Nηστεία και Μετάληψη

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Λοιπόν, η νηστεία εδραιώθηκε στη χριστιανική πίστη κατά τον Μεσαίωνα με πρωτοβουλία διάφορων ηγεμόνων και της Εκκλησίας. Αυτό συνέβη με πρόφαση την κάθαρση από τις αμαρτίες και από τα πάθη πριν από το άγιο Πάσχα αλλά στην πραγματικότητα εξυπηρετούσε τα οικονομικά συμφέροντα των βασιλιάδων με στόχο την επιβολή υψηλότερων φόρων. Κατά τη γνώμη μου, η πίστη μας και ο Θεός δεν χρειάζεται ανθρώπους που "για τα μάτια του κόσμου" νηστεύουν και τηρούν τα έθιμα ενώ κατα βάθος είναι καιροσκόποι και άπληστοι αλλά ανθρώπους που όλο το χρόνο και όχι μόνο για 40 μέρες είναι καθαροί στη ψυχή και ευσεβείς ως προς την ουσία της Εκκλησίας. Το θέμα δεν είναι να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι για 40 μέρες αλλά για πάντα. Και αυτό, πιστέψτε με είναι 1000 φορές πιο δύσκολο από 40 μέρες νηστεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εγω νηστευω ολο το χρονο απο
1) ψαρια
2) οτιδηποτε εχει σπανακι(σπανακορυζα, σπανακοπιτες...)
3)κολοκυθια
4)μελιτζανες

Ολα τα αλλα τα τρωω (παντα με μετρο) ολο το χρονο

Περα απο την πλακα
το θεμα αυτο εχει πολυ βαθιες ριζες

αυτη την στιγμη πιο μακρια απο τον Χριστό, βρισκεται η πλειοψηφια του κληρου παρα οι υπολοιποι
(ειναι περιπου οπως η παιδεια και η εκπαιδευση)
με βαση τα κειμενα που εχουν διασωθει, ο Χριστος ηταν ενας επαναστατης για εκεινη την εποχη,
αφου μεχρι τοτε θεωρουταν αδιανοητο να αγαπας μεχρι και τον εχθρο σου, Ηταν ενας νεος τροπος ζωης!
Εστω οτι δεχομαστε οτι ο Χριστος εκανε μια επανασταση αγαπης η οποια απεκτησε πολυ μεγαλες διαστασεις και εξελιχθηκε σε θρησκεια

Ο Χριστιανισμος κατα την περιοδο του μεσαιωνα ηταν πιστη, ενω παραλληλα ηταν ενα μεσο καθοδηγησης της μαζας
Τι εννοω δηλαδη: πριν απο το μεσαιωνα, οι λαοι της βορειας και κεντρικης ευρωπης, ηταν αγραμματοι,
μα οι περισσοτεροι βαφτιστηκαν χριστιανοι, γυρευοντας στην ζωη τους μια απελευθερωση απο την καταντια τους,
αρα συσωρρευτηκε ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων οι οποιοι ζητουσαν ψυχολογικη βοηθεια
Η εκκλησια μεσω της διδασκαλιας των ευαγγελιων προσπαθησε να τους μορφωσει,
ομως επειδη το ευαγγελιο εχει μεσα πολυ βαθιες εννοιες που περιγραφονται πολλες φορες αλληγορικα,
το μονο που εγινε ηταν να δημιουργηθει μια μαζα πιο αβουλη απο ποτε, που πιστευε κατα λεξη τις ρησεις των κληρικων,
Ετσι η εκκλησια ηταν ειτε λιγο ειτε πολυ υπευθυνη για την ζωη του λαου
Ετσι καθορισε την νηστεια κατα την σαρακοστη, η οποια ουσιαστικα ειναι αποτοξινωση
και την εξομολογηση που ειναι ενα ειδος ψυχολογικης και ηθικης υποστηριξης
ομως αρκετοι επιτηδειοι της εποχης αρπαξαν την ευκαιρια και εγιναν παπαδες , με σκοπο την εκπληρωση προσωπικων φιλοδοξιων
και ετσι ξεκινησε η διαφθορα στην εκκλησια, εγινε το σχισμα, και μετα απο κει τα πραγματα λιγο πολυ ειναι οπως τα ξερουμε σημερα

Τωρα πια νηστευουμε πιο πολυ απο εθιμο....
Θα σας δοσω ενα παραδειγμα, αναλογιστειτε απλα ποσος κοσμος πηγε στην εκκλησια το πασχα, που δεν πηγαινει ποτε αλλοτε !!!
εχει νοημα αυτο το πραγμα, να πηγαινουμε στην εκκλησια απο εθιμο????
ειναι οπως και το αρνι, το ψηνουμε για να το ψηνουμε, μονο απο εθιμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι για αυτά που λες;

Η αλήθεια είναι πως ο κάθε ένας απο εδώ μέσα έχει διαφορετική θεωρία για το τι είναι νηστεία, τι είναι Θεία Κοινωνία και τι είναι ο Χριστιανισμός αλλά η αλήθεια στην πραγματικότητα είναι μια, πως όπως με ένα φαγητό άμα δεν το δοκιμάσεις δεν θα δεις τι γεύση έχει έτσι και με τον Χριστιανισμός αν δεν πλησιάσεις με καλή διάθεση και γιατί όχι και με αμφισβήτηση ( και ο Θωμάς, ο μαθητής του Ιησού τον αμφισβήτησε) τότε δεν μπορείς να γνωρίζεις αν υπάρχει θησαυρός κρυμένος ή αν όλα είναι μια απάτη.

Και τότε θα δεις αν όντως ισχύει αυτό που είπε ο Χριστός :
Ομολογώ τη δόξα σου, Πατέρα, Κύριε του ουρανού και της γης, γιατί έκρυψες αυτά από σοφούς και συνετούς και τα αποκάλυψες σε νήπια.

Χριστός Ανέστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ναι συμφωνω μαζι σου, για αυτο δεν εξεθεσα την δικη μου θεωρια,
αλλα την προελευση της νηστειας και τον κοινωνικο της ρολο ως αποτοξινωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Εγώ δεν νηστεύω καθόλου και απο τίποτα.

Όσο το θέμα για την αποτοξίνωση: https://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=2148
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως ο κάθε ένας απο εδώ μέσα έχει διαφορετική θεωρία για το τι είναι νηστεία, τι είναι Θεία Κοινωνία και τι είναι ο Χριστιανισμός αλλά η αλήθεια στην πραγματικότητα είναι μια, πως όπως με ένα φαγητό άμα δεν το δοκιμάσεις δεν θα δεις τι γεύση έχει έτσι και με τον Χριστιανισμός αν δεν πλησιάσεις με καλή διάθεση και γιατί όχι και με αμφισβήτηση ( και ο Θωμάς, ο μαθητής του Ιησού τον αμφισβήτησε) τότε δεν μπορείς να γνωρίζεις αν υπάρχει θησαυρός κρυμένος ή αν όλα είναι μια απάτη.

Η αλήθεια είναι πως η πρώτη επαφή των περισσοτέρων από μας έγινε με καλή διάθεση, μιας και ακούγαμε τα καλύτερα λόγια, αν όχι από γονείς, από παππούδες και γιαγιάδες σίγουρα... Αλλά είναι πραγματικά εύκολο με το ελάχιστο πλησίασμα, να αντιληφθείς το μίασμα...(πολύ ρίμα κάνω τώρα τελευταία, να το κόψω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λυπάμαι που είχες αυτές τις εμπειρίες. Είμαι σίγουρος πως αν ψάχνεις πραγματικά, τότε θα βρεις σύμφωνα με το ότι ψάχνεις, αυτό βρίσκεις.
Εγώ στο εύχομαι και έχω να σου προτείνω και αναγνώσματα και ανθρώπους που θα ακούσεις να μιλάνε αληθινά, βιωματικά.
(ψάξε αν θες για π. Νικόλαος Χατζινικολάου, π. Ανδρέας Κονάνος,π. Αλέξανδρος Σμέμαν - τέλειους ανθρώπους δεν θα βρεις αλλά θα βρεις ανθρώπους που προσπαθούν, που παλεύουν να γνωρίσουν την αλήθεια όχι σαν σύστημα σκέψης και ιδεολογία - αυτό είναι κάτι το νεκρό - αλλά σαν βίωμα και αληθινή εμπειρία.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λυπάμαι που είχες αυτές τις εμπειρίες. Είμαι σίγουρος πως αν ψάχνεις πραγματικά, τότε θα βρεις σύμφωνα με το ότι ψάχνεις, αυτό βρίσκεις.
Εγώ στο εύχομαι και έχω να σου προτείνω και αναγνώσματα και ανθρώπους που θα ακούσεις να μιλάνε αληθινά, βιωματικά.
(ψάξε αν θες για π. Νικόλαος Χατζινικολάου, π. Ανδρέας Κονάνος,π. Αλέξανδρος Σμέμαν - τέλειους ανθρώπους δεν θα βρεις αλλά θα βρεις ανθρώπους που προσπαθούν, που παλεύουν να γνωρίσουν την αλήθεια όχι σαν σύστημα σκέψης και ιδεολογία - αυτό είναι κάτι το νεκρό - αλλά σαν βίωμα και αληθινή εμπειρία.)

Αν ψάχνεις ενώ είσαι αποφασισμένος για το τι θα βρεις, βρίσκεις αυτό που ψάχνεις... Αν ψάχνεις πραγματικά, βρίσκεις αυτό που πραγματικά υπάρχει... Και αυτό δεν είναι καλό...

Παρ' όλα αυτά θα ρίξω μια ματιά στις προτάσεις σου... Όχι γιατί ψάχνω κανέναν Θεό, ξέρω ότι δεν θα τον βρω ποτέ... Από καθαρή περιέργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πάντως χαίρομαι για την διάθεση σου.

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως σύμφωνα με το βάθος της έρευνας σου βρίσκεις αυτό που αναζητάς. Και η διάθεση καθορίζει την θέληση σου να ψάξεις καθώς και το είδος της έρευνας, γνωρίζεις και ο ίδιος πως άλλα πράγματα ψάχνει η μύγα να βρει και άλλα η μέλισσα!
Εσύ φαίνεται να έχεις καλή διάθεση γιατί δεν απορρίπτεις αμέσως και χαίρομαι που βλέπω πως υπάρχουν άνθρωποι με καλή διάθεση.

Όσο για αυτό το ποτέ, μην το λες, γιατί ξέρω απο προσωπική πείρα πως πονάει πολύ. Αλλά μπορεί να μην είναι για όλους έτσι.
Όπως και να έχει, να σαι καλά και καλό απόγευμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Οχι δεν νυστευω και γενικως εναντιθεμαι σε οτιδηποτε εχει σχεση με επιβολη!Δεν ειμαι κατα της θρησκειας(αν και αγνωιστης) απλως πιστευω οτι αν θελει καποιος να πιστεψει να το κραταει για τον εαυτο του!Καλας αυτο που την Μεγαλη Εβδομαδα ξαφνικα ολοι γινονται εναρετοι και κανουν νηστεια ειναι τραγικο!Εγω πρωσοπικα παω και τρωω κατι ωραια σουβλακια τα οποια μου τα φτιαχνουν και τελεια διοτι το σουβλατζιδικο ειναι αδειο και θελουν να πιασουν πελατεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Οχι δεν νυστευω και γενικως εναντιθεμαι σε οτιδηποτε εχει σχεση με επιβολη!Δεν ειμαι κατα της θρησκειας(αν και αγνωιστης) απλως πιστευω οτι αν θελει καποιος να πιστεψει να το κραταει για τον εαυτο του!Καλας αυτο που την Μεγαλη Εβδομαδα ξαφνικα ολοι γινονται εναρετοι και κανουν νηστεια ειναι τραγικο!Εγω πρωσοπικα παω και τρωω κατι ωραια σουβλακια τα οποια μου τα φτιαχνουν και τελεια διοτι το σουβλατζιδικο ειναι αδειο και θελουν να πιασουν πελατεια!
Μην τρως ποτε σε αδειο σουβλατζιδικο,οτι τρως θαναι ....μην νομιζεις οτι πετανε οτιδηποτε δεν καταναλωνεται:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Οχι δεν νυστευω και γενικως εναντιθεμαι σε οτιδηποτε εχει σχεση με επιβολη!Δεν ειμαι κατα της θρησκειας(αν και αγνωιστης) απλως πιστευω οτι αν θελει καποιος να πιστεψει να το κραταει για τον εαυτο του!Καλας αυτο που την Μεγαλη Εβδομαδα ξαφνικα ολοι γινονται εναρετοι και κανουν νηστεια ειναι τραγικο!Εγω πρωσοπικα παω και τρωω κατι ωραια σουβλακια τα οποια μου τα φτιαχνουν και τελεια διοτι το σουβλατζιδικο ειναι αδειο και θελουν να πιασουν πελατεια!

Για την επιβολή, κάνεις τεράστιο λάθος διότι πολύ απλά δεν είναι επιβολή(το έχουμε αναφέρει πολλές φορές αν διαβάσεις προηγούμενα ποστ). ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΗΣΤΕΥΕΙ! Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε;

Όσο για τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Ωστόσο δε μπορώ να ξέρω αυτός που αποφασίζει να νηστέψει τη μεγ.βδομάδα γιατί το κάνει..Μπορεί να νιώθουν καλύτερα οπότε δε μπορώ να τους πω τίποτα..όπως δε μπορώ να πω σε σένα γιατί δε νηστεύεις, έτσι δε μπορώ να πω και σε αυτούς γιατί νηστεύουν λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία.. Άλλωστε είπαμε άπειρες φορές ότι δεν είναι μόνο αποχή από τροφές.. Όσοι δεν απέχουμε από τα άλλα (που το κάνουμε εκούσια και επειδή το ΘΕΛΟΥΜΕ και δε μας το ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝΕ) αλλά απέχουμε από τροφές αυτό που κάνουμε είναι μια τρύπα στο νερό ή αν θες μια πολύ καλή δίαιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κατάφερα και διάβασα τις μισές σελίδες. Θα γράψω και τη δική μου άποψη, όποιον τον αγγίξει καλώς.
Μου κάνει εντύπωση με πόσους από εδώ μέσα μπορώ να ταυτίσω τον εαυτό μου... όπως ήταν λίγους μήνες πριν.
Παρ' ότι βαπτισμένη, ακολουθούσα τελείως τυπικά τη θρησκεία μιας και το περιβάλλον στο σπίτι μου είναι πολύ ανεκτικό και το ίδιο χαλαρό σε αυτά τα θέματα. Εκκλησία το Πάσχα, σε κηδείες και γάμους και νηστεία τη Μ.Εβδομάδα. Όπως και οι περισσότεροι Έλληνες δηλαδή.
Σε ό,τι είχε σχέση με το "παπαδαριό" αντιδρούσα. Πώς να μην το κάνω άλλωστε, αφού η εικόνα που έχω για την Εκκλησία είναι αυτή που βλέπω από τα ΜΜΕ; Βατοπαίδι, σκάνδαλα, απληστία, εξοργιστικές δηλώσεις ορισμένων παπάδων σε συνδυασμό με τη φτώχεια και την υποκρισία που έβλεπα γύρω μου με έκαναν να τα βλέπω όλα τελείως αρνητικά. Δε δήλωνα ούτε άθεη, ούτε αγνωστικίστρια, απλά είχα φτιάξει μια δική μου θρησκεία στο κεφάλι μου. Όπως είδα και σε ένα ποστ του Γιώργου με δικούς μου ηθικούς κανόνες. Όπου συμφωνούσαν με το Χριστιανισμό έχει καλώς...
Το θέμα ποιο είναι; Όλες αυτές τις απόψεις που είχα τις απέκτησα με έναν τρόπο που οι σκεπτόμενοι άνθρωποι θα κατέκριναν. Μουρμούριζα π.χ. για τη νηστεία και έλεγα έχει πει ο Χριστός να νηστεύουμε; Ποτέ όμως δεν είχα κάτσει (πέρα από το μάθημα των Θρησκευτικών στο δημοτικό που μου μοιάζει αιώνες μακριά) να δω αν όντως λέει κάτι ο Χριστιανισμός. Πού θέλω να καταλήξω; Πριν απορρίψουμε κάτι ή πριν πάρουμε την τελική μας απόφαση καλό θα είναι να εξετάζουμε ολόπλευρα το θέμα. Βλέπω πολλούς εφήβους να λένε δε με καλύπτει καμία θρησκεία. Με το χέρι στην καρδιά, πότε προλάβατε και διαβάσατε τα ιερά βιβλία κάθε θρησκείας; Όσοι από εσάς κράζετε το Χριστιανισμό, έχετε μπει στον κόπο να διαβάσετε την Αγία Γραφή; Όχι για να πιστέψετε. Αλλά για να μη θεωρείτε βλάκες αυτούς που πιστεύουν.
Η γνώμη μου ειναι πως έχουμε πέσει θύματα αυτού που προβάλεται. Προφανώς και το καλύτερο θα ήταν τα σκάνδαλα να αποτελούσαν τις εξαιρέσεις, αλλά αν κάποιος πραγματικά έχει αμφιβολίες για τη σωτηρία της ψυχής του και για την πίστη του θα πρέπει να ψάξει και μόνους του τις φωτεινές εξαιρέσεις.
Για να κλείσω μιας και θεωρώ πως δε θα βγει τίποτα από όλο αυτό θα καταθέσω και τη δική μου εμπειρία. Φέτος πέρασα μια πολύ δύσκολη χρονιά, με απίστευτη πίεση και αποφάσεις ζωής. Μέσα σε όλον αυτόν το χαμό μου δημιουργήθηκε ξαφνικά η ανάγκη να δω αν πιστεύω σε κάτι, παρ'οτι μου ήταν πάντα αδιάφορο.Για καλή μου θεωρώ τύχη είχα την ευκαιρία να δω με άλλο μάτι τη θρησκεία στην οποία με βάπτισαν. Η αρχή ήταν δύσκολη μιας και ήμουν καχύποπτη και επιφυλακτική. Ήμουν τυχερή που γνώρισα εξαιρετικά άτομα τα οποία με βοήθησαν. Δε λέω πως μεταμορφώθηκα σε πρότυπο καλού χριστιανού. Ακόμα βαρυγκομώ κάθε Κυριακή για να ξυπνήσω μια λογική ώρα. Στην αρχή οι 40 μέρες νηστείας μου φάνηκαν μαρτύριο. Τώρα η ίδια επιδιώκω να την κρατάω κάθε Τετάρτη και Παρασκευή. Καποιός από εδώ είπε πως η νηστεία (όχι μόνο η διατροφική, αλλά και η προσευχή) είναι άσκηση. Ισχύει. Στην αρχή είναι κουραστική, στη συνέχεια γίνεται τρόπος ζωής.
Μακάρι να ξεμπερδευθούμε όλοι κάποια στιγμή. Εκεί που κολλάω είναι να μη βάζετε ταμπέλες και να θεωρείτε τους εαυτούς σας πνευματικά ανώτερους που δεν έχουν πέσει στην πλάνη της θρησκείας. Μπορεί να μην πιστεύετε, σεβαστείτε όμως πως κάποιοι το κάνουν. Για όσους θεωρείτε πως υποκρίνονται, αν το κάνουν είναι πρόβλημά τους. Επειδή όμως κανένας δεν είναι τέλειος, δώστε τους το ελαφρυντικό του ότι τουλάχιστον προσπαθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πριν απορρίψουμε κάτι ή πριν πάρουμε την τελική μας απόφαση καλό θα είναι να εξετάζουμε ολόπλευρα το θέμα. Βλέπω πολλούς εφήβους να λένε δε με καλύπτει καμία θρησκεία. Με το χέρι στην καρδιά, πότε προλάβατε και διαβάσατε τα ιερά βιβλία κάθε θρησκείας; Όσοι από εσάς κράζετε το Χριστιανισμό, έχετε μπει στον κόπο να διαβάσετε την Αγία Γραφή; Όχι για να πιστέψετε. Αλλά για να μη θεωρείτε βλάκες αυτούς που πιστεύουν.

Δεν είναι απαραίτητο πάντως να γίνει κάτι τέτοιο. Πολλοί από αυτούς τους εφήβους μπορεί απλά να έχουν σκεφτεί μόνοι τους και να έχουν καταλήξει στην απόρριψη ύπαρξης του υπερφυσικού γενικά, όχι του χριστιανικού ή του ισλαμικού θεού συγκεκριμένα. Συνεπώς δε χρειάζεται και να διαβάσουν ιερά βιβλία για να αποφασίσουν, το έχουν ήδη κάνει μέσα από δική τους αναζήτηση. Η κοινή παραδοχή άλλωστε όλων αυτών των κειμένων είναι πως είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο, θεός υπάρχει, κάτι που κάποιος σαν τους εφήβους πάνω απλά δε μπορεί να δεχτεί. Το διάβασμα θα ωφελήσει φυσικά, ο πιστός θα διερευνήσει καλύτερα τη φιλοσοφία της θρησκείας του και ο άθεος θα βρει επιπλέον σημεία που πάνε κόντρα στη δική του αντίληψη για τον κόσμο. Και συμφωνώ πως και στις δύο περιπτώσεις είναι απαραίτητο αν δε θέλουμε απλά να λέμε ότι 'είμαστε'.

Γνώμη μου πάντως, είναι καλύτερο κάποιος να ξεκινήσει χωρίς να έχει διαβάσει τόσο εξειδικευμένα, if I may, βιβλία πάνω στο θέμα. And that means ούτε την Αγία Γραφή αλλά ούτε και την Περί Θεού Αυταπάτη για παράδειγμα. Νομίζω ότι είναι προτιμότερο, και πιο ομαλό, να αρχίσει κάποιος να σκέφτεται μόνος του, βασισμένος κυρίως στην εμπειρία και τις ιδιοσυγκρασίες του. Στο χαρακτήρα του γενικά. Αφού σχηματίσει τα καλούπια περνά και στο διάβασμα για να συνεχίσει το χτίσιμο ή να ξεκινήσει απ' την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κατάφερα και διάβασα τις μισές σελίδες. Θα γράψω και τη δική μου άποψη, όποιον τον αγγίξει καλώς.
Μου κάνει εντύπωση με πόσους από εδώ μέσα μπορώ να ταυτίσω τον εαυτό μου... όπως ήταν λίγους μήνες πριν.
Παρ' ότι βαπτισμένη, ακολουθούσα τελείως τυπικά τη θρησκεία μιας και το περιβάλλον στο σπίτι μου είναι πολύ ανεκτικό και το ίδιο χαλαρό σε αυτά τα θέματα. Εκκλησία το Πάσχα, σε κηδείες και γάμους και νηστεία τη Μ.Εβδομάδα. Όπως και οι περισσότεροι Έλληνες δηλαδή.
Σε ό,τι είχε σχέση με το "παπαδαριό" αντιδρούσα. Πώς να μην το κάνω άλλωστε, αφού η εικόνα που έχω για την Εκκλησία είναι αυτή που βλέπω από τα ΜΜΕ; Βατοπαίδι, σκάνδαλα, απληστία, εξοργιστικές δηλώσεις ορισμένων παπάδων σε συνδυασμό με τη φτώχεια και την υποκρισία που έβλεπα γύρω μου με έκαναν να τα βλέπω όλα τελείως αρνητικά. Δε δήλωνα ούτε άθεη, ούτε αγνωστικίστρια, απλά είχα φτιάξει μια δική μου θρησκεία στο κεφάλι μου. Όπως είδα και σε ένα ποστ του Γιώργου με δικούς μου ηθικούς κανόνες. Όπου συμφωνούσαν με το Χριστιανισμό έχει καλώς...
Το θέμα ποιο είναι; Όλες αυτές τις απόψεις που είχα τις απέκτησα με έναν τρόπο που οι σκεπτόμενοι άνθρωποι θα κατέκριναν. Μουρμούριζα π.χ. για τη νηστεία και έλεγα έχει πει ο Χριστός να νηστεύουμε; Ποτέ όμως δεν είχα κάτσει (πέρα από το μάθημα των Θρησκευτικών στο δημοτικό που μου μοιάζει αιώνες μακριά) να δω αν όντως λέει κάτι ο Χριστιανισμός. Πού θέλω να καταλήξω; Πριν απορρίψουμε κάτι ή πριν πάρουμε την τελική μας απόφαση καλό θα είναι να εξετάζουμε ολόπλευρα το θέμα. Βλέπω πολλούς εφήβους να λένε δε με καλύπτει καμία θρησκεία. Με το χέρι στην καρδιά, πότε προλάβατε και διαβάσατε τα ιερά βιβλία κάθε θρησκείας; Όσοι από εσάς κράζετε το Χριστιανισμό, έχετε μπει στον κόπο να διαβάσετε την Αγία Γραφή; Όχι για να πιστέψετε. Αλλά για να μη θεωρείτε βλάκες αυτούς που πιστεύουν.
Η γνώμη μου ειναι πως έχουμε πέσει θύματα αυτού που προβάλεται. Προφανώς και το καλύτερο θα ήταν τα σκάνδαλα να αποτελούσαν τις εξαιρέσεις, αλλά αν κάποιος πραγματικά έχει αμφιβολίες για τη σωτηρία της ψυχής του και για την πίστη του θα πρέπει να ψάξει και μόνους του τις φωτεινές εξαιρέσεις.
Για να κλείσω μιας και θεωρώ πως δε θα βγει τίποτα από όλο αυτό θα καταθέσω και τη δική μου εμπειρία. Φέτος πέρασα μια πολύ δύσκολη χρονιά, με απίστευτη πίεση και αποφάσεις ζωής. Μέσα σε όλον αυτόν το χαμό μου δημιουργήθηκε ξαφνικά η ανάγκη να δω αν πιστεύω σε κάτι, παρ'οτι μου ήταν πάντα αδιάφορο.Για καλή μου θεωρώ τύχη είχα την ευκαιρία να δω με άλλο μάτι τη θρησκεία στην οποία με βάπτισαν. Η αρχή ήταν δύσκολη μιας και ήμουν καχύποπτη και επιφυλακτική. Ήμουν τυχερή που γνώρισα εξαιρετικά άτομα τα οποία με βοήθησαν. Δε λέω πως μεταμορφώθηκα σε πρότυπο καλού χριστιανού. Ακόμα βαρυγκομώ κάθε Κυριακή για να ξυπνήσω μια λογική ώρα. Στην αρχή οι 40 μέρες νηστείας μου φάνηκαν μαρτύριο. Τώρα η ίδια επιδιώκω να την κρατάω κάθε Τετάρτη και Παρασκευή. Καποιός από εδώ είπε πως η νηστεία (όχι μόνο η διατροφική, αλλά και η προσευχή) είναι άσκηση. Ισχύει. Στην αρχή είναι κουραστική, στη συνέχεια γίνεται τρόπος ζωής.
Μακάρι να ξεμπερδευθούμε όλοι κάποια στιγμή. Εκεί που κολλάω είναι να μη βάζετε ταμπέλες και να θεωρείτε τους εαυτούς σας πνευματικά ανώτερους που δεν έχουν πέσει στην πλάνη της θρησκείας. Μπορεί να μην πιστεύετε, σεβαστείτε όμως πως κάποιοι το κάνουν. Για όσους θεωρείτε πως υποκρίνονται, αν το κάνουν είναι πρόβλημά τους. Επειδή όμως κανένας δεν είναι τέλειος, δώστε τους το ελαφρυντικό του ότι τουλάχιστον προσπαθούν.

Κι εγώ έχω σκοπό να διαβάσω Όλη την Αγία Γραφή αλλά δεν μπορώ να πιστέψω και υπάρχουν πολλοί λόγοι για αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Κι εγώ έχω σκοπό να διαβάσω Όλη την Αγία Γραφή αλλά δεν μπορώ να πιστέψω και υπάρχουν πολλοί λόγοι για αυτό..

Διάβασε την Καινή Διαθήκη και ας έχεις ως προϋπόθεση ότι είναι λανθασμένο βιβλίο..Απλώς διάβασε την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Διάβασε την Καινή Διαθήκη .....
Διάβασε και την παλαιά διαθήκη. Έχει μέσα μπόλικη μηχανοραφία, βία, αίμα, σεξ και ανωμαλία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
νηστεύω μόνο μεγάλη εβδομάδα επειδή με κυνηγάει η γιαγιάκα μου..επίσης...τί μανία τους έχει πιάσει όλους και εξομολογούνται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σκοπός της νηστείας είναι όχι να πεις ότι νηστεύω γιατί νηστεύει η οικογένειά μου ή γιατί στο επιβάλλει η γιαγιά σου ή γιατί το κάνουν οι περισσότεροι.... Ο πραγματικός σκοπός είναι για να τιθασεύσεις (δαμάσεις) τον εαυτό σου. Όλοι λένε , σιγά αν αποφασίσω να μη κάνω κάτι θα συγκρατηθώ εύκολα... Έλα ντε που είναι δύσκολο! Αυτό μας "διδάσκει" η νηστεία. Έλεγξε λίγο τον εαυτό σου. Προσπάθησα να ελέξγεις τα πάθη σου (λαιμαργία). Η νηστεία δεν είναι μόνο στο φαγητό, αλλά κυρίως στο μυαλό. Είναι μια ευκαιρία...πεστε το διαλογισμό (είναι πιο μουράτο).

Όσο για τη εξομολόγηση, επίσης είναι μια ευκαιρία , να αναλογιστείς και να σκεφτείς κάποια πράγματα. Σήμερα είναι πολύ εύκολο να βρίζεις κάποιον, να τον χτυπάς και να κάνεις μύρια πράγματα και να μην αναλαμβάνεις καμία ευθύνη για κάτι ή να έχεις συνέπειες που θα σε συνετίσουν. Είναι ένας τρόπος ΑΥΤΟΒΕΛΤΙΩΣΗΣ. (δεν σε πιέζει κανείς να πας αν δεν θες)

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με την Αλεξάνδρα. Και δεν περίμενα να ακούσω μια διαφορετική άποψη από αυτή των περισσότερων. Το έχω ξαναπεί, είναι πολύ της μόδας να αμφισβητείς και να λες είμαι άθεος και πιστεύω σε πράγματα που ΜΟΝΟ αποδεικνύονται. Μόλις δεις τα δύσκολα, τότε το υπερφυσικό σου φαίνεται μια χαρά. Είναι ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι ανώτερο από αυτόν. Πως λέμε ο άνθρωπος είναι κοινωνικό όν ;

. Πολλοί από αυτούς τους εφήβους μπορεί απλά να έχουν σκεφτεί μόνοι τους και να έχουν καταλήξει στην απόρριψη ύπαρξης του υπερφυσικού γενικά, όχι του χριστιανικού ή του ισλαμικού θεού συγκεκριμένα. Συνεπώς δε χρειάζεται και να διαβάσουν ιερά βιβλία για να αποφασίσουν, το έχουν ήδη κάνει μέσα από δική τους αναζήτηση.

Tι ιδανικά που το θέτεις!! Αναζήτηση ; Πού ;;; Στο google ; Σκέψη;;;
Ως γνωστόν, τα χαρακτηριστικά του μέσου (Έλληνα) εφήβου είναι η σκέψη, η συνείδηση, η κοινωνική συνείδηση, η ανάγκη για αυτοβελτίωση... βέβαια και ειδικά η αυτογνωσία

Και επίσης είναι πολύ μεγάλο λάθος αυτό που λες. Αν δεν μάθεις κάτι σε βάθος, δεν ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κρίνεις είτε θετικά είτε αρνητικά. Για να δεχτείς ή να κατακρίνεις κάτι πρέπει πρώτα να το γνωρίσεις. Δηλαδή με την ίδια λογική...
πχ δεν είμαι ρεαλιστής τύπος , άρα δε θα διαβάσω Καβάφη γιατί δεν είναι του στυλ μου. Που το ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Σκοπός της νηστείας είναι όχι να πεις ότι νηστεύω γιατί νηστεύει η οικογένειά μου ή γιατί στο επιβάλλει η γιαγιά σου ή γιατί το κάνουν οι περισσότεροι.... Ο πραγματικός σκοπός είναι για να τιθασεύσεις (δαμάσεις) τον εαυτό σου.

μα εγώ δεν έχω στόχο να τιθασσεύσω κατά αυτον τον τρόπο τον εαυτό μου ..και είμαι κατά της νηστείας για ιδεολογικούς λόγους και όχι επειδή δεν μπορώ να συγκρατηθώ ...και δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι εκείνη τη βδομάδα νηστεύω..αλλά δεν θα χαλάσω και το χατίρι της γιαγιάς μου και γιατί να κάτσω και να της εξηγώ τώρα τις ιδεολογίες μου αφού ξέρω ότι θα την στεναχωρήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top