Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Χαλάρωσε, δεν το είπα για να σε ειρωνευτώ αλλά επειδή μου πήρε αρκετή ώρα να καταλάβω τι λες. Και η πιο αμόρφωτη γυναίκα-άνδρας-άνθρωπος δεν μπορείς να πεις ότι είναι άσχημο πρότυπο απαραίτητα, ίσα ίσα που μπορεί να είναι και θετικό πρότυπο. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

there το εκανα πιο κατανοητο τωρα Μπαμπινιωτη διοτι παρολο που σου πηρε αρκετη ωρα, δεν καταλαβες :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλο θα ηταν επισης να μαθεις να διαλεγεσαι .Η ειρωνεια και σαρκασμος στην διαφορετικη αποψη δε χωραει σε εναν υγειη διαλογο.
Η ειρωνεία είναι λεκτικό σχήμα που έχει χρησιμοποιηθεί από πάμπολλους φιλόσοφους και στοχαστές, όπως και ο "δικός μας" Σωκράτης ("σωκρατική ειρωνεία"). You could argue ότι ο τόνος μου δεν ήταν ειρωνεία, αλλά το ότι η ειρωνεία δεν αρμόζει σε έναν υγιή διάλογο είναι απλά λάθος.
Επίσης, ουδέποτε ειρωνεύτηκα/σάρκασα τη διαφορετική άποψη. Αυτό που θεωρώ κατακριτέο είναι όταν η διαφορετική άποψη στηρίζεται σε σαθρά θεμέλια και στηρίζεται με επιχειρήματα που δεν έχουν λογική βάση.




Το αν μέινεις έγκυος σε αυτή την ηλικία δεν σε καθιστά αμόρφωτη δουλάρα! Εντάξει? Τα μπερδεύεις λίγο! Αν θέλει κάποιος όλα τα κάνει! Και καριέρα και παιδί.

Είναι ήδη δύσκολο να κάνεις καριέρα χωρίς παιδί (και όχι, δεν θεωρώ καριέρα το να πιάσεις μια δουλίτσα με έναν μισθουλάκο απλώς για να ζεις, όπως προωθούν ορισμένα χαζοπεριοδικά βάζοντας τίτλους όπως "Καριέρα" σε άρθρα που αφορούν σκέτο βιοπορισμό για να φουσκώνουν τα μυαλά των αναγνωστών τους). Με παιδί καθίσταται σχεδόν αδύνατον.

Αν το κρατήσεις πάλι σαν πρότυπο θα σε έχει ως μητέρα του!
Όταν λέω ότι θέλω να με έχει σαν πρότυπο, εννοώ και αφότου αρχίσει να αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω του και σταματήσει να βλέπει τους γονείς του σαν θεούς. Να με θαυμάζει επειδή είμαι εγώ, όχι επειδή είμαι μάνα του.
Την κοινωνία τη γράφεις και κάνεις αυτό που γουστάρεις!
Πότε ανέφερα ότι με απασχολεί έστω και στο ελάχιστο η κοινωνία;
Δεν σου είπα να μην ζήσεις την ζωή σου! Έλεος! Αλλά αν εσύ φανείς ανεύθυνη γιατί να το σκοτώσεις?
Ανεύθυνος είναι αυτός που αποφασίζει να μεγαλώσει παιδί χωρίς να μπορεί να του παρέχει τίποτα (και δεν αναφέρομαι μόνο σε υλικά αγαθά αλλά και σε μόρφωση και καλλιέργεια). Συγγνώμη αν ανοίγω μια τρύπούλα σε κάποια ροζ φούσκα σου αλλά παιδί με αγάπη μόνο δεν μεγαλώνεις. Ευτυχισμένο παιδί τουλάχιστον.

Ποιος ο λόγος? Θα χαθεί αδικα μια ζωη
Και αν το παιδί είναι αποτέλεσμα βιασμού θα χαθεί μια ζωή, και αν έχει τεράστια γενετικά προβλήματα θα χαθεί μια ζωή, και με το χάπι της επόμενης μέρας θα χαθεί μια ζωή αλλά προφανώς θεωρείτε ότι στις περιπτώσεις αυτές η εν λόγω ζωή δεν αξίζει αρκετά ώστε να σας πειράζει που θα χαθεί ή απλά προσπαθείτε να στηρίξετε απόψεις που βασίζονται καθαρά στα συναισθήματα σας με ψευτο-λογικά επιχειρήματα, τα οποία εύκολα ανασκευάζονται, ακριβώς επειδή ούτε οι ίδιοι δεν τα πιστεύετε.


Μπραβο Kotatsuneko και χαιρομαι που μια κοπελα 16 χρονων μιλησε πολυ πιο ωριμα απο μια 22 χρονων.
Μάλιστα, όποιος δεν συμφωνέι μαζί σου δηλαδή είναι ανώριμος;
Michelle δεν ειναι ολα " Να ζησω την ζωη μου", ειδικα αμα αφορα μια ανθρωπινη ζωη διοτι η εκτρωση ειναι δολοφονια.
404: Argument not found.
Αν δεν θεωρεις τον εαυτο σου ικανω να αποκτησει ενα παιδι, επειδη υπαρχει παντα η πιθανοτητα αμα εχεις ερωτικες σχεσεις να μεινεις εγκυος καλυτερα να μην κανεις τιποτα. Δεν σου δινει κανενας το δικαιωμα να στερεις μια αλλη ζωη.
Μου το δίνει ο γυναικολόγος.
Πιστεψε με αν ποτε κανεις εκτρωση ( γενικα μιλώντας) για μενα θα εισαι ενα απο τα χειροτερα προτυπα και ας εισαι η πιο εξυπνη και η πιο τελεια γυναικα.
Ι couldn't care less τι είδους πρότυπο θα ήμουν για σένα. Για τα παιδιά μου θέλω να είμαι πρότυπο και last time I checked δεν ήσουν γιός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ρε παδιά ο καθένας έχει την άποψή του πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν χρειάζεται να δικαιολογείστε για το τί πιστεύετε.

[off] Γιατί έχω την εντύπωση πως θα κλειδωθεί το θέμα ??[/off]

Προσωπικά θα συμφωνήσω με τη Μichelle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μάλιστα, όποιος δεν συμφωνέι μαζί σου δηλαδή είναι ανώριμος;

Κοιτα αμα το παρουμε με την δικη σου λογικη οπου οποιος διαφωνει μαζι σου ζει στον μεσαιωνα, ναι δεν θα με χαλαγε αυτο. Ωστοσο, μια κοπελα 6 χρονια μικροτερη απο σενα ξερει πολυ καλυτερα το νοημα της ζωης. :)

404: Argument not found.

:jumpy: και κανει και ενα κρυο εξω ποπο


Μου το δίνει ο γυναικολόγος.

Ενας γυναικολογος δεν σου δινει το δικαιωμα. Λαθος καταλαβες. Ο γυναικολογος απλα εκπληρωνει ενα αιτημα σου. Το δικαιωμα να αφαιρει καποιος μια ζωη δεν το εχει κανενας. Με την λογικη αυτη να παψουν να τιμωρουνται οι δολοφονοι. Δικαιωμα τους να σκοτωνουν


Ι couldn't care less τι είδους πρότυπο θα ήμουν για σένα. Για τα παιδιά μου θέλω να είμαι πρότυπο και last time I checked δεν ήσουν γιός μου.

Μα αυτο ειναι το θεμα. Τα children σου λυπαμαι που θα εχουν ενα τετοιο προτυπο. Εγω σκασιλα μου. I feel sorry for them.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και αν το παιδί είναι αποτέλεσμα βιασμού θα χαθεί μια ζωή, και αν έχει τεράστια γενετικά προβλήματα θα χαθεί μια ζωή, και με το χάπι της επόμενης μέρας θα χαθεί μια ζωή αλλά προφανώς θεωρείτε ότι στις περιπτώσεις αυτές η εν λόγω ζωή δεν αξίζει αρκετά ώστε να σας πειράζει που θα χαθεί ή απλά προσπαθείτε να στηρίξετε απόψεις που βασίζονται καθαρά στα συναισθήματα σας με ψευτο-λογικά επιχειρήματα, τα οποία εύκολα ανασκευάζονται, ακριβώς επειδή ούτε οι ίδιοι δεν τα πιστεύετε.
τι θα γινει αν το παιδι ειναι αποτελεσμα κακης χρησης προφυλακτικου?



Πότε ανέφερα ότι με απασχολεί έστω και στο ελάχιστο η κοινωνία;

ε τοτε γιατι παραμενεις κομματι της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοιτα αμα το παρουμε με την δικη σου λογικη οπου οποιος διαφωνει μαζι σου ζει στον μεσαιωνα,
Προφανώς δεν μπορείς να αντιληφθείς ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του "με ενοχλεί να έχει κάποιος διαφορετική άποψη" και του "με ενοχλεί να μην στηρίζει κάποιος την άποψη του με λογικά επιχειρήματα".
Makes sense, αν σκεφτώ ότι δεν έχεις εκφράσει ούτε ένα λογικό επιχείρημα από τότε που βλέπω posts σου στη συζήτηση. Μάλλον δεν θα ξέρεις τι είναι.
ναι δεν θα με χαλαγε αυτο. Ωστοσο, μια κοπελα 6 χρονια μικροτερη απο σενα ξερει πολυ καλυτερα το νοημα της ζωης. :)
Το νόημα της ζωής για σένα dear.
:jumpy: και κανει και ενα κρυο εξω ποπο
Ακόμα να βρεθεί argument πάντως. Τουλάχιστον ήλπιζα ότι θα απαντούσες κάτι λιγότερο κοινότυπο.

Ενας γυναικολογος δεν σου δινει το δικαιωμα. Λαθος καταλαβες. Ο γυναικολογος απλα εκπληρωνει ενα αιτημα σου. Το δικαιωμα να αφαιρει καποιος μια ζωη δεν το εχει κανενας. Με την λογικη αυτη να παψουν να τιμωρουνται οι δολοφονοι. Δικαιωμα τους να σκοτωνουν
Το να σκοτώνεις άνθρωπο υπάρχει νόμος που το απαγορεύει, σε αντίθεση με την έκτρωση.
Άλλωστε, υπάρχουν και άνθρωποι που υποστηρίζουν τις δολοφονίες (myself NOT included) μέσω της θανατικής ποινής ή της αυτοδικίας.

Μα αυτο ειναι το θεμα. Τα children σου λυπαμαι που θα εχουν ενα τετοιο προτυπο. Εγω σκασιλα μου. I feel sorry for them.
Πώς γίνεται ΚΑΙ να αδιαφορείς και να τα λυπάσαι; You have to choose, sorry :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν υπαρχει κατι πιο λογικο απο το οτι η εκτρωση ειναι δολοφονια και αυτος που την κανει ειναι δολοφονος.

Το νοημα της ζωης για μενα και πολλους αλλους ανθρωπους που πανω απο ολα βαζουν την σωστη ζωη και μετα την καλοπεραση.

Αδιαφορω για το τι θελεις να κανεις στην ζωη σου. Εσυ εισαι υπευθυνη των πραξεων σου. Εγω τα παιδια λυπαμαι που θα αποκτησεις τα οποια θα εχουν ενα τετοιο προτυπο.

Αρχη δικη σου ειναι η εξης "Εξολοθρευω οτι σταθει εμποδιο στην δικη μου καλοπεραση". Μηπως υπαρχουν ορια?? Ειδικα οταν τιθεται το θεμα της ανθρωπινης ζωης?

Απλα σκεψου οτι αν τυχον οι γονεις σου σκεφτοντουσαν ετσι, εσυ μπορει να μην υπηρχες καν αυτη τη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν υπαρχει κατι πιο λογικο απο το οτι η εκτρωση ειναι δολοφονια και αυτος που την κανει ειναι δολοφονος.
Καλά το λεγα πριν. Απλά δεν γνωρίζεις τι εστί λογικό επιχείρημα.
Θα πρότεινα μια επανάληψη στο μάθημα της έκθεσης της τρίτης λυκείου. Μπορεί η παιδεία σε αυτή τη χώρα να μην είναι ιδιαίτερα αξιόλογη, αλλά εν προκειμένω η κατάσταση είναι τόσο τραγική που κάτι θα μάθεις.

Το νοημα της ζωης για μενα και πολλους αλλους ανθρωπους που πανω απο ολα βαζουν την σωστη ζωη και μετα την καλοπεραση.
Σωστή ζωή για μένα είναι να προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο. Για να προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο γεννοβολώντας πρέπει να είσαι ιδιαίτερα αξιόλογος άνθρωπος και ακόμα και τότε, η προσφορά είναι ελάχιστη σε σχέση με αυτά που μπορείς να προσφέρεις δημιουργώντας.

Αδιαφορω για το τι θελεις να κανεις στην ζωη σου. Εσυ εισαι υπευθυνη των πραξεων σου. Εγω τα παιδια λυπαμαι που θα αποκτησεις τα οποια θα εχουν ενα τετοιο προτυπο.
It goes both ways dear.

Αρχη δικη σου ειναι η εξης "Εξολοθρευω οτι σταθει εμποδιο στην δικη μου καλοπεραση". Μηπως υπαρχουν ορια?? Ειδικα οταν τιθεται το θεμα της ανθρωπινης ζωης?
Αρχή δική μου είναι να μην βγάζω τα απωθημένα μου σε παιδάκια που δεν φταίνε τίποτα. Και όποιοι κάνουν παιδί χωρίς να το θέλουν, γεμίζουν απωθημένα και κόμπλεξ, τα οποία μετά συνήθως βγάζουν πάνω του.
Το να μην σε ενδιαφέρει πώς θα ζήσει ένα παιδί και να νιώθεις εντάξει με τον εαυτό σου επειδή απλώς δεν έκανες έκτρωση μου θυμίζει κάτι ταινίες που κλείνουν με το ζευγάρι να παντρέυεται, χωρίς να αναλύουν αν και μετά πήγε καλά ο γάμος.

Απλα σκεψου οτι αν τυχον οι γονεις σου σκεφτοντουσαν ετσι, εσυ μπορει να μην υπηρχες καν αυτη τη στιγμη.
Έτσι σκεφτόντουσαν. Πρώτα έγιναν οι ίδιοι αξιόλογοι άνθρωποι και μετά σκέφτηκαν για βλαστάρια. Το ανάποδο το θεωρώ επικίνδυνο και ανεύθυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μπορούμε να ασχοληθούμε μόνο με το θέμα επίσης και όχι με τις απόψεις της Michelle. Εφόσον δεν δέχεται ούτε κριτική ούτε αντίθετες απόψεις καλύτερα να μην ξανασχοληθούμε,δεν έχει νόημα άλλωστε:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εγώ το θεωρώ;
Αν θυμάμαι καλά, εσύ έγραψες:
Εγώ απλά σου θύμισα ότι και το ωάριο αν το αφήναμε να γονιμοποιηθεί θα γινόταν "μια χαρά παιδάκι". Ή φόνος (με bold περικαλώ, όπως το έγραψες κι εσύ) είναι μόνο ο,τι δεν σε αφορά;
Επίσης σου θυμίζω ότι μια από τις δράσεις του χαπιού της επόμενης μέρας είναι και το να εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου (google it αν δεν με πιστεύεις). Άρα να υποθέσω ότι και το χάπι της επόμενης μέρας είναι φόνος (μην ξεχνάμε τα bold);
Αποφάσισε πρώτα τι πιστεύεις, και μετά προσπάθησε να πείσεις και άλλους για αυτό.

Προφανώς δεν μπορείς να αντιληφθείς ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του "με ενοχλεί να έχει κάποιος διαφορετική άποψη" και του "με ενοχλεί να μην στηρίζει κάποιος την άποψη του με λογικά επιχειρήματα".
Makes sense, αν σκεφτώ ότι δεν έχεις εκφράσει ούτε ένα λογικό επιχείρημα από τότε που βλέπω posts σου στη συζήτηση. Μάλλον δεν θα ξέρεις τι είναι.





Καλά το λεγα πριν. Απλά δεν γνωρίζεις τι εστί λογικό επιχείρημα.
Θα πρότεινα μια επανάληψη στο μάθημα της έκθεσης της τρίτης λυκείου. Μπορεί η παιδεία σε αυτή τη χώρα να μην είναι ιδιαίτερα αξιόλογη, αλλά εν προκειμένω η κατάσταση είναι τόσο τραγική που κάτι θα μάθεις.


Σωστή ζωή για μένα είναι να προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο. Για να προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο γεννοβολώντας πρέπει να είσαι ιδιαίτερα αξιόλογος άνθρωπος και ακόμα και τότε, η προσφορά είναι ελάχιστη σε σχέση με αυτά που μπορείς να προσφέρεις δημιουργώντας.

Η ειρωνεία είναι λεκτικό σχήμα που έχει χρησιμοποιηθεί από πάμπολλους φιλόσοφους και στοχαστές, όπως και ο "δικός μας" Σωκράτης ("σωκρατική ειρωνεία"). You could argue ότι ο τόνος μου δεν ήταν ειρωνεία, αλλά το ότι η ειρωνεία δεν αρμόζει σε έναν υγιή διάλογο είναι απλά λάθος.
Επίσης, ουδέποτε ειρωνεύτηκα/σάρκασα τη διαφορετική άποψη. Αυτό που θεωρώ κατακριτέο είναι όταν η διαφορετική άποψη στηρίζεται σε σαθρά θεμέλια και στηρίζεται με επιχειρήματα που δεν έχουν λογική βάση.


Είναι ήδη δύσκολο να κάνεις καριέρα χωρίς παιδί (και όχι, δεν θεωρώ καριέρα το να πιάσεις μια δουλίτσα με έναν μισθουλάκο απλώς για να ζεις, όπως προωθούν ορισμένα χαζοπεριοδικά βάζοντας τίτλους όπως "Καριέρα" σε άρθρα που αφορούν σκέτο βιοπορισμό για να φουσκώνουν τα μυαλά των αναγνωστών τους). Με παιδί καθίσταται σχεδόν αδύνατον.


Όταν λέω ότι θέλω να με έχει σαν πρότυπο, εννοώ και αφότου αρχίσει να αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω του και σταματήσει να βλέπει τους γονείς του σαν θεούς. Να με θαυμάζει επειδή είμαι εγώ, όχι επειδή είμαι μάνα του.

Πότε ανέφερα ότι με απασχολεί έστω και στο ελάχιστο η κοινωνία;
Ανεύθυνος είναι αυτός που αποφασίζει να μεγαλώσει παιδί χωρίς να μπορεί να του παρέχει τίποτα (και δεν αναφέρομαι μόνο σε υλικά αγαθά αλλά και σε μόρφωση και καλλιέργεια). Συγγνώμη αν ανοίγω μια τρύπούλα σε κάποια ροζ φούσκα σου αλλά παιδί με αγάπη μόνο δεν μεγαλώνεις. Ευτυχισμένο παιδί τουλάχιστον.


Και αν το παιδί είναι αποτέλεσμα βιασμού θα χαθεί μια ζωή, και αν έχει τεράστια γενετικά προβλήματα θα χαθεί μια ζωή, και με το χάπι της επόμενης μέρας θα χαθεί μια ζωή αλλά προφανώς θεωρείτε ότι στις περιπτώσεις αυτές η εν λόγω ζωή δεν αξίζει αρκετά ώστε να σας πειράζει που θα χαθεί ή απλά προσπαθείτε να στηρίξετε απόψεις που βασίζονται καθαρά στα συναισθήματα σας με ψευτο-λογικά επιχειρήματα, τα οποία εύκολα ανασκευάζονται, ακριβώς επειδή ούτε οι ίδιοι δεν τα πιστεύετε.

Αγαπητη Μισελ ισως εχεις δικιο,δεν το διατυπωσα αρκετα σωστα.Η κακεντρεχης ειρωνεια που σκοπο εχει να χλευασει και να υποβιβασει την αντιθετη αποψη χωρις λογικά τεκμήρια και επιχειρήματα δεν χωραει σε ενα γονιμο διαλογο.(μην ξεχναμε τα bold σωστα ...?)Γιατί πριν πας για μεγαλη καριερα θα ηταν καλο να μαθεις να σεβεσαι τους συνομιλητες σου,να διακρινεις τα επιχειρηματα τους και να απαντας κι εσυ με επιχειρηματα και οχι με ειρωνικα σχολια πανω στην αποψη τους αλλα και με καθε ειδους κακεντρεχεις παρατηρησεις (το φονος με bold σωστα?..,''Θα πρότεινα μια επανάληψη στο μάθημα της έκθεσης της τρίτης λυκείου. Μπορεί η παιδεία σε αυτή τη χώρα να μην είναι ιδιαίτερα αξιόλογη, αλλά εν προκειμένω η κατάσταση είναι τόσο τραγική που κάτι θα μάθεις.'')Η ειρωνεια ειναι ωφελιμη σε ενα διαλογο αλλα οταν χρησιμοποιειται απο ατομα που εχουν πραγματικη γνωση του νοηματος της "σωκρατικής ειρωνείας".

Επισης σταματα να διαστρεβλωνεις τις αποψεις των αλλων.Για να τελειωνει η υποθεση :''ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΚΑΘΕ ΠΡΑΞΗΣ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΛΑΣΜΑ''Αν εσυ αδυνατεις να συλλαβεις τις θεσεις των αλλων δεν σημαινει οτι ολοι υπολοιποι ειναι αβουλα οντα χωρις αποψεις και πιστευω.

Τελος κανεις λογο για λογικα επιχειρηματα λες και εισαι ο Παπανουτσος τη στιγμη που δε στηριζεις ουτε η ιδια επαρκως τις θεσεις σου.(βλεπε πχ.: ''Σωστή ζωή για μένα είναι να προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο. Για να προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο γεννοβολώντας πρέπει να είσαι ιδιαίτερα αξιόλογος άνθρωπος και ακόμα και τότε, η προσφορά είναι ελάχιστη σε σχέση με αυτά που μπορείς να προσφέρεις δημιουργώντας.'' )
Και η λογικη ειναι κι αυτη μια εννοια σχετικη ως ενα βαθμο.Γι'αυτο ασε τις απολυτοτητες των ''ψευτο-λογικων'' επιχειρηματων.Δεν ειναι κατ'εσε ισως λογικα.Εκτος βεβαια κι αν ο,τι δε συμφωνει με την αυθεντια σου ,αντιβαινει στη λογικη..
Τελικα καλυτερα να ακολουθησω τη συμβουλη της λυδιας γιατι ετσι κι αλλοιως δεν εχει νοημα αλλο η συζητηση ..


τελος το οφ τοπικ απο εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Χαιρομαι που η νεοτερη γενια ξερει να κανει διαλογο και που σεβεται την ζωη. Τα ευσημα μου και στις δυο κοπελες, οχι μονο επειδη συμφωνω μαζι σας αλλα επειδη ξερετε να μιλατε.

Συμφωνω κι εγω με την Λυδια, οτι με σενα Michelle συζητηση δεν μπορει να γινει διοτι δεν εχεις κριση ωστε να κρινεις σωστα τα επιχειρηματα των αλλων και δεν ξερεις τι θα πει διαλογος.
Πριν ξεκινησεις να κανεις τα μεγαλα βηματα στην καριερα σου μαθε να σεβεσαι διοτι οσο μορφωμενη και να εισαι με αυτη την συμπεριφορα, εσυ και οι εκτρωσεις σου θα ειστε μονο .;)

Οσον αφορα τα ειρωνικα σχολια με καλυψε η Domenica :).

Υ.Γ Την επαναληψη θα την κανω ετσι κι αλλιως για να γραψω οσο καλυτερα γινεται στις πανελληνιες οποτε το εκλαμβανω ως μια φιλικη συμβουλη απο εσενα για να γραψω αριστα στην εκθεση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άσχετα αν διαφωνώ ή συμφωνώ (την άποψή μου τη γνωρίζεις) αυτό για το οποίο ορισμένοι κατηγορούν εμένα (ad hominem "επιχειρήματα" και επίθεση στο ήθος του αντιπάλου) είναι εμφανές ότι εσύ το αποθεώνεις και δεν είναι η πρώτη φορά, Michelle. Χαμήλωσε τον αμανέ, δεν θα βγεις κάπου.

{offtopic}}
-----------------------------------------
Απο κει και πέρα, θα σου πρότεινα αν ποτέ χρειαστεί να κάνεις έκτρωση, να μιλήσεις με γυναίκες που έχουν ήδη κάνει κι έχουν κάτσει να το σκεφτούν. Στα 20 και στα 25 δεν έχεις καμία εμπειρία, παρά μόνο παρόρμηση και κάνεις μεγάλο λάθος αν νομίζεις ότι για μια γυναίκα η έκτρωση είναι κάτι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Συγγνώμη αν δυναμιτίζω τα θεμέλια της λογικής σου (που μπορεί να είναι απλώς κάποιο παραμύθι με το οποίο βαυκαλίζεσαι εκ του ασφαλούς), αλλά για μένα μια εμπειρία αξίζει περισσότερο από ένα επιχείρημα. Και μη όντας γυναίκα, έμπειρος άνθρωπος ή μέλλων (μέλλουσα μάλλον) διαπράττουσα έκτρωσης, τυχαίνει να είμαι γνώστης τέτοιων εμπειριών προσωπικά. Το να εξετάσεις την αλήθεια ενός επιχειρήματος είναι για μένα τις περισσότερες φορές ανέφικτο γιατί κοντράρεις στην υποκειμενικότητά σου. Και θα αντιλέξεις, "εγώ δεν είμαι ίδια μ'αυτήν" και θ'αντιπαραβάλλω "τότε μου λες ότι η έννοια του παραδειγματισμού δεν ισχύει". Συνεπώς, λοιπόν, θα σου πρότεινα σε ορισμένα θέματα η παρόρμησή σου να σταματάει να γίνεται εμπόδιο συζήτησης και ανάλυσης αυτών. Λυπάμαι, αλλά τόσο τώρα όσο κι άλλοτε δεν προσπαθείς να συζητήσεις, αλλά να απενεργοποιήσεις τεχνητά τη δυνατότητα του άλλου να στήσει διαφωνία. Κι αν μου πεις ότι το κάνω κι εγώ συχνά, θα σου απαντήσω ναι, αλλά ας πούμε πως εγώ είμαι μ@λ@κ@ς. Είσαι πρόθυμη να μοιραστείς το χαρακτηρισμό μαζί μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Η Μισελ εχει προτεραιοτητα στη ζωη της το χρημα απ'οτι καταλαβαμε, οποτε το να προσπαθειτε να την ευαισθητοποιησετε με ατακες του στυλ ''θα σκοτωθει αδικα μια ζωη'' ειναι ματαιο. Παιδι? Ειστε καλα? Μονο αφου γινει ουμπερ-στελεχος υπερεπιτυχημενης επιχειρησης με 6000 ευρω το μηνα μισθουλακο.

Εσυ περιμενε να πας 40 χρονων, να εχεις κανει καριερα και να μην μπορεις πλεον να κανεις παιδι. Και αν κανεις ασ'το να σε φωναζει γιαγια.

Δεν ειπα να πας να κανεις παιδι τωρα αμεσως. Ειπα να σκεφτεις μια δευτερη φορα το ενδεχομενο της εκτρωσης σε περιπτωση που. Ειναι τεραστιες ευθυνες, θελει χρονο, εχει απαιτησεις κλπ. Οποτε ειναι ευκολο να λες ''εκτρωση χωρις δευτερη σκεψη'', αφου γλιτωνεις και τα εξοδα του μαιευτηριου συν τοις αλλοις, ετσι δεν ειναι?

Και η εκτρωση δεν ειναι εγχειρηση σκωλικοειδητιδας για να το πραξεις ετσι μια και δυο και τρεις και δεκατρεις φορες.

Γουατεβερ ομως. Money makes the world go around.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο καθένας στη μικρή ζωούλα του βάζει τις προτεραιότητές του, δεν θα το κρίνω αυτό. Τα φράγκα; Τα φράγκα, σύμφωνοι.
Απλά κοίτα μη γίνεις καμιά καριερίστα που όταν εξηνταρίσει θα καταλάβει τι ακριβώς έχει κάνει στη ζωή της και χτυπάς το κεφαλάκι σου στον τοίχο. Τυχαίνει να ξέρω και τέτοιες, έχω μεγάλο κύκλο βλέπεις. Χωρίς διάθεση σεξισμού, πιστεύω ακράδαντα ότι ένας άντρας είναι σε θέση να περάσει μια εργένικη ζωή και να αφοσιωθεί στην καριέρα του, περνώντας καλά με φίλους και να νιώθει πλήρης. Κρίμα που δεν πιστεύω το ίδιο για μια γυναίκα. Η πραγματικότητα, βλέπεις, λέει άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν θα κάνω παραθέσεις γιατί θα είναι πολλές και το post θα γίνει και κουραστικό και τεράστιο.

Η μητέρα μου έμεινε έγκυος στον αδερφό μου όταν ήταν 19, με αποτέλεσμα φυσικά να διακόψει τις σπουδές της (άλλες εποχές βλέπετε). Η εγκυμοσύνη αυτή, ήταν όχι ακριβώς ανεπιθύμητη (παρότι ήταν ανύπαντρη), απρόσμενη και απρογραμμάτιστη μάλλον. Όμως τα ομορφότερα πράγματα σ'αυτή την ζωή έρχονται εκεί που δεν το περιμένουμε. Κι επειδή διάβασα διάφορα περι αμόρφωτων και κάτι του τύπου "δουλάρα" αναρωτιέμαι, τι είναι πιο δύσκολο; Η εύκολη λύση της άμβλωσης ή το να κατορθώσει μια γυναίκα να φέρει στον κόσμο ένα παιδί, και να το μεγαλώσει, προσφέροντάς του όσα περισσότερα μπορεί ώστε να το κάνει ευτυχισμένο. Ποια από τις δύο είναι το πρότυπο; Εκείνη που μπροστά σε μια δυσκολία το έβαλε στα πόδια ή εκείνη που δεν το έβαλε κάτω αλλά θέλησε να την αντιμετωπίσει; Μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί νομίζω είμαι σε θέση να μπορώ να είμαι περήφανη για κάποιον άνθρωπο για τις επιλογές του κι όχι επειδή έτυχε να είναι συγγενής μου.

Δεν μπορώ να κατανοήσω πως γίνεται ένας φόνος να είναι λιγότερο φόνος ή περισσότερο φόνος. Δηλαδή αν εγώ σκοτώσω κάποιον που είναι 30 χρονών είμαι περισσότερο φόνισσα από το να είναι 3ων μηνών;

Για να τελειωνει η υποθεση :''ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΚΑΘΕ ΠΡΑΞΗΣ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΛΑΣΜΑ''

Αυτό. Για όποιον λόγο και να γίνει μια έκτρωση για μένα είναι φόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η μητέρα μου έμεινε έγκυος στον αδερφό μου όταν ήταν 19, με αποτέλεσμα φυσικά να διακόψει τις σπουδές της (άλλες εποχές βλέπετε). Η εγκυμοσύνη αυτή, ήταν όχι ακριβώς ανεπιθύμητη (παρότι ήταν ανύπαντρη), απρόσμενη και απρογραμμάτιστη μάλλον. Όμως τα ομορφότερα πράγματα σ'αυτή την ζωή έρχονται εκεί που δεν το περιμένουμε. Κι επειδή διάβασα διάφορα περι αμόρφωτων και κάτι του τύπου "δουλάρα" αναρωτιέμαι, τι είναι πιο δύσκολο; Η εύκολη λύση της άμβλωσης ή το να κατορθώσει μια γυναίκα να φέρει στον κόσμο ένα παιδί, και να το μεγαλώσει, προσφέροντάς του όσα περισσότερα μπορεί ώστε να το κάνει ευτυχισμένο. Ποια από τις δύο είναι το πρότυπο; Εκείνη που μπροστά σε μια δυσκολία το έβαλε στα πόδια ή εκείνη που δεν το έβαλε κάτω αλλά θέλησε να την αντιμετωπίσει; Μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί νομίζω είμαι σε θέση να μπορώ να είμαι περήφανη για κάποιον άνθρωπο για τις επιλογές του κι όχι επειδή έτυχε να είναι συγγενής μου.
Μια παρομοια ιστορια εχω κι εγω. Στα 17 εμεινε η μητερα μου εγκυος σε μενα, μια εγκυμοσυνη οπως λες κι εσυ οχι ανεπιθυμητη, αλλα απροσμενη. Σπουδασε νοσηλευτρια βεβαια (με δυσκολιες), αλλα δεν ηταν αυτο που ονειρευοταν. Ηταν το καλυτερο που μπορουσε να κανει υπο αυτες τις συνθηκες. Πολλοι την πιεζαν να κανει εκτρωση (οχι ο πατερας μου ευτυχως) και εκεινη δεν το σκεφτηκε καν.

Εγω προσωπικα την θαυμαζω, γιατι παρα την ηλικια της θεωρω οτι με μεγαλωσε με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Επισης θαυμαζω το γεγονος οτι συνδυασε (στο βαθμο που ειναι δυνατο) τις σπουδες και την εργασια της αργοτερα με την μητροτητα. Και για να πω την αληθεια, μου αρεσει που δεν εχουμε μεγαλη διαφορα ηλικιας. :P

Anyway, θεωρω οτι σ' αυτο το θεμα ο καθενας κανει τις επιλογες του συμφωνα με την δικη του αντιληψη για το τι ειναι "ηθικο" και τι οχι, αλλα και συμφωνα με τις προτεραιοτητες που εχει ορισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Βασικά είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα (έλα σώπα... :P). Κάθε ζευγάρι πρέπει να προγραμματίζει κάθε του κίνηση (σε αυτό βοηθούν και τα προφυλακτικά :)). Φυσικά και δεν είναι σωστό να είσαι έγκυος και να κάνεις έκτρωση επειδή εσύ δεν είσαι ικανή να το μεγαλώσεις ή ήταν ένα στιγμιαίο λάθος. Όμως τι γίνεται όταν ένα παιδί έχει γεννηθεί με σοβαρά προβλήματα υγείας που δεν μπορούν να θεραπευτούν; Είναι σωστό να γεννηθεί και να αντιμετωπίσει την ελληνική γραφειοκρατία και την κοινωνική-πολιτική αδιαφορία μας; Εγώ λέω όχι. Καλύτερα να μην τα δει παρά να τα ζήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Βασικά είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα (έλα σώπα... :P). Κάθε ζευγάρι πρέπει να προγραμματίζει κάθε του κίνηση (σε αυτό βοηθούν και τα προφυλακτικά :)). Φυσικά και δεν είναι σωστό να είσαι έγκυος και να κάνεις έκτρωση επειδή εσύ δεν είσαι ικανή να το μεγαλώσεις ή ήταν ένα στιγμιαίο λάθος. Όμως τι γίνεται όταν ένα παιδί έχει γεννηθεί με σοβαρά προβλήματα υγείας που δεν μπορούν να θεραπευτούν; Είναι σωστό να γεννηθεί και να αντιμετωπίσει την ελληνική γραφειοκρατία και την κοινωνική-πολιτική αδιαφορία μας; Εγώ λέω όχι. Καλύτερα να μην τα δει παρά να τα ζήσει...
Μα αν το παιδί έχει προβλήματα υγείας και διαγνωστούν πριν τον τοκετό,το πιθανότερο είναι να γίνει μια άμβλωση.... Βέβαια ο δικηγόρος του διαβόλου έρχεται και σου λέει οτι και αυτό το παιδί μια νέα ζωή δεν είναι? Δεν έχει δικαίωμα να ζησει όπως όλα τα άλλα?:( Είναι πολύ σωστό ότι αν γεννηθεί παιδί με κάποιο πρόβλημα δεν θα έχει ίδια ζωή με εσένα και εμένα.. Αλλά έχει τις ίδιες πιθανότητες να γίνει ευτυχισμένο... Δεν σου λέω ότι πρέπει να γεννηθεί στα σίγουρα... Αλλά εσύ εκείνη την φάση τι θα σκεφτόσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μα αν το παιδί έχει προβλήματα υγείας και διαγνωστούν πριν τον τοκετό,το πιθανότερο είναι να γίνει μια άμβλωση.... Βέβαια ο δικηγόρος του διαβόλου έρχεται και σου λέει οτι και αυτό το παιδί μια νέα ζωή δεν είναι? Δεν έχει δικαίωμα να ζησει όπως όλα τα άλλα?:( Είναι πολύ σωστό ότι αν γεννηθεί παιδί με κάποιο πρόβλημα δεν θα έχει ίδια ζωή με εσένα και εμένα.. Αλλά έχει τις ίδιες πιθανότητες να γίνει ευτυχισμένο... Δεν σου λέω ότι πρέπει να γεννηθεί στα σίγουρα... Αλλά εσύ εκείνη την φάση τι θα σκεφτόσουν?

Kαι εγώ τα σκέφτομαι όλα αυτά.Η γυναίκα του αδερφού μου είναι για 3η φορά έγκυος.Και όταν την ρώτησα για να μάθω την γνώμη της τι θα έκανε στην περίπτωση που το μωρό είχε κάποιο πρόβλημα, μου είπε ότι φυσικά και θα διέκοπτε την κύηση.Και δεν ήθελα να ακούσω τέτοια απάντηση.Απλά εμείς οι ίδιοι και η κοινωνία όλη δεν είμαστε σε θέση να αντιμετωπίσουμε κάτι καινούριο-διαφορετικό.Και αυτό με λυπεί.
Σύμφωνα με την Λυδία τείνω προς τον''δικηγόρο του διαβόλου''. Αν και το λέω σαν παρατηρητής απ'έξω. Ξέρω ότι θα είναι δύσκολα στην κάθε οικογένεια να υποδεχθεί ένα μέλος της με κάποιο πρόβλημα υγείας. Αλλά μπορεί και αυτό να γίνει ευτυχισμένο σίγουρα. Τα έξοδα αρκετά φυσικά.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Kαι εγώ τα σκέφτομαι όλα αυτά.Η γυναίκα του αδερφού μου είναι για 3η φορά έγκυος.Και όταν την ρώτησα για να μάθω την γνώμη της τι θα έκανε στην περίπτωση που το μωρό είχε κάποιο πρόβλημα, μου είπε ότι φυσικά και θα διέκοπτε την κύηση.Και δεν ήθελα να ακούσω τέτοια απάντηση.Απλά εμείς οι ίδιοι και η κοινωνία όλη δεν είμαστε σε θέση να αντιμετωπίσουμε κάτι καινούριο-διαφορετικό.Και αυτό με λυπεί.
Σύμφωνα με την Λυδία τείνω προς τον''δικηγόρο του διαβόλου''. Αν και το λέω σαν παρατηρητής απ'έξω. Ξέρω ότι θα είναι δύσκολα στην κάθε οικογένεια να υποδεχθεί ένα μέλος της με κάποιο πρόβλημα υγείας. Αλλά μπορεί και αυτό να γίνει ευτυχισμένο σίγουρα. Τα έξοδα αρκετά φυσικά.:/
Κακα τα ψεματα, οι περισσοτεροι δεν μπορουν να αντεξουν το βαρος που εχει το μεγαλωμα ενος τετοιου παιδιου (πχ με συνδρομο Down). Εχει εξοδα, θα ειναι μια ζωη στον κοινωνικο αποκλεισμο... Ειναι πολυ ψυχοφθορο. Και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευτυχισμενο σ' αυτη την κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top