Nηστεία και Μετάληψη

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατί κάνετε σαν να μιλάμε για ωχετό μικροβίων; Αφού τα παιδιά - απ' όσο θυμάμαι - πηγαίνουν πάντα πρώτα και μετά οι γέροι και οι γριές.
Και επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγιόμαστε, ότι κοιτάω το θέμα από ιατρική άποψη εδώ. Κατά τα άλλα, στο τέλος είναι όντως αυτοκτονία, αν το δει κανείς επιστημονικά, καθώς έχει περάσει η Σάρα και η Μάρα. :P
Τηρείται αυτό που λες, δηλαδή ότι τα παιδιά πηγαίνουν πρώτα? Δεν είμαι σίγουρος. Αλλά και να τηρείται δεν αλλάζουν πολλά. Μπορεί ένα παιδάκι να έχει κάποιο νόσημα, πρέπει να το ματαδώσει και σε άλλους? Οι παθογόνοι μκροοργανισμοί δεν παθαίνουν τίποτα στο αραιό διάλυμα αλκοόλης. (Για συνεχές μικροβιοκτόνο θαύμα, χαμεγελάω). Προτείνω κάτι απλό: πλαστικά κουταλάκια της μιας χρήσης στο σχήμα, χρώμα και σχέδιο που θέλουν οι εκκλησιαστικοί κανόνες. Γιατί έχετε αντίρρηση? Και μην πείτε "μη σε νοιάζει, εσύ μην κοινωνάς", γιατί εδώ δεν είναι θέμα ατομικό, αλλά σοβαρό ζήτημα δημόσιας υγείας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τηρείται αυτό που λες, δηλαδή ότι τα παιδιά πηγαίνουν πρώτα? Δεν είμαι σίγουρος. Αλλά και να τηρείται δεν αλλάζουν πολλά. Μπορεί ένα παιδάκι να έχει κάποιο νόσημα, πρέπει να το ματαδώσει και σε άλλους? Οι παθογόνοι μκροοργανισμοί δεν παθαίνουν τίποτα στο αραιό διάλυμα αλκοόλης. (Για συνεχές μικροβιοκτόνο θαύμα, χαμεγελάω). Προτείνω κάτι απλό: πλαστικά κουταλάκια της μιας χρήσης στο σχήμα, χρώμα και σχέδιο που θέλουν οι εκκλησιαστικοί κανόνες. Γιατί έχετε αντίρρηση? Και μην πείτε "μη σε νοιάζει, εσύ μην κοινωνάς", γιατί εδώ δεν είναι θέμα ατομικό, αλλά σοβαρό ζήτημα δημόσιας υγείας.

Από αιώνες μεταλαμβάνουν οι πιστοί, υγιείς και ασθενείς, από το ίδιο άγιο ποτήριο και από την ίδια αγία λαβίδα, που ποτέ δεν πλένουμε, που ποτέ δεν απολυμαίνουμε, και ποτέ δεν παρατηρήθηκε κάτι.

Οι ιερείς των νοσηλευτικών ιδρυμάτων, ακόμη και των λοιμωδών, μεταλαμβάνουν τους πιστούς και με ευλάβεια καταλύουν τη Θεία Κοινωνία και μακροζωούν.

Η Θεία Κοινωνία είναι ο,τι ιερώτερο ως Εκκλησία και άνθρωποι έχουμε, το μεγαλύτερο φάρμακο ψυχής και σώματος. Αυτό είναι και διδασκαλία και εμπειρία της Εκκλησίας μας.

[FONT=&quot]Το γεγονός ότι οι Αγγλικανοί και οι Καθολικοί αποφάσισαν, για προληπτικούς λόγους, τη διακοπή της μετάδοσης της θείας κοινωνίας στην Αγγλία και τη Νέα Ζηλανδία αντίστοιχα, αν αληθεύει, δεν φανερώνει, όπως μερικοί υποστηρίζουν, σύνεση και ελευθερία, αλλά καταδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο την τεράστια απόσταση της Εκκλησίας μας, που είναι Eυχαριστιακή στη θεολογία και ζωή της, που ζει, πιστεύει και κηρύττει το Μυστήριο, από τις υπόλοιπες χριστιανικές ομάδες, που έμμεσα ομολογούν την απουσία της χάριτος και των σημείων του Θεού από τα λεγόμενα μυστήριά τους και την απώλεια της εκκλησιαστικής ταυτότητάς τους. Ζωή χωρίς Μυστήριο μοιάζει με σοβαρή ασθένεια χωρίς φάρμακο.

[/FONT]
[FONT=&quot]Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ[/FONT]
[FONT=&quot]† Ο Μεσογαίας και Λαυρεωτικής ΝΙΚΟΛΑΟΣ»[/FONT]

Σου είπα ξανά, αν δεν πιστεύεις πήγαινε μετά το πέρας της Θείας Κοινωνίας και δες με τα μάτια σου!
Αν ο παπάς δεν καταλύσει την Θεία Κοινωνία θα σου κάνω το τραπέζι! ( Μετά το Πάσχα όμως :) )
Αν ήταν πραγματικά έτσι όπως λες πίστεψε τον λόγο μου, οι παπάδες (επειδή όπως είπαμε άνθρωποι είναι) θα
ηταν οι πρώτοι που θα εφαρμόζαν το μέτρο που προτίνεις :)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά μήπως είναι άξιοι της μοίρας τους όταν πηγαίνουν να κοινωνήσουν γνωρίζοντας πολύ καλά ότι όλοι κοινώνησαν πριν μπορεί να είχαν κάποιο νόσημα;
θέλω να πω ότι φυσικά θα ήταν άδικο να πάθουν κάτι μόνο και μόνο επειδή νήστεψαν αλλά δεν είναι και άσχετοι...
Το σωστότερο βέβαια θα ήταν να ληφθούν μέτρα.

On topic:
Δεν νηστεύω και δεν νομίζω πως πρόκειται...

*ποσο αθεη φαινεται να ειμαι μεσα απο αυτο το θεμα:P*
κάτι το οποία φυσικά δεν θα έπρεπε να είναι κατακριτέο από κανέναν, αλλά οι περισσότεροι θεωρούν δεδομένη την πίστη στο Θεό, ή μάλλον στον δικό τους Θεό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Τηρείται αυτό που λες, δηλαδή ότι τα παιδιά πηγαίνουν πρώτα? Δεν είμαι σίγουρος. Αλλά και να τηρείται δεν αλλάζουν πολλά. Μπορεί ένα παιδάκι να έχει κάποιο νόσημα, πρέπει να το ματαδώσει και σε άλλους? Οι παθογόνοι μκροοργανισμοί δεν παθαίνουν τίποτα στο αραιό διάλυμα αλκοόλης. (Για συνεχές μικροβιοκτόνο θαύμα, χαμεγελάω). Προτείνω κάτι απλό: πλαστικά κουταλάκια της μιας χρήσης στο σχήμα, χρώμα και σχέδιο που θέλουν οι εκκλησιαστικοί κανόνες. Γιατί έχετε αντίρρηση? Και μην πείτε "μη σε νοιάζει, εσύ μην κοινωνάς", γιατί εδώ δεν είναι θέμα ατομικό, αλλά σοβαρό ζήτημα δημόσιας υγείας.


Βασικά ποιά ασθένεια μεταδίδεται από ένα κουταλάκι?Και το λέω γιατί είναι ένας μεγάλος μύθος το θέμα,όπως έδειξε και στο μιθμπάστερς (όχι για το κουταλάκι της θείας κοινωνίας αλλά για το διπλό βούτηγμα στη σάλτσα των ντορίτος).Είναι πολύ λίγοι οι παθογοόνοι μικροοργανισμοί που θα μεταφερθούν στη θεία κοινωνία και το κουταλάκι και πολύ αδύναμοι για να προκαλέσουν ασθένεια στον επόμενο στη σειρά :P.
Επιπλέον,εγώ θεωρητικά και ιδανικά έχω στο μυαλό μου πως κάποιος ο οποίος νήστεψε με σκοπό να πάει να μεταλάβει,παρακινείται από την πίστη του και το θρησκευτικό του ιδεώδες.Επομένως,θα ήταν τουλάχιστον βλακώδες να βάζει το μυαλό του στη διαδικασία να σκεφτεί αν υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει κάτι από το κουταλάκι :/:
Τέλος,νομίζω πως η ιδέα με τα πλαστικά κουταλάκια,αν δεν είναι χιουμοράκι ή ειρωνικό σχόλιο,θα ευτέλιζε την ίδια τη θρησκεία.Γιατί δε γίνεται μέσα στο ίδιο γεγονός (τη θεία κοινωνία) από τη μία να μιλάμε για κάτι πνευματικά ανώτερο και "άπιαστο" που στο μυαλό του καθενός έχει άλλες διαστάσεις κι από την άλλη να σκεφτόμαστε τους κινδύνους που εγκυμονεί ένα κουταλάκι.Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...νομίζω πως η ιδέα με τα πλαστικά κουταλάκια,αν δεν είναι χιουμοράκι ή ειρωνικό σχόλιο,θα ευτέλιζε την ίδια τη θρησκεία.Γιατί δε γίνεται μέσα στο ίδιο γεγονός (τη θεία κοινωνία) από τη μία να μιλάμε για κάτι πνευματικά ανώτερο και "άπιαστο" που στο μυαλό του καθενός έχει άλλες διαστάσεις κι από την άλλη να σκεφτόμαστε τους κινδύνους που εγκυμονεί ένα κουταλάκι.
Όταν το 2009 σε όλο τον κόσμο υπήρχε ο φόβος για επιδημία της Η1Ν1, οι διάφορες εκκλησίες θορυβήθηκαν και έλαβαν μέτρα. Στην Αγγλία και την Αυστραλία, όπου σύμφωνα με την αγγλικανική εκκλησία ο πιστός παίρνει την όστια (ψωμάκι) και πίνει μια γουλιά κρασί από το ποτήρι, το δεύτερο το σταμάτησαν. Η καθολική εκκλησία, που η κοινωνία γίνεται μόνο με όστια, ενώ ως τότε την έβαζε ο παπάς με το χέρι στο στόμα του πιστού, χρησιμοποιούσαν λαβίδα και αντικατέστησαν με υπόκλιση τη χειραψία του παπά με τον πιστό. Στην Ελλάδα ο τότε υπουργός υγείας Αβραμόπουλος συναντήθηκε με τον αρχιεπίσκοπο για το θέμα, αλλά ο τελευταίος αρνήθηκε κατηγορηματικά κάθε προφύλαξη.
Συμπεράσματα:
1) Εμείς έχουμε καλύτερο θεό από τους άλλους και δεν χρειάζεται να προσέξουμε τίποτα.
2) Για κάποιους στη χώρα μας το υποτιθέμενο κύρος της "θρησκείας" είναι πάνω από την υγεία του κόσμου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Όταν το 2009 σε όλο τον κόσμο υπήρχε ο φόβος για επιδημία της Η1Ν1, οι διάφορες εκκλησίες θορυβήθηκαν και έλαβαν μέτρα. Στην Αγγλία και την Αυστραλία, όπου σύμφωνα με την αγγλικανική εκκλησία ο πιστός παίρνει την όστια (ψωμάκι) και πίνει μια γουλιά κρασί από το ποτήρι, το δεύτερο το σταμάτησαν. Η καθολική εκκλησία, που η κοινωνία γίνεται μόνο με όστια, ενώ ως τότε την έβαζε ο παπάς με το χέρι στο στόμα του πιστού, χρησιμοποιούσαν λαβίδα και αντικατέστησαν με υπόκλιση τη χειραψία του παπά με τον πιστό. Στην Ελλάδα ο τότε υπουργός υγείας Αβραμόπουλος συναντήθηκε με τον αρχιεπίσκοπο για το θέμα, αλλά ο τελευταίος αρνήθηκε κατηγορηματικά κάθε προφύλαξη.
Συμπεράσματα:
1) Εμείς έχουμε καλύτερο θεό από τους άλλους και δεν χρειάζεται να προσέξουμε τίποτα.
2) Για κάποιους στη χώρα μας το υποτιθέμενο κύρος της "θρησκείας" είναι πάνω από την υγεία του κόσμου.


Χαίρομαι γι'αυτα που μόλις έμαθα γιατί πραγματικά δεν τα είχα ξανακούσει.Όμως δεν κατάλαβα καθόλου προς τι τα ειρωνικά σχόλια.Δεν είναι θέμα καλύτερου ή χειρότερου θεού -δε συνηθίζουμε να δίνουμε χαρακτηρισμούς στους διάφορους θεούς- αλλά θέμα που ο κάθε λαός βλέπει διαφορετικά και αποφασίζει να πράξει διαφορετικά.Δεν ξέρω γιατί αρνήθηκε κατηγορηματικά αλλά νομίζω πως ούτως ή άλλως και οι πιστοί αυτής της χώρας δε διεκδίκησαν κάτι τέτοιο.Δε νομίζω να έχει να κάνει με το κύρος της θρησκείας.Έχει να κάνει με την πίστη των ανθρώπων.Δεν μπορείς να τα προσεγγίζεις όλα τόσο "πεζά" και "ωμά".Αν σκέφτονταν έτσι οι πιστοί,τότε μάλλον θα υπήρχε σοβαρότερο πρόβλημα από το να χρησιμοποιούν το ίδιο κουταλάκι γιατί απλά δε θα μιλούσαμε για θρησκεία.

Ακόμα όπως ανέφερα δεν μεταδίδονται έτσι νοσήματα κι ίσως η εκπομπή που το είδα να μην είναι και η πιο αξιόπιστη αλλά το πείραμα έγινε και τα εργαστηριακά αποτελέσματα έδειξαν πως δεν υπάρχει κίνδυνος.

Το επόμενο στάδιο θα είναι να μη φιλάμε και τις εικόνες υποθέτω.τςτςτς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το επόμενο στάδιο θα είναι να μη φιλάμε και τις εικόνες υποθέτω.τςτςτς

καλό μου ακούγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Το επόμενο στάδιο θα είναι να μη φιλάμε και τις εικόνες υποθέτω.τςτςτς
Πλένουμε τα χέρια μας μετα την λειτουργία φοράμε γάντια για να ανάψουμε ένα κερί ,μάσκες για να προφυλακτούμε απο τα μικρόβια στον αέρα κτλπ Όπου ναναι θα βγει και το e-churching
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
καλό μου ακούγεται

Α! το βρήκα θα φέρνει ο καθένας τη δικιά του εικόνα από το σπίτι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Δηλαδη θεωρεις οτι η πιστη μας ειναι πιο δυνατη, γ αυτο επιλεγουμε να μην προφυλασσομαστε απο ασθενειες;
Η πιστη ειναι ασχετη με την υγεια.
Και ναι, ετσι μεταδιδονται. Με το σαλιο γενικα ειτε προκειται για φταρνισμα και βηχα ειτε για γλειμμενο κουταλακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Α! το βρήκα θα φέρνει ο καθένας τη δικιά του εικόνα από το σπίτι :D

μπα. ούτε αυτό κάνει τίποτα
το να αρκεστούμε σε έναν σταυρό και μια υπόκλιση είναι εξωπραγματικό ε;
γιατί αν δεν νιώσουμε τη μούχλα του ξύλου στα χείλη μας δεν θα έρθει η ευλογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δηλαδη θεωρεις οτι η πιστη μας ειναι πιο δυνατη, γ αυτο επιλεγουμε να μην προφυλασσομαστε απο ασθενειες;
Η πιστη ειναι ασχετη με την υγεια.
Και ναι, ετσι μεταδιδονται. Με το σαλιο γενικα ειτε προκειται για φταρνισμα και βηχα ειτε για γλειμμενο κουταλακι.

Νομίζω πως οποιος θέλει να καταλάβει άλλα από αυτά που λέω,θα το κάνει ούτως ή άλλως.Αλλά εγώ θα κάνω ακόμα μία προσπάθεια να εξηγήσω τι προσπαθώ να πω χωρίς να λέω πως είναι το σωστό.

Δεν ανέφερα ποτέ πως η πίστη είναι πιο δυνατή και γι'αυτό δεν προφυλασσόμαστε από τις ασθένειες,ούτε και συνέδεσα την πίστη με την υγεία.Το μόνο που λέω είναι πως ένας πιστός (όπως εγώ ιδανικά ορίζω τον πιστό.Δε με αφορά κάθε πότε πάει εκκλησία,αν νηστεύει,αν βρίζει κτλ.Μ'ενδιαφέρει μόνο το να πιστεύει,να σέβεται,να προσαρμόζει την κάθε θρησκεία στα δικά τουθέλω,στις δικές του απόψεις,στη δική του νοοτροπία και να το κάνει επιδή γουστάρει κι όχι από καθωσπρεπισμό και υποκρισία.) επειδή ακριβώς θεωρεί τη θρησκεία του κάτι πέρα από αυτόν,κάτι άπιαστο και υπέρτατο,αδυνατεί να την αναγάγει σε απτό επίπεδο και να σκεφτεί τις ασθένειες που ενλοχεύει ένα κουταλάκι,Είναι σα να λες σ'έναν ποητή να σκεφτεί τους κανόνες της γραμματικής και του συντακτικού.Σωστοί οι κανόνες αλλά ο ποιητής δε νοιάζεται γι'αυτους γιατί γράφει πίοιηση εκείνη την ώρα και αφήνει έξω τη συμβατική πραγματικότητα.Μπορεί και να 'ναι ατυχές το παράδειγμα αλλά εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω τι προσπαθώ να πω.Συγγνωμη αν δεν σας "φώτισα".

Μεταδίδονται έτσι με σίελο πλούσιο σε μικρόβια.Όχι με το λιγοστό σάλιο που έμεινε στο κουταλάκι και μετά βούτηξε στη μαυροδάφνη και μετά πήγε στο στόμα κάποιου άλλου.Γιατί πρόκειται για μικρή ποσότητα σιέλου που ήρθε επαφή με τον αέρα και μετά με αλκοολ και όσο να 'ναι ακόμα και τα λιγοστά μικρόβια που τελικά επιβίωσαν είναι αδύναμα να προκαλέσουν ασθένεια.Αυτά με βάση την εκπομπή που είδα,το πείραμα που έψαξα και διάβασα και τις στοιχειώδεις γνώσεις βιολογίας που έχω.Τώρα αν μιλάς για τη 1 στο 1 εκατομμύριο περίπτωση,οκέι.Δικαίωμα του καθενός να φοβάται και να βάζει στην ίδια ζυγαριά μικρόβια και πίστη.Εγώ άλλη πίστη έχω στο μυαλό μου,που παίζει κ να μην την έχει κανείς αλλά εγώ μπορώ να συνεχίσω να την έχω έστω και ουτοπικά.

Αυτά.

μπα. ούτε αυτό κάνει τίποτα
το να αρκεστούμε σε έναν σταυρό και μια υπόκλιση είναι εξωπραγματικό ε;
γιατί αν δεν νιώσουμε τη μούχλα του ξύλου στα χείλη μας δεν θα έρθει η ευλογία.

Και ο σταυρός και η υπόκλιση να μην υπάρχει,καμία σημασία δεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και ο σταυρός και η υπόκλιση να μην υπάρχει,καμία σημασία δεν έχει.

α, ώστε δηλαδή έχει τεράστια σημασία να φιλήσεις την εικόνα, αλλά καμία να την προσκυνήσεις
να χαρώ εγώ την εικονολατρεία μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ο καθένας όπως νιώθει και αγαπά :)

Στο θέμα της Θείας Κοινωνίας γιατί αντιδράτε;
Σας ξαναείπα οι πατέρες μετά το τέλος της Θείας Ευχαριστίας καταλύουν.
Κολλήσαν πολλοί Η1Ν1;

Όντως, όπως το είπατε είναι, κάθε ένας ενεργεί σύμφωνα με την πίστη του.
(για άλλους η Θεία Κοινωνία είναι κάτι το συμβολικό και είναι απλά κρασάκι για άλλους, συμπεριλαμβανομένου εμού
είναι κάτι πολύ παραπάνω). Πάντως προσωπικά, χαίρομαι που κοινωνώ στο ίδιο ποτήρι με όλους τους ενορίτες μου και με το ίδιο κουτάλι.

Και επειδή αύριο φεύγω, να ευχηθώ και εδώ καλή Ανάσταση! :)
Καλά να περάσετε τούτες τις μέρες και σε όσους διαβάσουν, καλό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
α, ώστε δηλαδή έχει τεράστια σημασία να φιλήσεις την εικόνα, αλλά καμία να την προσκυνήσεις
να χαρώ εγώ την εικονολατρεία μας

Εμ..δεν είπα κάπου πως έχει σημασία να τη φιλήσεις.απλά συνεχίζοντας στο ίδιο πνεύμα μικροβιοφοβίας αναφέρθηκα στο τι άλλο θα μπορούσε να μεταδίδει ασθένειες.Για μένα προσωπικά είτε τη φιλήσεις,είτε όχι,είτε την προσκυνήσεις,είτε όχι,είτε μεταλάβεις,είτε όχι,είτε με πλαστικό κουτάλι,είτε όχι,το ίδιο μου είναι.Δεν είσαι λιγότερο ή περισσότερο πιστός.Η πίστη είναι θέμα του καθενός μας και την ορίζει διαφορετικά.Προσπαθώ απλά να πω γιατί μπορεί κάποιος να μη δέχεται το πλαστικό κουτάλι,με τη δικιά μου λογική.Δεν ξέρω.Μάλλον είμαι δυσνόητη ή ακατανόητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σας ξαναείπα οι πατέρες μετά το τέλος της Θείας Ευχαριστίας καταλύουν.
Κολλήσαν πολλοί Η1Ν1;

αυτό έλειπε να χρησιμοποιούν τα ίδια βρώμικα σκεύη σε κάθε λειτουργία, το θέμα είναι το πριν, μετά τι να το κάνω.
Είναι λίγο άκυρη αυτή η ερώτηση, εσύ αν κόλλαγες ποτέ θα έλεγες ποτέ, φτου από το κουταλάκι θα ήταν; Δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ ποια είναι η πηγή της αρρώστιας.

Όντως, όπως το είπατε είναι, κάθε ένας ενεργεί σύμφωνα με την πίστη του.
(για άλλους η Θεία Κοινωνία είναι κάτι το συμβολικό και είναι απλά κρασάκι για άλλους, συμπεριλαμβανομένου εμού
είναι κάτι πολύ παραπάνω). Πάντως προσωπικά, χαίρομαι που κοινωνώ στο ίδιο ποτήρι με όλους τους ενορίτες μου και με το ίδιο κουτάλι.

δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς προέχει η πίστη από θέματα υγείας. Καλά όχι ότι με νοιάζει κιόλας βέβαια, αν του άλλου του αρέσει να γλύφει το ίδιο κουτάλι με τη μισή ενορία κακό του κεφαλιού του.

Εμ..δεν είπα κάπου πως έχει σημασία να τη φιλήσεις.απλά συνεχίζοντας στο ίδιο πνεύμα μικροβιοφοβίας αναφέρθηκα στο τι άλλο θα μπορούσε να μεταδίδει ασθένειες.Για μένα προσωπικά είτε τη φιλήσεις,είτε όχι,είτε την προσκυνήσεις,είτε όχι,είτε μεταλάβω,είτε όχι,είτε με πλαστικό κουτάλι,είτε όχι,το ίδιο μου είναι.Η πίστη είναι θέμα του καθενός μας και την ορίζει διαφορετικά.Προσπαθώ απλά να πω γιατί μπορεί κάποιος να μη δέχεται το πλαστικό κουτάλι,με τη δικιά μου λογική.Δεν ξέρω.Μάλλον είμαι δυσνόητη ή ακατανόητη!

Μπράβο σου, μόνο που εγώ δε μιλάω για σένα προσωπικά. Μιλάω για όλους όσους το κάνουν, και πιστεύουν ότι υπαρχει και σημαντικός λόγος πίσω από αυτό.
Θα πω και εδώ το ίδιο, δεν καταλαβαίνω πού χωράει η πίστη σε θέματα υγείας. Δηλαδή μου λες 2 πράγματα, ή υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι νομίζουν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος επειδή το κουταλάκι είναι " ιερό", είτε θεωρούν πιο σημαντικό να διακινδυνέψουν την υγεία τους από το να κάνουν υποχωρήσεις στις συνήθειές τους για λόγους θρησκευτικούς και καλά. Και τα 2 παράλογα μου φαίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μπράβο σου, μόνο που εγώ δε μιλάω για σένα προσωπικά. Μιλάω για όλους όσους το κάνουν, και πιστεύουν ότι υπαρχει και σημαντικός λόγος πίσω από αυτό.
Θα πω και εδώ το ίδιο, δεν καταλαβαίνω πού χωράει η πίστη σε θέματα υγείας. Δηλαδή μου λες 2 πράγματα, ή υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι νομίζουν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος επειδή το κουταλάκι είναι " ιερό", είτε θεωρούν πιο σημαντικό να διακινδυνέψουν την υγεία τους από το να κάνουν υποχωρήσεις στις συνήθειές τους για λόγους θρησκευτικούς και καλά. Και τα 2 παράλογα μου φαίνονται.

Ευχαριστώ για το μπράβο και καταλάβα ότι μιλάς γενικά αλλά θέλησα ν'απαντήσω προσωπικά επειδή εγώ αναφέρθηκα στις εικόνες.Δε νομίζω να πειράζει.

Δεν έχουν μπει καν στη διαδικασία να το σκεφτούν σοβαρά (από το μυαλό πολλών μπορεί να πέρασε).Αυτό λέω!Γιατί σίγουρα ξέρω πολλούς που δεν το έχουν σκεφτεί μιας και θεωρούν πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ή και στην τελική ακόμα κι αν τους πέρασε από το μυαλό δεν το θεώρησαν επίφοβο μιας και οι πιθανότητες είναι λίγες ενώ δεν ξέρω κανέναν που να μη θέλει να κοινωνήσει εξαιτίας του κουταλακίου.Οι δύο εκδοχές που δίνεις είναι με βάση τη δικιά σου λογική που έχεις κάτσει και το έχεις σκέφτει για τους δικούς σου χι,ψι λόγους και όντως οι λόγοι αυτοί θα ήταν παράλογοι αλλά γι'αυτούς που σκέφτονται σαν εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Βρήκα εκπομπή όπου συζητείται η επικινδυνότητα της κοινωνίας και του φιλήματος των εικόνων. Μιλάει και ο πρόεδρος του ιατρικού συλλόγου Θεσσαλονίκης.

Για να δείτε το βίντεο, κάντε ΚΛΙΚ στην εικόνα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Το ότι προσπαθείτε να πείσετε ότι μέσω της κοινωνίας κινδυνεύει η υγεία μας, είναι ένας άλλος τρόπος να πείτε ότι δεν πιστεύετε στον Χριστό.
Το καταλάβαμε, το εμπεδώσαμε. Δικαίωμά σας. Αφού όμως ενδιαφέρεστε τόσο πολύ για την Δημόσια Υγεία, γιατί δεν ανοίγετε θέμα για τα καυσαέρια που εισπνέουμε καθημερινά, το μολυσμένο νερό, την ακτινοβολία που τρώμε από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας που φυτρώνουν σαν μανιτάρια και τον εθισμό τόσων παιδιών στο διαδίκτυο; Ένα κουταλάκι σας τρόμαξε;

Πιστεύω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί, ας το κλειδώσει κάποιος..

@Δίας
Βλέπω ότι έχεις μια ιδιαίτερη προτίμηση στο Star και τις εκπομπές της Δρούζα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Το ότι προσπαθείτε να πείσετε ότι μέσω της κοινωνίας κινδυνεύει η υγεία μας, είναι ένας άλλος τρόπος να πείτε ότι δεν πιστεύετε στον Χριστό.
2) Το καταλάβαμε, το εμπεδώσαμε. Δικαίωμά σας. Αφού όμως ενδιαφέρεστε τόσο πολύ για την Δημόσια Υγεία, γιατί δεν ανοίγετε θέμα για τα καυσαέρια που εισπνέουμε καθημερινά, το μολυσμένο νερό, την ακτινοβολία που τρώμε από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας που φυτρώνουν σαν μανιτάρια και τον εθισμό τόσων παιδιών στο διαδίκτυο; Ένα κουταλάκι σας τρόμαξε;
3) Πιστεύω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί, ας το κλειδώσει κάποιος..
4) @Δίας Βλέπω ότι έχεις μια ιδιαίτερη προτίμηση στο Star και τις εκπομπές της Δρούζα..
1) Τι σχέση έχει η υπόθεση με το συμπέρασμα?
2) Αυτό δεν είναι αποπροσανατολισμός της συζήτησης? Για αυτά που αναφέρεις, υπάρχει κανένας που αρνείται ότι βλάπτουν?
3) Τόσο πολύ ενοχλεί η αλήθεια?
4) Αντί για τις δηλώσεις του προέδρου του ιατρικού συλλόγου, στη Δρούζα στάθηκες?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top