Mέγιστη διάρκεια φοίτησης

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ένα 20% των φοιτητών αξίζει για σπουδές στην Ελλάδα
οι υπόλοιποι ξεφτυλίζουν την επιστήμη και το Πανεπιστήμιο

Έτσι ακριβώς. Ρίχνουν το επίπεδο κάτι το οποίο μπορεί να μην είναι φανερό αλλά συμβαίνει, δεν έχει να κάνει με τα χρήματα. Όσοι είχαν πραγματικά λόγους να καθυστερήσουν το πτυχίο τους, κάνουν σοβαρές προσπάθειες γιατί απλά είχαν εμπόδια στους δρόμο τους. Οι υπόλοιποι όμως απλά κωλοβαράνε και μετά έρχονται και το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να αντιγράφουν και να κάνουν φασαρίες...Ακόμα και όταν παίρνουν άδειες για να έρθουν να δώσουν, δίνουν λευκή κόλλα, παίρνουν την υπογραφή, και μετά άντε γεια για καφέ...

Δεν είναι κακό να μπει ένα όριο στη φοίτηση, αλλά να υπάρχει και η πρόβλεψη γι' αυτούς που έχουν θέμα πραγματικά ή εργάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
εν τω μεταξύ αυτοί που τόσα χρόνια...εργάζονταν δεξιά και αριστερά
ξαφνικά αυτό το εξάμηνο δήλωσαν ιδιαίτερο ζήλο για σπουδές κάτι >7 ετείς φοιτητές (ούτε οι πρωτοετείς φοιτητές δεν έχουν τέτοια όρεξη για μάθηση)
τόσα χρόνια αν τους έλεγες να έρθουν να παρακολουθήσουν:
- ο ένας καθηγητής τους βρώμαγε, ο άλλος τους ξύνιζε, δεν γινόταν μάθημα όπως ήθελαν αυτοί...κοκ
- δεν είχαν χρόνο να έρθουν για μάθημα λόγω δουλειάς
τώρα ποιος θα πληρώνει τα σπασμένα; :hmm: :lol:

από καραγκιοζιλίκια σκίζουμε σαν λαός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από ότι βλέπω στη σχολή μου, και το βλέπω πολύ καλά, η πλειοψηφία των αιωνίων φοιτητών, κάνει προχειροδουλειές για να καταφέρει να τελειώσει τη σχολή (φαντάζομαι και σε άλλες). Δεν έχουν ιδέα τι διαβάζουν και γράφουν, δεν έχουν ιδέα τι πρέπει να κάνουν ενώ ΜΠΟΡΟΥΝ να βρουν πληροφορίες για όλα.

Δεν μιλάω για άτομα με ένα μάθημα μιλάω για πάνω από 8, και αρκετοί από αυτούς είναι κομματόσκυλα και επαναστάτες που θέλουν να μείνουν στη σχολή όσο μπορούν παραπάνω για να ελέγχουν τα πράγματα. Αυτά δεν τα φαντάζομαι, τα λένε μόνοι τους, τα φωνάζουν κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
τώρα έχουν συνειδητοποιήσει τι θα γίνει γιατί θα κοπούν πωποί από το 2012 για όσους μπήκαν πριν το 2005
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πιστεύω πως ν+ν/2 χρόνια είναι αρκετά για να τελειώσει κάποιος την σχολή του, ακόμη κι αν έχει μερικούς στριμμένους καθηγητές. Και στο κάτω κάτω, πόσοι είναι οι πραγματικά στριμμένοι καθηγητές που κόβουν κόσμο μόνο και μόνο για να τον κόψουν;

ναι και οχι. ναι, γιατι καποιοι οντως ατυχησαν ή τεσπα οντως το πηραν αποφαση κι ας ειναι αργα.

Τα ν+ν/2 χρόνια δεν είναι απαραίτητα χρόνος που αντιστοιχεί σε κάποιον που κωλοβαράει ή που έχει μια ατυχία στις σπουδές του.
Ας πούμε στη σχολή μου των 5 υποχρεωτικών ετών παρακολούθησης ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι τα 7+ χρόνια, αν δεν θέλει η σχολή να τους περάσει όλους στα 5 χρόνια με καλό βαθμό. Και δεν είναι γιατί οι περισσότεροι φοιτητές χαζεύουν ή δεν το 'χουν (υπάρχουν κι αυτοί αλλά σε μικρότερο ποσοστό), είναι ότι η σχολή σου γ@μάει την πίστη για να τη βγάλεις.
Το να βάλεις ως όριο φοίτησης τον αριθμό μέσης διάρκειας δεν προσφέρει τίποτα.
Κάτι λίγοι θα μπορέσουν να σκιστούν (κι άλλο) και να προλάβουν την προθεσμία, άλλοι θα την προλάβουν στο παρά πέντε, και οι υπόλοιποι θα κοπούν, έχοντας φάει 7 χρόνια της ζωής τους μέσα στη σχολή (κυριολεκτικά). Χωρίς πραγματικό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντέπι

Νεοφερμένος

Η Ντέπι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Επειδη εχω μπερδευτει μηπως ξερει κανεις τι ισχυει για τη ανωτατη διαρκεια σπουδων???? Εγω μπηκα το 2009 στο ΤΕΙ Αθηνας ποσα χρονια σπουδων μου δικαιουνται (γιατι κατι ακουσα οτι απο φετος θα ισχυει ν+2 και αγχωθηκα)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
Επειδη εχω μπερδευτει μηπως ξερει κανεις τι ισχυει για τη ανωτατη διαρκεια σπουδων???? Εγω μπηκα το 2009 στο ΤΕΙ Αθηνας ποσα χρονια σπουδων μου δικαιουνται (γιατι κατι ακουσα οτι απο φετος θα ισχυει ν+2 και αγχωθηκα)!!!

δεν διαβάζεις; :/:
διάβασε για να τελειώσεις γρήγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντέπι

Νεοφερμένος

Η Ντέπι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξερεις τι γινεται εχω χασει ηδη 2 χρονια λογω καποιων προβληματων μου, και δεν εχω παρακολουθησει καθολου,οποτε δεν θα ηθελα να μου μενουν μονο 4 χρονια και να ειμαι τσιμα-τσιμα να τελειωσω την σχολη. Αν γνωριζεις πες μου σε παρακαλω τι ισχυει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
τελικα ρε παιδια ισχυει το ν+2 ή περιμενουμε...Αν ναι, τι θα γινει με τις σχολες που εχουν 4 ετη ως ελαχιστο χρονο σπουδων αλλα μ.ο 5-5,5 χρονια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
@g1wrg0s : Ακόμη δεν γνωρίζουμε σίγουρα αν θα ισχύσει αφού περιμένουμε να δούμε το οριστικό νομοσχέδιο και αν θα περάσει - που νομίζω αυτό είναι δεδομένο..

Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρη γιατί αυτό το χρονικό όριο στις σπουδές είναι κάτι το αρνητικό. Ίσα - ίσα που νομίζω ότι έτσι θα δίνεται ένα ισχυρότερο κίνητρο στους φοιτητές να προσπαθούν ακόμη περισσότερο. Αυτό που νομίζω ότι είναι αναγκαίο είναι μια μικρή τροποποίηση ανάλογα με το πόσο μπροστά είναι ο φοιτητής στις σπουδές του. Δηλαδή, να μην διαγραφεί ένας φοιτητής που χρωστάει μόνο ένα μάθημα και αυτό επειδή οφείλεται σε παραξενιά του καθηγητή! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρη γιατί αυτό το χρονικό όριο στις σπουδές είναι κάτι το αρνητικό. Ίσα - ίσα που νομίζω ότι έτσι θα δίνεται ένα ισχυρότερο κίνητρο στους φοιτητές να προσπαθούν ακόμη περισσότερο. Αυτό που νομίζω ότι είναι αναγκαίο είναι μια μικρή τροποποίηση ανάλογα με το πόσο μπροστά είναι ο φοιτητής στις σπουδές του. Δηλαδή, να μην διαγραφεί ένας φοιτητής που χρωστάει μόνο ένα μάθημα και αυτό επειδή οφείλεται σε παραξενιά του καθηγητή! :/

Δεν ειπα οτι ειναι αρνητικο. Θεωρω ομως οτι σε σχολες με μ.ο αποφοιτησης τα 5,5 χρονια (με ελαχιστο τα 4) τα πραγματα θα ειναι δυσκολα...Δεν ξερω αν θα φερει μεταβολες και στο επιπεδο σπουδων της σχολης (εστω και μικρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτα/Φιλολ

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα/Φιλολ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : Θα ισχύσει για όλους τους φοιτητές, για κάποιους που εισήχθησαν συγκεκριμένη χρονιά ( πχ το 2010) ή για αυτούς που θα μπουν στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο από το 2012 κι έπειτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω σχετικά με το όριο φοίτησης σύμφωνα με το νέο νόμο,γιατί έχω μπερδευτεί.Για αυτούς που εισήχθησαν πέρυσι ισχύει το 2ν και για αυτούς που θα εισαχθούν φέτος ισχύει το ν+2;Έτσι είναι τα πράγματα ή ισχύει κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πλεον παιδια ισχυει το ν+2 και το 2ν για οσους εργαζονται..Το λεω για οσους δεν το ξερουν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οσοι προπτυχιακοι φοιτητες δεν εργαζονται η εργαζονται λιγοτερες απο 20 ωρες την εβδομαδα εγγραφονται στο προπτυχιακο προγραμμα σπουδων του ΑΕΙ ως φοιτητες πληρους φοιτησης και ο μεγιστος χρονος σπουδων για τον οποιο ισχυει η φοιτητικη ιδιοτητα ειναι ν+2. Οσοι προπτυχιακοι φοιτητες εργαζονται αποδεδειγμενα τουλαχιστον 20 ωρες την εβδομαδα εχουν το δικαιωμα να εγγραφουν εφοσον το επιλεξουν στο προπτυχιακο προγραμμα σπουδων του ΑΕΙ ως φοιτητες μερικης φοιτησης και ο μεγιστος χρονος σπουδων για τον οποιο ισχυει η φοιτητικη ιδιοτητα ειναι 2ν . Με ν συμβολιζεται ο ενδεικτικος αριθμος ακαδημα'ι'κων ετων με τη μορφη πληρους φοιτησεως συμφωνα με τον οδηγο σπουδων που εκδιδει καθε τμημα ΑΕΙ για την απονομη του τιτλου σπουδων που ολοκληρωνει τον πρωτο κυκλο σπουδων της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης. Μετα την παρελευση αυτων των χρονικων περιθωριων χανονται αυτοδικαιως τα φοιτητικα προνομια (δωρεαν σιτιση, στεγαση στις εστιες, φοιτητικο πασο κλπ.) αλλα δεν γινεται απαραιτητα και διαγραφη του φοιτητη απο το τμημα. Αν μετα την παρελευση αυτου του χρονικου διαστηματος θα διατηρειται η φοιτητικη ιδιοτητα και με ποιους ορους θα ειναι δυνατη η φοιτηση, ειναι κατι που θα το αποφασισει καθε ΑΕΙ στον οργανισμο που θα εκδωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ας που με οτι φετος μπαινω σε ενα ΑΕΙ και δηλωνω οτι δουλευω πανω αποο 20 ωρες την εβδομαδα θελοντας να ειμαι φοιτητης μερικης φοιτησης. Αν εγω σταματησω να εργαζομαι το δευτερο ετος τοτε ξαναγυρναω στο ν+2 ; Αν με ξαναπροσλαβουν στο τριτο ετος τοτε θα παωω στο 2ν;. Αμα δηλαδη δηλωσεις οτι εισαι φοιτητης μερικης φοιτησης τοτε τελειωσε ανεξαρτητα απο το αν θα δουλευεις ολα τα χρονια της φοιτησης σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πρεπει να προσκομισεις βεβαιωση απο τον φορεα εργασιας σου η απο τον εργοδοτη σου οτι εργαζεσαι και ποσες ωρες την εβδομαδα εργαζεσαι. Δε φτανει απλως να πας στη γραμματεια και να το δηλωσεις. Οι εργοδοτες οι οποιοι απασχολουν προπτυχιακους φοιτητες μερικης φοιτησης ειναι υποχρεωμενοι απο το νεο νομο να τους χορηγησουν εκπαιδευτικη αδεια στις εξεταστικες περιοδους. Τωρα τι γινεται με την περιπτωση που σταματησεις να εργαζεσαι και ξεκινησεις παλι να εργαζεσαι δεν εχω ιδεα, καλο ειναι να τα ρωτησεις στη γραμματεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ταβάνι πάντως είναι 2ν από ότι έχω καταλάβει, ότι και να κάνεις δεν πας πιο πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πρεπει να προσκομισεις βεβαιωση απο τον φορεα εργασιας σου η απο τον εργοδοτη σου οτι εργαζεσαι και ποσες ωρες την εβδομαδα εργαζεσαι. Δε φτανει απλως να πας στη γραμματεια και να το δηλωσεις. Οι εργοδοτες οι οποιοι απασχολουν προπτυχιακους φοιτητες μερικης φοιτησης ειναι υποχρεωμενοι απο το νεο νομο να τους χορηγησουν εκπαιδευτικη αδεια στις εξεταστικες περιοδους. Τωρα τι γινεται με την περιπτωση που σταματησεις να εργαζεσαι και ξεκινησεις παλι να εργαζεσαι δεν εχω ιδεα, καλο ειναι να τα ρωτησεις στη γραμματεια.

Ξερω οτι πρεπει να δωσεις χαρτια που να το βεβαιωνουν αλλα οπως εξηγησα και παραπανω πρεπει να υπαρχει καποιος ελεγχος και καποιες διευκρινίσεις γιατι περιπλεκονται πολυ τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top