Nηστεία και Μετάληψη

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
το ζητούμενο στη νηστεία δέν είναι η διατροφή και η καλή υγεία, είναι η αυτοσυγκράτηση και η νίκη του πειρασμού.
αυτός που μετά τη νηστεία θα πλακωσει 3 αρνιά και 4 γουρουνόπουλα, δέν πειράζει, αφού για 40 μέρες κατάφερε να κρατηθεί και βγήκε νικητής!

με συγχωρεις , αλλα το να κρατας μια καλη διατροφη ΟΛΟ το χρονο απαιτει μεγαλυτερη αυτοσυγκρατηση απο το να ακολουθεις μια πολυ αυστηρη διατροφη και να μετρας αντιστροφα τις μερες που μενουν μεχρι το πασχα..αν το σκεφτεις καλυτερα το πρωτο ειναι πιο συνειδητοποιημενη συμπεριφορα, ενω το δευτερο βασιζεται στη λογικη " ας κανω υπομονη και μετα θα ξεχασω τι σημαινει αυτοσυγκρατηση και θα ενδωσω σε οποιον πειρασμο βρεθει μπροστα μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
επίσης τέτοιες αυστηρές νηστείες όταν γίνονται για μεγάλο διάστημα μπορούν να γίνουν επικίνδυνες για κάποιον που δεν ξέρει. Δεν είναι λίγο να κόβεις κρέας και γαλακτοκομικά για 40 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
επίσης τέτοιες αυστηρές νηστείες όταν γίνονται για μεγάλο διάστημα μπορούν να γίνουν επικίνδυνες για κάποιον που δεν ξέρει. Δεν είναι λίγο να κόβεις κρέας και γαλακτοκομικά για 40 μέρες.

True.

αυτός που μετά τη νηστεία θα πλακωσει 3 αρνιά και 4 γουρουνόπουλα, δέν πειράζει, αφού για 40 μέρες κατάφερε να κρατηθεί και βγήκε νικητής!

Και gaspar, γενικά τέτοιες απότομες αλλαγές είναι αρκετά επικίνδυνες.


Άσε που αυτός που πάει και ξεκοιλιάζεται το πάσχα δεν είναι νικητής. Μετράει αντίστροφα τις μέρες μέχρι να τελειώσει το μαρτύριο. '_'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
παντως , μια φορα εχω μεταλαβει στη ζωή μου και δεν προκειται να το ξανακανω ... Μονο στηνν ιδεα οτι απο το κουταλι που θα πιω εχουν πιει χιλιοι-δυο .. , σιχαινομαι ..
δεν ξερω βεβαια αν χρησιμοποιοουν πλεον πλαστικα κουταλακια ...
Όχι, δεν χρησιμοποιούν πλαστικά κουταλάκια και θα σε πουν βλάσφημο που το σκέφτηκες αυτό.
Νομίζω ότι κοινωνούν τα μωρά αμέσως μετά τη βάπτιση (ή κάτι μέρες μετά)? Μήπως λοιπόν έχεις μεταλάβει 2 φορές και δεν το ξέρεις?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Όχι, δεν χρησιμοποιούν πλαστικά κουταλάκια και θα σε πουν βλάσφημο που το σκέφτηκες αυτό.
Νομίζω ότι κοινωνούν τα μωρά αμέσως μετά τη βάπτιση (ή κάτι μέρες μετά)? Μήπως λοιπόν έχεις μεταλάβει 2 φορές και δεν το ξέρεις?
Ισως να εχεις δικιο.. Η μονη φορα που ειχα κοινωνησει( νομιζω δηλ) ηταν οταν ημουν γυρω στα 10 και ειχαμε παει με το σχολειο .. Ειπε η δασκαλα "οποιοι εχουν νηστεψει το προηγουμενο βραδυ να πανε να μεταλαβουν ".. Και επειδη πηγαν ολοι οι φιλοι μου, πηγα και εγω (αν και ειχα φαει κατι μπριζολες τη προηγουμενη νυχτα).αλλα περιμενοντας στην ουρα εβλεπα κατι γερους και γριες να μεταλαμβανουν πριν απο εμας και μου ερχοταν εμετος :sick:... Παιζει να εφυγα απο την ουρα και να μην κοινωνησα τελικα ..Ουτε που θυμαμαι..
Ενταξει μπορει να ειμαι λιγο βλασφημος , αλλα κατα βαθος πιστευω και στη νηστεια και στον "αγιο" αναπτηρα.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
βλέποντας την εικόνα του δια σκέφτηκα πόσο βλαβερό είναι για το κακόμοιρο το παιδί το σόκ που δέχεται όταν το βάζει ο παπας στο νερό ολόκληρο!
αν είναι δυνατόν, θυσιάζουν την ψυχική υγεία των παιδιών για χάρη ενός εθίμου.. να καταδικαστεί ο παπάς για απόπειρα ανθρωποκτονίας με πνιγμό με ενδεχόμενο δόλο!!!

την ανάσταση αφήνουν τα παιδιά να κρατάνε λαμπάδες με αποτέλεσμα το λιωμένο κερί να πέφτει στα χέρια των κακόμοιρων παιδιών και να προκαλεί εγκάυματα! να επιληφθεί το υπουργείο άμεσα!!! να κλείσουν όλες οι εκκλησίες!!!!

οι καμπάνες το πρωί προκαλούν άνχος στους πολίτες με αποτέλεσμα να μήν μπορούν να κοιμηθούν ευχάριστα, αν είναι δυνατόν!!! σε ποια ευρωπαική χώρα γίνονται τέτοια πράγματα!!! να γκρεμιστούν όλα τα καμπαναριά!!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
βλέποντας την εικόνα του δια σκέφτηκα πόσο βλαβερό είναι για το κακόμοιρο το παιδί το σόκ που δέχεται όταν το βάζει ο παπας στο νερό ολόκληρο!
αν είναι δυνατόν, θυσιάζουν την ψυχική υγεία των παιδιών για χάρη ενός εθίμου.. να καταδικαστεί ο παπάς για απόπειρα ανθρωποκτονίας με πνιγμό με ενδεχόμενο δόλο!!!

την ανάσταση αφήνουν τα παιδιά να κρατάνε λαμπάδες με αποτέλεσμα το λιωμένο κερί να πέφτει στα χέρια των κακόμοιρων παιδιών και να προκαλεί εγκάυματα! να επιληφθεί το υπουργείο άμεσα!!! να κλείσουν όλες οι εκκλησίες!!!!

οι καμπάνες το πρωί προκαλούν άνχος στους πολίτες με αποτέλεσμα να μήν μπορούν να κοιμηθούν ευχάριστα, αν είναι δυνατόν!!! σε ποια ευρωπαική χώρα γίνονται τέτοια πράγματα!!! να γκρεμιστούν όλα τα καμπαναριά!!!!:D:D
Σοφά μίλησες φίλτατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
οι καμπάνες το πρωί προκαλούν άνχος στους πολίτες με αποτέλεσμα να μήν μπορούν να κοιμηθούν ευχάριστα, αν είναι δυνατόν!!! σε ποια ευρωπαική χώρα γίνονται τέτοια πράγματα!!! να γκρεμιστούν όλα τα καμπαναριά!!!!:D:D

Εμένα πάντως μ' ενοχλούν τα βαρελότα την Κυριακή του Πάσχα και τα κουδούνια για τα κάλαντα (ειδικά τα επίμονα) τα χριστούγεννα και την πρωτοχρονιά και τα φώτα το πρωί που θέλω να κοιμηθώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
βλέποντας την εικόνα του δια σκέφτηκα πόσο βλαβερό είναι για το κακόμοιρο το παιδί το σόκ που δέχεται όταν το βάζει ο παπας στο νερό ολόκληρο!
αν είναι δυνατόν, θυσιάζουν την ψυχική υγεία των παιδιών για χάρη ενός εθίμου.. να καταδικαστεί ο παπάς για απόπειρα ανθρωποκτονίας με πνιγμό με ενδεχόμενο δόλο!!!

εγώ πάντως δεν νομίζω να το διασκέδαζα αν ήμουν στη θέση του :P



οι καμπάνες το πρωί προκαλούν άνχος στους πολίτες με αποτέλεσμα να μήν μπορούν να κοιμηθούν ευχάριστα, αν είναι δυνατόν!!! σε ποια ευρωπαική χώρα γίνονται τέτοια πράγματα!!! να γκρεμιστούν όλα τα καμπαναριά!!!!

καλή ιδέα
όχι εσύ τι λες να γουστάρει η γειτονιά κάθε φορά που ο παπάς βάζει τέρμα τα εξωτερικά ηχεία και ακούει την ψαλμωδία πρωί πρωί όλη η γειτονιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εσύ τι λες να γουστάρει η γειτονιά κάθε φορά που ο παπάς βάζει τέρμα τα εξωτερικά ηχεία και ακούει την ψαλμωδία πρωί πρωί όλη η γειτονιά;
ποοο αυτο ειναι πολυ σπαστικο...ημουν καλοκαιρι διακοπες σε ενα χωριο και κυριακατικα απο τις 8 η ωρα ειχαν τα μεγαφωνα και ακουγονταν η λειτουργια...ελεος ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
βλέποντας την εικόνα του δια σκέφτηκα πόσο βλαβερό είναι για το κακόμοιρο το παιδί το σόκ που δέχεται όταν το βάζει ο παπας στο νερό ολόκληρο!
αν είναι δυνατόν, θυσιάζουν την ψυχική υγεία των παιδιών για χάρη ενός εθίμου.. να καταδικαστεί ο παπάς για απόπειρα ανθρωποκτονίας με πνιγμό με ενδεχόμενο δόλο!!!

την ανάσταση αφήνουν τα παιδιά να κρατάνε λαμπάδες με αποτέλεσμα το λιωμένο κερί να πέφτει στα χέρια των κακόμοιρων παιδιών και να προκαλεί εγκάυματα! να επιληφθεί το υπουργείο άμεσα!!! να κλείσουν όλες οι εκκλησίες!!!!

Εσύ το κοροϊδεύεις αλλά το παιδί πραγματικά σαλτέρνει λίγο... Ευτυχώς δεν το πολυθυμάται... Αλλά φαίνεται ότι έχουν θέμα όταν τα πηγαίνουν πρώτες φορές στην θάλασσα...
Δεν θα αναλύσω γιατί είμαι κάθετα εναντίον του νηπιοβαπτίσματος, γιατί είναι τελείως διαφορετικό θέμα...

Όσο για τις λαμπάδες που επίσης γελάς, κάθε χρόνο καίγεται αμέτρητος κόσμος από ατζαμπήδες που δεν νιώθουν να πιάσουν σωστά μια λαμπάδα... Άσε που είναι απλώς ηλίθια η όλη ιστορία με το "άγιο" φως...kmn!!!

οι καμπάνες το πρωί προκαλούν άνχος στους πολίτες με αποτέλεσμα να μήν μπορούν να κοιμηθούν ευχάριστα, αν είναι δυνατόν!!! σε ποια ευρωπαική χώρα γίνονται τέτοια πράγματα!!! να γκρεμιστούν όλα τα καμπαναριά!!!!:D:D

Γι' αυτό τώρα... Κοιμήσου εσύ 5-6 η ώρα το πρωί, Σάββατο προς Κυριακή απέναντι από την Εκκλησία και να αρχίσει να βαράει η καμπάνα, που ούτε καν καμπάνα δεν είναι, άθλιος ηλεκτρικός ήχος που μοιάζει κάπως με της καμπάνας από τις 7, μόλις αρχίζει να σε παίρνει ό ύπνος δηλαδή, κι έλα να τα ξαναπούμε... Λες και δεν ξέρει πότε να πάει ο κόσμος στην Εκκλησία, πρέπει να ακούει και την.... άντε να μην την χαρακτηρίσω...
Το αποκορύφωμα είναι όταν χτυπάνε κάθε μία ώρα για να μας πουν τι ώρα είναι!!! Λες και δεν έχουμε 50 ρολόγια, κινητά, υπολογιστές κλπ για να μάθουμε την ώρα και πρέπει να μας σπάει τα..... νεύρα η καμπάνα...:mad::mad::mad::mad:

Με φουντώσατε πρωί πρωί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
η νηστεια που αποσκοπει?στο να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι και κυριως χριστιανοι..λενε...
θα ηθελα να κανω μια απλη ερωτηση λοιπον....ποιος ο σκοπος να νηστευω και μετα να πηγαινω να κατεβαζω καντηλια?:eek::eek::eek:ω ναι ,καντιλια!!δηλαδη οι παππαδες δεν κατεβαζουν?
αμ κατεβαζουν....και κανουν μαλιστα και αλλα..........


πρεπει να ηταν μηνυμα απ το θεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά νηστεία, σημαίνει απαλλαγή από τον πειρασμό και την κακή σκέψη. Βλέπετε όλες αυτές τις γριές που τρώνε φυτικά και λένε ότι νηστεύουν, αλλά θάβει η μία την άλλη στην εκκλησία. Αυτό δεν είναι νηστεία. Νηστεία σημαίνει γενική "κάθαρση" από τους πειρασμούς, από το κακό και από την αμαρτία. Είναι κάτι καθαρά προσωπικό και δεν μπορεί κανείς να "μαλώσει" κανέναν για το αν νηστεύει η όχι. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
.... είμαι κάθετα εναντίον του νηπιοβαπτίσματος, γιατί είναι τελείως διαφορετικό θέμα...
Μπα, δε βαριέσαι!! Είχαμε στην τάξη πριν καιρό μια τέτοια συζήτηση και καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Έχω όμως μια άλλη άποψη. Έτσι όπως γίνονται τα βαφτίσια δεν είναι παρά ένα μικρό ανώδυνο κοινωνικό γεγονός, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να ασχολιόμαστε σοβαρά. (Εμένα δεν με έχουν βαφτίσει).

Πέρυσι το καλοκαίρι πήγα (αναγκαστικά) σε κάποια βαφτίσια. Ήταν 5:00μμ ντάλα μεσημέρι και έκανε μια ζέστη!!!! ('ισως και δύο) και όλοι φορούσαν τα καλά τους (κουστούμια, γραβάτες, τουαλέτες) με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να μυρίζει άρωμα, κεριά, ιδρώτα, λιβάνι και αποσμητικό. Κάποιοι έμειναν έξω για να καπνίσουν. Μέσα μια γιαγιά με ταντέλες μυξόκλαιγε. Το κουτσομπολιό ήταν στο φόρτε του. Το ντεκολτέ της νονάς ήταν το θέαμα της ημέρας. Μερικά πιτσιρίκια παίζανε κυνηγητό μέσα στην εκκλησία. Το μωρό τσίριζε σαν να το σφάζανε. Ο χοντρός (εννοείται) παπάς είχε τα νεύρα του και μίλησε άσκημα στα παιδιά που κρατούσαν τις λαμπάδες. Κάθε τόσο διέκοπτε το ψάλσιμο και φώναζε να κάνουν ησυχία αλλιώς θα σταματούσε το "μυστήριον", αλλά κανένας δεν τον άκουγε. Φωτογραφίες, φλάς, βίντεο, προβολείς. Το μωρό δεν σταμάτησε να τσιρίζει, ακόμα και όταν το ντύσανε με αυτά τα απαίσια ρούχα και το ηλίθιο καπέλο και του κρεμάσανε αλυσίδα στο λαιμό. Να σας ζήσει, κούκλος είναι, να τον καμαρώσετε κλπ. Τα γλυκά λιωμένα από τη ζέστη και οι μπουμπουνιέρες σκέτη επίδειξη πλούτου και ανοησίας. Ουφ, τελείωσε, φύγαμε!!!


Υ.Γ. Έχω μια απορία: Τη βάφτιση τη λένε και βαφτίσια. Το γάμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Και κάπως έτσι αποτυπώνεται πλήρως μια τυπική ελληνική βάφτιση, με την εκκλησία να ενισχύει το νεοπλουτισμό και να αποδεικνύει την έλλειψη οποιασδήποτε σχέσης με τη θρησκεία την οποία και πρεσβεύει.
Υ.Γ. Παντρειά?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
γαμ - ισια....ουπς....:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Κυρία Μαμά της Αδαμαντίας, η Αδαμαντία βρίζει:eek:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
τα ευκολως εννοουμενα ΔΕΝ παραλειπονται


Αλλωστε....αναμεσα εχει παυλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Η παύλα τα άλλαξε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
η νηστεια ως εννοια,δεν αναφερεται μονο σε τροφιμα!αναφερεται σε ενα συγκεκριενο καθε φορα παθος που κοβουμε για χαρη του θεου(συμφωνα με την ορθοδοξη πνευματικοτητα).ας πουμε αν καποιος ειναι υπερβολικα αδυνατος,και γενικα δεν τρωει,αν πει,νηστευω 40 μερες,δεν ειναι και κανενα κατορθωμα γιατι πολυ απλα η γαστριμαργια δεν ειναι παθος ακριβως για εκεινον.αλλα αν καπνιζει πχ,αυτο ειναι που θα πρεπει να νηστεψει.οσον αφορα την νηστεια τροφιμων,θα πρεπει να ξερουμε οτι ευνοει και την ψυχη και το σωμα ταυτοχρονα αρκει να γινεται με συνεση και παντα με τις σωματικες δυναμεις μας(ενας που εχει αναιμια η' παιρνει φαρμακα,δεν γινεται να νηστευει,εκτος βεβαια αν του το επιτρεπουν οι γιατροι).στην ψυχη,σε πολλες περιπτωσεις την ηρεμει,την γαληνευει,επειδη πολυ απλα αντι να φαει πχ καποιος μοσχαρι που δινει τρομερη ενεργεια(οποτε θα εξαπτεται γενικοτερα ως ανθρωπος(με εξαιρεσει παντα)),αν φαει καλαμαρια ισως μετα να μην εχει και τοση πολυ ενεργεια,οποτε αντι να βλαστημησει 10 φορες,θα βλαστημησει 8!:Pπροσωπικα,νηστευω!διοτι το να απεχω σε ενα βαθμο απο αυτα τα τροφιμα που μ αρεσουν,με κανει πιο δυνατο,και με κανει να μην ειμαι τοσο υποταγμενος στην λαιμαργια οπως ειμαι εγω γενικα σαν ανθρωπος!και παραλληλα με βοηθα να κοβω(εστω σε καποιο βαθμο)και καποια αλλα παθη!συνοψιζωντας,η νηστεια ειναι μια πολυπλευρη εννοια που δεν περιοριζεται μονο στα τροφιμα!και τελος,νηστεια τροφιμων,χωρις να βαλουμε χαλιναρι στην γλωσσα μας και γενικα σε αλλα παθη μας,ειναι απλως διαιτα η' αποτοξινωση!αυτη ειναι η αποψη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top