Piercing

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
https://www.onetribe.nu/faqs/11 διαβασε αυτο ειναι αρκετα διαφωτιστικο.

Ουσιαστικα ναι γινεται σταδιακα και δεν πρεπει να ποναει. Αν πονεσει το κανεις λαθος, ή βιαζεσαι :P
Θα σου πω πως εκανα εγω το δικο μου γιατι υπαρχουν διαφορες μεθοδοι.
Ουσιαστικα η διαδικασια ειναι η εξης:
Περνεις κατι σαν και αυτο.



Υπαρχουν διαφορα μεγεθη. φροντιζεις η μια του πλευρα να εχει το παχος της τρυπας που τωρα εχεις ή μικροτερο και η αλλη το αμεσως επομενο νουμερο, απ αυτο που φορας.


Τα νουμερα ειναι σε ενα πινακακι εδω https://www.onetribe.nu/faqs/11, για να καταλαβεις τι λεω.
Παιρνεις λοιπον αυτο το πραγματακι και το σπρωχνεις μεσα στην τρυπα σου. Μολις φτασεις στη φαρδια πλευρα, κοτσαρεις και το σκουλαρικι απο πισω και το σπρωχνεις και αυτο μεσα. Καλη ωρα να το κανεις αυτο ειναι οταν εχεις κανει μπανιο που ειναι χαλαρο το αυτι σου.
Αν ανεβαινεις ενα νουμερο καθε φορα και περιμενεις αρκετα αναμεσα στα στρετσαρισματα (:P) δεν υπαρχει περιπτωση να πονεσεις. Θα νιωθεις μονο ενα αμελητεο τραβηγμα στο αυτι σου τις πρωτες ωρες.

Το σκουλαρικι ειναι καπως ετσι:





Δες αυτο για να καταλαβεις τη διαδικασια [ame]https://www.youtube.com/watch?v=f7aUoGX1JBE&feature=related[/ame]


Απλα μην το κανεις γρηγορα, αφηνε το αυτι σου να προσαρμοζεται στο σκουλαρικι γιατι ετσι υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να κλεισει η τρυπα οταν το βαρεθεις (εφοσων βεβαια δεν εχεις ξεπερασει τα 8-10 mm, αναλογα με το αυτι σου παλι.
Α, και κρατα το καθαρο, καθε φορα που ανοιγεις την τρυπα καθαριζε την σα να ναι καινουρια.

Γινεται να το κανεις και σε μαγαζι αλλα δεν ξερω να σου πω τιποτα γιαυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Το έκανες μόνη σου; :!: Χαρά στο κουράγιο σου! Πόσο το έχεις τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Βρε κορίτσια, χωρίς να θέλω να ακουστώ συντηρητική, και να κρίνω τις επιλογές σας(πώς θα μπορούσα άλλωστε, έχω 4 τρύπες στο ένα αυτί, 2 στο άλλο από Γυμνάσιο-Λύκειο και μία στη μύτη-ενήλικο απόκτημα), αυτό έχετε δει πραγματικά ότι όταν το βαρεθείτε κλείνει και δεν αφήνει το λοβό πχ να ''κρεμάσει''?Γιατί δε λέει καθόλου να πας πχ 30 να το 'χεις βαρεθεί και να χεις ένα λοβό σε στυλ διαμπερές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Συμφωνώ. Αυτα τα strech τα σιχαίνομαι. Είναι αηδιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Βρε κορίτσια, χωρίς να θέλω να ακουστώ συντηρητική, και να κρίνω τις επιλογές σας(πώς θα μπορούσα άλλωστε, έχω 4 τρύπες στο ένα αυτί, 2 στο άλλο από Γυμνάσιο-Λύκειο και μία στη μύτη-ενήλικο απόκτημα), αυτό έχετε δει πραγματικά ότι όταν το βαρεθείτε κλείνει και δεν αφήνει το λοβό πχ να ''κρεμάσει''?Γιατί δε λέει καθόλου να πας πχ 30 να το 'χεις βαρεθεί και να χεις ένα λοβό σε στυλ διαμπερές..

Ναι, το έκλεισε μια συμμαθήτριά μου φέτος και φαίνεται μια χαρά πλέον. Τώρα που έχω και μήνες να την δω, θα δω πως ακριβώς έχει γίνει. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους.Απλα υπαρχει ενα προβλημα.Δεν εχω καν κανει τρυπα στο λοβο.Θα χρειαστει πρωτα να κανω και μετα απο καιρο να κανω στρετσινγκ??..
Οσο για οτι καποιοι το κρινουν αηδιαστικο , γουστα ειναι αυτα :D και ισως αλλαξουν με τον καιρο οπως αλλαξαν τα δικα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους.Απλα υπαρχει ενα προβλημα.Δεν εχω καν κανει τρυπα στο λοβο.Θα χρειαστει πρωτα να κανω και μετα απο καιρο να κανω στρετσινγκ??..
Οσο για οτι καποιοι το κρινουν αηδιαστικο , γουστα ειναι αυτα :D και ισως αλλαξουν με τον καιρο οπως αλλαξαν τα δικα μου..

λοιπον για να κανεις στρετσινγκ με τον ορθοδοξο τροπο θα πρεπει να κανεις μια τρυπα πρωτα και μετα η μονος σου η με τη βοηθεια καποιου ειδικου να ανεβαζεις το μεγεθος της τρυπας σου σταδιακα
απο τη στιγμη που κανεις τη τρυπα μπορεις να κανεις και στρετσινγκ
υπαρχει και η μεθοδος με dermal punch οπου σου βαραει τρυπα σε οτι μεγεθος θελεις κατευθιαν αλλα υπαρχει μεγαλο ποσοστο να μην κλεισει ποτε

Health issues

There are few health issues directly related to stretching piercings. Most stretching methods do not create a wound, and properly stretched piercings will heal after stretching, although if an individual's skin elasticity and vascularity allow, most piercings can be stretched far beyond their initial size. Most people class 12.7mm as the "point of no return" as over 12.7 mm will never recover fully, However, each person's tissue will differ, and many variables—such as a person's age, length of time taken to stretch, time fully healed at a particular size, skin elasticity, and scar tissue formation, amongst others—can affect the ability of the skin not only to stretch, but also to close up.
If taken beyond the body's ability to stretch, or if done improperly, damage caused can require minor surgery to repair, or may not be repairable. Blowouts from over -stretching, especially ones caused by "dead stretching", can create scar tissue, which can lead to keloiding or hypertrophic scarring. Stretching too quickly, or skipping from one smaller gauge to a gauge more than one size larger, can cause bleeding and infection and eventually lead to a buildup of scar tissue. Scar tissue is more difficult to stretch than unharmed skin, and can make further stretching difficult.
However, application of Bio oil(vegan), emu oil, vitamin E, Jojoba oil, or other similar oils can reduce the size of blowouts and enhances the circulation of blood flow going to the skin around the stretched fistula, thickening the flesh and allowing more elasticity and a healthier piercing. Additionally, downsizing—moving from a larger size to a smaller size intentionally—can help build collagen in the earlobe, which will thicken the lobe, reduce the puckered appearance of earlobes that have been stretched too quickly, and keep earlobes healthy.

οπως λεει θεωρειται οτι οταν φτασει κανεις να στρετσαρει τη τρυπα του στο 12,7mm δεν υπαρχει γυρισμος για να ιαθει πληρως η τρυπα
αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
λοιπον για να κανεις στρετσινγκ με τον ορθοδοξο τροπο θα πρεπει να κανεις μια τρυπα πρωτα και μετα η μονος σου η με τη βοηθεια καποιου ειδικου να ανεβαζεις το μεγεθος της τρυπας σου σταδιακα
απο τη στιγμη που κανεις τη τρυπα μπορεις να κανεις και στρετσινγκ
υπαρχει και η μεθοδος με dermal punch οπου σου βαραει τρυπα σε οτι μεγεθος θελεις κατευθιαν αλλα υπαρχει μεγαλο ποσοστο να μην κλεισει ποτε

οπως λεει θεωρειται οτι οταν φτασει κανεις να στρετσαρει τη τρυπα του στο 12,7mm δεν υπαρχει γυρισμος για να ιαθει πληρως η τρυπα
αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος
-----------------------------------------














αυτη δυσολα καθαριζει τα αυτια τησ........:P :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ.Να ρωτησω και κατι αλλο . Αμα κανω την τρυπα και μετα θελω να κανω στρετσινγκ μονος μου απο που θα παρω τα καταλληλα εργαλεια?Σορρυ αν σας πρηζω αλλα γενικα δεν εχω ιδεα περι του θεματος και θελω να μαθω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ.Να ρωτησω και κατι αλλο . Αμα κανω την τρυπα και μετα θελω να κανω στρετσινγκ μονος μου απο που θα παρω τα καταλληλα εργαλεια?Σορρυ αν σας πρηζω αλλα γενικα δεν εχω ιδεα περι του θεματος και θελω να μαθω..

εγω αρκετα συχνα παραγγελνω απο εδω https://www.bodyjewelleryshop.com/
εαν βρεις και φιλους γνωστους που θελουν και αυτοι να τα παρετε μαζι για να μοιραστειτε τα εξοδα αποστολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Xιλια ευχαριστω ! Με βοηθησες πολυ! Μια τελευταια ερωτηση ( :P:P )
Οταν κανω στρετσινγκ την τρυπα με τι θα την καθαριζω?Με αλατονερο και οξυζενε οπως τισ αλλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Xιλια ευχαριστω ! Με βοηθησες πολυ! Μια τελευταια ερωτηση ( :P:P )
Οταν κανω στρετσινγκ την τρυπα με τι θα την καθαριζω?Με αλατονερο και οξυζενε οπως τισ αλλες?

και με αυτα αλλα υπαρχουν και ειδικες αλοιφες και προιοντα after-care τα οποια μπορεις να προμηθευτεις και απο το site
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Επιλεον εψαξα το σαιτ και δεν ξερω ποιο ''σετ'' θα ηταν καλυτερο για καποιον που τωρα αρχιζει στρετσινκγ.Εχεις καμια ιδεα?:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Επιλεον εψαξα το σαιτ και δεν ξερω ποιο ''σετ'' θα ηταν καλυτερο για καποιον που τωρα αρχιζει στρετσινκγ.Εχεις καμια ιδεα?:lol:

εγω θα σου προτινα να κανεις στρετσινγκ σε μαγαζι τη πρωτη φορα και μετα να ξεκινησεις και μονος σου
εαν δεν εχεις οριο στα ποσα θα ξοδεψεις αυτο θα ελεγα θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη https://www.bodyjewelleryshop.com/online_store/tapered_insertion_pin_kit_10826428.cfm

μετα αυτο ειναι πολυ καλο σετακι https://www.bodyjewelleryshop.com/online_store/steel_stretching_crescent_kit_16mm_5mm_4140428.cfm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
https://www.bodyjewelleryshop.com/online_store/buffalo_horn_crescents_5_crescent_kit_4139466.cfm
αυτο πως σου φαινεται?ανεβαινει πολυ αποτομα νουμερα?
Βασικα το πρωτο σετ το ειδα κι εγω απλα θα πρεπει να εχω και τα καταλληλα σκουλαρικια για να αλλαζω το μεγεθος.Πρωτη φορα να το κανω σε μαγαζι , αλλα ποσο θα μου μεγαλωσει το νουμερο.απο τι εχω καταλαβει αρχιζει καποιος με 1.2 mm και σταδιακα ανεβαινει?και σε τετοιο μικρα μεγεθη μονο χοντρα κρικακια ουσιαστικα μπαινουν σαν αυτα που σου εδειξα ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
https://www.bodyjewelleryshop.com/online_store/buffalo_horn_crescents_5_crescent_kit_4139466.cfm
αυτο πως σου φαινεται?ανεβαινει πολυ αποτομα νουμερα?
Βασικα το πρωτο σετ το ειδα κι εγω απλα θα πρεπει να εχω και τα καταλληλα σκουλαρικια για να αλλαζω το μεγεθος.Πρωτη φορα να το κανω σε μαγαζι , αλλα ποσο θα μου μεγαλωσει το νουμερο.απο τι εχω καταλαβει αρχιζει καποιος με 1.2 mm και σταδιακα ανεβαινει?και σε τετοιο μικρα μεγεθη μονο χοντρα κρικακια ουσιαστικα μπαινουν σαν αυτα που σου εδειξα ετσι?

η τρυπα στο λοβο η αρχικη ειναι 1.6mm
το σετακι το δευτερο που εγραψα πιο πανω αρχιζει απο 1.6mm και φτανει στα 5mm και μπορει να φορεθει και ως σκουλαρικι
τωρα το ποσο μπορουν να στο ανεβασουν στο μαγαζι θα πρεπει να ρωτησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ευχαριστωωω :D Ξερεις κανενα καλο μαγαζι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
που μενεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ηλιουπολη μενω αλλα οπουδηποτε στην Αθηνα αμα ξερεις οτι ειναι καλο μπορω να παω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top