Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί Δέσποινα, ο άνθρωπος για την πάρτη του δε μπορεί να πει ότι θα κάνει το λάθος; Έτσι γουστάρει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι λάθος. Δεν υπάρχει κανένα αντικειμενικά και υποκειμενικά. Υπάρχει το σωστό και το λάθος. Στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει το έγκλημα και το μη έγκλημα. Αποφασίζεις αν θα κάνεις έγκλημα λοιπόν. Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν κάνουμε εσκεμμένα κάποιο έγκλημα παλεύουμε να του δώσουμε άλλο όνομα. Έγκλημα είναι. Το κάνεις επειδή έτσι γουστάρεις. Αλλά και πάλι είσαι εγκληματίας, δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι δεν ειναι εγκλημα, ειπα οτι δεν ειναι απαραιτητα λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο ένα έγκλημα μπορεί να είναι σωστό. ΟΚ, αναγκαστικό λόγω περιστάσεων ναι, αλλά σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εξηγησα γιατι μπορει να θεωρηθει σωστο, εξαρταται απο ποια σκοπια το βλεπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ναι, Θέμη... Το σίγουρο είναι ότι θα υπάρξουν επιπλοκές στην γυναίκα. Με χειρότερες και σπανιότερες (αλλά πάντα πιθανές) τον θάνατό της ή την μόνιμη ανικανότητά της. Σου είπα, δες το video, τα εξηγεί εκεί. Δεν μιλάω τυχαία αλλά επειδή έχω σκεφτεί σοβαρά το θέμα, νομίζοντας ότι θα μας συνέβαινε (από ατύχημα φυσικά, όχι από αμέλεια)... Ευτυχώς ήταν απλώς φόβοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Φοβερό το βίντεο...Όλα όσα απεικονίζει τα είχα διαβάσει κάποτε, τώρα τα είδα και σε πραγματική παράσταση...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
οταν κανεις εκτρωση κατα την αποψη μου οσο ταπεινο και αν ακουγεται αυτο ,δολοφονεις μια ζωη και στερεις απο εναν ανθρωπο αυτη την μεγαλη και μοναδικη ευκαιρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgi@_17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εγω ειμαι κατα... Αλλα σ καποιες περιπτωσεις μαλλον πρεπει ν γινετε.. Κατα τ γνωμη μ προσεχουμε για να εχουμε... δν ειναι κ οτι καλυτερο ν δολοφονεις μια ζωη...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fleck

Νεοφερμένος

Ο fleck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα απαντήσω ρητορικά...

όπως δεν σας ρώτησε κανείς αν θέλετε να γεννηθείτε, έτσι δεν μπορείτε να στερήσετε και σε κάποιον άλλον άνθρωπο το δικαίωμα να επηλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Να επιλέξει τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Υποθέτω, αν θέλει ή όχι ν' αποκτήσει παιδί;


Cookie Monster: It's a horse! It's a cow! It's a ball! It's a pogostick! It's a rump roast! It's a moose!

Kermit: No, no, no, no, no! Those are wild guesses!

Cookie Monster: Well, me wild about cookies!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπέρ, χωρίς καμία προυπόθεση.
Παιδί θα κάνω όταν το θέλω ΕΓΩ και δεν θα μου το επιβάλλει κανένας ηθικολόγος του κ*λου. Χαρακτηριστικό της φαιδρότητας των εν λόγω ηθικολόγων είναι ότι θεωρούν δικαιολογημένη την έκτρωση στο βιασμό και την περίπτωση γενετικών ανωμαλιών ("αφού δεν έφταιγε η γυναίκα...") και φόνο σε κάθε άλλη. Δηλαδή σύμφωνα με αυτούς, το αν είναι φόνος ή όχι προσδιορίζεται από το αν έφταιγε η γυναίκα ή όχι! Λογική του παραλόγου, που έχει τις βάσεις της σε μια εκδικητική αντίληψη περί ανάληψης ευθυνών.
Οι περισσότερες εκτρώσεις γίνονται όταν η εγκυμοσύνη είναι κάτω από 3 μήνες.
Σε αυτή τη φάση, σόρρυ αλλά η δική μου ζωή είναι πολύ σημαντικότερη από ένα μάτσο κύτταρα.

Είμαι κυνική; Ίσως.
Είμαι αναίσθητη; Μάλλον.
Πόση πιθανότητα υπάρχει να καταστρέψω τη ζωή μου από χαζοσυναισθηματισμούς; Καμία.

ΥΓ: Και όχι, ούτε έχω κάνει ποτέ έκτρωση, ούτε σκοπεύω να κάνω. Προσέχω πολύ περισσότερο από την πλειοψηφία. Σιγά μη ρισκάρω την υγεία μου και ξοδέψω 1000 ευρώ επειδή ήμουν απρόσεκτη. Αυτά είναι από μόνα τους αρκετή τιμωρία για την απροσεξία, δεν χρειάζεται να έχω κι ένα μωρό να μου τη θυμίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φόνος είναι σε κάθε περίπτωση για μένα, όπως προείπα. Απλώς είναι ένας φόνος που υπό προυποθέσεις μπορεί να γίνεται. Δεν είναι απλή επιλογή, όμως, είναι επιλογή φόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε ότι η έκτρωση υπο προυποθέσεις δεν είναι φόνος, εννοείται πως είναι και νομίζω πως το αναγνωρίζουμε.. Δεν το βρίσκω σωστό να λέμε ότι μια ζωή αξίζει περισσότερο από μια άλλη, επειδή η μία καλά καλά δεν έχει ξεκινήσει το ταξίδι της ενώ η άλλη βρίσκεται στο απόγειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy2008

Νεοφερμένος

Η fairy2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Είμαι υπέρ των εκτρώσεων. Για όποιο λόγο κι αν γίνονται, σημαίνει ότι η γυναίκα δεν είναι έτοιμη ν'αποκτήσει παιδί. Βέβαια η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης (όπως δυστυχώς χρησιμοποείται μερικές φορές) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σε αυτή τη φάση, σόρρυ αλλά η δική μου ζωή είναι πολύ σημαντικότερη από ένα μάτσο κύτταρα.
Αν το σκεφτουμε ετσι, ολων μας οι ζωες ενα ματσο κυτταρα ειναι! :P Απλως τα δικα μας ειναι διαφοροποιημενα (Βιολογια θετικης speaking! :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφέστατα θέλει ταλέντο για να είναι κάποιος και οικογενειάρχης (ή γονέας χωρίς οικογένεια) και καριερίστας κι αναγνωρίζω το γεγονός ότι ελάχιστοι μπορούν ν'ανταποκριθούν όπως πρέπει και στους δύο ρόλους. Αν κάποιος έχει το ταλέντο αυτό, τότε η γέννηση ενός παιδιού δεν συνεπάγεται καμία καταστροφή για τη ζωή του (που πάντα είναι συνάρτηση πολλών και όχι μόνο της καριέρας).
Φυσικά η έκτρωση παραμένει φόνος. Απλά επειδή δεν τιμωρείται, μπορεί κάποιος να διαλέξει να τον διαπράξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν το σκεφτουμε ετσι, ολων μας οι ζωες ενα ματσο κυτταρα ειναι! :P Απλως τα δικα μας ειναι διαφοροποιημενα (Βιολογια θετικης speaking! :P).
Ε όχι και ένα μάτσο, τα δικά μας είναι περισσότερα :P

@miv: Είτε είναι, είτε δεν είναι φόνος, αν δεν θέλω να κάνω παιδί και μου συμβεί κάποιο ατύχημα θα την κάνω. Προτιμώ να μην εξασκήσω αυτό το ...ταλέντο που αναφέρεις με το ζόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προφανώς αν κάποιος πιστεύει ότι δεν έχει το ταλέντο αυτό, δεν θα το προσπαθήσει. Αν πιστεύει το αντίθετο και παρ'ολα αυτά κάνει άμβλωση, όποια πρόφαση κι αν βρίσκει για να καθησυχάζει τον εαυτό του, για μένα δεν δικαιολογείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Υπέρ, χωρίς καμία προυπόθεση.
Παιδί θα κάνω όταν το θέλω ΕΓΩ και δεν θα μου το επιβάλλει κανένας ηθικολόγος του κ*λου. Χαρακτηριστικό της φαιδρότητας των εν λόγω ηθικολόγων είναι ότι θεωρούν δικαιολογημένη την έκτρωση στο βιασμό και την περίπτωση γενετικών ανωμαλιών ("αφού δεν έφταιγε η γυναίκα...") και φόνο σε κάθε άλλη. Δηλαδή σύμφωνα με αυτούς, το αν είναι φόνος ή όχι προσδιορίζεται από το αν έφταιγε η γυναίκα ή όχι! Λογική του παραλόγου, που έχει τις βάσεις της σε μια εκδικητική αντίληψη περί ανάληψης ευθυνών.
Οι περισσότερες εκτρώσεις γίνονται όταν η εγκυμοσύνη είναι κάτω από 3 μήνες.
Σε αυτή τη φάση, σόρρυ αλλά η δική μου ζωή είναι πολύ σημαντικότερη από ένα μάτσο κύτταρα.

Είμαι κυνική; Ίσως.
Είμαι αναίσθητη; Μάλλον.
Πόση πιθανότητα υπάρχει να καταστρέψω τη ζωή μου από χαζοσυναισθηματισμούς; Καμία.

ΥΓ: Και όχι, ούτε έχω κάνει ποτέ έκτρωση, ούτε σκοπεύω να κάνω. Προσέχω πολύ περισσότερο από την πλειοψηφία. Σιγά μη ρισκάρω την υγεία μου και ξοδέψω 1000 ευρώ επειδή ήμουν απρόσεκτη. Αυτά είναι από μόνα τους αρκετή τιμωρία για την απροσεξία, δεν χρειάζεται να έχω κι ένα μωρό να μου τη θυμίζει.

Αλλ' αντ' άλλα κουτρουβάλα και ούτω καθεξής. Το ΤΙ μαλακίες λέγονται εδώ μέσα και με τι authority είναι απίστευτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top