Michigan ECCE/ECPE Δεκέμβριος 2013

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πάντως μαθητρια μου που δίνει ecce, δεν της έχουν στείλει ακόμα το πρόγραμμα με τα προφορικά
Είχανε πάρει και 2η παράταση οι δηλώσεις και προφανώς τακτοποιούν πρώτα τους ECPEδες για ευνόητους λόγους.:P
Έχει ακόμη σιγά.

έχετε άγχος εσείς για ECPE; Εγώ πάντως έχω για έκθεση και λεξιλόγιο!! Μήπως έχει δώσει κανείς να μας πει πως είναι;
Βασικά,εγώ από χθες τρέμω έχω ζαλάδες και έχω ακόμη μία εβδομάδα hoooooly shit.:P
Γενικά επειδή εγώ η ίδια τα έκανα σαλάτα έχω αγχωθεί για το GCVR είμαι πεπεισμένη ότι αν κοπώ θα κοπώ από εκεί.

Καλή μας επιτυχίααααα!!!!τόσα χρόνια κόπος είναι κρίμα να πάει χαμένος:(
Εμένα το λες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παιδιά αν θέλετε γρήγορη βελτίωση στο GCVR (τελευταίες μέρες που είναι...) ειδικά στη γραμματική, αλλά και στο λεξιλόγιο, αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι κάθε τεστ που λύνετε και διορθώνετε, να το ξαναλύνετε και να το ξαναδιορθώνετε μέχρι να το κάνετε ολόσωστο.

Αν έχετε καμία συγκεκριμένη απορία, ρωτήστε. Δεν έχω μαθητές για φέτος τον Νοέμβριο (όλοι οι δικοί μου δίνουν Μάιο) και μου λείπει η προετοιμασία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αngelica

Νεοφερμένος

Η Αngelica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
το θεμα με το λεξιλογιο ειναι οι εκφρασεις κυριως και μερικες που εχουν διαφορα στη χρηση ενω στα ελληνικα σημαινουν περιπου το ιδιο! και εκθεση δεν ξερω αν θα προλαβω τι να κανω; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι το λεξιλόγιο το μαθαίνετε στα ελληνικά και χωρίς παραδείγματα, οπότε λογικό είναι να χάνεστε στη μετάφραση (αυτή είναι η κατάρα των companion). Ο καλύτερος τρόπος να θυμηθείς δύσκολες λέξεις είναι να μάθεις ένα παράδειγμα που τις περιέχει. Όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο το μυαλό θυμάται καλύτερα τα παραδείγματα παρά τις μεμονωμένες λέξεις.

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με την έκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι το λεξιλόγιο το μαθαίνετε στα ελληνικά και χωρίς παραδείγματα, οπότε λογικό είναι να χάνεστε στη μετάφραση (αυτή είναι η κατάρα των companion). Ο καλύτερος τρόπος να θυμηθείς δύσκολες λέξεις είναι να μάθεις ένα παράδειγμα που τις περιέχει. Όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο το μυαλό θυμάται καλύτερα τα παραδείγματα παρά τις μεμονωμένες λέξεις.
Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με την έκθεση;

O χρόνος. Είναι ελεεινά λίγος. Πραγματικά εγώ σήμερα έγραφα το τελευταίο μου τεστ και έτρεμε το χέρι μου.
Μη μιλήσω για το GCVR έτσι; Έχω δουλέψει 3 βιβλία τεστ και η γραμματική μου ακόμη και στα πιο απαιτητικά ήταν 30/40 και στα τεστ βγάζω 25/40.:whistle:
Γενικά εγώ δεν τρέμω τίποτε όσο το GCVR.
Δεν είναι όλα τα Companions έτσι υπάρχουν και άλλου τύπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια, αν κτλ σε ολα τα τεστ εχουν το ιδιο format απο τεστ. Ποσα πρεπει να μαζευεις απο καθε ενα τμημα του τεστ. Ξερει κανεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όλα τα Companion που έχω δει έχουν μετάφραση στα ελληνικά. Όταν ήμουν εγώ στην ηλικία σας γράφαμε όλο το άγνωστο λεξιλόγιο καθ' υπαγόρευση στα αγγλικά με παραδείγματα, συνώνυμα, αντίθετα κλπ. Τώρα το λεξιλόγιο έρχεται έτοιμο-μασημένο στο Companion. Ποιος κάθεται να το αντιγράψει και μάλιστα στα αγγλικά; Απ' όσο ξέρω κανείς. Όλοι μαθαίνουν απλά την εξήγηση στα ελληνικά, άντε και κανένα collocation στο τσακίρ κέφι (ΟΚ όχι όλοι... αλλά οι περισσότεροι σίγουρα).

Ο χρόνος είναι λίγος για την έκθεση ή για το GCVR? Ή και για τα δύο; Τι σου παίρνει περισσότερο χρόνο στην έκθεση; Στο GCVR σου είπα τι να κάνεις, αντί να λύνεις τεστ επί τεστ, ξαναλύσε το ίδιο πολλές φορές. Θα με θυμηθείς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όλα τα Companion που έχω δει έχουν μετάφραση στα ελληνικά. Όταν ήμουν εγώ στην ηλικία σας γράφαμε όλο το άγνωστο λεξιλόγιο καθ' υπαγόρευση στα αγγλικά με παραδείγματα, συνώνυμα, αντίθετα κλπ. Τώρα το λεξιλόγιο έρχεται έτοιμο-μασημένο στο Companion. Ποιος κάθεται να το αντιγράψει και μάλιστα στα αγγλικά; Απ' όσο ξέρω κανείς. Όλοι μαθαίνουν απλά την εξήγηση στα ελληνικά, άντε και κανένα collocation στο τσακίρ κέφι (ΟΚ όχι όλοι... αλλά οι περισσότεροι σίγουρα).
Ο χρόνος είναι λίγος για την έκθεση ή για το GCVR? Ή και για τα δύο; Τι σου παίρνει περισσότερο χρόνο στην έκθεση; Στο GCVR σου είπα τι να κάνεις, αντί να λύνεις τεστ επί τεστ, ξαναλύσε το ίδιο πολλές φορές. Θα με θυμηθείς ;)
Την έκθεση πλέον τη βγάζω και στις λέξεις και στο χρόνο.
Αν και το να πάω από 370 και βάλε στις 280 ήταν πλήγμα...:P
Στο GCVR πάλι μπήκα στο χρόνο όμως τη βάση δεν την πιάνω.:redface:
Και τα δύο πτυχία θέλουν το 65% σε κάθε κομμάτι ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Άρα η έκθεση δεν είναι πρόβλημα :)

(Πάντως όριο λέξεων δεν υπάρχει, μόνο χρόνου)

Για το GCVR σου είπα τι να κάνεις, να μην τα ξαναλέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Let.It.Go:\

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μακ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
κι εγώ για προφ. παιδιά τον δεκέμβρη (για δεύτερη φορά-η προηγούμενη εξεταστική του μαϊου δεν με ήθελε -.- ).
μερικά τιπάκια έτσι γιατί είμαι καλός άνθρωπος -τρομάρα μου.

λίσενινγκ: τι να πω για το συγκεκριμένο! αυτό ήταν που με έκαψε το μάιο και πήρα καθαρό fail. απ'ότι ξέρω για εξεταστική του δεκέμβρη έκαναν κάποιες μικροαλλαγές και το καλυτέρεψαν κάπως. συγκέντρωση, καθαρό μυαλό και ο θεός μαζί μας!

GCVR: κάτι που βοηθάει πολύ είναι να ΜΗΝ αφήσετε τα readings τελευταία. αφήστε για το τέλος το VOC. τα κείμενα θέλουν γύρω στα 10 λέπτα το καθένα και αν μείνουν τελευταία θα αγχωθείτε για τον χρόνο και οι πιθανότητες να τα σκατώσετε αυξάνονται. το VOC ή το ξέρεις ή όχι (συνήθως βέβαια δεν το ξέρεις:P) οπότε και στο τέλος να σου μείνει πάλι θα το βγάλεις έστω και στην τύχη, ενώ για τα readings δεν είναι να το ρισκάρεις.

έκθεση: ο χρόνος είναι πολύ λίγος. εγώ τον μάιο ίσα ίσα που πρόλαβα να βάλω την τελεία στην πρόταση πριν λήξει ο χρόνος. όσο μεγάλες κι αν σας βγαίνουν οι εκθέσεις στο φροντ. εκέινη την ώρα απλά δεν παίζει να γράψετε τόσο πολύ. εμένα μου βγήκε ακριβώς μια σελίδα.

προφορικά: δεν είναι κάτι το τραγικό. αν ξέρεις την διαδικασία και τα βήματα και έχεις κάνει προετοιμασία no need to worry.
για το πρώτο μέρος που πρέπει να παρουσιάσουμε τις επιλογές μας αλλάζοντας κάπως τα prompts συνήθως ψάχνουμε παρόμοιες λέξεις για να βγει η πρόταση σωστά νοηματικά με την αρχική. Αν όμως δεν ξέρουμε τι θα πει μια φράση απλά την λέμε ως έχει. αν όμως ξέρουμε τι θα πει απλά δεν μας έρχονται οι λέξεις την εξηγούμε με όσο πιο απλά λόγια γίνεται. και τέλος επειδη τυχαίνει να υπάρχουν κάποιες στάνταρ εκφρασούλες που δεν σηκώνουν αλλαγή απλά το λες όπως είναι προσθέτωντας και λίγη σάλτσα και κλάιν μάιν!

άντεεε
καλή μας επιτυχίααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Διαφωνώ για την αλλαγή της σειράς στο GCVR, καλύτερα να τα πάρεις όλα με τη σειρά και να μην ρισκάρεις να μπερδέψεις τις απαντήσεις στο απαντητικό φύλλο. Αν δεν ξέρεις το vocabulary ας βάλεις από την αρχή απαντήσεις στην τύχη. Συμφωνώ με τα 1000 για την έκθεση και τα προφορικά. Το listening δεν έχει αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Διαφωνώ για την αλλαγή της σειράς στο GCVR, καλύτερα να τα πάρεις όλα με τη σειρά και να μην ρισκάρεις να μπερδέψεις τις απαντήσεις στο απαντητικό φύλλο. Αν δεν ξέρεις το vocabulary ας βάλεις από την αρχή απαντήσεις στην τύχη. Συμφωνώ με τα 1000 για την έκθεση και τα προφορικά. Το listening δεν έχει αλλάξει.
No bother.Το απαντητικό έχει στήλες όπου η κάθε μία γράφει ποια ερωτήματα είναι εκεί.
Το πολύ-πολύ εγώ αυτό που είχα κάνει στο ECCE είχα κάνει σημαδάκια και έβλεπα πού τελείωνε η καθεμία "υποκατηγορία" (να το πω έτσι).
Α,μετά τα είχα σβήσει.:hehe:
πχ.Γράφει επάνω Grammar και ξέρει ο μαθητής ή όποιος δίνει πού πατάει και πού βρίσκεται.;)
Και΄γω πρώτα reading κάνω γιατί είμαι πιο ξεκούραστη,μετά πάω Cloze,γραμματική και τελευταίο το λεξιλόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Let.It.Go:\

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μακ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Διαφωνώ για την αλλαγή της σειράς στο GCVR, καλύτερα να τα πάρεις όλα με τη σειρά και να μην ρισκάρεις να μπερδέψεις τις απαντήσεις στο απαντητικό φύλλο. Αν δεν ξέρεις το vocabulary ας βάλεις από την αρχή απαντήσεις στην τύχη. Συμφωνώ με τα 1000 για την έκθεση και τα προφορικά. Το listening δεν έχει αλλάξει.
αυτο με τις απαντήσεις ισχυεί. άπαξ και σημειώσουμε λάθος κουτάκι το χάσαμε το πτυχίο. ωστόσο στο φτοντηστήριο που πάω έχουμε συνηθίσει να κάνουμε τις προσομειώσεις με τέτοιο τρόπο και δεν μπερδευόμαστε αλλά για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει να λύνει έτσι καλύτερα να μην το ρισκάρει.

για το ακουστικό κάτι πήρε το αυτί μου ότι μίκρυναν τις προτάσεις στο 3ο part με τα interviews γιατί τον μάιο υπήρξε γενικά μεγάλο θέμα με το ακουστικό. σε κάτι revised βιβλία τα ακουστικά που έχω κάνει παρατήρησα πως όντως έχουν διαφορά σε αυτό αλλά δεν ξέρω μάλλον θα ισχυεί από τις επόμενες εξεταστικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλό είναι να το λύσεις όπως έχεις μάθει να το κάνεις, αρκεί να έχεις αποτέλεσμα. Αν το κάνεις με έναν συγκεκριμένο τρόπο και βλέπεις ότι περνάς, τότε κανένα πρόβλημα. Αν δεν πιάνεις τη βάση, προφανώς κάτι κάνεις λάθος και καλό είναι να αλλάξεις τακτική.

Η κοινή σοφία (να το πω έτσι) είναι να ξεκινάς με το πιο σίγουρο μέρος (δηλαδή τη γραμματική, που είναι στανταράκι) και να αφήνεις το λιγότερο σίγουρο μέρος για το τέλος. Είναι λίγο παράδοξο να δίνεις έμφαση στα 20 ερωτήματα του Reading (από τα οποία οι περισσότεροι ζήτημα να πιάσουν 14-16 σωστά) και να κάνεις δεύτερη ή τρίτη ή τελευταία τη γραμματική που έχει τα διπλάσια ερωτήματα και (εφόσον έχεις προετοιμαστεί όπως πρέπει) μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Τα Reading τρώνε αναλογικά περισσότερο χρόνο με αμφίβολα αποτελέσματα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου τύχουν ένα ή δύο κείμενα που θα τα κάνεις όλα ή σχεδόν όλα λάθος. Εκτός βέβαια αν δεν ξέρεις γραμματική ή λεξιλόγιο, αλλά έχεις το κοκαλάκι της νυχτερίδας στα κείμενα ;)

Για το Listening δεν έχω ακούσει κάτι. Η μόνη αλλαγή που έχει γίνει τελευταία είναι στο Cloze που τώρα υπάρχουν δύο κείμενα αντί για ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εμείς στο φροντ. το λεξιλόγιο το μαθαίνουμε από αγγλικά-ελληνικά και το αντίστροφο.Εάν δεν το ξέρουμε καλά μένουμε μετά το μάθημα επιπλέον ώρα και το μαθαίνουμε εκεί και ξαναεξεταζόμαστε:P

Στο λισενιν η αλλαγή είναι στο τρίτο παρτ που έχουν προσθέσει τις ερωτήσεις σε κάθε απάντηση.Έτσι, είναι πιο εύκολο γιατί ακούς,βλέπεις την ερώτηση και σημειώνεις ταυτόχρονα.Δεν χρειάζεται επομένως να κρατήσεις απαραίτητα σημειώσεις. Επίσης, η καθηγήτρια μας έχει βγάλει φωτοτυπίες το φύλλο απαντήσεων όπως θα είναι όταν θα δίνουμε και κάνουμε το λισενιν στις φωτοτυπίες αντί επάνω στο βιβλίο.Βοηθάει πάαααρα πολυ!Και στο λισενιν η βάση πρέπει να είναι 32 ή 33.

Το speaking το κάνουμε με αγγλίδα.Κάθε χρόνο το φροντ. φέρνει καθηγήτρια από την Αγγλία και μας κάνει μάθημα.Έτσι, συνήθως από την A τάξη, κάνουμε πρακτική με native speaker:DΚατά την διάρκεια της εξέτασης αν δεν καταλαβαίνετε κάτι ρωτήστε ντε!ΜΗΝ κομπλάρετε.Μπορείτε να πείτε πχ "Could you please repeat your question?"A, και αν κολλήσετε την ώρα που μιλάτε, αναπληρώστε την παύση αυτή με φράσεις τύπου "I'm sorry, I lost my train of thought.." ή "Let me think for a moment"κτλ κτλ;)

Για την έκθεση μας έχουν δώσει φωτοτυπίες με εκφράσεις για να τις χρησιμοποιήσουμε στην έκθεσή μας.Να μην αναφέρω το GCVR και ειδικά το Grammar που είναι κάποια στανταράκια όπως inversion, subjunctive κτλ. Να ξέρετε οτι στο grammar γύρω στους 5-7 δύσκολους τύπους πέφτουν.Επίσης συνήθως βάζουν και 2-3 πολύ εύκολα έτσι για να ελαφρύνει το κλίμα, βρε αδερφέ!:PΜετά το voc είναι καθαρά διάβασμα λέξεων.:(Άμα δυσκολευτείτε σε καμία λέξη προσπαθήστε να την αναλύσετε για να δείτε πάνω κάτω τι σημαίνει.Μην φάτε πολύ χρόνο όμως γιατί υπάρχουν 4 κείμενα και μια έκθεση που...σας περιμένουν!!:|

GOOD LUCK GUYSSS!!!!!!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StewieFG

Νεοφερμένος

Ο StewieFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας, παιδιά! Έδωσα το Μάιο ECPE και παρ' όλο που είχα τρομερό άγχος, κατάφερα και το πήρα!
Απλά θέλω να σας πω:
• Στην έκθεση σκεφτείτε από τώρα μια γενική επιφώνηση/αποφώνηση, η οποία μπορεί να σας βοηθήσει εάν κολλήσετε. Είναι αλήθεια πως ο χρόνος για την έκθεση είναι λιγοστός γι' αυτό να βάλετε το μυαλό σας σε τάξη και να σκεφτείτε πρώτα τα λογικά επιχειρήματα προτού αρχίσετε να γράφετε (το ξέρω πως φαίνεται σαν χάσιμο χρόνου, αλλά βοηθάει πολύ)! Επίσης, αν δεν προλάβετε να τελειώσετε την έκθεση, μην αγχώνεστε! Υπάρχουν εκατοντάδες άτομα που πήραν HP και P χωρίς να ολοκληρώσουν την έκθεσή τους! Κάντε και ένα Google Search να βρείτε ιδέες για κάποια σος θέματα (π.χ. ΜΜΕ, παγκοσμιοποίηση, εκπαίδευση, ανεργία κλπ.)
•Στο GCVR αρχίστε από τα κείμενα!! Έτσι δε θα είστε ζαλισμένοι από το λεξιλόγιο και τη γραμματική! :P Το παν εδώ είναι να διαχειριστείτε κατάλληλα το χρόνο σας! Υπολογίστε περίπου: 40' για τα κείμενα (10' καθένα), 10-12' Close (5-6' το καθένα) , 13' γραμματική (το ξέρω ότι φαίνεται πολύ, αλλά δε θα κάνετε λάθη απροσεξίας) και 10'-12' λεξιλόγιο (ή την ξέρεις τη λέξη ή δεν την ξέρεις :/)
•Στη γραμματική, ΘΑ συναντήσετε φαινόμενα που δεν τα έχετε ξαναδεί! Αυτό είναι σίγουρο! Επίσης, υπάρχουν και οι γνωστές "παγίδες"! Συνήθως είναι λίγο δυσκολότερη απ' ότι τα Practice Tests! Επίσης, υπάρχουν κάποιες μεγάλες προτάσεις ή ακόμα και 2 περίοδοι λόγου σε μία ερώτηση! Γι'αυτό μην την αφήσετε τελευταία γιατί μπορείτε να βρεθείτε προ εκπλήξεως!!
•Στο Cloze, διαβάζετε πρώτα το ένα κείμενο χωρίς τα κενά, εντοπίζετε αν ταιριάζει σε κάθε κενό ρήμα, ουσιαστικο. πρόθεση κλπ. και συμπληρώνετε την αντίστοιχη λέξη! ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ και να δώσετε σημασία στη λέξη-λέξεις που προηγούνται του κενού και αυτές που ακολουθούν!
•Και τώρα η πονεμένη ιστορία! Το Vocabulary! Κάντε το όσο πιο γρήγορα μπορείτε! Μην σκέφτεστε πολύ τη λέξη γιατί θα χάσετε χρόνο! Στις εξετάσεις Μαΐου ήταν αρκετά normal σε σχέση με αυτό των Practice Tests! Φυσικά θα υπάρχουν λέξεις που δεν έχετε ξαναδεί, και μάλιστα πολλές! Κάποιες θα μοιάζουν με αυτές που έχετε δει, κάποιες όχι! Κυκλώστε αυτό που σας ταιριάζει καλύτερα και μην αφήσετε κανένα αναπάντητο! ;) Εγώ, προσωπικά, δεν είχα διαβάσει το λεξιλόγιο καλά και πήρα HP! Απλά, έβλεπα πολλές ταινίες και σειρές! ;) Βοηθούν πραγματικά!
•Τα Reading απαιτούν αρκετό χρόνο και καθαρή σκέψη, γι' αυτό και συνιστώ να ξεκινήσετε με αυτά! Διαβάστε προσεκτικά όλο το κείμενο και αρχίστε να απαντάτε μία μία τις ερωτήσεις! Να προσέχετε το υποκείμενο της ερώτησης, καθώς επίσης και αν υπάρχει άρνηση ή όχι! Να περιμένετε 2-3 ερωτήσεις παγίδα καθώς επίσης και τις κλασικές ερωτήσεις:
What's the main idea of the passage? (η οποία συχνά είναι δυσκολούτσικη) και
What does the word "this" (for example) refer to?
*Επίσης, μην ξεχνάτε να μεταφέρετε προσεκτικά τις απαντήσεις στο Answer Sheet!
*Το Listening τώρα, παρόλο που φαίνεται ευκολούτσικο, συνήθως είναι δυσκολότερο στην εξέταση! Να είστε συγκεντρωμένοι και αν χάσατε τίποτα μην το πολυσκέφτεστε γιατί θα χάσετε και το επόμενο!! Συνήθως η προφορά είναι κατανοητή υπάρχουν και κανένα δύο τα οποία λέγονται περίεργα επίτηδες! Να προσέχετε πολύ τις ερωτήσεις!! Στο τρίτο μέρος, επίσης, οι απαντήσεις λέγονται με τη σειρά! (Το λέω γιατί μπορεί να κάνατε τα βιβλία της HAU όπου καμιά φορά ήταν ανακατεμένα!) Επίσης αν θυμάμαι καλά η κατανομή των ερωτήσεων σε parts δεν ήταν : 17-18-15 αλλά 19-16-15!
•Το προφορικό τώρα είναι υποκειμενικό! Να βλέπετε ταινίες και σειρές ώστε να διορθώσετε την προφορά σας και να είστε αρκετά ομιλητικοί! Μην ντρέπεστε, ακόμα κι αν κάνετε λάθος! Ψάξτε και το βίντεο στο Youtube: "ECPE SPEAKING" για να πάρετε μια ιδέα! Από την προσωπική μου εμπειρία, είναι αρκετά επιεικής! ;)

Θέλω να ευχηθώ ολόψυχα σε όλους ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Αν έχετε καμιά απορία, ρωτήστε με! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για το Listening δεν έχω ακούσει κάτι. Η μόνη αλλαγή που έχει γίνει τελευταία είναι στο Cloze που τώρα υπάρχουν δύο κείμενα αντί για ένα.
Επειδή κάτι ειπώθηκε περί αλλαγής στα ακουστικά στο 3ο μέρος.
Εκτός από το γεγονός ότι έχουμε και την ερώτηση μπροστά μας δεν υπάρχει άλλη αλλαγή σωστά;

Το speaking το κάνουμε με αγγλίδα.Κάθε χρόνο το φροντ. φέρνει καθηγήτρια από την Αγγλία και μας κάνει μάθημα.Έτσι, συνήθως από την A τάξη, κάνουμε πρακτική με native speaker:DΚατά την διάρκεια της εξέτασης αν δεν καταλαβαίνετε κάτι ρωτήστε ντε!ΜΗΝ κομπλάρετε.Μπορείτε να πείτε πχ "Could you please repeat your question?"A, και αν κολλήσετε την ώρα που μιλάτε, αναπληρώστε την παύση αυτή με φράσεις τύπου "I'm sorry, I lost my train of thought.." ή "Let me think for a moment"κτλ κτλ;)
GOOD LUCK GUYSSS!!!!!!!!:clapup::clapup:

Εγώ με τόσο Ντέξτερ (έχω δει 3 κύκλους στα αγγλικά χωρίς υπότιτλους) δε λέω "yes" λέω "yeah".:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Επειδή κάτι ειπώθηκε περί αλλαγής στα ακουστικά στο 3ο μέρος.
Εκτός από το γεγονός ότι έχουμε και την ερώτηση μπροστά μας δεν υπάρχει άλλη αλλαγή σωστά;



Εγώ με τόσο Ντέξτερ (έχω δει 3 κύκλους στα αγγλικά χωρίς υπότιτλους) δε λέω "yes" λέω "yeah".:whistle:

Εγώ "yeah" και "yup" έλεγα στο speaking του ECPE και πέρασα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τι θυμήθηκα τώρα για την έκθεση :P
Όταν έδινα ήταν ο μεγάλος μου φόβος μη δεν προλάβω και μη δε μου κατεβουν ιδέες. Δεν ξέρω αν ισχύει και τώρα,2 χρόνια μετά αλλά εμείς είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε 2 θέματα και έπρεπε πρωτού αρχίσουμε να γράφουμε να σημειώσουμε σε ένα κουτάκι ποιά έκθεση θα γράφαμε. Για αυτό, μας άφησαν ένα 5λεπτο να διαβάσουμε τα θέματα και να διαλέξουμε. Το ένα ήταν βλακεία και δεν είχες τίποτα να πεις και το άλλο ήταν πολύ ωραίο με αρκετές ιδέες για ανάπτυξη. Μέχρι να περάσει το 5λεπτο είχα κανει ένα πρόχειρο πλάνο στο μυαλό μου και δεν ζορίστηκα καθόλου με το χρόνο! Τελικά στην έκθεση πήρα hp :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ "yeah" και "yup" έλεγα στο speaking του ECPE και πέρασα :P
Ναι αλλά δεν έγραφες τάπες στο GCVR.:look:
Γενικά,θεωρώ ότι το πιο εύκολο κομμάτι στο όλο ECPE είναι τα προφορικά.
Το δυσκολότερο είναι να μην τρέμει το χέρι μου.
Γενικά,έχω άσχημη εμπειρία από το Lower και την οποία θα αναβιώσω σύντομα.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top