Piercing

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τρύπημα με βελόνα. Μόνο.
Τιτάνιο. Όχι χειρουργικό ατσάλι.
Οι πλείστοι προτείνουν αλατόνερο. Εδώ υπάρχει πλουραλισμός απόψεων.
Αποστείρωση σε: τρύπα, σκουλαρίκι και χέρια.
Αν μία τρύπα παρουσιάζει μολύνσεις, καλύτερα να βγαίνει τελείως το σκουλαρίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Τιτάνιο. Όχι χειρουργικό ατσάλι.

Δεν ξερω αν ειναι διαφορετικο, αλλα συνηθως εννοουμε το ιδιο πραγμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Λοιπόν, δώσε βάση! :)
Αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα με τις περισσότερες από τις τρύπες που είχα/έχω. Για πολύ καιρό με βασάνιζε το "γρομπαλάκι (αυτό που λες σπυράκι)". Είχα δοκιμάσει αλατόνερα, betadin, οινόπνευμα (μακριάαα), fucidin, κ.ά. . Αυτό που έχει εμφανιστεί στην μύτη σου είναι μόλυνση (μην τρομάζεις)! Καθώς, λοιπόν, ψαχνόμουν για το τι να κάνω βρήκα την αλοιφή "Celestoderm - V with Garamycin". Την χρησιμοποιούσα τακτικά (2-3 φορές την ημέρα με επάλειψη πάνω στο σημείο της μόλυνσης) και τελικά μου πέρασε. Σε όσες τρύπες είχα (tragus, αυτιά, χείλος, μύτη -μη σχολιάσεις, προοριζόταν για κρίκο-, και δε θυμάμαι πού αλλού) εμφανιζόταν το ίδιο πρόβλημα, και τελικά περνούσε με την θεραπεία με την αλοιφή αυτή. Ωστόσο, για να καθαρίζεις το σημείο της τρύπας, μπορείς να χρησιμοποιείς αλατόνερο ή το σπρέι "Octenisept".
Αφού ακολούθησα αυτή την διαδικασία για μια εβδομάδα ++, μου πέρασε το πρόβλημα.
ΑΑ! Το σημαντικότερο: το σκουλαρίκι που χρησιμοποιείς πρέπει να το έχεις αποστειρώσει (βράσιμο σε μπρίκι με αλατόνερο), και να είναι "μπάρα", δηλαδή από χειρουργικό ατσάλι.

P.S.
1) Το "σπυράκι" αυτό έχει μέσα αίμα και πύον. :sick:
2) Πλέον έχω μόνο δύο σκουλαρίκια στο αυτί (το διευκρινίζω, για να μη με περάσει κανείς για φρικιό).

Εύχομαι να θεραπευθεί το συντομότερο, διότι πέραν του ότι είναι ενοχλητικό (πόνος,φαγούρα,κοκκίνισμα), είναι και αντιαισθητικό.

Χιλια ευχαριστώ, λοιπόν επεισή τρόμαξα αποφάσισα να το βγάλω για καμια βδομάδα υπαρχει περίπτωση να μου κλεισει η τρύπα; Βασικά και να μου κλείσει θα παω να την ανοίξω πάλι πάντως θα πάρω αυτη την αλοιφή να βάλω για να μου φύγει το χαζο-καρούμπαλο. Φοβήθηκα τόσο αφου μοιάζει σαν να έχει βγει το δέρμα μου απο έξω. Αυτό που λες με την αποστείρωση δλδ βάζω σε ενα μπρίκι νερό και αλάτι βράζουν και μετά βρέχω λίγο το μπαμπάκι και το καθαρίζω έτσι; πιάνει και για τα σκουλαρίκια στα αφτιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
λοιπόν επεισή τρόμαξα αποφάσισα να το βγάλω για καμια βδομάδα υπαρχει περίπτωση να μου κλεισει η τρύπα;
φυσικα, αφου ειναι φρεσκια ακομα...
καλυτερα ομως να κανεις αυτο που σου λεει το παιδι απο πανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγω παιδια σκεφτομαι να κανω snake bites στ κατω χειλος.. Αλλα εχω ηδη τρυπα στην μυτη και στον τραγο.. (και τις κλασσικες στα αυτια 1 σε καθε αυτι) λετε να ειναι υπερβολικο? Δεν θελω να γινω σιχαμερη η πολυ ιδιαιτερη :/ Επισης ειναι επικυνδες αυτες οι τρυπες? Και προκαλουν πολυ πρηξιμο στην αρχη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγω παιδια σκεφτομαι να κανω snake bites στ κατω χειλος.. Αλλα εχω ηδη τρυπα στην μυτη και στον τραγο.. (και τις κλασσικες στα αυτια 1 σε καθε αυτι) λετε να ειναι υπερβολικο? Δεν θελω να γινω σιχαμερη η πολυ ιδιαιτερη :/ Επισης ειναι επικυνδες αυτες οι τρυπες? Και προκαλουν πολυ πρηξιμο στην αρχη ?

Δικό σου το σώμα σου, εσύ αποφασίζεις. Ο κίνδυνος και ο πόνος είναι ο αναμενόμενος, όπως σε όλα τα piercing.

Αν ρωτάς για απόψεις, προσωπικά βρίσκω γελοίο το εν λόγω piercing. Θα πρότεινα να κάνεις σε άλλο σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αν ρωτάς για απόψεις, προσωπικά βρίσκω γελοίο το εν λόγω piercing. Θα πρότεινα να κάνεις σε άλλο σημείο.
οντως, σε κοπελα δεν μου αρεσει και τοσο στο κατω χειλος οσο το medusa στο πανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
για'μένα τα piercings είναι μια ανώφελη ταλαιπωρία.και χωρίς αυτά δηλαδή πού υστερεί μια γυναίκα ή ένας άνδρας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
για'μένα τα piercings είναι μια ανώφελη ταλαιπωρία.και χωρίς αυτά δηλαδή πού υστερεί μια γυναίκα ή ένας άνδρας; :P

ειναι καθαρα θεμα αισθητικής και αντίληψης της καλαισθησίας. Ειναι ο ίδιος λόγος για τον ακουμε διαφορετικα είδη μουσικης.
Όπως η μουσική, ετσι και τα piercings είναι τεχνη και ο καθενας την ερμηνεύει βασει των γούστων του.
Όπως εσυ ισχυρίζεσαι οτι δεν προσθέτουν τιποτα, εγω σου απαντω πως ούτε και αφαιρουν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
[/spoiler]

Χιλια ευχαριστώ, λοιπόν επεισή τρόμαξα αποφάσισα να το βγάλω για καμια βδομάδα υπαρχει περίπτωση να μου κλεισει η τρύπα; Βασικά και να μου κλείσει θα παω να την ανοίξω πάλι πάντως θα πάρω αυτη την αλοιφή να βάλω για να μου φύγει το χαζο-καρούμπαλο. Φοβήθηκα τόσο αφου μοιάζει σαν να έχει βγει το δέρμα μου απο έξω. Αυτό που λες με την αποστείρωση δλδ βάζω σε ενα μπρίκι νερό και αλάτι βράζουν και μετά βρέχω λίγο το μπαμπάκι και το καθαρίζω έτσι; πιάνει και για τα σκουλαρίκια στα αφτιά;

Σίγουρα θα σου κλείσει. Αν είναι να την ξανακάνεις, πάντως, τράβα σε piercer. ;)
Εγώ θα σου πρότεινα να εφαρμόσεις δυο-τρεις μέρες την θεραπεία που σου είπα, και αν δεις ότι δεν υποχωρεί, πέτα το.

Την αποστείρωση της μπάρας την κάνεις ως εξής: βάζεις λίγο νερό στο μπρίκι, μπόλικο αλάτι ΚΑΙ το σκουλαρίκι, και τα αφήνεις να βράσουν. Μια ακόμη καλή λύση είναι το Dettol. Αλλά, μια χαρά αποστειρώνεται και όπως σου είπα.

Προσπάθησε, επίσης, αν την κρατήσεις, να μην την ακουμπάς καθόλου, και όταν βάζεις αλοιφές κ.λπ., να έχεις πλύνει καλά τα χέρια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δικό σου το σώμα σου, εσύ αποφασίζεις. Ο κίνδυνος και ο πόνος είναι ο αναμενόμενος, όπως σε όλα τα piercing.

Αν ρωτάς για απόψεις, προσωπικά βρίσκω γελοίο το εν λόγω piercing. Θα πρότεινα να κάνεις σε άλλο σημείο.

Γι'αυτο θελω να παρω ιδεες.. Γιατι μπορει να ειναι δικο μου τ σωμα αλλα δεν ζω μονη μ.. Θελω να πω οτι δεν θελω να κανω κατι που μπορει να προκαλεσει στους γυρω μ μια "απεχθεια" γτ οπως και να τ κανουμε και να μ αρεσει εμενα καποια στιγμη θα αιστανθω ασχημα.. :/: Σκεφτομαι να τ κανω και αμα δεν μ'αρεσει να τ βγαλω.. Αλλα θα πανε τζαμπα τα λεφτα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γι'αυτο θελω να παρω ιδεες.. Γιατι μπορει να ειναι δικο μου τ σωμα αλλα δεν ζω μονη μ.. Θελω να πω οτι δεν θελω να κανω κατι που μπορει να προκαλεσει στους γυρω μ μια "απεχθεια" γτ οπως και να τ κανουμε και να μ αρεσει εμενα καποια στιγμη θα αιστανθω ασχημα.. :/: Σκεφτομαι να τ κανω και αμα δεν μ'αρεσει να τ βγαλω.. Αλλα θα πανε τζαμπα τα λεφτα :worry:

Κάνε σε σημείο που δεν φαίνεται. Δεν θα το μετανοιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Κάνε σε σημείο που δεν φαίνεται. Δεν θα το μετανοιώσεις.

Χαχα.. Αυτο συνοδευεται με πολυ πονο :P:P Οχι για κατι τετοιο δεν ειμαι ακομα ετοιμη.. :worry: Μου εχουν κατσει καλα ομως τα snake bites.. Αμα το θελω μεχρι και μετα τις πανελληνιες (γτ συνηθιζω να αλλαζω γνωμες) ισως τα κανω :/: και στην τελικη αμα για καποιο λογο δεν τα θελω τρυπες ειναι, βγαζω τα σκουλαρικια και τις κλεινω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χαχα.. Αυτο συνοδευεται με πολυ πονο :P:P Οχι για κατι τετοιο δεν ειμαι ακομα ετοιμη.. :worry: Μου εχουν κατσει καλα ομως τα snake bites.. Αμα το θελω μεχρι και μετα τις πανελληνιες (γτ συνηθιζω να αλλαζω γνωμες) ισως τα κανω :/: και στην τελικη αμα για καποιο λογο δεν τα θελω τρυπες ειναι, βγαζω τα σκουλαρικια και τις κλεινω...

Πονηρό μυαλό;:P

Εννοούσα γλώσσα, αφαλό, ρώγα, septum, industrial κτλ. Γενικά σημεία που δε φαίνονται και δεν θα έρθεις σε δύσκολη θέση.
Για χείλος, έχω την εντύπωση ότι δεν κλείνει.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Πονηρό μυαλό;:P

Εννοούσα γλώσσα, αφαλό, ρώγα, septum, industrial κτλ. Γενικά σημεία που δε φαίνονται και δεν θα έρθεις σε δύσκολη θέση.
Για χείλος, έχω την εντύπωση ότι δεν κλείνει.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις.

Σ'ευχαριστω.. Αν και νομιζω πως το σεπτουμ, στον αφαλο και το industrial φαινονται :/ Η αλλη μ επιλογη ηταν να κανω υπογλωσσιο.. Αλλα ακομα δεν νιωθω ετοιμη ουτε γι'αυτο :P Αμα βγαλεις τα σκουλαρικια νωρις (μεσα στο μηνα) νομιζω πως κλεινει ευκολα και γρηγορα οπου και να ειναι η τρυπα.. (και ποσο μαλλον στ στομα που τ σαλιο επουλωνει τα παντα;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω.. Αν και νομιζω πως το σεπτουμ, στον αφαλο και το industrial φαινονται :/ Η αλλη μ επιλογη ηταν να κανω υπογλωσσιο.. Αλλα ακομα δεν νιωθω ετοιμη ουτε γι'αυτο :P Αμα βγαλεις τα σκουλαρικια νωρις (μεσα στο μηνα) νομιζω πως κλεινει ευκολα και γρηγορα οπου και να ειναι η τρυπα.. (και ποσο μαλλον στ στομα που τ σαλιο επουλωνει τα παντα;))

Αφαλός καλύπτεται με μπλούζα. Industrial, αν είσαι μακρυμαλλούσα δε φαίνεται. Σεπτουμ, μικρό και το γυρίζεις. Υπογλώσσιο είναι μανίκι, καλύτερα στη γλώσσα. Επίσης δε πονάει ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Χμμ.. Δεν με τρελαινει ιδιαιτερα στη γλωσσα.. :Ρ Δηλαδη μου λες οτι προτιμας σε μια κοπελα το σεπτουμ απο το snake bites?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χμμ.. Δεν με τρελαινει ιδιαιτερα στη γλωσσα.. :Ρ Δηλαδη μου λες οτι προτιμας σε μια κοπελα το σεπτουμ απο το snake bites?

Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Ειδικά σεπτουμ. :eek:Απλώς είπα κάποια μη ορατά, να επιλέξεις.
Μη ρωτάς τι προτιμώ εγώ. Αυτά που μου αρέσουν είναι είτε επώδυνα είτε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Ειδικά σεπτουμ. :eek:Απλώς είπα κάποια μη ορατά, να επιλέξεις.
Μη ρωτάς τι προτιμώ εγώ. Αυτά που μου αρέσουν είναι είτε επώδυνα είτε :redface:

χαχ.. Καταλαβα ^^ Οκ.. Θα αποφασισω μετα αν ειναι.. Πιστευω οτι οι περισσοτεροι θα ειναι αρνητικοι αλλα μεχρι να τ δουν πανω μ νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν σου αρέσουν τόσο καντο. Προσωπικά απεχθάνομαι τα σκουλαρίκια στο χείλος, το θεωρώ δύσκολο σημείο. Εν πάση περιπτώσει, κάνε μια βόλτα από bmezine, δες πράμα και αποφάσισε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top