Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δηλαδή έκανες έκτρωση σωστά?...για πες μας για την εμπειρία σου και τα προβλήματα που αντιμετώπισες ώστε να έχουμε παράδειγμα και να μην λέμε οτι θέλουμε....

Έπειτα το δικαίωμα του άλλο αρχίζει εκεί που τελειώνει το δικό σου, δεν διαφωνώ αλλά να μην ξεχνάμε την δημόσια ειδό



Όχι δεν έκανα έκτρωση, δεν χρειάστηκε. Αλλά γενικά όταν συνιδιτοπιεις πόσο κοντα βρίσκεσαι σε κάτι τέτοιο, και πως από την στιγμή που αρχίζει είναι προδιαγραμμένο τι θα συμβεί και ο χρόνος είναι πραγματικά εχθρός σου, αναθεωρείς σε πολλά θέματα. Εγώ τότε κατάλαβα το πόσο παιδί ήθελα να μείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
απεβαλλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

Όχι δεν έκανα έκτρωση, δεν χρειάστηκε. Αλλά γενικά όταν συνιδιτοπιεις πόσο κοντα βρίσκεσαι σε κάτι τέτοιο, και πως από την στιγμή που αρχίζει είναι προδιαγραμμένο τι θα συμβεί και ο χρόνος είναι πραγματικά εχθρός σου, αναθεωρείς σε πολλά θέματα. Εγώ τότε κατάλαβα το πόσο παιδί ήθελα να μείνω.

Όταν αντιμετωπίσεις τον φόβο να φορτοθείς τόσες πολλές ευθύνες τότε αναζητάς την εποχή που ήσουν ανέμελος...λογικό μου ακούγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
σκεφτειτε και τις στριπτιτζουδες, γδυνονται αλλα δεν ειναι πορνες (καλα ισως καποιες ειναι, αλλα γενικα αλλο στριπτιζ αλλο πορνεια). Αλλο βλεπω αλλο πιανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
σκεφτειτε και τις στριπτιτζουδες, γδυνονται αλλα δεν ειναι πορνες (καλα ισως καποιες ειναι, αλλα γενικα αλλο στριπτιζ αλλο πορνεια). Αλλο βλεπω αλλο πιανω...

Δεν νομίζω οτι αν έβλεπα μια στριπτιτσού θα έλεγα να ένα ηθικό κορίτσι...μάλλον πόρνη θ την έλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
απεβαλλες;
Ναι και για αυτό δεν βίωσα την κατάσταση. Έμαθα ότι είχα μείνει έγκυος όταν έμαθα και ότι είχα αποβάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι αν έβλεπα μια στριπτιτσού θα έλεγα να ένα ηθικό κορίτσι...μάλλον πόρνη θ την έλεγα...

κακως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ναι και για αυτό δεν βίωσα την κατάσταση. Έμαθα ότι είχα μείνει έγκυος όταν έμαθα και ότι είχα αποβάλει.

ελπιζω παντως να εισαι καλα τωρα, και σωματικα και ψυχολογικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ελπιζω παντως να εισαι καλα τωρα, και σωματικα και ψυχολογικα
Ευτυχώς δεν έχω προβλήματα ιδικά στα θέματα της ψυχολογίας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ναι και για αυτό δεν βίωσα την κατάσταση. Έμαθα ότι είχα μείνει έγκυος όταν έμαθα και ότι είχα αποβάλει.

Μάλλον το σώμα σου δεν ήταν έτοιμο έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μάλλον το σώμα σου δεν ήταν έτοιμο έτσι?
Γενικά ήταν κατάσταση που ήταν κάπως στην προετοιμασία για πανελλήνιες με πολύ πίεση κ.τ.λ. Χρειάστηκε να κάνω καπιους καθαρισμούς και οκ. Πολύ αργότερα συνιδιτοπίησα πόσο άσχημα θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Γενικά ήταν κατάσταση που ήταν κάπως στην προετοιμασία για πανελλήνιες με πολύ πίεση κ.τ.λ. Χρειάστηκε να κάνω καπιους καθαρισμούς και οκ. Πολύ αργότερα συνιδιτοπίησα πόσο άσχημα θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα.

Στην πιο δύσκολη περίοδο της ζωής σου...πωπω...
είχες πρόβλημα με τους γονείς σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Στην πιο δύσκολη περίοδο της ζωής σου...πωπω...
είχες πρόβλημα με τους γονείς σου?
Δυστιχώς έχω πάντα την εντύπωση ότι θα τα καταφερω μόνη μου και χωρίς καθοδήγηση. θεωρώ ότι είναι στα πράγματα που δεν χρειάζεται να ξέρουν. Στην ξαδέρφη μου ναι μπορεί να το πω, μόνο και μόνο για να προσέχει η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δυστιχώς έχω πάντα την εντύπωση ότι θα τα καταφερω μόνη μου και χωρίς καθοδήγηση. θεωρώ ότι είναι στα πράγματα που δεν χρειάζεται να ξέρουν. Στην ξαδέρφη μου ναι μπορεί να το πω, μόνο και μόνο για να προσέχει η ίδια.

Και εγώ είναι πράγματα που θέλω να τους κρατάω απέξω γιατί απλά αφορούν μόνο εμένα και ας λένε οτι είμαι ανήλικη και οτι είμαι παιδί τους, απλά κάτι τέτοιο είναι πολύ μεγάλο χρειάζεται γιατρούς, εξετάσεις και είναι δύσκολο να το κρατήσεις κρυφό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εχει δει κανεις την ταινια "juno"?
πολυ καλη ταινια μια απο τις σοβαρες καλες παραγωγες απο αμερικη
πραγματευεται αυτο το θεμα ψαξ'τε το αξιζει
περισσοτερες πληροφοριες εδω -> https://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=5212
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καταρχήν, θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

Για παράδειγμα, αν ένα ζευγάρι, ενώ γνωρίζει τους κινδύνους, δεν χρησιμοποιεί προφυλάξεις, και η κοπέλα μείνει έγγυος και ως εύκολη λύση θεωρηθεί η έκτρωση, εγώ προσωπικά δεν θα τους έδινα κανένα δικαιολογητικό. Αν όντως δεν θέλεις να μπεις στη διαδικασία της έκτρωσης και τα επακόλουθα, καλύτερα να φυλας τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά.

Σε περίπτωση που προκύψει ένα άτυχημα και σπάσει το προφυλακτικό ή ο,τιδήποτε, και το ζευγάρι είναι ανήλικο ή τουλάχιστον δεν μπορεί να αναλάβει την ευθύνη, τότε είναι okay. Το ίδιο ισχύει και για θύματα βιασμού.

Δεν συμφωνώ με αυτά που λέει η Εκκλησία, αλλά πιστεύω ότι μπορούν να περιοριστούν οι εκτρώσεις εφόσον οι νέοι, και όχι μόνο, μάθουν να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους και να μην παίζουν σε "ρώσικη ρουλέτα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Και εγώ είναι πράγματα που θέλω να τους κρατάω απέξω γιατί απλά αφορούν μόνο εμένα και ας λένε οτι είμαι ανήλικη και οτι είμαι παιδί τους, απλά κάτι τέτοιο είναι πολύ μεγάλο χρειάζεται γιατρούς, εξετάσεις και είναι δύσκολο να το κρατήσεις κρυφό.
Όχι τόσο δύσκολο, επίσκεψη στο γυναικολόγο είναι για μόλυνση. Εντάξη είναι ο υπέρηχος και οι ληπές εξετάσεις που κόστιζαν. Και μάλιστα είχα πεσει και σε γιατρό φραγκοφονια! Είχα πληρώσει 120 εύρο για τον ιπέριχο! Τεσπα μετά στους επομένους καθαρισμούς ήμουν πια φοιτήτρια οπότε δεν χρειάστηκε καν να κρυφτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει και κοινωνικό συμβολισμό το ντύσιμο, δεν είναι μόνο προσωπικό γούστο. Οπότε όχι, αν του το δώσεις του αλλουνού στο πιάτο δεν φταίει αυτός αν θα το φάει. Αν εγώ κάνω 6-pack και φοράω κολλητές αμάνικες μπλούζες δεν θα δίνω δικαίωμα νομίζεις; Δεν κάνεις αίτηση για να κάνεις καμάκι σε μια γκόμενα.

Όχι δεν έχει κοινωνικό συμβολισμό το ντύσιμο.Άντε,τουλάχιστον όχι πάντα.Οποιαδήποτε κοπέλα φορέσει κάτι προκλητικό ή sexy δεν σημαίνει ότι σε καλεί να της την πέσεις.
Το οφθαλμόλουτρο μπορεί να επιτρέπεται.Το να πιάνεις ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να μην πιστέψω αυτό για τις 7 εκτρώσεις.Και στην τελική πόσο χρονών είναι για να έχει προλάβει να συλλάβει 7 φορές;
Αδυνατώ να σας καταλάβω!Θεωρείτε μια ανθρώπινη ζωή καταστροφή!Όσοι το λέτε αυτό σας απαντάω πως κι εσείς θεωρήστε μια καταστροφή για τους γονείς σας.Μερικά παιδιά στην ηλικία μας μένουν αμόρφωτα χωρίς να περιμένουν/έχουν παιδί!Μας ένοιαξε όλους η μόρφωση ξαφνικά!Δεν είναι το παν!Σίγουρα παίζει μεγάλο μέρος, αλλά για να γίνεις οδοκαθαριστής δε χρειάζεσαι τα μαθηματικά.Προτιμώ να παίρνω μαθήματα από τη ζωή παρά απο μερικούς κακούς δασκάλους!
Και κάτι άλλο...Χωρίς να εννοώ ότι για το βιασμό ευθύνονται τα θύματα, απλά όταν μερικές τα βγάζουν όοολα απ΄έξω, φταίει μόνο ο βιαστής μετά;
Δεν το είπα για να το πιστέψεις.Ειναι 17.Λοιπόν εσύ αν θές μείνε έγκυος πείγενε σε ένα χωράφι,παντρέψου και αυτόν που το έκανες το παιδί και να συνεχίσεις μία ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ζωή.Και αν ένα παιδί φοράει μίνι να καλά το έκανε ο βιαστής.Το ίδιο και αν είναι όμορφη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Τι απόψεις είναι αυτές που έχετε ρε.
Δολοφόνοι και ανευθυνότητα και τέτοια.
Σκεφτείτε λίγο πιο ανοιχτόμυαλα.
Λες κι εσύ θες να κάνεις έκτρωση αν σου τύχει η γκαντεμιά, λες και θες να το "σκοτώσεις". Που ουσιαστικά δεν το σκοτώνεις. Απλά το γλιτώνεις απο μια μιζεροζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top