
Το θέμα της έκτρωσης συγκεκριμένα καμία δουλειά δεν έχει ο θεολόγος να το συζητήσει κι ας το αναφέρει στο βιβλίο.
Και προκειμένου να κάνω καλό στα νεύρα μου, θα συνεχίσω να αποφεύγω την τάξη αυτή όπως κάνω 3 χρόνια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι, πιστεύω ότι η γυναίκα μπορεί με το έτσι θέλω να κάνει ό,τι θέλει στο σώμα της. Το παιδί είναι ένα μέρος του σώματός της, και δεν έχει δικαίωμα κανένας να πει "ναι στην έκτρωση υπό προϋποθέσεις". Τι προϋποθέσεις; Ποιανού τις προϋποθέσεις; Και πώς θα εξετάζεται αν τις πληρεί; Και αν δεν τις πληρεί θα πάει κάποιος και θα της πει "όχι τώρα θα γίνεις μάνα επειδή εμείς οι υπόλοιποι δεν το θεωρούμε ηθικά σωστό να το ρίξεις";
Και αυτήν την καραμέλα που έλεγε ξανά και ξανά ότι έπρεπε να πρόσεχε. Ωραία, ας καταστρέψουμε τη ζωή όποιου νέου κάνει σεξ χωρίς την απαραίτητη προστασία, όποιου νέου κάνει σεξ με προστασία αλλά το προφυλακτικό σπάει, και μαζί τις ζωές των παιδιών τους που θα μεγαλώσουν από έφηβους γονείς που δεν μπορούν να προσέξουν τον εαυτό τους για να ικανοποιήσουμε τις δικές μας ηθικές ορέξεις.
Κάτι τέτοιες απόψεις όταν τις λένε Μουσουλμάνοι τους κατακρίνουμε για τον αναχρονισμό τους. Όταν τις εκφράζει Χριστιανοταλιμπάν είναι οκ;

Και η αλήθεια είναι ότι δεν με νευρίασε τόσο το γεγονός ότι έλεγε τα δικά της και δεν με άφηνε να διαφωνήσω ("μην μου λες τέτοια αυτά είναι απλά δικαιολογίες") και γενικά άποψή της είναι ας την κρατήσει. Το πρόβλημά μου είναι ότι αυτά τα λέει σε νέα παιδιά που όπως έμαθα αργότερα την ίδια μέρα δεν είχαν άποψη πάνω στο θέμα και κάποια από αυτά κατάφερε να τα πείσει ότι η έκτρωση είναι έγκλημα. Τέτοιες απόψεις είναι απλά επικίνδυνες για τη νέα γενιά. Εν μέσω "σεξουαλικής επανάστασης" να τους μεταφέρουνε προπολεμικές ηθικές αξίες. Μπορείς να φανταστείς ένα ζευγάρι της ηλικίας μου να αρνείται την έκτρωση; Πώς θα πάνε πανεπιστήμιο, πώς θα πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους, και πώς θα γίνουν ικανοί γονείς πριν ζήσουν τη ζωή τους;

Λυπάμαι να βλέπω καθηγητές να κάνουν κακό στα νέα παιδιά.
Το θέμα της έκτρωσης συγκεκριμένα καμία δουλειά δεν έχει ο θεολόγος να το συζητήσει κι ας το αναφέρει στο βιβλίο.
Και προκειμένου να κάνω καλό στα νεύρα μου, θα συνεχίσω να αποφεύγω την τάξη αυτή όπως κάνω 3 χρόνια τώρα.

Τότε θα πρέπει να ακυρώσεις από τώρα μαθήματα στο πανεπιστήμιο όπως "Ανθρώπινα δικαιώματα", "Συνταγματικό δίκαιο" κτλ... Δυστυχώς, οι "έξω" δεν βλέπουν το θέμα με την δική σου οπτική γωνία, "δικό μου είναι, ό,τι θέλω το κάνω".

Στα 21 μου χρόνια, προσωπικά ,εχώ σταματήσει να παίρνω στα σοβαρά αυτά που λέει η εκκλησία κι ακόμα θυμάμαι τις ατελείωτες ώρες μπροστά σε οθόνες fb/msn/fora σχετικά με το αν η εκκλησία είναι υπέρ ή κατά του αυνανισμού πχ. Ακόμα και τώρα, ναι, ακόμα και τώρα, το 2015, υπάρχουν εικόνες στο ίντερνετ που υπολογίζουν το πόσοι άνθρωποι έχουν χαθεί από την πιο συνηθισμένη ασχολία όλων των ανδρών και το μήνυμά τους είναι "μπαμπά, μην με σκοτώνεις". Jesus!

Σε καμμία όμως περίπτωση δεν μπορείς να συγκρίνεις το παραπάνω με την έκτρωση.. Αν το δεις από τη μεριά ενός δικηγόρου, συνταγματολόγου κτλ το έμβρυο είναι άνθρωπος και έχει δικαιώματα. Δεν μετράει μόνο η δική σου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να υπάρξει επίσημη "δικαιολογία" για να γίνει έκτρωση στους πρώτους 3 μήνες.
Και σκοπός μας πρέπει να είναι αυτό να μην αλλάξει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να υπάρξει επίσημη "δικαιολογία" για να γίνει έκτρωση στους πρώτους 3 μήνες.
Και σκοπός μας πρέπει να είναι αυτό να μην αλλάξει ποτέ.

Ακόμα κι αν δεν υπάρχει "δικαιολογία" όπως λες, θα πρέπει η τακτική "είναι δικό μου, κάνω ό,τι θέλω" να σταματήσει. Έτσι έχουν μεγαλώσεις πολλές γενιές που συνεχίζονται ακόμα και σήμερα και είναι ένας από τους λόγους που δεν μπορώ να ακούω τη μάνα μου να μιλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κατά την άποψή σου, έχουμε δικαίωμα εμείς να κρίνουμε το σωστό για τη μητέρα ενώ η ίδια όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Και τι θα πει η μάνα στο παιδί που γέννησε όταν μεγαλώσει;
"Παιδάκι μου, σε έφερα στον κόσμο επειδή και μόνο το προφυλακτικό έσπασε/περνούσαμε καλά/κτλ και έπρεπε να τιμωρηθούμε οπότε εκτός από παιδί μας είσαι και τιμωρός, got it?"
Άλλωστε, η έκτρωση υποτίθεται ότι γίνεται στους 3 πρώτους μήνες, εκεί οπού το έμβρυο δεν μπορεί να ζήσει εκτός της μάνας του οπότε στην ουσία η έκτρωση θα ισοδυναμεί με ακρωτηριασμό του χεριού. Είναι άσχημο; Ναι, είναι ηθικό; Ίσως, ίσως και όχι, είναι δικαίωμα; Φυσικά. Και όχι να πουν στις εκτρώσεις δεν θα καταφέρουν κάτι. Γιατί; Διότι πολύ απλά θα αναγκάσουν τις γυναίκες να προβούν σε πιο άσχημες ενέργειες όπως αλκοολισμός, κάπνισμα κτλ για να πετάξουν το μωρό. Κάποιες μάλιστα φτάνουν στα άκρα και χρησιμοποιούν μέχρι και... κρεμάστρες για να κάνουν τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κατά την άποψή σου, έχουμε δικαίωμα εμείς να κρίνουμε το σωστό για τη μητέρα ενώ η ίδια όχι;

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κίνδυνος για την υγεία της μητέρας, ναι, θεωρώ ότι στην απόφαση πρέπει να μετέχει και η πολιτεία (όχι οι θρησκευτικοί φορείς γιατί είναι ικανοί να μας πάνε στη Συγγρού να πετάμε πέτρες) γιατί μιλάμε για ον με δικαιώματα, δεν είναι εξαγωγή νεφρού .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σήμερα μπήκα για πρώτη φορά στην τάξη την ώρα των θρησκευτικών γιατί θα βλέπανε μια ταινία.
Η ταινία δεν έπαιξε, οπότε η καθηγήτρια μας είπε για το πόσο μεγάλο έγκλημα είναι η έκτρωση και αυτά που λένε οι γιατροί ότι το έμβρυο δεν αισθάνεται, δεν είναι άνθρωπος κτλ είναι ελαφρυντικά για να δικαιολογήσουν τον φόνο που διαπράττουν...
Ok... δεν νομίζω να ξαναμπώ.
Κοίτα οι απόψεις περί έκτρωσης διίστανται και πολλοί τη θεωρούν έγκλημα χωρίς απαραίτητα να είναι επιρεασμένοι από τη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top