Mέγιστη διάρκεια φοίτησης

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η τακτική τους να παρατήσουν και να ξαναπιάσουν τη σχολή είναι καλή.

Τι πάει να πει καλή ξεκαλή;
Κάνετε ορισμένοι λες και είστε στο Δημοτικό και οργίζεστε επειδή ο Δημητράκης αντέγραψε και πήρε 10!Γενική παρατήρηση αυτή...λες και σας τρώνε το ψωμί ένα πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι πάει να πει καλή ξεκαλή;
Κάνετε ορισμένοι λες και είστε στο Δημοτικό και οργίζεστε επειδή ο Δημητράκης αντέγραψε και πήρε 10!Γενική παρατήρηση αυτή...

Στην λέξη κολλάς...; Βάλε ότι λέξη θέλεις.

Γενικά είμαι από τους ανθρώπους που δεν θέλω να θεωρούν το ελληνικό πανεπιστήμιο καφενείο. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη, μετά από το μεταπτυχιακό μου που είδα πώς είναι τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Καλώς ή κακώς, αυτή η ελαστικότητα που υπάρχει/υπήρχε στο όριο φοίτησης δίνει πολύ κακή εικόνα για το επίπεδο, έστω και αν γίνεται καλή δουλειά μέσα στις σχολές. Για τους απέξω πολλές φορές υπάρχουν μόνο νούμερα, είτε μας αρέσει είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όχι στη λέξη αλλά στον τρόπο που (εσύ και πολλοί άλλοι) περιγράφετε αυτό το "φαινόμενο",ως κάτι το καταδικαστέο που χρήζει παραδειγματικής τιμωρίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπως είδες, εγώ δεν είπα τίποτα για άμεσες διαγραφές και ανάλογα μέτρα/παραδειγματικές τιμωρίες/τουφεκισμό σε κεντρική πλατεία.
Μίλησα για ευκαιρία στους παλιούς και ξεκάθαρα όρια στους καινούριους ώστε να ξέρουν που βαδίζουν. Αυτό δεν νομίζω ότι είναι παράλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αυτά που αναφέρεις εσύ στη λίστα σου, είναι λογικό να παίρνουν παρατάσεις σπουδών. Απολύτως δίκαιο.

Αυτά που γίνονται όμως στην Ελλάδα και οδηγούν στο φαινόμενο των "αιωνίων", δεν έχουν να κάνουν με αυτά στην πλειοψηφία τους. Μπορεί λοιπόν κάποιος να λέει ότι έχει προβλήματα ενώ στην πραγματικότητα απλά κωλοβάραγε. Αυτά τα "προβλήματα" δεν μπορούν προφανώς να αποδειχτούν.

Ποιο είναι το σκεπτικό μου; Ότι δεν μπορούμε να λέμε ότι όλοι οι φοιτητές μεγάλων ετών έχουν προβλήματα/εμπόδια/σοβαρούς λόγους και γι αυτό έφτασαν εκεί. Όσοι έχουν, μπορούν να το αποδείξουν και αυτοί φυσικά θα έχουν άλλη αντιμετώπιση.
Άρα πάλι το ίδιο πράγμα λέμε. I am happy now. :D
Φυσικά, αν σε 7 χρόνια, που έχεις περιθώριο να τελειώσεις, έχεις συγκεντρώσει όλες κι όλες 20/300 δ.μ. κι αυτές στο πρώτο έτος, δεν μπορούμε να πούμε, ότι θα είναι άδικη η διαγραφή. Τόσα χρόνια αυτοί σου έδιναν τα φοιτητικά προνόμια κι εσύ τους δούλευες. Επιπλέον, για να πάρεις παράταση, πρέπει να παρουσιάσεις ένα υλοποιήσιμο πλάνο σπουδών για τα μαθήματα, που σου λείπουν.

Και για να λέμε την αλήθεια, συνήθως αυτοί, που έχουν λόγο (οικογένεια, ασθένεια κλπ.) και ενδιαφέρονται να πάρουν πτυχίο, κάνουν αναστολή σπουδών για μισό/ένα/δύο χρόνια, ακριβώς επειδή γνωρίζουν την κατάσταση, αλλά θέλουν πραγματικά να σπουδάσουν, μόλις τους το επιτρέψει η παρούσα/μέλλουσα κατάσταση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συζητάτε τόση ώρα για το πόσα χρόνια είναι αρκετά και δεν συζητάτε το βασικό:
Ποιος είναι, εν τέλει, ο λόγος της διαγραφής των μεγαλυτέρων του ν+2;
Σε τι θα βοηθήσει αυτό τα πανεπιστήμια, τους ίδιους, το κράτος και την ελληνική κοινωνία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συζητάτε τόση ώρα για το πόσα χρόνια είναι αρκετά και δεν συζητάτε το βασικό:
Ποιος είναι, εν τέλει, ο λόγος της διαγραφής των μεγαλυτέρων του ν+2;
Σε τι θα βοηθήσει αυτό τα πανεπιστήμια, τους ίδιους, το κράτος και την ελληνική κοινωνία;

Έχω πει τη δική μου άποψη πάνω σε αυτό, σε άλλο τόπικ, μην επαναλάβω.

Μπορεί να σας φαίνονται βλακείες και συντηρητικά αυτά που λέω, αλλά έγινε μεγάλη κουβέντα στη σχολή μου με αφορμή την έκθεση αξιολόγησης που κατέθεσαν και κατάλαβα κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ποιος φοιτητης θα χαρακτιριζεται ως φοιτητης μερικης φοιτησης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άρθρο 33

3. Οι φοιτητές που αποδεδειγμένα εργάζονται τουλάχιστον 20 ώρες την εβδομάδα δύνανται να εγγράφονται ως φοιτητές μερικής φοίτησης, ύστερα από αίτησή τους που εγκρίνεται από την κοσμητεία της σχολής. Ο Οργανισμός ορίζει τις ειδικότερες προϋποθέσεις και τη διαδικασία για την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου, καθώς και τις ειδικότερες προϋποθέσεις και τη διαδικασία διευκόλυνσης της φοίτησης των φοιτητών με αναπηρία.
4. Οι φοιτητές μπορούν, ύστερα από αίτησή τους προς την κοσμητεία της σχολής τους, να διακόψουν τη φοίτησή τους. Με τον Οργανισμό του ιδρύματος καθορίζεται η διαδικασία διαπίστωσης της διακοπής της φοίτησης, τα δικαιολογητικά που συνοδεύουν την αίτηση και ο μέγιστος χρόνος της διακοπής, καθώς και η δυνατότητα της κατ’ εξαίρεση υπέρβασης του χρόνου αυτού. Η φοιτητική ιδιότητα διακόπτεται προσωρινά κατά το χρόνο διακοπής της φοίτησης, εκτός αν η διακοπή οφείλεται σε αποδεδειγμένους λόγους υγείας ή σε λόγους ανωτέρας βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
εγω δεν εχω καταλαβει....αν κοβομαστε σε ενα μαθημα τρεις φορες τοτε τι γινεται???/και θα μετρανε τις φορες που κοπηκαμε αυτοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ποιος είναι, εν τέλει, ο λόγος της διαγραφής των μεγαλυτέρων του ν+2;
Σε τι θα βοηθήσει αυτό τα πανεπιστήμια, τους ίδιους, το κράτος και την ελληνική κοινωνία;

Επί της ουσίας κανένας...και ουσιαστικά δε θα βοηθήσει σε τίποτα,πέραν του "image" των Πανεπιστημίων/Τ.Ε.Ι. που δεν θα έχουν φοιτητές 50ου εξαμήνου στα μητρώα τους (κάτι τρέχει στα γύφτικα δηλαδή)...
Αλλά δε βαριέσαι,κουβέντα να γίνεται!

εγω δεν εχω καταλαβει....αν κοβομαστε σε ενα μαθημα τρεις φορες τοτε τι γινεται???/και θα μετρανε τις φορες που κοπηκαμε αυτοι?

Τότε θα σε κουρέψουν με την ψιλή και θα σε διαπομπεύσουν σ'όλη την πανεπιστημιούπολη!:rolleyes:
Σιγά μην ασχοληθούν...εδώ καλά καλά "οργανισμούς" δεν έχουν στήσει στις σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
-Δηλαδή τι πρέπει να γίνει κατά την άποψή σου,να...ξαναδώσουν Πανελλήνιες για την ίδια σχολή;!Να τους κάνουμε κάνα χουνέρι,τι λες;
Εξαιρετική ιδέα. Συν αυτής της διαπόμπευσης. Εύγε έχεις πολλές και πρωτότυπες ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Επί της ουσίας κανένας...και ουσιαστικά δε θα βοηθήσει σε τίποτα,πέραν του "image" των Πανεπιστημίων/Τ.Ε.Ι. που δεν θα έχουν φοιτητές 50ου εξαμήνου στα μητρώα τους (κάτι τρέχει στα γύφτικα δηλαδή)...
Αλλά δε βαριέσαι,κουβέντα να γίνεται!
Ναι, ρε συ το ξέρω. Το έθεσα ως ερώτηση σε αυτούς που υποστηρίζουν τη διαγραφή, για να πουν τη γνώμη τους και πάνω σε αυτήν να εξηγήσω για ποιο λόγο είναι λάθος το μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Είχα συζήτηση με τον προϊστάμενο του τμήματός μου σήμερα...πάνω στην κουβέντα τον ρώτησα και για τις νέες διατάξεις που καθορίζουν τη διάρκειας φοίτησης!
Μου είπε πάνω κάτω αυτά που φανταζόμουν κι έγραψα πιο πριν,ότι δηλαδή οι "οργανισμοί" όντως δεν έχουν δημιουργηθεί ακόμη και μέχρι να γίνει αυτό δεν μπορούν να προχωρήσουν σε καμία διαγραφή...όταν γίνει αυτό,οι φοιτητές που θα υπερβαίνουν το "2ν" (μερικής φοίτησης) ή το "ν+2" (πλήρους φοίτησης) θα συνεχίζουν τις σπουδές τους "ύπο τους όρους και τις προϋποθέσεις που θα ορίζει ο Οργανισμός του τμήματος"...αυτό μπορεί να μεταφράζεται ως π.χ. "θα συνεχίζουν καταβάλλοντας δίδακτρα για κάθε επιπλέον εξάμηνο" ή "θα πρέπει να περνούν ένα συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων σε κάθε επιπλέον εξάμηνο" κ.α.,με "φαβορί" κατ'εμέ το πρώτο ενδεχόμενο (που άλλωστε λίγο έλειψε να ψηφιστεί στο νέο νόμο)...με λίγα λόγια,θα συνεχίζουν τις σπουδές τους απλά όχι όπως οι "δωρεάν" και μικρότερου εξαμήνου συνάδελφοί τους!Κι έτσι διαγραφές θα γίνονται μόνο σε περιπτώσεις που ο φοιτητής είτε θα τα έχει παρατήσει τελείως είτε θα εξακολουθεί να πηγαίνει να δίνει λευκές κόλλες!
Όποιος λοιπόν παρακολουθεί και ενδιαφέρεται να τελειώσει τη σχολή του (όσο μεγάλο εξάμηνο και να είναι και όσα κι αν χρωστάει) δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η σύνδεση της ακαδημαϊκής ταυτότητας με το υπουργείο δεν είναι
επικίνδυνη σε ό,τι αφορά στην εφαρμογή του νόμου περί διαγραφής
των ν+2; (λέω τώρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Καιρος ηταν να εφαρμοστει το μονο θετικο μετρο του νομου Διαμαντοπουλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καιρος ηταν να εφαρμοστει το μονο θετικο μετρο του νομου Διαμαντοπουλου.

Γιατί θετικό; Ή μάλλον να ρωτήσω, τι κακό έκαναν στα Πανεπιστήμια οι ν+2; Γιατί το 2 επιλέχθηκε ως κάτι «καλό»; Με ποια λογική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εχει αναλυθει ηδη σε αλλα thread. Οπως και να χει, ειναι απολυτα φυσιολογικο να υπαρχει οριο στις σπουδες, δεν ειναι καφενειο να μπαινεις και να βγαινεις οποτε θες. Ξεβολευονται οι τουριστες και τα κομματοσκυλα βεβαια, οποτε ειναι ακομα καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εχει αναλυθει ηδη σε αλλα thread. Οπως και να χει, ειναι απολυτα φυσιολογικο να υπαρχει οριο στις σπουδες, δεν ειναι καφενειο να μπαινεις και να βγαινεις οποτε θες. Ξεβολευονται οι τουριστες και τα κομματοσκυλα βεβαια, οποτε ειναι ακομα καλυτερο.

Γιατί πρέπει να υπάρχει όριο; Πρόβλημα του καθενός να επιλέξει τι θα κάνει στη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top