Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ο Mr.Crowley,btw τα είπε τέλεια! Διατύπωσες όλες τις απόψεις μου,μεστά και περιεκτικά! Ευχαριστώ!
ακόμα και το άστοχο σημείο του που ειρωνεύτηκε την χρήση της λέξης γουρουνιού που είχα βάλει ΚΑΙ σε εισαγωγικά και ύστερα την χρησιμοποίησε και ο ίδιος???:/: Οκ τι να πω, όπως είπε και κάτι άλλο πολύ "σωστά" (αλλά του διέγραψαν το comment), συναδελφικό χώσιμο... αυτό τα λέει όλα καθώς συμφωνείς και στις πιο σαχλές απαντήσεις:clapup:
Και μη ξεχνιόμαστε, η άγνοια ΔΕΝ είναι δύναμη κα το be stupid for succesful living είναι από μόνο του stupid...
πάλι στο άλλο άκρο πετάχτηκες... Πρέπει να υπάρχει ισορροπία. Θα ήθελες να είχες επίγνωση της ημερομηνίας θανάτου σου? [πολλοί ασθενείς σου δεν θα θέλουν:/:]
Η άγνοια είναι ευτυχία με την έννοια ότι είσαι ευτυχισμένος όταν δεν έχεις προβλήματα και προβληματισμούς και πετάς στα συννεφάκια σου....
Δεν το εννοώ με αυτόν τον τρόπο, αλλά άστο αφού δεν με κατάλαβες... :)

off-topic:
Πάνω σε αυτό, δείτε την ταινία Equilibrium.
Την κατέβασα να την δω... Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης... Ωχ!! Ελπίζω μόνο να μην είναι και αυτό συναδελφικό χώσιμο:/: :P:P:P :clapup::clapup::clapup: π.σ. ελπίζω να μην την έχω δει, αλλιώς θα είναι ξενέρα...

Holy fuck,πόσο παίζει να έπεσε το επίπεδο στη συζήτηση?
Σόρρυ που έριξα το επίπεδο... αναρωτιέμαι γιατί έπεσες στο επίπεδο να μου απαντήσεις :hmm:... thx πάντως :)

Τα γουρουνάκια,όπως και όλα τα ζώα,μια χαρά έχουν συναισθήματα.
Πάνω σε αυτό, η γουρουνίτσα μου Ντόρις έπεσε in love με τον γουρούνο μου Jonathan. Αυτός της έριξε χυλόπιτα (και νιώθει τύψεις) βέβαια και η Ντόρις έχει κλειστεί στον εαυτό της.

Η μετάβαση από τα ζώα στον άνθρωπο δεν αφορά μόνο το μέρος της λογικής αλλά και των συναισθημάτων. Άνθρωποι που ζουν μόνο με την λογική έχουν την τάση να νιώθουν τόσο "αριστοκρατικά". Εμένα πάντως μου θυμίζεται την περίπτωση ημιμάθεια "χοίρων" αμαθείας, γιατί σε αυτά που αναφέρεστε δεν έχετε πλήρη επίγνωση [επίπεδο γονιδίων και συσχετισμών, συναισθήματα, ζωή χωρίς συναισθήματα]. Μια χαρά είναι η ζωή, αν μπορείται να μου προτίνεται αλλαγές σε επίπεδο φύσης ας την ακούσουμε. όλα τα άλλα προβλήματα στον κόσμο μας είναι αποτελέσματα από την ηθική παρακμή και "αρρώστεια" κάποιων.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι malouta ματαιόδοξη, επειδή κατάλαβες κάποια πράγματα? Εδώ άνθρωποι δεν έχουν να φάνε, δεν έχουν ιατρική περίθαλψη, σπίτι (τόσα άλλα), στον ίδιο πλανήτη με εμάς και εσύ μου λες ότι είσαι ματαιόδοξη? [και μένα με κάνουν να μελαγχολούν πολλά πράγματα που συνειδητοποιώ αλλά παραμένω δυνατός] Δεν μου αρέσει να έχω την εικόνα σου στο μυαλό μου ως ματαιόδοξη κοπέλα :@ plz ξεπέρνα το :( :):D

off-topic:
Πάνω σε αυτό, δείτε την ταινία Equilibrium.
Δεν θα πω τίποτα. Η Ζωή με αυτό το ποστ διατύπωσε όλες τις απόψεις μου (μεστά και περιεκτικά:P)... Ελπίζω να αλλάξετε απόψεις, αν και χλωμό το βλέπω [γιατί παίζει και ο εγωισμός]:(. Αν γίνει έτσι, μην "πέσετε" καν στο επίπεδο να μου απαντήσετε...:mad::P:)

Η έκτρωση πρέπει να γίνεται αν το επιθυμεί η έγκυος, αυτή θα αποφασίσει για την ζωή της και του παιδιού της. Πρέπει η ίδια να αναλογιστεί τις επιπτώσεις που έχει η έκτρωση [π.χ. τύψεις, ίσως ψυχολογικά], ή αν δεν την κάνει [π.χ. οικονομικά, ανωμαλείες στην υγεία του παιδιού, στιγματισμός και κατακραυγή αν πρόκειται για παιδί βιαστή]. Να τα συγκρίνει και να αποφασίσει... ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Διάβαζα αυτό το άρθρο και μου έμεινε το εξής: And I find myself disgusted that it is harder to adopt a puppy than it is for a person to become a parent. It’s ridiculous. And it sucks.. Ο συγγραφέας είναι φοιτητής Ιατρικής και σε αυτό το άρθρο του περιγράφει τις εμπειρίες του από την Ψυχιατρική Κλινική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι σίγουρο, ούτε και το πόσο περίπου (πράγμα που δεν μπορεί να οριστεί ποσοτικά) είναι η συσχέτιση

Λυπάμαι αλλά είναι.We reproduce,because of an instinct & we are attracted to others to serve it.

οπότε πιστεύεις ότι γνωρίζεις πλήρως την λειτουργία τους?... Και δεν το συσχέτησα με την έκτρωση...

Τα γνωρίζω enough για να μην τους δίνω μεταφυσική υπόσταση,αλλά να τα μελετώ επιστημονικά,όπως κάθετι.

Μάλλον τα εισαγωγικά και η έκφραση είσαι γουρούνι [που την χρησιμοποιείς και εσύ παρακάτω] σε παραπέμπουν στο ζώό :/:... Anyway, μερικά ζώα έχουν αναπτύξει την λογική τους και καταλαβαίνουν κάποια πράγματα. Πες το ένστικτο, κι όμως λογική είναι...

Όχι συνειδητά όμως,όπως εμείς.

Εσύ τώρα πήρες όλα τα αρνητικά της εποχής μας. Είπα ότι πρέπει να υπάρχει η ισορροπία μεταξύ τους. Εσύ δηλαδή προτιμάς τον κόσμο που δεν θα ερωτευόσουνα, δεν θα ένιωθες αγάπη για τον άλλο, δεν θα ένιωθες την χαρά, δεν θα γελούσες και τόσα άλλα που δεν μπορώ να περιγράψω? [π.χ. θα έλεγες αφού θα ζήσω 60 χρόνια τι με νοιάζει να κρατήσω καθαρό το περιβάλλον, αφού η γυναίκα μου και τα παιδιά έκανα κάτι κακό (είμαι κατά του ψυλοδαρμού) ας τους παρατήσω]
Το πρώτο παράδειγμα δεν είναι παράδειγμα αρνητικού συναισθήματος. Απλά αυτό το γουρούνι, όπως και στην εποχή μας, ξέρουν μόνο να μετράνε τα financial τους, άνθρωπος μόνο με λογική. Για τα υπόλοιπα οκ είναι αρνητικά, αλλά πίστεψε δεν θα ήταν καλύτερα.

Όταν κάποιος σκέφτεται μόνο τα οικονομικά του,τότε είναι άπληστος,και η απληστία είναι συναίσθημα,οπότε δε σκέφτεται με τη λογική του,αλλά σαν ένα μωράκι που κλαίει επειδή "θέλει κι άλλη φρουτόκρεμα".Όταν μάλιστα έχουμε εμμονή με κάτι (π.χ. χρήμα),μπορεί να είμαστε και κλινική περίπτωση.Anyway,θα προτιμούσα έναν κόσμο που δε θα υπήρχαν όλα τα άσχημα τα οποία παρέθεσα,therefore δε θα υπήρχε κάτι να μας σκοτίζει,άρα θα ήμασταν ευτυχισμένοι.Anyway,αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία,παραείναι θεωρητικό.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που είπες, αλλά σε κάποια πράγματα απλά δεν γίνεται να δώσει λύσεις.

Γιατί όχι?Ίσως και όχι.Αλλά μπορείς στα σίγουρα να το αποδείξεις?Και ακόμα αν δεν μπορεί να τα λύσει όλα,μπορεί να λύσει πολλά.Και στο κάτω κάτω,έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο?

Και άμα προσεγγίσουμε την αντικειμενικότητα, τότε θα πάψουμε να σκεφτόμαστε :whistle:

Αυτό δε βγάζει καν νόημα.Please,elaborate.

Καταρχήν δεν είμαι σε ευρύχωρο δωμάτιο, ούτε έχω ανατομική πολυθρόνα γιατί δεν γεννηθήκαμε όλοι πλούσιοι... Δεύτερον δεν κατακρίνω την επιστήμη γιατί τυχαίνει να είμαι και εγώ επιστήμων, απλά θεωρώ την ισορροπία το καλύτερο πράγμα. Σε λίγο καιρό θα έχουμε τσιπάκια στο χέρι μας να μας ελέγχουν καλύτερα, σε λίγο θα δουλεύουμε σαν τα ρομποτάκια για τα άπληστα γουρούνια και άλλα τόσα αρνητικά. ΚΑΙ γι αυτά τονίζω δεν θα φταίει η επιστήμη, αλλά αυτοί που την χρησιμοποιούν για τους δικούς τους σκοπούς.

You get the point,και χωρίς πολυθρόνες και μεγάλα δωμάτια.Ούτε εγώ έχω,for the record.Still,καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Anyway,εκτός από λιακοπουλιακές συνωμοσιολογίες για RFID chips (πάτα RFID chips conspiracy debunk στο google και θα καταλάβεις γιατί δεν ασχολούμαι περεταίρω) και άλλες μπουρδίτσες (π.χ. οι ώρες εργασίας κατά μέσο όρο στην εποχή μας μειώνονται,όχι το αντίθετο,αν και με πολυ αργούς ρυθμούς),υπάρχει κάποιος προβληματισμός worth mentioning?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Όχι συνειδητά όμως,όπως εμείς.
Αυτό δεν είναι σίγουρο:hmm:. Ίσως ο gotzila :P να σκέφτεται συνειδητά. Γιατί να θεωρούμε μόνο το ανθρώπινο είδος ως το συνειδητό ον? Λες και ή είσαι ή δεν είσαι. Μπορεί να είναι λίγο πιο πίσω από εμάς στον δρόμο προς την συνειδητή λογική :P

Όσο για τα συναισθήματα δεν στα λέω σαν μεταφυσικά στοιχεία απλά είναι ωραίο να μην μπορείς να ελέγχεις πλήρως τα συναισθήματα σου...



Όταν κάποιος σκέφτεται μόνο τα οικονομικά του,τότε είναι άπληστος,και η απληστία είναι συναίσθημα,οπότε δε σκέφτεται με τη λογική του,αλλά σαν ένα μωράκι που κλαίει επειδή "θέλει κι άλλη φρουτόκρεμα".Όταν μάλιστα έχουμε εμμονή με κάτι (π.χ. χρήμα),μπορεί να είμαστε και κλινική περίπτωση.Anyway,θα προτιμούσα έναν κόσμο που δε θα υπήρχαν όλα τα άσχημα τα οποία παρέθεσα,therefore δε θα υπήρχε κάτι να μας σκοτίζει,άρα θα ήμασταν ευτυχισμένοι.Anyway,αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία,παραείναι θεωρητικό.
Σωστό και έτσι. Προτιμάς όμως τον εύκολο δρόμο. Για κάτι καλό πρέπει να υπάρχει το κακό, να το αντιμετωπίζουμε. Επειδή τόσοι π@π@ρες κάνουν τα άσχημα stuff, πρέπει να έχεις την παραπάνω άποψη? [Π.χ. ας απαγορεύσουμε το μπάσκετ γιατί κάποιοι την βρίσκουν στο να τραυματίζουν επίτηδες τους άλλους, ή κάντους σωστούς ανθρώπους ή απλά μην παίζεις μαζί τους ;)]



Γιατί όχι?Ίσως και όχι.Αλλά μπορείς στα σίγουρα να το αποδείξεις?Και ακόμα αν δεν μπορεί να τα λύσει όλα,μπορεί να λύσει πολλά.Και στο κάτω κάτω,έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο?
Όχι δεν έχω να προτείνω κάτι καλύτερο από την επιστήμη. Απλά εδώ δεν έχουν λυθεί καίρια ζητήματα... [κοινωνική ανισότητα, φτώχεια κ.α.]. Και ενώ υπάρχουν νόμοι δεν εφαρμόζονται. Άμα δεν γίνουν τα παραπάνω πιο το νόημα να προχωρά η επιστήμη πιο βαθιά. Ίσα ίσα που άμα την ελέγχουν "γουρούνια" θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

Αυτό δε βγάζει καν νόημα.Please,elaborate.
Απλά εννοώ ότι άμα με την δράση έχουμε κατευθείαν μια ορισμένη αντίδραση [σαν πρόγραμμα PC], χωρίς διλήμματα, χωρίς να έχουμε γνώμη, τότε δεν θα σκεφτόμαστε θα είμαστε σαν ρομποτάκια :)



You get the point,και χωρίς πολυθρόνες και μεγάλα δωμάτια.Ούτε εγώ έχω,for the record.Still,καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Anyway,εκτός από λιακοπουλιακές συνωμοσιολογίες για RFID chips (πάτα RFID chips conspiracy debunk στο google και θα καταλάβεις γιατί δεν ασχολούμαι περεταίρω) και άλλες μπουρδίτσες (π.χ. οι ώρες εργασίας κατά μέσο όρο στην εποχή μας μειώνονται,όχι το αντίθετο,αν και με πολυ αργούς ρυθμούς),υπάρχει κάποιος προβληματισμός worth mentioning?
Δεν ξέρω τι να πω, αν αυτό είναι σωστό, ή και αν είναι σωστό αυτό άμα έχει δωθεί σημασία σε όλες τις παραμέτρους που το δείχνουν αυτό? [πολλά στατιστικές έρευνες αγνοούν κάποιες παράμετρους]. Στην χώρα μας η ανεργία μεγαλώνει μήπως αυτό ρείχνει τον μέσο όρο εργασίας στην εποχή μας? :P:D λέμε τώρα


Με όλα αυτά θέλω να πω ότι οι εκτρώσεις αφορούν μόνο τις μητέρες. Αυτές αποφασίζουν. [άσε που μερικές φορές οι εκτρώσεις προκαλούν βλάβες εάν δεν γίνει σωστά]. Κάντε ότι γουστάρετε, μόνο εάν έχετε διλήμματα ακούστε τις γνώμες άλλων. Αλλίως :whistle:...

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι που έμαθα [που ίσως να γνωρίζεται ήδη] και ολοκληρώνει την άποψη μου για τις εκτρώσεις. Όπως είπα και δεκάδες φορές είμαι υπέρ σε ορισμένες περιπτώσεις... Ώρες ώρες αναρωτιόμουν ποια η διαφορά του "υπέρ" και του "υπέρ σε ορισμένες περιπτώσεις". Αλλά το καλύτερο είναι να έχουμε ισορροπία [equilibrium:P], να ζυγιάζουμε αρνητικά και θετικά. Δηλαδή όταν π.χ. εμφανιστεί εγκυμοσύνη και δεν θέλουμε, να μην καταφεύγουμε με την μία σε έκτρωση επειδή απλά υπάρχει. Ένα μεγάλο αρνητικό επίσης είναι η υπογονιμότητα πέρα των ψυχολογικών διαταραχών λόγω συναισθημάτων ενοχής. Οπότε ξανασκεφτείτε το, ίσως το παιδί να φέρει χαρά [δείτε τι έπαθε η κοπέλα που έκανε έκτρωση, και μετά μετάνιωσε και ήθελε πως και πως παιδί, στο 21 grams]. Άρα ναι, έκτρωση σε ορισμένες περιπτώσεις [π.χ. περιπτώσεις βιασμών], όπου το κρίνει η μητέρα σωστό [καθώς όμως θα έχει αντιληφθεί πλήρως τα θετικά και τα αρνητικά].

Υ.γ. Η έκτρωση είναι έσχατη επιλογή και οφείλεται βάσει ερευνών στην μη ή μη σωστή αντισύλληψη... Οπότε η πρόληψη είναι το καλύτερο πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αργύρης96

Νεοφερμένος

Ο Αργύρης96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σίγουρα για έναν ψυχρό φόνο μιας αθώας ψυχής.



Υπάρχουν όλων των ειδών προφυλάξεις για να αποφύγεις μια τυχόν εγκυμοσύνη!


Τώρα αν πιαστεί το παιδί, ειναι η έσχατη λύση όπως λέει κι ο φίλος απο πάνω. Αλλά όταν κάποιος δεν μπορεί να αναθρέψει τον εαυτό του για τον α ή β λόγο, και δεν μπορεί να αναθρέψει και το παιδί καλύτερα να το γεννήσει και να το δώσει για υιοθεσία ή να το εκτρώσει;

πάντως το θέαμα δεν αντέχεται! είχα παρακολουθήσει μία εκπομπή περί εκτρώσεων και ράγισε η καρδιά μου!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marsmile.m

Νεοφερμένος

Η μαρια η' μαρισα :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως καμία κοπέλα ή γενικά γυναίακ πρέπει να κάνει εκτρώσεις... Κάθε νέος οργανισμός (γιατί ακόμα και από τον πρώτο μήνα εγκυμοσύνης οργανισμός υπάρχει) έχει δικαίωμα στη ζωή...Εμείς δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τον σκοτώνουμε.. Μπορεί ακόμα ο οργανισμός να αναπτύσσεται αλλά υπάρχει και πρέπει να τον αφήσουμε να ζει..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariagezz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 239 μηνύματα.
είμαι κατά των αμβλώσεων γιατί όποιες και να είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες η κοπέλα έμεινε έγκυος, η άμβλωση δεν πάυει να είναι φόνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
είμαι κατά των αμβλώσεων γιατί όποιες και να είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες η κοπέλα έμεινε έγκυος, η άμβλωση δεν πάυει να είναι φόνος...
Συμφωνώ. Αλλά κάθε κατάσταση έχει 2 όψεις. Αφού μια γυναίκα έχει το δικαίωμα να μην κρατήσει το παιδί της, αν θέλει, κάνει άμβλωση. Θυμάσαι τους αγώνες των γυναικών στη Γαλλία? Πήγαινε πίσω στο χρόνο και δες: un bebe: si je veux, comme je veut, quand je veux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
είμαι κατά των αμβλώσεων γιατί όποιες και να είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες η κοπέλα έμεινε έγκυος, η άμβλωση δεν πάυει να είναι φόνος...

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις όμως, όπως έχει αναφερθεί και πιο πριν, η κατάσταση είναι δύσκολη όταν πχ κάποια γυναίκα μένει έγκυος από βιασμό ή άλλες περιπτώσεις που το ίδιο το έμβρυο απειλεί ακόμα και τη ζωή της μητέρας. Το θέμα είναι πολύ λεπτό και όπως βλέπεις δεν μπορείς να πεις, είμαι υπέρ ή κατά και τέλος. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εγω προσπωπικα ειμαι υπερ.Φονος δεν ειναι απο τη στιγμη που το εμβρυο ειναι τοσο μικρο που δεν εχει αναπτυχθει σχεδον τιποτα,ειδικα εγκεφαλικα αλλα και απο την αλλη πλευρα,δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο κακο μια γυναικα αν υπο καποιες συνθηκες δεν θελει για διαφορους λογους να κανει παιδι πρεπει να την υποχρεοουνουμε να το κανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoeyGolfi

Νεοφερμένος

Ο JoeyGolfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ειναι καλυτερα να μην γεννηθει το παιδι ποτε απο το να γεννηθει μεσα στη φτωχεια η τη δυστυχια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ειναι καλυτερα να μην γεννηθει το παιδι ποτε απο το να γεννηθει μεσα στη φτωχεια η τη δυστυχια..
Εξαρτάται-καλύτερα για τους γονείς ή για το παιδί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoeyGolfi

Νεοφερμένος

Ο JoeyGolfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πιστευω και για τους 2. Αν οι γονεις δεν εχουν τη δυνατοτητα να το αναθρεψουν και αυτους θα περιορισει και το παιδι θα εχει προβληματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
και το παιδι θα εχει προβληματα..
καλύτερα να ζω στην φτώχεια παρά να μην ζω... από πότε η κατοχή αγαθών έγινε πολυτιμότερη από την ίδια την ζωή??

"Κι αμφισβητώ ότι τα πράγματα είναι καλύτερα για μας
Έχουμε υλικά αγαθά, αλλά μας λείπουνε άλλα πολλά
Μου λείπει κάτι αληθινό να μπορώ να πιστέψω άφοβα σε αυτό
Νοιώθω πως ήδη έχω γεράσει πριν προλάβω να μάθω να ζω."

[υπάρχουν πολλά πιο σπουδαία πράγματα που καθορίζουν την ύπαρξη μας και μας κάνουν να "ζούμε" πραγματικά...]

Δεν είμαι κατά της έκτρωσης αλλά δεν μπορούμε να λέμε και μ@λ@κίες. Φαντάσου τον εαυτό σου στην κοιλιά της μητέρας μου και εγώ να κάθομαι να λέω της μάνας σου "μην το γεννήσεις το κακόμοιρο θα έχει πολλά προβλήματα και αυτό" .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoeyGolfi

Νεοφερμένος

Ο JoeyGolfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
FFC? :P
Πραγματικα δεν το λεω για να φανω υπερβολικος η κατι τετοιο, και πραγματικα θεωρω πως θα πρεπει να ειναι η τελευταια λυση, αλλα δεν εχει σχεση με τα υλικα αγαθα. Θεωρω πως ενα παιδι πρεπει να μεγαλωνει με καποια στοιχειωδη ερεθισματα και πως φερει καποιες υποχρεωσεις. Ολοι ξερουμε τι γινεται οταν δεν υπαρχουν αυτα. Επισης δεν υπαρχει μονο το παιδι αλλα μια αλληλεπιδραση και γονιων-παιδιου, και πιστευω πως η γεννηση ενος παιδειου δεν θα πρεπει να σταματαει τη ζωη των γονιων του (για διαφορους λογους).
Εδω υπαρχουν περιπτωσεις που οι γονεις εχουν AIDS και περναει και στο παιδι! Γιατι να πρεπει να υποφερει αυτα? Η ζωη ξεκιναει με τη γεννηση. Για πιο λογο να δημιουργησουμε μια δυστυχισμενη ζωη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
καλύτερα να ζω στην φτώχεια παρά να μην ζω...

Actually,you don't have enough data to say that,βρίσκεσαι σε θέση που μεροληπτείς.Για να μπορούμε να εκφράσουμε άποψη που να μην είναι biased σχετικά με το τι είναι προτιμότερο,θα πρέπει να έχουμε περάσει και απ'τα δύο στάδια και απ'αυτό της ζωής και απ'αυτό του θανάτου.I pressume ότι κανείς εδώ πέρα από εμάς δεν είναι νεκροζώντανος...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Actually,you don't have enough data to say that,βρίσκεσαι σε θέση που μεροληπτείς.Για να μπορούμε να εκφράσουμε άποψη που να μην είναι biased σχετικά με το τι είναι προτιμότερο,θα πρέπει να έχουμε περάσει και απ'τα δύο στάδια και απ'αυτό της ζωής και απ'αυτό του θανάτου.I pressume ότι κανείς εδώ πέρα από εμάς δεν είναι νεκροζώντανος...:whistle:
Συμφωνώ έχεις δίκιο... Αν και δεν υπάρχει κατάσταση ως νεκρός που μπορεί να γίνει συνειδητή εκτός και αν πιστεύεις στην μεταθανάτιο ζωή:D:D... Με την τωρινή όμως εικόνα, ναι θα προτιμούσα να ζω με ό,τι κόστος είχε αυτό... Όλοι προτιμάμε την ζωή, αλλιώς θα είχαμε πολύ περισσότερες αυτοκτονίες :P. Και γι' αυτό ακριβώς φοβάμαι την περίπτωση να αρρωστήσω σοβαρά γιατί θα απειλείται η ζωή μου... όσο για το οικονομικό πρόβλημα, θα προτιμούσα άμα μπορούσα να βγω από τις λάσπες. Αν όχι θα είχα συμβιβαστεί μάλλον. Τέλος πάντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εντάξει αυτό που λες δε συμβαίνει διότι γνωρίζει μια μητέρα ότι το μόνο κοινό που έχει το παιδί της με τον βιαστή είναι το DNA και τίποτα παραπάνω.

Εδώ κάνεις λάθος. Ιδίως στην περίπτωση που το παιδί μοιάζει και στο βιολογικό του πατέρα, δεν νομίζω ότι η μητέρα του θα μπορούσε να ξεπεράσει το βιασμό.

Ένα παιδί, εκτός των περιπτώσεων της ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, γίνεται όταν το αποφασίσουν από κοινού και οι δυο γονείς του, καθώς αγαπιούνται και θέλουν να κάνουν οικογένεια (ασχέτως εάν μετά χωρίζουν ή μένουν μαζί, αναφέρομαι καθαρά στην περίοδο που προσπαθούν να κάνουν παιδί). Δεν μπορεί, το παιδί αυτό, να μην θυμίζει στον ένα γονέα τον άλλο (κι αυτό ισχύει και στην ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη).


Προσωπικά είμαι υπέρ της έκτρωσης σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως ο βιασμός, και η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη ενώ οι δύο γονείς αδυνατούν να μεγαλώσουν το παιδί για διάφορους λόγους, αλλά και όταν το παιδί πάσχει από κάποια ασθένεια που θα το βασανίζει για μια ζωή ή κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία. Σ' αυτές τις περιπτώσεις νομίζω ότι είναι καλύτερο να μην γεννηθεί ποτέ το παιδί, παρά να ζήσει στη δυστυχία.



Παρεμπιπτόντως, βλέπω και μια δεύτερη Λουκρητία μες το φόρουμ, χαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
είμαι κατά των αμβλώσεων γιατί όποιες και να είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες η κοπέλα έμεινε έγκυος, η άμβλωση δεν πάυει να είναι φόνος...

ναι είναι φόνος αλλά δεν είναι και ανήθικο να φέρεις στην ζωή ένα παιδί στο οποίο δεν μπορείς να παρέχεις όσα του χρειάζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Να γίνει ό,τι είναι δυνατό για να μειωθούν οι εκτρώσεις (μάθημα για το σεξ στο σχολείο), αλλά να συνεχίσουν να γίνονται για όποιες το θέλουν, να υπάρχει η επιλογή.

Μακάρι στο μέλλον η αντισύλληψη να προχωρήσει τόσο που να μην χρειάζονται καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top