Nηστεία και Μετάληψη

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Το ότι προσπαθείτε να πείσετε ότι μέσω της κοινωνίας κινδυνεύει η υγεία μας, είναι ένας άλλος τρόπος να πείτε ότι δεν πιστεύετε στον Χριστό.
Το καταλάβαμε, το εμπεδώσαμε. Δικαίωμά σας. Αφού όμως ενδιαφέρεστε τόσο πολύ για την Δημόσια Υγεία, γιατί δεν ανοίγετε θέμα για τα καυσαέρια που εισπνέουμε καθημερινά, το μολυσμένο νερό, την ακτινοβολία που τρώμε από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας που φυτρώνουν σαν μανιτάρια και τον εθισμό τόσων παιδιών στο διαδίκτυο; Ένα κουταλάκι σας τρόμαξε;

Θα μου επιτρεψεις να σχολιασω.
Το οτι ενημερωνουμε για τους κινδυνους ειναι ασχετο με την πιστη μας. Το οτι δεν εθελοτυφλουμε λεγοντας οτι τα μικροβια σκοτωνονται απο το κρασακι δεν ισοδυναμει με το οτι δε πιστευουμε στο Χριστο η οπου αλλου. Μπορει και να μην το κανουμε, αλλα οπως και να εχει ο συλλογισμος σου ειναι λαθος.
Δευτερον, το θεμα αφορα την κοινωνια, αρα με αυτην θα ασχοληθουμε και οχι με οσα ανεφερες. (Κανεις δεν αρνηθηκε το οτι βλαπτουν εξαλλου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
1) Όποιος δεν αποδέχεται την Θεία Κοινωνία δεν πιστεύει στον Χριστό, είναι απλά τα πράγματα.
2) Καθόλου, απλά θα πρέπει να σταθμίσουμε κάποια πράγματα, δεν έχουν όλα το ίδιο ειδικό βάρος. Παρ'όλα αυτά το θέμα αυτό καταλαμβάνει 15 σελίδες, στις οποίες πλέον επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια.
3) Σε θέματα πίστης, η αλήθεια δεν προσδιορίζεται με στενά τεχνοκρατικά κριτήρια
4) Η πιθανότητα να μεταδοθεί κάτι είναι πάρα πολύ μικρή. Αν υπήρχε πραγματικά πρόβλημα θα είχε παρατηρηθεί από τους γιατρούς σημαντική αύξηση κρουσμάτων 2-3 μέρες μετά την Κυριακή και θα είχε σίγουρα επισημανθεί.

Θα μου επιτρεψεις να σχολιασω.
Το οτι δεν εθελοτυφλουμε λεγοντας οτι τα μικροβια σκοτωνονται απο το κρασακι δεν ισοδυναμει με το οτι δε πιστευουμε στο Χριστο η οπου αλλου

Κάνεις μεγάλο λάθος. Τι σόι πίστη είναι αυτή; Για αυτούς που πιστεύουν δεν είναι κρασάκι όπως λές, είναι Σώμα και Αίμα Χριστού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αληθεια το κρασι ειναι γλυκο, ημιγλυκο; Επιτρεπεται να δινουμε σε βρεφη αλκοολ; Το ψωμακι; Σιγουρα προηγουμενων ημερων... παντα ταιζα τα περιστερια με αυτο (στις λιγες φορες που πηγαινα εκκλησια - υποχρεωτικα απο το σχολειο για να μη φαω απουσια διχως λογο - η πλυση εγκεφαλου απο την εκκλησια που λεγαμε...)

Το αν πιστευει καποιος στον χριστο ή στον βουδα, δεν το οριζει μια θεια κοινωνια και πιστευω κατι τετοιο δεν θα το ηθελε ουτε ο ιδιος ο χριστος (σε περιπτωση που θεωρησουμε οτι υπαρχει). Αν πιστευα, θα προτιμουσα να πιστευα μεσα απο την καρδια μου και οχι μεσω τριτων (παπαδων) και χρυσα κουταλια. Η βαση σχεδον καθε θρησκειας ειναι η αγαπη προς τον συνανθρωπο μας, κατι το οποιο λειπει απο τους περισσοτερους πιστους που τρεχουν στις εκκλησιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η βαση σχεδον καθε θρησκειας ειναι η αγαπη του συνανθρωπου μας, κατι το οποιο λειπει απο τους περισσοτερους πιστους που τρεχουν στις εκκλησιες.

...και η κόλαση. :devil::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
...και η κόλαση. :devil::teasing:
α sorry μου διεφυγε αυτο... αν δεν προκαλεσει η θρησκεια τρομο, δεν προκειται να ριζωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μα η βαση καθε θρησκειας ειναι και θα ειναι ο τρομος.χωρις αυτη δεν υφισταται αλλωστε εννοια θρησκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τρόμος θα υπήρχε και χωρίς θρησκεία και μάλιστα μεγαλύτερος. Μπροστά στον θάνατο όλοι λυγίζουν και ψάχνουν να βρούν κάποιο στήριγμα. Το φαντάζεστε να μην υπήρχε ούτε και αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τρόμος θα υπήρχε και χωρίς θρησκεία και μάλιστα μεγαλύτερος. Μπροστά στον θάνατο όλοι λυγίζουν και ψάχνουν να βρούν κάποιο στήριγμα. Το φαντάζεστε να μην υπήρχε ούτε και αυτό;

Well,θα έλεγα ότι οι κοινωνίες χωρίς θρησκείες που προβλέπουν φωτιές και καζάνια (π.χ. αρχαία Ελλάδα),ήταν πιο φιλελεύθερες σε σχέση με τις χριστιανικές κοινωνίες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το ότι προσπαθείτε να πείσετε ότι μέσω της κοινωνίας κινδυνεύει η υγεία μας, είναι ένας άλλος τρόπος να πείτε ότι δεν πιστεύετε στον Χριστό.
Το καταλάβαμε, το εμπεδώσαμε. Δικαίωμά σας. Αφού όμως ενδιαφέρεστε τόσο πολύ για την Δημόσια Υγεία, γιατί δεν ανοίγετε θέμα για τα καυσαέρια που εισπνέουμε καθημερινά, το μολυσμένο νερό, την ακτινοβολία που τρώμε από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας που φυτρώνουν σαν μανιτάρια και τον εθισμό τόσων παιδιών στο διαδίκτυο; Ένα κουταλάκι σας τρόμαξε;

Αχά!! Πιστεύω πως όλο και κάποιος από αυτούς που ανέφεραν τέτοιες ανησυχίες πιστεύει κιόλας... Αλλά η πίστη στον Χριστό είναι μόνο αυτό?? Οι Εκκλησίες, οι νηστείες και η κοινωνία??? Δεν μπορούν κάποιοι να νιώθουν την ουσία όλου αυτού χώρις τις άχρηστες φανφάρες που έχει κοτσάρει το παπαδαριό???

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον υλισμό που διακατέχει τους περισσότερους χριστιανούς...

Κάνεις μεγάλο λάθος. Τι σόι πίστη είναι αυτή; Για αυτούς που πιστεύουν δεν είναι κρασάκι όπως λές, είναι Σώμα και Αίμα Χριστού.

Βεβαια, ότι προκύπτει πως δεν είναι sanitised όπως ισχυρίζονται οι παπάδες, είναι μία ένδειξη, πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Σώμα και Αίμα Χριστού, ΑΛΛΑ ΣΚΕΤΟ ΚΡΑΣΙ(Νάμα btw) ΚΑΙ ΨΩΜΙ!!
Ή μήπως κρατάνε τα μικρόβια, γιατί θα μπορούσαν να υπάρχουν και στο αίμα του Χριστού?? Ή είναι δοκιμασία της πίστης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τρόμος θα υπήρχε και χωρίς θρησκεία και μάλιστα μεγαλύτερος. Μπροστά στον θάνατο όλοι λυγίζουν και ψάχνουν να βρούν κάποιο στήριγμα. Το φαντάζεστε να μην υπήρχε ούτε και αυτό;

Ρώτα όλους τους άθεους του κόσμου. Έχουν αποδεχθεί πως μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα και δεν βασίζονται σε παραμύθια που τους δίνουν μια ψεύτικη αίσθηση ανακούφισης. Αυτοί που σε αγαπάνε σου δίνουν όλο το στήριγμα που χρειάζεσαι στις δύσκολες στιγμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το μπράβο και καταλάβα ότι μιλάς γενικά αλλά θέλησα ν'απαντήσω προσωπικά επειδή εγώ αναφέρθηκα στις εικόνες.Δε νομίζω να πειράζει.

Δεν έχουν μπει καν στη διαδικασία να το σκεφτούν σοβαρά (από το μυαλό πολλών μπορεί να πέρασε).Αυτό λέω!Γιατί σίγουρα ξέρω πολλούς που δεν το έχουν σκεφτεί μιας και θεωρούν πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ή και στην τελική ακόμα κι αν τους πέρασε από το μυαλό δεν το θεώρησαν επίφοβο μιας και οι πιθανότητες είναι λίγες ενώ δεν ξέρω κανέναν που να μη θέλει να κοινωνήσει εξαιτίας του κουταλακίου.Οι δύο εκδοχές που δίνεις είναι με βάση τη δικιά σου λογική που έχεις κάτσει και το έχεις σκέφτει για τους δικούς σου χι,ψι λόγους και όντως οι λόγοι αυτοί θα ήταν παράλογοι αλλά γι'αυτούς που σκέφτονται σαν εσένα.

Γιατί εγώ τι είπα;
Πολύ ή λίγο διακινδυνεύεις την υγείας σου. Αυτό που αλλάζει είναι το κατά πόσο έχει σημασία για τον καθένα. Λογικό είναι να μην το έχουν σκεφτεί, θα τολμούσε ποτέ κανείς να κατηγορήσει κάτι τόσο πανάγιο όπως η θεία κοινωνία για πηγή μικροβίων; Μα αυτό είναι υπεράνω, είναι "άγιο" δεν βλάπτει. Έτσι σκέφτονται όλοι, πίσω απ' το δάχτυλό μας θα κρυβόμαστε;
Το πόσες είναι οι πιθανότητες μην το συζητήσουμε, γιατί πρώτον κανείς από τους 2 μας δεν γνωρίζει πραγματικά, και δεύτερον μιλάμε για πρόληψη, σίγουρα οι πιθανότητες δεν είναι ούτε πάρα πολλές, ούτε πολύ λίγες, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να κρατάμε επιφυλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ειχα ολη την καλη διαθεση να νηστεψω, οχι τοσο για λογους θρησκευτικους,το εβλεπα σαν ευκαιρια να προσεξω μια βδομαδα την διατροφη μου! Χτες νηστεψα 23,5 ωρες την αλλη μιση εφαγα κρεπα!

Για μενα η νηστεια δεν σημαινει τιποτα. Οι γονεις μου εχουν να πατησουν στην εκκλησια δε ξερω και γω ποσα χρονια, ολο τον χρονο δεν νηστευουν και ερχεται η μεγαλη βδομαδα που θυμουνται να νηστεψουν και να το παιξουν καλοι χριστιανοι. Αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα που ειμαι σιγουρη οτι το κανουν οι περισσοτεροι.
Παει στο καλο αυτο, οσοι νηστευουν, ξερουν γιατι το κανουν ; Η απλα ετσι μεγαλωσαν, ετσι τους εμαθαν, ετσι εχουν συνηθισει?

Δεν κρινω τα πιστευω κανενος. Ολοι εχουν το δικαιωμα να κανουν οτι κρινουν σωστο, απλα λεω τη γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ποσο ξεφτιλας μπορει να ειναι καποιος που νηστευει μονο και μονο επειδη τον πιεζουν οι γονεις του?
ωραια ασχετα με το αν πιστευεις ή οχι...αμα δεν τρως κανονικα για καποιες μερες...αλλα καταταλλα η ζωη σου ειναι ιδια...και μετα την νηστεια συνεχιζεις οτι εκανες και πριν...τι καταφερνεις?
θα πεσεις με τα μουτρα στο αρνι γτ τοσες μερες ετρωγες αγγουρια και σαλατες και μετα σε ποναει το στομαχι σου....
το λενε λεει οι συνοδοι....τωρα τι να πεις? οτι αλλες ηταν οι εποχες τοτε...?αλλα οι θρησκειες δεν εχουν εποχες....ε?
να φανταστειτε ακουγα τις προαλλες οτι οι οικογενειες πρεπει να κανουν πολλα παιδια...παρα πολλα ...και οχι να κανουν σεξ για ευχαριστηση αλλα μονο για να κανουν παιδια...γτ? γτ ετσι ειχε πει καποιος καποτε..ετσι εινια θρησκεια...
ειναι φορες που σκεφτεσαι...η θρησκεια εινια ο,τι αντιλαμβανεται ο καθενας...και τον κανει να νιωθει καλα....οχι να βασανιζεται για να περασει καλα μεταθανατο...
τεσπα...παντα αποφευγω θρησκευτικες συζητησεις γτ εινια εντονες και δεν εχω κεφι για γκρινια....και φανατισμενους...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
στο θεμα της θρησκειας ψαχνομαι συνεχως..δεν θα ελεγα οτι πιστευω δεν θα ελεγα ομως και οτι δεν πιστευω..πιστη θεωρω οτι ειναι κατι που το νιωθεις και δεν μπορεις να εξηγησεις το πως και το γιατι..δεν θα ελεγα οτι παω εκκλησια συχνα δεν θα ελεγα οτι νηστευω συχνα..σχεδον καθολου..την μεγαλη βδομαδα ναι νυστευω..επειδη το θελω..και ανετα μπορουσα να κοροιδευω τους γονεις μου οτι νυστευω ενω στην ουσια δεν θα νυστευα..το ενιωσα και το εκανα..δεν πιστευω οτι θα παω στο παραδεισο η οτι θα εξαφανιστουν οι αμαρτιες μου απλα ηταν κατι που αισθανθηκα ακομα ομως εξακολουθω να ειναι μπερδεμενη:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το λάθος που κάνουν παρα πολλοί άνθρωποι, είτε είναι θρήσκοι είτε όχι, είναι ότι δεν καταλαβαίνουν την ουσία των πραγμάτων στεκόμενοι σε άκυρα σημεία και η μόνη δικαιολογία που μπορώ να βρω είναι πως διαθέτουν χαμηλή νοημοσύνη. Από τη μία αυτοί που είναι θρήσκοι, πάνε κάθε φορά εκκλησία τηρουν ολα τα εθιμα της και αυτα που εμαθαν απο γονεις και παππουδες οπως το να νηστευουν να μεταλαμβανουν και αλλα τετοια χωρις νοημα νομιζοντας πως ετσι θα γινουν καλυτεροι ανθρωποι μη γνωριζοντας πως ολα αυτα τα εθιμα δεν τα δημιουργησε ο Χριστος αλλα οι εκκλησιες και οι παπαδες. Από την άλλοι αυτοι που ειναι αθρησκοι και κατακρινουν τις θρησκείες και καθες μορφη πιστης έχουν την εντυπωση πως το να πιστευει κανεις σημαίνει ότι παει στην εκκλησια γνωριζει απ'εξω το εορτολογιο και γενικα είναι συντηρητικος και καθόλου προχωρημένος. Κατα την αποψη μου όσα είχε πει ο Ιησους και οι θεσεις που είχε πανω σε πολλά θεματα είναι ακόμα και σημερα πολυ προχωρημενα και ριζοσπατικα. Το σίγουρο είναι πως δεν έχουν σχεση με αυτό που σημερα λεγεται Χριστιανισμος και εγω δεν εχω καταλαβει τι ακριβως αντιπροσωπευει αυτη η θρησκεια ως εννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m@iry

Νεοφερμένος

Η MAIΡΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κροκεές (Λακωνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια εγω νυστευω μονο το κρεας τη μεγαλη εβδομαδα.Το ποσο νυστευει καποιος εξαρταται μονο απο το ποσο θες να το κανεις αυτο και στη τελικη για το λογο που το κανεις.Ο Χριστος δεν ειπε να νυστευουμε ή οχι!Οι χριστιανοι απλα για να ευχαριστησουν το Χριστο για τη θυσια Του θυσιαζουν καταρχην το κρεας και μετα αλλα ειδη τροφιμων.Γι'αυτο αλλωστε μετα την Ανασταση τρωμε κρεας σαν ανταποδωση μας για τη θυσια μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nek*tarios*

Νεοφερμένος

Ο nek*tarios* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οσον αφορα στην θρησκεια ...πολλα πραγματα προτιμουμε να τα δεχομαστε οπως μας τα λενε....αλλα εχετε σκεφτει οτι αυτο με την μεταληψη ακουγεται κανιβαλιστικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
οσον αφορα στην θρησκεια ...πολλα πραγματα προτιμουμε να τα δεχομαστε οπως μας τα λενε....αλλα εχετε σκεφτει οτι αυτο με την μεταληψη ακουγεται κανιβαλιστικο?

Έχει "λογική" εξήγηση, ώστε να μην θεωρείται κανιβαλίστικο, που δεν είναι, γιατί είναι σκέτο κρασί και ψωμί ζαλισμένο από την ψαλμωδία και το λιβάνι, καθώς υποτίθεται πως το έκανε ο Ιησούς κατά το μυστικό δείπνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
παντως , μια φορα εχω μεταλαβει στη ζωή μου και δεν προκειται να το ξανακανω ...
Μονο στηνν ιδεα οτι απο το κουταλι που θα πιω εχουν πιει χιλιοι-δυο .. , σιχαινομαι ..
δεν ξερω βεβαια αν χρησιμοποιοουν πλεον πλαστικα κουταλακια :hmm:
οσον αφορα τα νηστεια , προσπαθω να προσεχω την διατροφη μου, ολο το χρονο. Αλλωστε , θεωρω οτι αν καποιος κανει αυστηρη νηστεια για 40 μερες μετα θα πλακωσει τα αρνια, τα κοκορετσια , τα παριζακια και τελικα θα του βγει σε κακο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το ζητούμενο στη νηστεία δέν είναι η διατροφή και η καλή υγεία, είναι η αυτοσυγκράτηση και η νίκη του πειρασμού.
αυτός που μετά τη νηστεία θα πλακωσει 3 αρνιά και 4 γουρουνόπουλα, δέν πειράζει, αφού για 40 μέρες κατάφερε να κρατηθεί και βγήκε νικητής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top