Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κοίτα οι απόψεις περί έκτρωσης διίστανται και πολλοί τη θεωρούν έγκλημα χωρίς απαραίτητα να είναι επιρεασμένοι από τη θρησκεία.
Δεν θα έπρεπε να διίστανται, that's my point.
Δεν είναι έγκλημα.
Και skidrow μιλάμε για ένα κομμάτι της μάνας, δεν έχει συναισθήματα, δεν έχει αναπτύξει αισθήσεις, δεν είναι άνθρωπος και δεν είναι ζώο, δεν είναι ον με λογική και δεν είναι ον με σκέψη. Στους πρώτους τρεις μήνες, εάν λοιπόν συμμετείχε και η πολιτεία, πού θα τραβούσαμε την γραμμή;
Αν η μάνα ήταν μικρή;
Αν ήταν προϊόν βιασμού;
Αν γεννιόταν σε οικογένεια με δύσκολη οικονομική κατάσταση;
Αν οι γονείς έχουν προβλήματα εθισμού;
Αν οι γονείς έχουν προβλήματα χρόνιου άγχους;
Και αν οι γονείς θέλουν να τελειώσουν τις σπουδές τους, ή αν η εγκυμοσύνη και η ευθύνη για ένα παιδί θα τους κατέστρεφε στην καριέρα τους;
Νομίζω όταν το παιδί γεννηθεί και μεγαλώσει με γονείς που δεν επιλέξανε να το κρατήσουν, αλλά αναγκάστηκαν από την πολιτεία, θα αναπτύξει πολύ σοβαρά ψυχολογικά μόλις μάθει την αλήθεια.
Τέλος πάντων, βαρέθηκα να ventάρω μόνος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν είναι off-topic από τη στιγμή που το ίδιο το μάθημα θίγει την έκτρωση μέσα στο βιβλίο. Τα παιδιά που υπομένουν το συγκεκριμένο μάθημα θα υπομένουν και τέτοιες απόψεις.

Δεν θα έπρεπε να διίστανται, that's my point.
Δεν είναι έγκλημα.
Και skidrow μιλάμε για ένα κομμάτι της μάνας, δεν έχει συναισθήματα, δεν έχει αναπτύξει αισθήσεις, δεν είναι άνθρωπος και δεν είναι ζώο, δεν είναι ον με λογική και δεν είναι ον με σκέψη. Στους πρώτους τρεις μήνες, εάν λοιπόν συμμετείχε και η πολιτεία, πού θα τραβούσαμε την γραμμή;
Αν η μάνα ήταν μικρή;
Αν ήταν προϊόν βιασμού;
Αν γεννιόταν σε οικογένεια με δύσκολη οικονομική κατάσταση;
Αν οι γονείς έχουν προβλήματα εθισμού;
Αν οι γονείς έχουν προβλήματα χρόνιου άγχους;
Και αν οι γονείς θέλουν να τελειώσουν τις σπουδές τους, ή αν η εγκυμοσύνη και η ευθύνη για ένα παιδί θα τους κατέστρεφε στην καριέρα τους;
Νομίζω όταν το παιδί γεννηθεί και μεγαλώσει με γονείς που δεν επιλέξανε να το κρατήσουν, αλλά αναγκάστηκαν από την πολιτεία, θα αναπτύξει πολύ σοβαρά ψυχολογικά μόλις μάθει την αλήθεια.
Τέλος πάντων, βαρέθηκα να ventάρω μόνος μου.

Και πάλι, σου ξαναλέω ότι όλες αυτές οι ερωτήσεις σου καλύπτονται πλήρως από μαθήματα όπως αυτά που έγραψα παραπάνω. Αν περάσεις σε σχολή με τέτοια μαθήματα και καθηγητές με όρεξη, θα περάσεις ζάχαρη. Όλα αυτά που ρωτάς είναι 2 συνεδρίες τουλάχιστον ώστε να καταλάβει κανείς ότι δεν είναι μόνο η μάνα και ότι από τη στιγμή που μένει έγκυος, αυτό που υπάρχει μέσα της έχει δικαιώματα. Σε συμβουλεύω, αν δεν πας σε τέτοια σχολή τελικά, να παρακολουθήσεις οπωσδήποτε κάποια μαθήματα για να σου λυθούν όλες οι απορίες.

Ένα μικρό μόνο κομμάτι που βρήκα:

Το Δίκαιο επίσης της πατρίδας μας, όπως και άλλων Χωρών, αναγνωρίζει την προσωπικότητα του εμβρύου και το καθιστά υποκείμενο και φορέα αστικών δικαιωμάτων. Π.χ. κατά τον Αστικό Κώδικα (άρθρο 1711) το συλληφθέν έμβρυο, εάν γεννηθεί ζωντανό, μπορεί να κληρονομήσει. Ακόμη και με το άρθρο 1594 του ίδιου Κώδικα, το οποίο όμως για λόγους ευνόητους καταργήθηκε, αναγνώριζε προστάτη του εμβρύου, τον λεγόμενο Εμβρυωρό, ο οποίος έπαιρνε μέτρα υπέρ των δικαιωμάτων του κυοφορουμένου.

Τώρα, από το τι ισχύει μέχρι το τί θέλω εγώ να ισχύει είναι κάτι παραπάνω από ένα τσιγάρο δρόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να περάσω σε τέτοια σχολή, τεχνολογική είμαι.
Το πρόβλημά μου δεν είναι πώς το βλέπει ένας κοινωνιολόγος, το πρόβλημά μου είναι πώς το βλέπει η κοινωνία. Δεν θεωρώ ότι το παιδί πριν ακόμα αναπτύξει ζωτικά όργανα είναι σωστό να θεωρείται άνθρωπος με δικαιώματα. Thankfully, ο ελληνικός νόμος συμφωνεί μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skidrow

Νεοφερμένος

Ο skidrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να περάσω σε τέτοια σχολή, τεχνολογική είμαι.
Το πρόβλημά μου δεν είναι πώς το βλέπει ένας κοινωνιολόγος, το πρόβλημά μου είναι πώς το βλέπει η κοινωνία. Δεν θεωρώ ότι το παιδί πριν ακόμα αναπτύξει ζωτικά όργανα είναι σωστό να θεωρείται άνθρωπος με δικαιώματα. Thankfully, ο ελληνικός νόμος συμφωνεί μαζί μου.

Και ξαναλέω, ότι όταν αυτό το θέμα το πιάσεις από την πλευρά του τι γίνεται συνταγματικά, δεν θεωρώ ότι το βλέπεις από την σκοπιά του κοινωνιολόγου. Δεν θα κάτσω να πω περισσότερα γιατί δεν έχω τις γνώσεις και δεν θα πέσω στην παγίδα που πέφτουν άλλοι μου συμφοιτητές οι οποίοι αναλύουν τα πάντα από το πρώτο εξάμηνο.

Αυτό που θέλω όμως να πω είναι ότι η πολιτεία δεν στέκεται μόνο σ'αυτά. Μπορεί ο ελληνικός νόμος να ορίζει κάτι έως ένα σημείο αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σταματά εκεί. Αν κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις που έκανες πριν όταν όμως είναι αργά για να "ρίξει" η μάνα το παιδί τι θα πείς? Ας το κρατήσουν αφού δεν είχαν το μυαλό/τα λεφτά κτλ να το ρίξουν όταν έπρεπε? Η μάνα έχεις πολλές λύσεις και η πολιτεία βοηθά (γενικά, πρακτικά στην Ελλάδα είμαστε), αλλά σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι το παιδί δεν έχει δικαιώματα. Μπορεί τώρα που είσαι εδώ και βλέπεις ότι κάποιος συμφωνεί μαζί σου ναι 'σαι οκ, αν πας όμως σε μια πολιτεία των ΗΠΑ που πιστεύουν ότι ακόμα και τα υγρά που προκαλούνται από την ονείρωξη έχουν δικαιώματα, τι θα πείς?

Απλά κράτα σ'ένα κομμάτι του μυαλού σου, ότι υπάρχει έστω και ένα 0,00001% το ίδιο πράγμα κάπου αλλού να είναι εντελώς διαφορετικό. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι τέτοια ζητήματα έχουν σύνορα και ό,τι πρέπει να ζήσω με ό,τι ισχύει στην Ελλάδα για τον απλό λόγο ότι όπως ισχύει τώρα έτσι μπορεί σε 10-20-100 χρόνια να αναιρεθεί, μπορεί στα 50 μας να γίνουμε ΗΠΑ, κανείς δεν ξέρει και κανείς που βλέπει τα πράγματα σοβαρά δεν πρέπει να κλείνει τέτοιου είδους πράγματα μέσα σε "σύνορα".

Εντελώς φιλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν θα έπρεπε να διίστανται, that's my point.
Δεν είναι έγκλημα.
Σόρρυ αλλά το σκεπτικό σου είναι τελείως λάθος. Σε όλα τα θέματα οι απόψεις διίσταντε πόσο μάλλον στο συγκεκριμένο γιατί είσαι τόσο απόλυτος; Και γω δεν διαφωνώ με την έκτρωση κάτω από ορισμένες συνθήκες αλλά δεν σημαίνεις ότι δεν μπορούν να υπάρχουν άτομα που είναι κατά. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Είμαι απόλυτος γιατί στο συγκεκριμένο θέμα, η πλειοψηφία των "pro life", δεν θα βρεθούν ποτέ στην ανάγκη της συγκεκριμένης απόφασης (να το ρίξω-να το κρατήσω), και επειδή στην τεράστια προπαγάνδα που κάνουν θεούσες στο σχολείο, στην κοινωνία, και online (έφριξα), θεωρώ ότι πρέπει να αντιτίθεμαι με εξίσου απόλυτο τρόπο (ξέρω ότι ακούγεται παράδοξο αλλά let me validate).
Χιλιάδες γυναίκες που ακούνε πόσο εγκληματική είναι η έκτρωση εάν οι ίδιες ή κάποια γνωστή τους έρθει στην ανάγκη να αποφασίσει υπέρ ή κατά της έκτρωσης στο δικό της σώμα, μπορεί να έχουν τύψεις, συναισθηματικά (επειδή τους έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι έγκλημα) να πάρουν τη λάθος απόφαση.
Σκοπός μου δεν είναι να αφανίσω όποιον δεν πιστεύει ότι η απόφαση της υποψήφιας μητέρας πρέπει να υπερισχύει από προσώπου γης. Γενικά όταν κάνω δημόσια αυτή τη συζήτηση απλά επιθυμώ να καταρρίψω τέτοιου είδους συναισθήματα από οποιονδήποτε τύχει να συμμετάσχει έστω και σαν παρατηρητής.
Και με τον αυνανισμό αντίστοιχη στάση οφείλω να κρατώ (αν και εκεί αποδεδειγμένα έχει μηδέν drawbacks, ο άνθρωπος έχει ανάγκη τον αυνανισμό για λόγους υγείας). Δεν θέλω να βγω άλλο εκτός θέματος (γιατί σε αυτές τις γραμμές αυτό κάνω πράγματι).

Απλά είμαι κάθετα αντίθετος στο δικαίωμα των ανθρώπων να δημιουργούν την ψευδαίσθηση της ενοχής σε ανθρώπους που δεν έκαναν τίποτα κακό.
Skidrow δεν έχω να διαφωνήσω σε κάτι από το ποστ σου.

edit αγνόησα κατά λάθος το δικό σου edit:
Αρθρο: 304
Ημ/νία: 01.01.1951
Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951
Περιγραφή όρου θησαυρού: ΤΕΧΝΗΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΜΒΛΩΣΗ

Τίτλος Αρθρου
Τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης
Λήμματα
ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (Π.Κ.), ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΑΡΣΗ ΑΔΙΚΟΥ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ, ΑΝΗΛΙΚΗ ΕΓΚΥΟΣ
Κείμενο Αρθρου
1. Οποιος χωρίς τη συναίνεση της εγκύου διακόπτει την εγκυμοσύνη της τιμωρείται με κάθειρξη.
2α. Οποιος με τη συναίνεση της εγκύου διακόπτει ανεπίτρεπτα την εγκυμοσύνη της ή προμηθεύει σ' αυτή μέσα για τη διακοπή της τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών και αν ενεργεί κατά συνήθεια τις πράξεις αυτές τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών.
β. Αν από την πράξη της προηγούμενης διάταξης προκληθεί βαρεία πάθηση του σώματος ή της διάνοιας της εγκύου, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών και αν προκλήθηκε ο θάνατός της επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα έτη.
3. Εγκυος που διακόπτει ανεπίτρεπτα την εγκυμοσύνη της ή επιτρέπει σε άλλον να την διακόψει τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ένα έτος.
4. Δεν είναι άδικη πράξη η τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης που ενεργείται με τη συναίνεση της εγκύου από γιατρό μαιευτήρα - γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου, σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα, αν συντρέχει μία από τις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Δεν έχουν συμπληρωθεί δώδεκα εβδομάδες εγκυμοσύνης.

β) Εχουν διαπιστωθεί, με τα σύγχρονα μέσα προγεννητικής διάγνωσης, ενδείξεις σοβαρής ανωμαλίας του εμβρύου που επάγονται τη γέννηση παθολογικού νεογνού και η εγκυμοσύνη δεν έχει διάρκεια περισσότερο από είκοσι τέσσερις εβδομάδες.
γ) Υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος για τη ζωή της εγκύου ή κίνδυνος σοβαρής και διαρκούς βλάβης της σωματικής ή ψυχικής υγείας της. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται σχετική βεβαίωση και του κατά περίπτωση αρμόδιου γιατρού.
δ) Η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα βιασμού, αποπλάνησης ανήλικης, αιμομιξίας ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί και εφόσον δεν έχουν συμπληρωθεί δεκαεννέα εβδομάδες εγκυμοσύνης.
5. Αν η έγκυος είναι ανήλικη, απαιτείται και η συναίνεση ενός από τους γονείς ή αυτού που έχει την επιμέλεια του προσώπου της ανήλικης.
Πηγή.

edit2: Στο άρθρο του ποινικού κώδικα που παρέθεσα αναφέρει ότι μία ανήλικη έγκυος χρειάζεται γονική συναίνεση για να κάνει έκτρωση. Απλά να αναφέρω ότι είμαι ενάντια και σ' αυτό για να 'χουμε να λέμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...η πλειοψηφία των "pro life", δεν θα βρεθούν ποτέ στην ανάγκη της συγκεκριμένης απόφασης (να το ρίξω-να το κρατήσω)....
Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε. Έχω στο πολύ κοντινό μου περιβάλλον γιατρό γυναικολόγο, σύμφωνα με την οποία η συντριπτική πλειονότητα (πάνω από 9 στις 10) των γυναικών που κάνουν έκτρωση λένε: "Εγώ πάντα ήμουνα εναντίον, αλλά...", προσθέτοντας τους λόγους που τους έκαναν να αλλάξουν γνώμη. Πιστεύω ότι τελικά οι πιο πολλοί που είναι γενικά ενάντιοι, όταν βρεθούν στην ανάγκη της απόφασης, ξεχνούν τι έλεγαν πριν, όχι όμως πάντα χωρίς τύψεις. Τελικά ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν θα λογικευτούν αν έρθει ώρα εκείνη.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε. Έχω στο πολύ κοντινό μου περιβάλλον γιατρό γυναικολόγο, σύμφωνα με την οποία η συντριπτική πλειονότητα (πάνω από 9 στις 10) των γυναικών που κάνουν έκτρωση λένε: "Εγώ πάντα ήμουνα εναντίον, αλλά...", προσθέτοντας τους λόγους που τους έκαναν να αλλάξουν γνώμη. Πιστεύω ότι τελικά οι πιο πολλοί που είναι γενικά ενάντιοι, όταν βρεθούν στην ανάγκη της απόφασης, ξεχνούν τι έλεγαν πριν, όχι όμως πάντα χωρίς τύψεις. Τελικά ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν θα λογικευτούν αν έρθει ώρα εκείνη.



εδω μερικες λενε οτι ειναι εναντιον αφου κανουν την εκτρωση. κοινως ολες οι υπολοιπες ειστε αδικαιολογητες, εγω ομως ειχα τους λογους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά των εκτρώσεων γι' αυτό και είμαι πολύ προσεκτική ούτως ώστε να μη βρεθώ ποτέ στο δίλημμα. Εάν παρ'όλα αυτά μου τύχαινε, θα το κρατούσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν θα μπορούσα ποτέ να το συγχωρήσω στον εαυτό μου και θα με "στοίχειωνε" μια ζωή....Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις όπου η έκτρωση γίνεται για ιατρικούς λόγους (οχ επειδή το βρέφος έχει κάποια γενετική ανωμαλία κτλ). Το τί πρέπει να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μία μεγάλη συζήτηση, όπου ακόμη και να γίνει, δε νομίζω κάποιος από εμάς να μπορέσει να καταλήξει κατηγορηματικά σε κάποια απόφαση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Υπέρ ξεκάθαρα και ας φάω και κράξιμο.
Και ναι έχω δει τις φωτογραφίες εκτρωμένων εμβρύων στα ιντερνετς αλλά παραμένω υπέρ.

Είναι πολλές οι συνιστώσες, δεν είναι όλοι ανεύθυνοι έφηβοι που τους έσπασε το προφυλακτικό για να τους κράξουμε.
Ξέρω περιπτώσεις που έχασαν τη δουλειά τους ΞΑΦΝΙΚΑ και δεν μπορούσαν να κρατήσουν το μωρό (εκτός αν θέλετε να γεννηθεί
και να ζητιανεύει από τα 2 του?) και γυναίκες που κυοφορούσαν έμβρυα με σύνδρομο down ή μεσογειακή αναιμία.

Τώρα θα μου πεις,γιατί σου χαλάει τη μόστρα που το παιδί σου θα έχει σύνδρομο down? Όχι. Απλά όταν θα πεθάνεις που θα το αφήσεις?
Η' σε περίπτωση μεσογειακής αναιμίας θέλεις να φέρεις στον κόσμο έναν άνθρωπο που θα υποφέρει μέχρι να πεθάνει στα 30 του από τις αιμοκαθάρσεις?

Σε περιπτώσεις αιμομιξίας-βιασμού δεν τίθεται καν θέμα σκέψης.

Επίσης,υπάρχουν ακόμη περιπτώσεις που αφήνουν τις κοπέλες εγκύους και φεύγουν.

Σε φεμινιστικό γκρουπ στο facebook, προχτές μας ζητούσε συμβουλές μια κοπέλα από το Μαρόκο που την άφησε ο φίλος της μόλις έμεινε έγκυος.
Και όχι,εκεί δεν τίθεται θέμα "δεν πρόσεχε",δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις προφυλακτικό ή χάπι σε μια τόσο αυστηρή μουσουλμανική χώρα.

Η κοπέλα προσπαθούσε να βρει τρόπο να φύγει από τη χώρα της,αλλά απαγορεύεται να φύγει χωρίς άνδρα συνοδό.
Αν το κρατήσει,μας είπε αναλυτικά όλους τους κινδύνους,για έγκλημα τιμής,πως το μωρό θα είναι ένας σύγχρονος παρίας,χωρίς χαρτιά, πως
ως άγαμη μητέρα θα την έχουν ως εύκολη και θα κινδύνευε από βιασμό κλπ κλπ.

Της είπα να το ρίξει και δεν το μετανιώνω. Μια μάζα από κύτταρα δεν είναι πιο σημαντική από την ζωή μια γυναίκας 20 ετών.
Όσοι είστε κατά πείτε ο,τι θέλετε δεν με νοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
NimertiS συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Εγώ δεν θα μιλήσω για τις εξαιρετικές περιπτώσεις με θέματα υγείας του εμβρύου, βιασμών, μουσουλμανικών χωρών κτλ όπου δεν το συζητάω καν γιατί είμαι κάθετη ότι η έκτρωση είναι μονόδρομος. Θα μιλήσω για τις συνηθισμένες ιστορίες που όλοι ακούμε καθημερινά όπου νεαρά κορίτσια παθαίνουν "ατυχήματα". Λοιπόν ποια νομίζετε ότι θα είναι η κατάληξη αν η κοπέλα αυτή αποφασίσει να κρατήσει το παιδί. Η γνώμη μου είναι ότι θα καταστρέψει τόσο τη ζωή του παιδιού που θα φέρει στον κόσμο όσο και τη δική της. ΄Οσο και αν δεν μας αρέσει να το παραδεχτούμε ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που οι γονείς προθυμοποιούνται να βοηθήσουν , ακόμα λιγότερες οι περιπτώσεις που οι γονείς του αγοριού είναι θετικοί, λίγες επίσης περιπτώσεις είναι αυτές που το ίδιο το αγόρι αναλαμβάνει τις ευθύνες του. ΄Ασε που ακόμα και όλα αυτά να συντρέξουν δεν λύνονται τα μελλοντικά προβλήματα. Ο περίγυρος σίγουρα θα κατακρίνει την ενέργεια αυτή και θα μου πείτε "ποιος δίνει σημασία στον κόσμο". Μην ξεχνάτε όμως ότι μιλάμε για νεαρές ηλικίας όπου οι απόψεις δεν έχουν αποκρυσταλλωθεί και ο επηρεασμός από τη γνώμη των άλλων μόνο κακό κάνει στην ψυχολογία ΄Εχουμε λοιπόν μια κοπέλα στο ξεκίνημα της ζωής της με όνειρα να σπουδάσει, να αποκατασταθεί επαγγελματικά, να βιώσει τη νιότη της σε όλα τα επίπεδα που βρίσκεται ξαφνικά με ένα μωρό στην αγκαλιά. Ο ενθουσιασμός από τη γέννηση του παιδιού γρήγορα θα υποχωρήσει καθώς η φροντίδα του θα την κάνει να απαρνηθεί όλα αυτά που μια συνομήλική της θα έκανε. Κατά την άποψή μου το σημαντικότερο που θα στερηθεί να είναι τον έρωτα (το θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι κάποια στιγμή ο πατέρας του παιδιού θα απομακρυνθεί) αφού οι συναναστροφές της θα είναι περιορισμένες άρα και τα φλέρτ και ακόμα και αν ένας νέος δεσμός ξεκινήσει δεν θα μπορεί να είναι συνεπής σε αυτόν τη στιγμή που η πρωταρχική της έννοια θα είναι το παιδί της.΄Ολη αυτή η κατάσταση θα της δημιουργήσει αντικρουόμενα συναισθήματα (θυμό, αγανάκτηση, άγχος,ενοχές κτλ) και κατ επέκταση ψυχολογικά προβλήματα των οποίων αποδέκτης θα είναι το παιδί της το οποίο κάποια στιγμή λόγω της κυκλοθυμίας της μητέρας του θα αποκτήσει και αυτό ψυχολογικά προβλήματα. Φαύλος κύκλος.΄Ενα παιδί πρέπει να έρχεται στη ζωή μετά από συνειδητή απόφαση και όχι επειδή "έτυχε". Αυτονόητο είναι ότι ο καθένας μας πρέπει να είναι υπεύθυνος, να σέβεται τον εαυτό του και τον σύντροφό του και να λαμβάνει τα κατάλληλα μέτρα ώστε να μην φτάσει σε αυτήν την κατάσταση. Αν όμως παρ όλα αυτά συμβεί τότε νομίζω ότι η έκτρωση όχι μόνο δεν είναι κατακριτέα αλλά είναι μια πράξη υπευθυνότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Mήπως το "έτυχε" εκτός των ειδικών περιπτώσεων βιασμού κλπ, είναι αποτέλεσμα ανευθυνότητας και κακής ενημέρωσης; Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι τον 21ο αιώνα υπάρχουν νέα παιδιά που δεν γνωρίζουν τις προφυλάξεις της σεξουαλικής επαφής. Ζούμε μήπως στο μεσαίωνα; Αλλά συγγνώμη τα τελευταία χρόνια ακούω συχνά κάτι απόψεις του στυλ «έλα μωρέ και χωρίς προφυλακτικό καλύτερα είναι, που να τρέχω τώρα, έχει καλύτερη αίσθηση...κλπ κλπ». Εσείς πώς δικαιολογείτε τέτοιες προκλητικές και ανεύθυνες στάσεις (από το ανδρικό φύλο);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είμαι κατά του να κάνω εγώ έκτρωση χωρίς να συντρέχει ιατρικός λόγος. Είμαι 100% κατά του να κάνω έκτρωση για λόγους αντισύλληψης.

Είμαι υπέρ της έκτρωσης για όποιον πιστεύει πως δίνει λύση στο πρόβλημά του. Δεν έχω ηθικούς ενδοιασμούς του στυλ "σκοτώνεις μια ζωή" κλπ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που δημιουργούν οι εκτρώσεις, ειδικά όταν έχεις κάνει πάνω από μία, είναι πρόβλημα γονιμότητας όταν κάποια στιγμή στη ζωή σου θα θελήσεις να κάνεις παιδί.

Το να επιμένεις να κρατήσει κάποιος ένα παιδί που δεν το θέλει μου φαίνεται αδιανόητο και δεν καταλαβαίνω ποιον ακριβώς σκοπό εξυπηρετεί.

Εννοείται ότι είμαι υπέρ της υπεύθυνης αντισύλληψης, όχι μόνο για αποφυγή ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης αλλά και για αποφυγή μολύνσεων, σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που έχω να πώ είναι ότι όποιος είν' έξω απ' το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποκλείω την ελλιπή ενημέρωση και πιστεύω ότι ένα τέτοιο γεγονός είναι καθαρά αποτέλεσμα ανευθυνότητας. Δεν θα κατηγορήσω ποτέ μόνο το ανδρικό φύλο για ανεύθυνη συμπεριφορά. Η ευθύνη βαρύνει και στους δύο.΄Ολα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες. Τουλάχιστον όταν κάποιος κάνει μια βλακεία και υπάρχει τρόπος να τη διορθώσει, ας το κάνει.΄Ενα κοριτσάκι 17 χρονών δεν έχει συναίσθηση των ευθυνών που αναλαμβάνει ούτε μπορεί να φανταστεί την αταίριαστη σε σχέση με την ηλικία της, ζωή που θα αναγκαστεί να ζήσει. Κατακλύζεται από το συναίσθημα και θέλει να το κρατήσει. ΄Ελα όμως που όταν ζοριστεί δεν θα μπορεί να πετάξει το παιδί όπως θα έκανε με ένα παιχνίδι. Αντίθετα το παιδί θα μεγαλώνει και οι ευθύνες θα πολλαπλασιάζονται. Και τότε θα κληθεί να διαπαιδαγωγήσει ένα παιδί τη στιγμή που ακόμα η ίδια δεν θα έχει ωριμάσει. Πραγματικά ανατριχιάζω στην ιδέα. Χαμένες ζωές.Τουλάχιστον εύχομαι σε τέτοιες περιπτώσεις να υπάρχει ένας υγιής περίγυρος (συγγενείς, φίλοι) οι οποίοι θα μπορέσουν με αγάπη, διακριτικότητα, επιμονή και υπομονή να της δείξουν σκηνές από το μέλλον και να την οδηγήσουν στο να πάρει τη σωστή απόφαση.΄Εχει τύχει να παρακολουθήσω κάποια επεισόδια από μια σειρά του MTV με τίτλο "16 and pregnant". Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι θεωρώ την απόκτηση ενός παιδιού ως την σημαντικότερη απόφαση στη ζωή ενός ανθρώπου αλλά ειλικρινά σας λέω μου φάνηκε το τρομακτικότερο θρίλερ που έχω δει στη ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δείτε την ταινία "Love, Rosie" μην επηρεαστείτε. Παραμυθάκι είναι και απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Το μόνο αληθινό σημείο είναι που η πρωταγωνίστρια εγκαταλείπει τα όνειρά της όταν μαθαίνει ότι είναι έγκυος. Την είδα χθες το βράδυ γιαυτό το επισημαίνω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Νομιζω οτι τα κατα της εκτρωσης εχουν και λιγο θρησκευτικα υποβαθρα... αλλα οπως τα βλεπει κανεις.
Και να πω οτι πολυ μου αρεσει που βλεπω διαφορα θεματα και γνωμες εδω μεσα.. ερχομαι καθε μερα και χαζευω.. θα πω και εδω με τη σειρα μου τη γνωμη μου... Εχω ακουσει και εγω οτι το παιδι δεν αισθανεται κλπ. μεχρι μια συγκεκριμενη 'ηλικια' δεν ξερω αν ειναι μηνες η εβδομαδες...
Γιατι να μεγαλωσει κανεις ενα παιδι που δεν θελει/δεν μπορει να συντηρησει; Μερικες φορες για το καλο τους ειναι καλυτερο να μην γεννιουνται τα παιδια. Και δεν ειναι κακο καποια να μην θελει το παιδι που κυοφορει. Μπορει να μην ειναι ετοιμη. Δεν ειναι κακο. Στο κατω κατω ειναι απλα εμα πλασμα στο σωμα σου. Δεν το εχεις γνωρισει ωστε να δεθεις συναισθηματικα, να το αγαπησεις...
Οπως το ιδιο πιστευω με τα νοητικα καθυστερημενα ατομα. Και εδω να πω οτι πιστευω οτι πρεπει να δινουμε στη ζωη μια ευκαιρια. Αλλα οταν ξερεις οτι υπαρχει μια πολυ μεγαλη πιθανοτητα να κανεις ενα παιδι με προβλημα γιατι να το κανεις; δεν ειναι ρατσιστικο αυτο που λεω. Ειναι για το παιδι... γιατι να το υποβαλλεις σε μια τετοια ζωη, να το κανεις να νιωθει οτι δεν μπορει να ειναι ποτε σαν τους αλλους διοτι αυτη η αρρωστη κοινωνια δεν αποδεχεται κατι που δε της μοιαζει...;
Στο τελος ομως ειναι επιλογη του καθενος. Αλλα μια νεα ζωη πρεπει να την σεβεσαι. Και αν δεν εισαι σε θεση να της δωσεις αυτο που χρειαζεται εξισου αξιοσεβαστο ειναι να επιλεξεις να μην την φερεις καν στον κοσμο. Ειναι πιο ωριμη επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cat-wtvr

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Είμαι υπέρ και δε θα συμφωνούσα σε καμία περίπτωση να καταργηθεί η έκτρωση, γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που είναι απολύτως αναγκαία.
Κάποιοι ίσως το βλέπουν και ως φόνο, αλλά καλύτερα να σκοτώσεις ένα αγέννητο παιδί, παρά να το φέρεις στον κόσμο και να μην είσαι σε θέση να το μεγαλώσεις.
Πιο συγκεκριμένα, σε περιπτώσεις όπου η κοπέλα είναι πολύ μικρή, ή είχε παρενοχληθεί σεξουαλικά και ξαφνικά βρέθηκε με το παιδί του βιαστή της, τότε σαφώς και πρέπει να γίνει έκτρωση.
Επίσης, όταν η κοπέλα/γυναίκα δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσει, είτε επειδή δεν έχει οικονομική άνεση, είτε επειδή ταξιδεύει πολύ, ή δουλεύει πολύ, και τότε οφείλει να κάνει έκτρωση.
Γενικά, όταν γίνεται κατά λάθος, ή ακόμη κι όταν είναι σκόπιμο αλλά για τον χ, ψ λόγο δε θέλει να το φέρει στον κόσμο, δε θα το κάνει.
Είναι δικαίωμα κάθε γυναίκας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Είμαι υπέρ και δε θα συμφωνούσα σε καμία περίπτωση να καταργηθεί η έκτρωση, γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που είναι απολύτως αναγκαία.
Κάποιοι ίσως το βλέπουν και ως φόνο, αλλά καλύτερα να σκοτώσεις ένα αγέννητο παιδί, παρά να το φέρεις στον κόσμο και να μην είσαι σε θέση να το μεγαλώσεις.
Πιο συγκεκριμένα, σε περιπτώσεις όπου η κοπέλα είναι πολύ μικρή, ή είχε παρενοχληθεί σεξουαλικά και ξαφνικά βρέθηκε με το παιδί του βιαστή της, τότε σαφώς και πρέπει να γίνει έκτρωση.
Επίσης, όταν η κοπέλα/γυναίκα δεν είναι σε θέση να το μεγαλώσει, είτε επειδή δεν έχει οικονομική άνεση, είτε επειδή ταξιδεύει πολύ, ή δουλεύει πολύ, και τότε οφείλει να κάνει έκτρωση.
Γενικά, όταν γίνεται κατά λάθος, ή ακόμη κι όταν είναι σκόπιμο αλλά για τον χ, ψ λόγο δε θέλει να το φέρει στον κόσμο, δε θα το κάνει.
Είναι δικαίωμα κάθε γυναίκας!

Συμφωνω σε ολα μεχρι ενα σημειο βεβαια!! Ζουμε στο 2015 ρε παιδια..Αν ειναι 18-25 και θελει να ζησει τη ζωη της,δεν εχει ανεση,ειτε ταξιδευει πολυ μπορουν να παρθουν προφυλαξεις!! Ελεος δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνω σε ολα μεχρι ενα σημειο βεβαια!! Ζουμε στο 2015 ρε παιδια..Αν ειναι 18-25 και θελει να ζησει τη ζωη της,δεν εχει ανεση,ειτε ταξιδευει πολυ μπορουν να παρθουν προφυλαξεις!! Ελεος δηλαδη
Είναι το κλασικό πολλών "σε μένα θα τύχει;". Λες και είναι απίθανο. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top