Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Υπέρ.Μια γνωστή μου έχει κάνει 7.:xixi:Ναι δεν είναι και το καλύτερο παιδί.Αλλα δεν σημένει οτι σίναι κολ-παιδο...:thanks:

7?!?:!::!::!::!::sπροφυλαξεις δεν εχει μαθει να παιρνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι αλλα οκ.Δεν θέλω να πώ άλλα.Είθελα να πώ απλά οτι είμαι υπέρ και οτι αυτό το κοριτσάκι χωρίς εκτρώσεις θα είχε 7 παιδιά.Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αυτό το κοριτσάκι Χρήστο δεν έχει όρια.
Δεν το λέω από κακία αλλά είναι ανεύθυνη.
Μετά από τη 2η έπρεπε να μάθει τι σημαίνει προφύλαξη.
Δεν κάνω αναφορά στο χαρακτήρα,κάνω αναφορά στο χαρακτήρα μόνο στον τομέα της σεξουαλικής πράξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτό το κοριτσάκι Χρήστο δεν έχει όρια.
Δεν το λέω από κακία αλλά είναι ανεύθυνη.
Μετά από τη 2η έπρεπε να μάθει τι σημαίνει προφύλαξη.
Δεν κάνω αναφορά στο χαρακτήρα,κάνω αναφορά στο χαρακτήρα μόνο στον τομέα της σεξουαλικής πράξης.
Καμιά φωρά σπάει:DΞέρει πολύ καλά τι είναι:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
εγω πιστευω πωσ η εκτροση ειναι ενα ιδος δολοφονιας και πως οποιος κανει κατι τετιο θα πρεπι να τιμοριτε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Καμιά φωρά σπάει:DΞέρει πολύ καλά τι είναι:xixi:
Έλα τώρα,7 φορές?
Δεν είναι σύμπτωση.
Μωρέ ξέρει αλλά δεν φαίνεται να το παίρνει σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
εγω πιστευω πωσ η εκτροση ειναι ενα ιδος δολοφονιας και πως οποιος κανει κατι τετιο θα πρεπι να τιμοριτε !!!


Καλα μαθε ορθογραφια πρωτα εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
εγω πιστευω πωσ η εκτροση ειναι ενα ιδος δολοφονιας και πως οποιος κανει κατι τετιο θα πρεπι να τιμοριτε !!!
Τόσα και τόσα πολύ πιο σοβαρά εγκλήματα και μένουν ατιμώρητα.
Και ο βιασμός είναι ένα είδος δολοφονίας αλλά αν πιάσουν τους βιαστές μόνο τιμωρία δεν θα φάνε.

Καλα μαθε ορθογραφια πρωτα εσυ.
Κακίες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
εγω πιστευω πωσ η εκτροση ειναι ενα ιδος δολοφονιας και πως οποιος κανει κατι τετιο θα πρεπι να τιμοριτε !!!
Εάν ήσουν γυναίκα και έμενες έκγυος στα 16 τι θα έκανες?Θα κατέστρεφες όλη την ζωή σου?Και μην μου πείς οτι θα πρόσεχες υπάρχουν και στραβές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εάν ήσουν γυναίκα και έμενες έκγυος στα 16 τι θα έκανες?Θα κατέστρεφες όλη την ζωή σου?Και μην μου πείς οτι θα πρόσεχες υπάρχουν και στραβές.
Ρε φίλε το παίδι δεν είναι συνώνυμο της καταστροφής!
Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Γιατί όποια μένει έγκυος πάει να πει ότι θα καταστρεψει κ τη ζωή της???Δεν είναι ανάκγη να το μεγαλώσει αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ρε φίλε το παίδι δεν είναι συνώνυμο της καταστροφής!
Έλεος!
Εάν έμενες έγκυος εσύ να το έδινες στην μάνα σου να το μεγαλώσει...:nono:Οκ εσύ μπορεί να μην έχεις έρθει σε αυτή την θέση σκέψου όμως να ερχόσουνα στην θέση κάποιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εάν έμενες έγκυος εσύ να το έδινες στην μάνα σου να το μεγαλώσει...:nono:Οκ εσύ μπορεί να μην έχεις έρθει σε αυτή την θέση σκέψου όμως να ερχόσουνα στην θέση κάποιας.
Ναι το ξέρω.
Δεν ανέφερθηκα πουθενά ότι θα το κρατήσω ή όχι αν γίνει.
Αλλά το παράδειγμά σου ήταν ατυχές.
Και εν πάσει περιπτώσει ένα παιδί δεν είναι καταστροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να μην πιστέψω αυτό για τις 7 εκτρώσεις.Και στην τελική πόσο χρονών είναι για να έχει προλάβει να συλλάβει 7 φορές;
Αδυνατώ να σας καταλάβω!Θεωρείτε μια ανθρώπινη ζωή καταστροφή!Όσοι το λέτε αυτό σας απαντάω πως κι εσείς θεωρήστε μια καταστροφή για τους γονείς σας.Μερικά παιδιά στην ηλικία μας μένουν αμόρφωτα χωρίς να περιμένουν/έχουν παιδί!Μας ένοιαξε όλους η μόρφωση ξαφνικά!Δεν είναι το παν!Σίγουρα παίζει μεγάλο μέρος, αλλά για να γίνεις οδοκαθαριστής δε χρειάζεσαι τα μαθηματικά.Προτιμώ να παίρνω μαθήματα από τη ζωή παρά απο μερικούς κακούς δασκάλους!
Και κάτι άλλο...Χωρίς να εννοώ ότι για το βιασμό ευθύνονται τα θύματα, απλά όταν μερικές τα βγάζουν όοολα απ΄έξω, φταίει μόνο ο βιαστής μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Υπέρ. Μια γνωστή μου έχει κάνει 7.:xixi:Ναι δεν είναι και το καλύτερο παιδί. Άλλα δεν σημάνει ότι είναι κολ-παιδο... :thanks:

Το λες σαν να χαίρεσαι, σιγά μην της πούμε και μπράβο.
Κωλόπαιδο όχι, δολοφόνος ναι. Κι ανεύθυνη, ως το μεδούλι όμως.

Καμιά φορά σπάει :D Ξέρει πολύ καλά τι είναι :xixi:

Άμα δεν μπορεί να προσέξει κύριος να μην το κάνει. Να απέχει. Πώς το λένε; Το 7 μου φαίνεται υπερβολικός αριθμός, δεν με ενδιαφέρει βασικά αν είναι αλήθεια ή όχι, η άποψή μου ίδια παραμένει. Από την στιγμή που έζησε την εμπειρία της έκτρωσης (την οποία πολλές γυναίκες βιώνουν δραματικά) μία φορά και άντεξε να το επαναλάβει δεν μπορεί να εκτιμήσει το δώρο της ζωής. Και δεν της αξίζει .
Είπαμε και ξαναείπαμε πως η ερωτική πράξη δεν αποσκοπεί αποκλειστικά στην απόκτηση απογόνων αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα μένεις έγκυος και θα κάνεις εκτρώσεις αβέρτα. Αν είναι δυνατόν πια, θα τα ισοπεδώσουμε όλα; Δεν με ενδιαφέρει αν το έμβρυο έχει ψυχή ή αν πονάει την στιγμή της έκτρωσης, με ενδιαφέρει που στερείται το δικαίωμα να έρθει στη ζωή.
Και όπως είχε πει ο Θέμης παλιότερα, ίσως μερικές γυναίκες να έπρεπε να κάνουν έκτρωση κάποτε.

Εάν ήσουν γυναίκα και έμενες έγκυος στα 16 τι θα έκανες? Θα κατέστρεφες όλη την ζωή σου? Και μην μου πεις ότι θα πρόσεχες υπάρχουν και στραβές.

Αυτή η ερώτηση γίνεται και επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα κάναμε. Εγώ προσωπικά είμαι κατά της έκτρωσης, το έχω ξαναπεί. Μπορώ να το δεχτώ όταν υπάρχει ιστορικό βιασμού γιατί αν δεν το γνωρίζετε, ο βιασμός συνεπάγεται με το ο άλλος να σε χτυπήσει, να σε βρίσει, να σου σκίσει τα ρούχα και ποιος ξέρει τι άλλο. Δεν μιλάμε λοιπόν για μια απλή ερωτική πράξη. Και εκεί ίσως η ψυχολογία της γυναίκας να μην μπορεί να το αντέξει. Ας μη μιλάμε εκ του ασφαλούς λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Γενικά είμαι υπέρ των εκτρώσεων σε κοπέλες κάτω τον 24-25 και γυναίκες άνω των 40. Από την στιγμή που δεν το θέλει το παιδί γιατί να το κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μου επιτρέψεις να μην πιστέψω αυτό για τις 7 εκτρώσεις.Και στην τελική πόσο χρονών είναι για να έχει προλάβει να συλλάβει 7 φορές;
Αδυνατώ να σας καταλάβω!Θεωρείτε μια ανθρώπινη ζωή καταστροφή!Όσοι το λέτε αυτό σας απαντάω πως κι εσείς θεωρήστε μια καταστροφή για τους γονείς σας.Μερικά παιδιά στην ηλικία μας μένουν αμόρφωτα χωρίς να περιμένουν/έχουν παιδί!Μας ένοιαξε όλους η μόρφωση ξαφνικά!Δεν είναι το παν!Σίγουρα παίζει μεγάλο μέρος, αλλά για να γίνεις οδοκαθαριστής δε χρειάζεσαι τα μαθηματικά.Προτιμώ να παίρνω μαθήματα από τη ζωή παρά απο μερικούς κακούς δασκάλους!
Και κάτι άλλο...Χωρίς να εννοώ ότι για το βιασμό ευθύνονται τα θύματα, απλά όταν μερικές τα βγάζουν όοολα απ΄έξω, φταίει μόνο ο βιαστής μετά;

Δεν είναι καταστροφή το μωρό ως έννοια.Δεν είμαστε και κανένας Ηρώδης.Απλά στα 17 ένα παιδί καταστρέφει την ζωή της κοπέλας γιατί δεσμέυεται (και αναφέρομαι πάντα σε βιασμό)
σημ.: όλοι υπάλληλοι του δήμου τώρα θέλου απολυτήριο Λυκείου αν δεν κάνω λάθος.

Σε ένα βιασμό φταίει ο βιαστής.Ότι θέλω θα φορέσω .Θα βγω και με το μαγιώ αν μου καπνίσει.Δεν θα σχεδιάζω πως θα ντυθώ επειδή κυκλοφορούν διεστραμμένοι.Και επιπλέον βιασμοί δεν σημειώθηκαν μόνο σε κορίτσια που ήταν προκλυτικά ντυμένα.
Βασικά,πας καλά?Με αυτό το τελευταίο που λες μου φαίνεται ότι σου έχουν γεμίσει το μυαλό με αηδίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Η τελευταία φράση της Σοφίας με βρίσκει απολύτως σύμφωνη. Είναι σαν να έχεις ενστερνιστεί τις πιο περίεργες απόψεις θρησκευτικού χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γενικά είμαι υπέρ των εκτρώσεων σε κοπέλες κάτω τον 24-25 και γυναίκες άνω των 40. Από την στιγμή που δεν το θέλει το παιδί γιατί να το κάνει?
Η μαμά μου γέννησε 3 παιδιά μεχρι τα 25 της! :D Σχετικά άσχετο απλά έτσι το λεω!το ξέρω ότι δεν εννοείς αυτό!

Απλά στα 17 ένα παιδί καταστρέφει την ζωή της κοπέλας γιατί δεσμέυεται
Ξέρεις όμως πόσα έχει να κερδίσει συγχρόνως η κοπέλα?Και θα ωριμάσει και όλα!

Ποια είναι η Σοφία βρε Χριστιάννα;

Σε ένα βιασμό φταίει ο βιαστής.
Είπα ότι δε φταίει;
Ότι θέλω θα φορέσω .Θα βγω και με το μαγιώ αν μου καπνίσει.Δεν θα σχεδιάζω πως θα ντυθώ επειδή κυκλοφορούν διεστραμμένοι.
Τότε γιατί δε βγαίνεις;γιατί φοράμε ρουχαλάκια στην εποχή μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
και γυμνη να βγει δεν εχει κανεις το δικαιωμα να την αγγιξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top