Mittelstufe (C1)

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Mittelstufe (= μεσαία Βαθμίδα) περιλαμβάνει τα πτυχία Β2 και C1

( σύμφωνα με το "Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις γλώσσες" (CEF) )

ναι,εγώ το Β2 θέλω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εγω εχω και το c1.δεν ηταν καθολου δυσκολο.μην ανησυχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
και γω κανω φετος για Β2!!! απλα νομιζω πως τωρα δεν λεγεται μιτελστουφε, αλλα Zertifikat B2 & Zertifikat C1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
και γω κανω φετος για Β2!!! απλα νομιζω πως τωρα δεν λεγεται μιτελστουφε, αλλα Zertifikat B2 & Zertifikat C1...

ναι,άλλαξε όνομα....εγώ σε λίγες μέρες ξεκινάω!!
ελπίζω να μην δυσκολευτώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anni_v

Νεοφερμένος

Η anni_v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
το b2 ειναι το mittelstufe c1 ειναι το kleines!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
σιγα ρε παδια τοση προτετοιμασια για ενα γ1?
-----------------------------------------
και επισης δεν υπαρχει πια το μιτελστουφε !!!!!! αν δεις στη σελιδα του γκετε δεν αναφερει κατι για μιτελστουφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλή σου τύχη:)Ήθελα και εγώ να προετοιμαστώ για να δώσω τώρα αλλά τελικά δεν..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!Έτσι κι αλλιώς έχω καθημερινή επαφή με τα γερμανικά (η μαμά μου είναι Γερμανίδα) και τώρα π.χ. παίζει πίσω μου γερμανική τηλεόραση...


Βγήκαν χτες τα αποτελέσματα του B2 και το πήρα με sehr gut. Ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω ποια βιβλία προτείνετε για Γ1...Να συνεχίσω τα βιβλία του Νικόλα Βλάχου Wegbereiter;


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Βγήκαν χτες τα αποτελέσματα του B2 και το πήρα με sehr gut. Ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω ποια βιβλία προτείνετε για Γ1...Να συνεχίσω τα βιβλία του Νικόλα Βλάχου Wegbereiter;

Συγχαρητήρια!!!!! :jumpy::jumpy::no1:

Wegbereiter ειναι βιβλία προετοιμασίας με τεστάκια....Θα κάνεις μόνο τεστ;
Δεν θέλεις να κάνεις πρώτα κάποιο βιβλίο για C1; Ο Νικόλας Βλάχος έχει τη σειρά Progress και για το επίπεδο C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Εγω κανω το Projekt B2 του Καραμπατου... πολυ μου αρεσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!!!!! :jumpy::jumpy::no1:

Wegbereiter ειναι βιβλία προετοιμασίας με τεστάκια....Θα κάνεις μόνο τεστ;
Δεν θέλεις να κάνεις πρώτα κάποιο βιβλίο για C1; Ο Νικόλας Βλάχος έχει τη σειρά Progress και για το επίπεδο C1.


Ευχαριστώ πολύ!!!:):DΘα συνεχίσω μάλλον μόνη μου (όπως έκανα δηλ. και στα δύο προηγούμενα). Από τη σειρά Progress ποια ακριβώς θα χρειαστώ, γιατί βλέπω έχει πολλά κι άλλα τόσα πάλι για το Wegbereiter.https://www.notosbooks.gr/protinomena_list.asp?category=105&page=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!:):DΘα συνεχίσω μάλλον μόνη μου (όπως έκανα δηλ. και στα δύο προηγούμενα). Από τη σειρά Progress ποια ακριβώς θα χρειαστώ, γιατί βλέπω έχει πολλά κι άλλα τόσα πάλι για το Wegbereiter.https://www.notosbooks.gr/protinomena_list.asp?category=105&page=1

Αφού είχες ξεκινήσει τη σειρά Progress για το Β2, τότε καλό είναι να συνεχίσεις το άλλο βιβλίο Progress που είναι για το C1 (συνοδεύεται νομίζω από βιβλίο ασκήσεων και κάτι μικρά βιβλιαράκια με λεξιλόγιο και βοήθεια για τις ασκήσεις).
Και μόλις τελειώσεις με αυτό κάνε το βιβλίο με τα τεστάκια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Αφού είχες ξεκινήσει τη σειρά Progress για το Β2, τότε καλό είναι να συνεχίσεις το άλλο βιβλίο Progress που είναι για το C1 (συνοδεύεται νομίζω από βιβλίο ασκήσεων και κάτι μικρά βιβλιαράκια με λεξιλόγιο και βοήθεια για τις ασκήσεις).
Και μόλις τελειώσεις με αυτό κάνε το βιβλίο με τα τεστάκια. :)

Μάλλον έχει γίνει λάθος ή το είπα λάθος...Δεν έχω κάνει τη σειρά Progress για το B2 μόνο το Wegbereiter.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

Η MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια χαρά!
Σε λιγότερο από ένα μήνα δίνω εξετάσεις για το C1. Το έχει δώσει κανείς? Αν ναι , πως σας φάνηκαν οι εξετάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μια φίλη μου που έδωσε είπε πως ήταν δύσκολα τα προφορικά. Η έκθεση νομίζω είναι 200 λέξεις και πάντα γράμμα, πιο λίγες από το αντίστοιχο γαλλικό πτυχίο που ζητούν 250 λέξεις και άρθρο, γράμμα κλπ. Άσχετο, αλλά τέσπα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

Η MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κι εμένα τα προφορικά με αγχώνουν περισσότερο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
παιδια εδωσα τωρα τον ιουνιο. Το περασα με gut. H ακουστικη, η εκθεση ευκολα. Προφορικα δυσκολα ( μου ετυχε ρητο) και κειμενα δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Κι εγώ το έδωσα τον προηγούμενο Σεπτέμβριο με προετοιμασία μόλις 4-5 μηνών! Φυσικά είχα τις αμφιβολίες μου (είχα πρήξει την καημένη την καθηγήτρια ότι δε θα το περάσω:P) αλλά τελικά το πέρασααα με απρόσμενα μεγάλη επιτυχία για μένα! Θέλει αρκετό λεξιλόγιο, λεπτές διαφορές ανάμεσα σε λέξεις, εκφράσεις επίσημες για τον προφορικό λόγο και την έκθεση και φυσικά γραμματική που δεν έδωσα όμως και τόση βαρύτητα γιατί δεν είχε τίποτα παραπάνω από αυτά που είχα μάθει εκτός από εμβάθυνση στις δευτερεύουσες-μετοχές-ψιλοφαινομενάκια. Μου βγήκε η πίστη όλο το καλοκαίρι γιατί διάβαζα τουλάχιστον 5-6 ώρες τη μέρα καθημερινά αλλά με συστηματικό διάβασμα και ΠΟΛΥ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ τα καταφέρνεις περίφημα. Από βιβλία έκανα το Progress πρώτα και μετά 20 τεστ από Projekt και Station + κάποιες λεξιλογικές και γραμματικές ασκήσεις από άλλα βιβλία και τεστ που μου έδινε η καθηγήτρια. Ακουστικά κάπου στα 50 πρέπει να έκανα αλλά έβλεπα και ειδήσεις, διάβαζα άρθρα για διάφορα θέματα και πήγα και Γερμανία για 1 βδομάδα για συναναστροφή με ντόπιους.
Όσο για την εξέταση τα ακουστικά, που είχα πατώσει στο Β2, μου φάνηκαν πανεύκολα και κατανοητά από το CD και έκανα μόνο 2 λάθη.
Γραμματική και έκθεση ήταν ok αν δεν μπέρδευα το θέμα της έκθεσης.. Ευτυχώς το κατάλαβα εγκαίρως και το σουλούπωσα.
Κείμενα πολύ εύκολα, γελοία θυμάμαι η πρώτη άσκηση. Του στιλ, είχε στο κείμενο το sich entspannen και ζητουσε το Entspannung. Βλακεία. Τα υπόλοιπα κι αυτά βατά.
Ε προφορικά τώρα είναι ανάλογα τους εξεταστές (αν είναι γυναίκες you are gonna have a bad time) και το παιδί που μπαίνει μαζί σου. Εγώ συννενοήθηκα καλά πιστεύω με λίγο κολληματάκια αλλά προσπαθουσα να τα σώζω. Το θέμα είναι να λες κάτι, ό,τι ξέρεις ακόμα κι αν νομίζεις ότι είναι άσχετο. Και μη σκέφτεσαι τόσο τα λάθη που μπορεί να κάνεις, καλύτερα να μιλάς με άνεση και σχετική ευκολία.
Χωρίς άγχος και πολλή πίεση και όλα θα πάνε καλά, αν δεν έχεις ήδη δώσει!;) Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1802

Νεοφερμένος

Η stella1802 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά όλα οκ! Το έδωσα προχθές και τα πήγα πολύ καλά και στα γραπτά και στα προφορικά. Αναμένω τώρα τα αποτελέσματα αν και πλέον δεν έχω αγωνία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top