Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Michelle απλά εννοεί ότι το να γίνει εργαζόμενη, χειραφετημένη γυναίκα (καριερίστα) είναι σημαντικότερο από την ενοχή που προκύπτει πετσοκόβωντας ένα έμβρυο που γεννήθηκε επειδή, επίσης, ένα βράδυ ήταν σημαντικότερο να πάει με το γκόμενο εδώ και τώρα παρά να πάει πρώτα μέχρι το περίπτερο. Δεν εννοεί ότι θα κινδυνεύσει η υγεία της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι υπερ υπο ορισμενες συνθηκες...δηλαδη να μεινει εγκυος καποια σε εφηβικη ηλικια...ωστοσο δεν θεωρω την εκτρωση σωστη πραξη οχι απο θεμα αμαρτιας και λοιπες ανοησιες αλλα επειδη ειναι κριμα να σκοτωνεις μια ζωη .
Υπαρχουν τοσες χιλιαδες γυναικες που αντιμετωπιζουν τοσα προβληματα στο να συλλαβουν και αλλες τοσες που κανουν εκτρωσεις...
Αμα ειναι τοσο αναγκαιο βεβαια και σημαντικο...τι να πω!ας γινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ειμαι υπερ υπο ορισμενες συνθηκες...δηλαδη να μεινει εγκυος καποια σε εφηβικη ηλικια...ωστοσο δεν θεωρω την εκτρωση σωστη πραξη οχι απο θεμα αμαρτιας και λοιπες ανοησιες αλλα επειδη ειναι κριμα να σκοτωνεις μια ζωη .
Υπαρχουν τοσες χιλιαδες γυναικες που αντιμετωπιζουν τοσα προβληματα στο να συλλαβουν και αλλες τοσες που κανουν εκτρωσεις...
Αμα ειναι τοσο αναγκαιο βεβαια και σημαντικο...τι να πω!ας γινει..

Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ...συμφωνώ απόλυτα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caaasta

Νεοφερμένος

Η caaasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
στην γ γυμνασιου η κολλητη μου εμεινε εγκυος..δν ειναι οτι ανηκει στις κοπελες που θα πανε με οποιον βρουν,ιδιως στο γυμνασιο..απλως επεσε σε μ*λ*κ*.κ δν τν βγαζω απεξω.οσο φταει εκεινος,3 χρονια μεγαλυτερος,τοσο εφταιγε κ εκεινη.ημουν διπλα της απο τν πρωτη στιγμη,παντα.μονο στν εκτρωση δν αντεξα να πω μαζι της..μπορω να πω οτι ηταν τραυματικη εμπειρια.κ για εκεινη,αλλα κ για εμενα,κ με εχει επηρεασει απιστευτα πλ..τσπ,το θεμα ειναι οτι ειμαι κατα.γτ για να εχει καποιος σεξουαλικη ζωη σημαινει οτι συνειδητοποιει τι κανει,οποτε ειναι κ σε θεση να αναλαβει και τις τυχον συνεπειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Η Michelle απλά εννοεί ότι το να γίνει εργαζόμενη, χειραφετημένη γυναίκα (καριερίστα) είναι σημαντικότερο από την ενοχή που προκύπτει πετσοκόβωντας ένα έμβρυο που γεννήθηκε επειδή, επίσης, ένα βράδυ ήταν σημαντικότερο να πάει με το γκόμενο εδώ και τώρα παρά να πάει πρώτα μέχρι το περίπτερο. Δεν εννοεί ότι θα κινδυνεύσει η υγεία της...

Νομιζω οτι παρερμηνευεις τα λεγομενα της michelle..Χωρις να συμφωνω μαζι της στο συνολο των αποψεων που κατεθεσε,πιστευω πως δηλωσε σαφεστατα οτι προσεχει οσο το δυνατον περισσοτερο. συνεπως,αυτο που αναφερεις για το περιπτερο δεν φαινεται να στεκει και πολυ για τη συγκεκριμενη περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
με κανενα τροπο...!διαφωνω!τι φταιει αυτο το παιδακι αν η μητερα του ειναι ανωριμη.ανευ9υνη κλπ..ποιος μας εδωσε το δικαιωμα να ''σκοτωνουμε''??εκτος και αν παρουσιαζει προβλημα κ ειναι απαραιτητη η εκτρωση αλλιως το 9εωρω βλακεια να το κανει αυτο μια κοπελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iridoni

Νεοφερμένος

Η Irida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
με κανενα τροπο...!διαφωνω!τι φταιει αυτο το παιδακι αν η μητερα του ειναι ανωριμη.ανευ9υνη κλπ..ποιος μας εδωσε το δικαιωμα να ''σκοτωνουμε''??εκτος και αν παρουσιαζει προβλημα κ ειναι απαραιτητη η εκτρωση αλλιως το 9εωρω βλακεια να το κανει αυτο μια κοπελα



τι προβλημα ρε παιδιά?ελεοσ δλδ...δν μπορεισ να σκοτωνεις μια ψυχη επειδη εσυ δν πηρες τις σωστες προφυλα3εις!!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
τι προβλημα ρε παιδιά?ελεοσ δλδ...δν μπορεισ να σκοτωνεις μια ψυχη επειδη εσυ δν πηρες τις σωστες προφυλα3εις!!!:nono:

Όταν λέει πρόβλημα λογικά αναφέρεται στο να υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες ή ότι θα γεννηθεί με παθήσεις, μιλάμε για πρόβλημα της υγείας του βρέφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroyli

Νεοφερμένος

Η maroyli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
χμ .. ειμαι εντελως αντιθετη ... ειναι βλακεια εντελως. ο καθενας ειναι υπευθυνος γ τ πραξεις τ κ ειναι απαραδεκτο ν ριχνει τ φτεξιμο σ μια ζωη π δν γεννηθηκε ακομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο δώρο του θεού (ή της φύσης για όσους άθεους) δεν είναι δυνατόν όχι μόνο να το απορρίψεις αλλά και να το "σκοτώσεις"! Δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία για αυτό το έγκλημα!!! Και επειδή πρόσφατα είδα εκτρώσεις... κατάλαβα πως πόσο αναίσθητος μπορεί να είναι ένα άνθρωπος (είτε δηλ. η μητέρα είτε ο πατέρας...) για να αποφασίσουν να κάνουν έκτρωση!
Επίσης το θέαμα, οι επιπλοκές ακόμα και η πράξη αυτή που θα ακολουθεί μια ζωή τη γυναίκα είναι η τιμωρία που από μόνη της η φυσική ροή των πραγμάτων αποδίδει... Η γυναίκα που κάνει έκτρωση (ή ο άντρας που το ζητά) είναι απλά εγωιστές. Κοιτάνε μόνο το συμφέρον τους!!! Αν και πολλοί λεν πολλά παραμύθια ότι το κάνουν για το παιδί που δήθεν σε θα έχει σωστή οικογένεια. Μακάρι να σκέφτονταν το παιδί... έστω και λιγάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alessia #8

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Η δικια μου αποψη ειναι οτι δεν ειναι σωστο να γινεται εκτρωση...........ειναι κι αυτο μια ψυχουλα και δεν φταιει αυτο για τα ''λαθη'' των ''γονιων'' του...........

Απο την αλλη υπαρχει και η αποψη οτι αν γεννηθει το μωρο κανονικα σε τι περιβαλον θα ζει αφου ηταν ενα ''λαθος''.........ισως θα ηταν καλυτερα να ειναι ''αλλου'' παρα σε εναν κοσμο που κανεις δεν το θελει και κανεις δεν νοιαζεται γι αυτο.......πως θα μεγαλωσει κανονικα???

Καποιος αλλος θα ελεγε:γι αυτο υπαρχουν τα ορφανοτροφια, τα χωρια S.O.S. ή σε καλυτερη περιπτωση η γιαγια ή κανενας ευσπλαχνος απο το σόι......Κι ομως δεν γνωριζουμε την κατασταση που επικρατει σε αυτες τις περιπτωσεις.........

Ελπιζω ολες οι γεννες να ειναι ''ευπροσδεκτες'' και ολα τα περαιτέρω φυσιολογικα , σε μια φυσιολογικη οικογενεια.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηλενα

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ειμαι κατα των εκτρωσεων,ομως πιστευω πως αν οι μελλοντικοι γονεις του παιδιου,ειναι ανηλικοι,και δεν γινεται να το μεγαλωσουν,τοτε ενταξει,ας γινει η εκτρωση η' αλλιως αμβλωση.
παρ' ολα αυτα,πιστευω πως η σεξουαλικες επαφες πρεπει να αρχιζουν στα 17-18,που αρχιζουν να ωριμαζουν οι ανθρωποι.βεβαια,αν θελουν να αποφυγουν μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη,ειναι απαραιτητο το προφυλακτικο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
πιστευω πως η σεξουαλικες επαφες πρεπει να αρχιζουν στα 17-18
Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ηλικία για την πρώτη σεξουαλική επαφή βέβαια το ιδανικό είναι μετά την ενηλικίωση ώστε και τα δύο μέρη... να έχουν την επίγνωση του τι κάνουν... Είναι απαράδεκτο να μιλάμε για την ηλικία έναρξης των σεξουαλικών επαφών γιατί απλά ξεφτυλίζουμε τουλάχιστον το συναίσθημα που σε normal καταστάσεις θα πρέπει να συνοδεύει αυτές.
Εξού και από κει και πέρα δεν τίθεται θέμα ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πολλοί φαίνεται οτι ξεχνάνε το γεγονός οτι κανένα μέσο αντισύλληψης (πέρα απο τη στείρωση) δεν έχει 100% επιτυχία. Οπότε μπορεί και σε κάποιον που παίρνει όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις και είναι τρομερά υπεύθυνος σε αυτό το θέμα να τύχει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Αυτό που λες ΔΕΝ ισχύει, μπορούμε να καταλάβουμε πώς σκέφτεστε γενικότερα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι καταλαβαίνουμε πάντα γιατί σκέφτεστε έτσι. Δεν κατάλαβα που κολάει αυτό με το θέμα !?@

Το ότι είναι ζωντανό ον δεν λέει τίποτα. Και τα φυτά ζωντανά είναι? Έχουν συναισθήματα?



+++

Γενικότερα βλέπετε την κατάσταση συναισθηματικά

(δεν σας κατηγορώ γι αυτό, απλά το αναφέρω... Στην πράξη όμως είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα...) Ας είμαστε ρεαλιστές.

Με συγχωρεις αλλά αλλο ρεαλισμος και αλλο κυνισμος.Η εκτρωση δεν παυει να ειναι φονος απο τη στιγμη που εχει σχηματισθει το εμβρυο,απο τη στιγμη που σκοτωνεις ενα ζωντανο ανθρωπινο πλασμα.Και απο δυο κυτταρα να αποτελειται μονο δε παυει να εχει ζωη ,την οποια δεν εχει κανεις δικαιωμα να του τη στερησει. Η εκτρωση κατα τη γνωμη μου ειναι απο τους χειροτερους φονους.Γιατι σκοτωνεις ενα πλασμα που δεν μπορει να υπερασπισει τη ζωη του.Μπορεις να δωσεις ζωη αλλα οχι και να την παρεις πισω...Ακομη και στις ακραιες περιπτωσεις ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης σε ακαιρες ηλικιες δεν θεωρω την εκτρωση ως σωστη λυση.

ασχετο:που ξερεις οτι τα φυτα δεν εχουν συναισθηματα?μπορεις να το αποδειξεις?..πληροφοριακα σου αναφερω οτι προσφατες ερευνες δειχνουν το αντιθετο!!
και τι εννοεις δηλαδη..?οτι μονο οτι αισθανεται και καταλαβαινει αξιζει να ζει?

φιλικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και απο δυο κυτταρα να αποτελειται μονο δε παυει να εχει ζωη ,την οποια δεν εχει κανεις δικαιωμα να του τη στερησει.
Γιατι σκοτωνεις ενα πλασμα που δεν μπορει να υπερασπισει τη ζωη του.

Δεν ξαναπατάω μυρμήγκι!! :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εσύ τώρα συγκρίνεις ένα έντομο με ένα μωρό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εσύ τώρα συγκρίνεις ένα έντομο με ένα μωρό??

Εγώ απλώς απαντώ στα παραπάνω. :)
Αν τα όσα λέει θα μπορούσαν να αφορούν και έντομα, τότε το πρόβλημα έγκειται στα παραπάνω "επιχειρήματα", και όχι σε όποιον παρατήρησε ότι είναι σαθρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
ΟΚ. Όμως επειδή διάβασα και το πρώτο post σου σε αυτό το topic, με το οποίο συμφωνώ ότι δεν μπορεί να λέει κάποιος ότι η γυναίκα πρέπει να κάνει έκτρωση αν την βίασαν και να το κρατήσει αν όχι, δεν μπορείς κι εσύ να λες θα τον έκανες τον φόνο αυτόν ώστε να μην καταστρέψεις την ζωή σου και ότι αν εγώ δολοφονήσω εσένα θα είμαι λάθος (εκτός κι αν θες να πεθάνεις :P). Κι οι δύο φόνο κάνουμε. Εκτός κι αν είσαι υπέρ του να σκοτώνει ο ένας άνθρωπος τον άλλο προς συμφέρον του (πολύ δημοφιλές στην εποχή μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή αν εσύ έμενες έγκυος σε αυτή την ηλικία θα έκανες έκτρωση μόνο και μόνο για να χαρείς τη ζωή σου? Δηλαδή το παιδί τι φταίει αν εσύ ήσουν ανεύθυνη? Σαν άνθρωπος υποτίθεται ότι πρέπει να λάβεις την ευθύνη.
Και τι εννοείς ''πιο σημαντική η δικιά μου ζωή''? Καλύτερα να μπορείς να βγαίνεις χωρίς πρέπει να φυλάξεις παιδί λογικά,γιατί δεν νομίζω όταν κάποια γυναίκα μένει έγκυος κινδυνεύει τόοοοοσο πολύ! Σκέψου λίγο τι λες!

Τώρα το είδα αυτό, γενικά είχα καιρό να μπω στο θέμα.
Για να χαρώ τη ζωή μου; ΝΑΙ. Κακό είναι να θέλω να χαρώ τη ζωή μου; Έχουμε καταλήξει πια με το παπαδαριό το οποίο σας παραμορφώνει τα μυαλά να θεωρείται θετικό να είσαι οσιομάρτυρας και αρνητικό ότιδήποτε κάνεις για τον εαυτό σου.
Ναι κοπέλα μου, θέλω να χαρώ τη ζωή μου. Θέλω να κάνω καριέρα, να πετύχω, και όταν κάνω παιδί να μην του φορτώσω όλα τα απωθημένα που θα έχω συσσωρεύσει μέχρι τότε επειδή η κοινωνία θεωρεί θετικό να είσαι οσιομάρτυρας. Όταν κάνω παιδί θέλω να με βλέπει σαν πρότυπο, κι όχι σαν κακομοίρα αμόρφωτη δουλάρα που δεν πρόλαβε να ζήσει και να μάθει τίποτα γιατί γκαστρώθηκε. Αν πάντως για σένα το να χαρείς τη ζωή σου ορίζεται ως "να βγαίνεις", τότε κάνε ένα μωρό από τώρα, περισσότερα θα προσφέρεις στην κοινωνία.


Αρχική Δημοσίευση από ZedBlue:
ΟΚ. Όμως επειδή διάβασα και το πρώτο post σου σε αυτό το topic, με το οποίο συμφωνώ ότι δεν μπορεί να λέει κάποιος ότι η γυναίκα πρέπει να κάνει έκτρωση αν την βίασαν και να το κρατήσει αν όχι, δεν μπορείς κι εσύ να λες θα τον έκανες τον φόνο αυτόν ώστε να μην καταστρέψεις την ζωή σου και ότι αν εγώ δολοφονήσω εσένα θα είμαι λάθος (εκτός κι αν θες να πεθάνεις :P). Κι οι δύο φόνο κάνουμε. Εκτός κι αν είσαι υπέρ του να σκοτώνει ο ένας άνθρωπος τον άλλο προς συμφέρον του (πολύ δημοφιλές στην εποχή μας).
Για μένα πάντως, έμβρυο κάτω από 3 μηνών (διότι μετά η έκτρωση είναι παράνομη εκτός αν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι) δεν είναι άνθρωπος, ώστε να θεωρείται φόνος. Είναι εν δυνάμει άνθρωπος. Αναρωτιέμαι, όσοι θεωρούν το έμβρυο άνθρωπο, από πότε θεωρούν ότι ισχύει αυτό; Το ζυγωτό είναι άνθρωπος;

Επίσης, έχω αηδιάσει με όλη αυτή την καταστροφολογία και τον πεσιμισμό που διακρίνει όλους "της εποχής μας" όταν αναφέρονται σε οτιδήποτε συμβαίνει "στην εποχή μας". Ειδικά όταν πρόκειται για άτομα που δεν έχουν ζήσει και στην προηγούμενη "εποχή" (δηλαδή κάτω των 35 ετών περίπου), μου φαίνεται εκτός από εκνευριστικό, και αστείο.
Από που προκύπτει ότι στην εποχή μας είναι δημοφιλές να σκοτώνει ο ένας άνθρωπος τον άλλον και να θεωρείται καλό αγαπητέ; Γιατί εγώ ήξερα ότι παλιότερα, στις προηγούμενες εποχές που τόσο φαίνεται να νοσταλγείς, και περισσότεροι πόλεμοι γίνονταν και η θανατική ποινή ήταν θεσμοθετημένη σε πολύ περισσότερες χώρες. Για πες μου λοιπόν από που προκύπτει αυτός ο ...βαθυστόχαστος αφορισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top