Lucky Guesses - Πανελλήνιες 2023

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Παίζουν και για Γ αλλά αυτά τα θέματα με τους κροσσούς άστα να πάνε
Λίγο τρέμω πλέον όταν τα δω… Εντάξει, αν το συγκρίνουμε με το πρώτο διαγώνισμα που μου είχε πέσει Β θέμα αυτό που έστειλα και έτρεμα σαν κομπρεσέρ, καλά είμαστε :lol:
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Λίγο τρέμω πλέον όταν τα δω… Εντάξει, αν το συγκρίνουμε με το πρώτο διαγώνισμα που μου είχε πέσει Β θέμα αυτό που έστειλα και έτρεμα σαν κομπρεσέρ, καλά είμαστε :lol:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αλλά ο μεγαλύτερος εφιάλτης είναι το στιγμιότυπο πιστεύω, ειδικά στα στάσιμα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,410 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω το κύμα για θέμα Γ είναι ιδανικό , συνδυαστικά με ερώτηματα ταλαντωσης
Θέμα Δ συμφωνώ με αρκο κινούμενος αγωγός με πηνίο
Στα β κβαντομηχανική, επιλογέα ταχυτήτων , και στερεό
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω το κύμα για θέμα Γ είναι ιδανικό , συνδυαστικά με ερώτηματα ταλαντωσης
Θέμα Δ συμφωνώ με αρκο κινούμενος αγωγός με πηνίο
Στα β κβαντομηχανική, επιλογέα ταχυτήτων , και στερεό
Ίσως και αυτεπαγωγή για Β
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,410 μηνύματα.
Ίσως και αυτεπαγωγή για Β
Αυτεπαγωγή στο Δ μαζί με τον κινούμενο αγωγό.
Για εμένα πάντως και ο επιλογέας ταχυτήτων που καταλήγει σε μαγνητικό πεδίο είναι αρκετά σοσ άσκηση και αρκετά διαφορετική που θα μπορούσε να σταθεί σε Γ . Σε τέτοια περίπτωση θα έμπαινε Δ κύμα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αλλά ο μεγαλύτερος εφιάλτης είναι το στιγμιότυπο πιστεύω, ειδικά στα στάσιμα.
Χμμ… Ναι στα στάσιμα είναι λίγο μπελαλίδικο, ωστόσο, αν σε βοηθά, σκέψου σε λ/4 όταν φτιάχνεις στιγμιότυπο στα μηχανικά κύματα, για μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Σταθερή είναι, μηδενίζεις φάση, βρίσκεις χ και το συγκρίνεις με το λ που θα έχεις ήδη βρει από τα δεδομένα που θα σου δίνονται. 4 γραφικές πρέπει να θυμάσαι, 2 για την φάση, 2 για την απομάκρυνση. Βρες ανάλογες ασκήσεις είτε από βοήθημα, είτε από το ίντερνετ.
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Αυτεπαγωγή στο Δ μαζί με τον κινούμενο αγωγό.
Για εμένα πάντως και ο επιλογέας ταχυτήτων που καταλήγει σε μαγνητικό πεδίο είναι αρκετά σοσ άσκηση και αρκετά διαφορετική που θα μπορούσε να σταθεί σε Γ . Σε τέτοια περίπτωση θα έμπαινε Δ κύμα
Όντως ο επιλογέας κυκλοφορεί σε πολλά προσωμοιωτικά όμως οι περισσότεροι το βάζουν για θέμα Δ. Όσον αφορά τα κύματα, συνήθως έμπαιναν στο Γ Θέμα τις προηγούμενες φορές που ήταν στην ύλη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χμμ… Ναι στα στάσιμα είναι λίγο μπελαλίδικο, ωστόσο, αν σε βοηθά, σκέψου σε λ/4 όταν φτιάχνεις στιγμιότυπο στα μηχανικά κύματα, για μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Σταθερή είναι, μηδενίζεις φάση, βρίσκεις χ και το συγκρίνεις με το λ που θα έχεις ήδη βρει από τα δεδομένα που θα σου δίνονται. 4 γραφικές πρέπει να θυμάσαι, 2 για την φάση, 2 για την απομάκρυνση. Βρες ανάλογες ασκήσεις είτε από βοήθημα, είτε από το ίντερνετ.
Ισχύει. Γενικά πιστεύω τα μηχανικά είναι πιο βατά σε σχέση με τη συμβολή και τα στάσιμα. Α και ευχαριστώ για τη συμβουλή : )
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Μάγκες αφού δίνεται τυπολόγιο τα θέματα Α θα αφορούν κατανόηση και εφαρμογή των κανόνων, όχι απομνημόνευση. Άρα μάλλον θα θέλουν περισσότερη σκέψη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εύχομαι καλή επιτυχία
Σ ' ευχαριστώ:)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Το τυπολόγιο τελικά, είναι σίγουρο;
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ολα έξω στην έκθεση😅
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ήταν σαφή θέματα, ήθελαν προσεκτική ανάγνωση.
Εκτός εννοώ οι προβλέψεις μου
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ήταν σαφή θέματα, ήθελαν προσεκτική ανάγνωση.
Εκτός εννοώ οι προβλέψεις μου
Τα θέματα ήταν μακράν τα ευκολότερα των τελευταίων ετών. Ένας καλά προετοιμασμενος θα πρέπει να έχει γράψει καλά. Δεν είχαν παγίδες και ήταν δοσμένα με σαφήνεια. Καμία σχέση με τα περσινά και τα προπέρσινα που τα έκαψαν τα παιδιά.
Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα μαθήματα.
 

Quincy

Νεοφερμένος

Ο Quincy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ολα έξω στην έκθεση😅
Χαχαχα το μόνο που πέτυχα μέχρι στιγμής ήταν η επικαιρότητα των θεμάτων αλλά με τίποτα δεν περίμενα να πέσει ό,τι έπεσε, μέχρι στιγμής έχει προκληθεί διχασμός στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης και ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του.

Από απορία όμως, τα insights που ανέφερες έπιασαν τόπο χθες ή ήταν βασισμένα σε άλλα μαθήματα;
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Μόνο ότι δεν θα είχε σουλου… για κάτι εξίσου εύκολο. Θα μας πηδήξουν στα επόμενα μαθήματα (why do I hear boss music) :)
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Μόνο ότι δεν θα είχε σουλου… για κάτι εξίσου εύκολο. Θα μας πηδήξουν στα επόμενα μαθήματα (why do I hear boss music) :)
Εγώ πιστεύω ότι σε όλα τα μαθήματα θα είναι εύκολα τα θέματα λόγω εκλογών. Θα θέλουν να δείξουν ότι έγραψαν υψηλούς βαθμούς οι μαθητές.
Αυτό βέβαια δεν είναι καλό γιατί ανεβαίνουν οι βάσεις και όλα κρίνονται στη λεπτομέρεια.
Γνώμη μου είναι πως ο καλά προετοιμασμενος που στοχεύει σε μια υψηλή σχολή ξεχωρίζει στα δύσκολα θέματα, στα εύκολα γράφουν όλοι καλά.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,438 μηνύματα.
Καλά και το 19 είχαμε εκλογές και εύκολα δεν τα έλεγες τα θέματα, ειδικά της χημείας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top