Lucky Guesses - Πανελλήνιες 2023

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Έχεις σίγουρα βοηθήσει άτομα με τις απαντήσεις σου και τις ασκήσεις που φτιάχνεις.
Γι αυτό και, τουλάχιστον εγώ προσωπικά, αδυνατώ να καταλάβω την αιτία που δεν κάνεις το ίδιο λέγοντας τι θεωρείς εσύ sos για τις φετινές Πανελλήνιες.
Αν πέσει όντως αυτό που πίστευες ότι θα πέσει, μπορεί έτσι να βοηθήσεις κάποιον να τα πάει λίγο καλύτερα. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να στοχεύεις σε υψηλόβαθμη σχολή, όμως δε γίνεται η απήχηση της βοήθειας που θα δώσεις να είναι τόσο μεγάλη ώστε να περάσει στην ίδια σχολή κάποιος που αν δεν είχε διαβάσει τα μηνύματά σου κανονικά δεν θα περνούσε. Σε κάθε περίπτωση, εσύ μια καλή πράξη θα κάνεις.
Νομίζω εντόπισες τον προβληματισμό μου! Είναι μια ανασφάλεια. Ίσως επειδή ειδικά στην έκθεση υπάρχουν τεράστειες αποκλίσεις λόγω υποκειμενισμού του βαθμολογητή, και η αξία σου δεν απεικονίζεται στον βαθμό των πανελληνίων. Δεν ξέρω, ίσως προσπαθώ να γραπωθώ απ' όπου μπορώ. Θα το σκεφτώ λίγο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Με τι ΑΜ καθομαστε και ασχολούμαστε ρε παιδιά...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάποτε (στην εποχή του πατέρα μου) οι πανελλήνιες (που τότε λέγονταν "εισαγωγικές"), γίνονταν μόνο σε μερικές πόλεις. Υποψήφιοι από όλη την Ελλάδα, κατανέμονταν αλφαβητικά στα εξεταστικά κέντρα. Έτσι έγραφαν άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, καθώς η πιθανότητα να είσαι στην ίδια αίθουσα με συμμαθητή σου ήταν πολύ μικρή. Αν κάποιος δοκίμαζε να αντιγράψει ή να βγάλει σκονάκι, οι άλλοι δεν τον άφηναν και έφταναν μέχρι να τον καταδώσουν στον επιτηρητή. Ο ανταγωνισμός ήταν έντονος και η νοοτροπία ήταν "αν τον αφήσω μπορεί να μου φάει δόλια τη θέση". Αργότερα, που οι υποψήφιοι εξετάζονται στο σχολείο τους μαζί με τους συμμαθητές τους, τα πράγματα άλλαξαν και κυριάρχησε (καλώς ή κακώς) η "μαθητική αλληλεγγύη".

1682782638012.png
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αργότερα, που οι υποψήφιοι εξετάζονται στο σχολείο τους μαζί με τους συμμαθητές τους, τα πράγματα άλλαξαν και κυριάρχησε (καλώς ή κακώς) η "μαθητική αλληλεγγύη".
Apes together strong φίλε μου. Εγώ την υποστηρίζω αυτή την αλληλεγγύη. Όσο μεμονωμένα στηρίζουμε τους γύρω μας προς τα πάνω και αυτοί εμάς τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχουμε να πετύχουμε γενικά στη ζωή. Ναι δε διαφωνώ μεγάλο ρόλο παίζει η προσωπική προσπάθεια του καθενός, όμως η συνεργασία δεν παύει να είναι ένα πολύ σημαντικό εργαλείο για την επιτυχία. Οι άνθρωποι μην ξεχνάμε δεν είναι κοινωνικά όντα από τύχη, όταν ζούσαμε σε σπηλιές η μετάδοση πληροφορίας και συνεργασία μεταξύ ατόμων με κοινό όφελος έδινε τεράστιο πλεονέκτημα έναντι στο εχθρικό χωριό. Τέλος αν ήσουν εργοδότης και ήθελες να προσλάβεις έναν υπάλληλο με πτυχίο πανεπιστήμιου, για τον χ/ψ λόγο τον κοινωνικό και φιλικό τυπά δε θα σε βόλευε να διαλέξεις;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.
Έχω διαβάσει τις απαντήσεις σου όλες απλώς διαφωνώ με όσα πρεσβεύεις. Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα πως έχω μεγαλώσει τα παιδιά μου:
Ο γιος μου έδινε πανελληνιες (για Ιατρική) και από πίσω του έγραφε μια συμμαθήτρια αριστουχος επίσης για Ιατρική. Πριν έρθουν τα θέματα στη Χημεία το κορίτσι άρχισε να πονάει (της ήρθε περίοδος) και δεν της έδιναν οι καθηγητές χάπι. Της έδωσε ο γιος μου και χάπι και πήγε της πήρε νερό. Όταν τελείωσαν αυτή του είπε ευχαριστώ και αρκετοί συμμαθητές του (καλοί μαθητές) του είπαν ότι έκανε χαζομάρα, καλύτερα να την άφηνε να πονάει για να μη γράψει καλά.
Να σου πω όμως ότι ο γιος μου πέρασε Ιατρική ή κοπέλα όχι. Γιατί ο καλός πάντα ανταμοιβεται
Αυτό δεν είναι απλά ανταγωνισμός , είναι αθέμιτος ανταγωνισμός . Αλλά σε αυτή και χειρότερες κοινωνίες θα ζούμε όταν η αριστεία είναι συνυφασμένη αποκλειστικά με την ακαδημαϊκή επίδοση σε έναν διαγωνισμό κατά το δέκατο-έβδομο με δέκατο-όγδοο της ηλικίας μας . Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία του γίου σας να βοηθήσει πάντως . Ευτυχώς υπήρξε κάποιος να σώσει την κατάσταση . Κάποιος που δεν τον τύφλωσε τελείως η επιθυμία του για επιτυχία . Αυτό είναι ακόμα πιο πολύτιμο για τον ίδιο και απο το γεγονός οτι πέρασε εν τέλει .
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ πάντως στις πανελλήνιες θα βοηθούσα τους συμμαθητές μου αν δεν υπήρχε τέτοιο τεράστιο ρίσκο…
Στο πανεπιστήμιο τους φίλους μου τους βοηθάω όσο μπορώ και αν μπορώ στην εξεταστικη…δεν έχω κανένα πρόβλημα…εξάλλου η παρέα μου απαρτίζεται από πολυ καλούς φοιτητες και η βοήθεια που τους παρέχω ειναι για να φτάσουν από το 8,5 στο 10…αν φυσικά μπορώ να το κάνω Γτ κάποιες φορές τα θέματα ειναι δύσκολα και πολλά και δεν σου δίνεται η δυνατότητα να γράφεις και να βοηθάς ταυτόχρονα
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως στις πανελλήνιες θα βοηθούσα τους συμμαθητές μου αν δεν υπήρχε τέτοιο τεράστιο ρίσκο…
Θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα αν 10 εξτρα άνθρωποι γνωρίζουν τα tips των πανελληνίων. Το πρόβλημα δημιουργείται λόγο των περίπλοκων σχέσεων μεταξύ των ανθρώπων, πάνω κάτω υπάρχει τεράστια πιθανότητα να δημιουργήθει αλυσιδωτή αντίδραση όπου ο καθένας λέει την συμβουλή σε άλλα άτομα που ξέρει το οποίο μετά το κάνει να αυξάνει εκθετικά πολύ γρήγορα. Λόγο αυτού η μόνη ελπίδα σε τέτοια σενάρια είναι είτε να το ξέρουν ελάχιστα άτομα(το πολύ 3) που είσαι 100% σύγουρος ότι δεν θα το πουν σε κάποιον άλλο ή να δώσεις την συμβουλή σε χρόνο όπου δεν προλαβαίνει να διαδωθεί εύκολα(λίγο πριν δώσετε δηλαδή).
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Πάντως θέλει μεγάλο θράσος να μπαίνεις σε ένα εκπαιδευτικό site να ζητάς συμβουλές και να λες εγώ δεν δίνω καμία συμβουλή! Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη διαχείριση που διαγραφούν τα σχόλια όσων αντιδρούμε.
Δηλαδή προωθούμε τονασχημο ανταγωνισμο; λυπάμαι, είχα άλλη εικόνα για το ischool 😪
Γιατί το να λες συμπλεγματικό ένα 17χρονο για μια μαλακισμένη άποψη που μπορεί να έχει δεν προάγει και πολύ τον διάλογο.

@arko αυτό που κάνεις θα σε φθείρει ψυχολογικά και έχεις να δώσεις και πανελλήνιες. Δλδ κάθεσαι και δέχεσαι τους χαρακτηρισμούς "συμπλεγματικός" (κομπλεξικός) "θλιβερός τρόπος σκέψης" σου προεξοφλήθηκε και ποια θα είναι η πορεία σου για τα επόμενα χρόνια και κάνεις διάλογο για το αν εχεις συνεισφέρει 20 μηνύματα ή 80 μηνύματα ή 5 μηνύματα.

Όσο ζεν και να είσαι όταν δέχεται επίθεση η προσωπικότητά σου πιθανότατα θα φθαρείς ψυχολογικά, γιατί περί προσβολής προσωπικότητας πρόκειται παρά για ανταλλαγή απόψεων και διάλογο. Στρατηγικά στη φάση που είσαι δεν σε συμφέρει κάτι τέτοιο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.
Εμένα το ερώτημα μου είναι τι στο καλό μπορεί να γνωρίζει κάποιος που πιστεύει οτι θα αλλάξει τόσο δραματικά πια τα αποτελέσματα μέσω μιας αλυσιδωτής αντίδρασης . Η απάντηση είναι τίποτα , τίποτα που δεν θα αναφέρουν πάνω κάτω όλοι οι καθηγητές στους μαθητές τους . Σε όλους κάνουν μάθημα άνθρωποι που έκατσαν στα ίδια έδρανα πάνω κάτω και διδάχθηκαν σχεδόν απο τους ίδιους ανθρώπους . Όλοι επίσης διαβάζουν απο βοηθήματα των ίδιων συγγραφέων και όλοι έχουν πρόσβαση σε σάιτ και βίντεο που είναι διαθέσιμα στον καθένα σε όλη την Ελλάδα . Όλο το υλικό είναι διαθέσιμο και προσβάσιμο σε όλους για να αριστεύσουν εαν το επιθυμούν . Ο λόγος που ο κόσμος δεν τα πάει καλά είναι επειδή δεν διαβάζει ( ή δεν διαβάζει αρκετά ) , για τον οποιοδήποτε λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό , όχι επειδή δεν έχει μυαλό ή υλικό να μελετήσει .

Έχετε μπερδευτεί λίγο μου φαίνεται , οτιδήποτε και εαν έχετε στα χέρια σας δεν αποτελεί κρατικό μυστικό . Μην συμπεριφέρεστε λοιπόν λες και δουλεύετε στο υπουργείο άμυνας , μαθητές είστε , οπότε αυτές οι απόψεις φαίνονται απλά αστείες .
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Νομίζω εντόπισες τον προβληματισμό μου! Είναι μια ανασφάλεια. Ίσως επειδή ειδικά στην έκθεση υπάρχουν τεράστειες αποκλίσεις λόγω υποκειμενισμού του βαθμολογητή, και η αξία σου δεν απεικονίζεται στον βαθμό των πανελληνίων. Δεν ξέρω, ίσως προσπαθώ να γραπωθώ απ' όπου μπορώ. Θα το σκεφτώ λίγο.
arko Μπορώ να ρωτήσω σε ποιο πεδίο είσαι; για ποιες σχολές ενδιαφέρεσαι;
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Στην έκθεση λέγεται ότι το Σουλου θα αντικατασταθεί από σχολιασμό άποψης, ίσως καμιά σύγκριση κειμένων, ή κάποιο διαφορετικό κειμενικό είδος, όπως διαφήμιση (αν και οι δυνατότητες των επιμέρους φωτοτυπικών τίθενται υπό αμφισβήτηση για πολυτροπικό).
Δική μου μαντεψιά είναι ότι μπορεί να πέσει επιστημονικός λόγος.

Φυσική μπορεί πειραματικό για Γ, και πιστεύω το στερεό είναι πολύ αποδυναμωμένο για Δ. Μάλλον κινούμενος αγωγός με πηνίο θα' ναι.

Μαθηματικά γουστάρουν πολύ κλαδωτές κι αντίστροφες.

Χημεία εεεε τα πάντα όλα.


Υ.Γ. Πιθανότατα δεν θα έχει σημασία τι λέω. Ευχαριστώ σε όσους/ όσες έβαλαν χρόνο και αγάπη για να με πείσουν!
Αν πέσω μέσα να κάνετε εγγραφή στο ιστολόγιο
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
(αν και οι δυνατότητες των επιμέρους φωτοτυπικών τίθενται υπό αμφισβήτηση για πολυτροπικό)
Αυτό το θυμάμαι που το συζητούσαμε κι εμείς πέρυσι ως πρόβλημα. Ενώ θα ήταν ωραίο να πέσει κάποιο τέτοιο θέμα, μπορεί να δημιουργήσει ανισότητες.
Άσε που πρέπει να βρουν εικόνες που να περνάνε το μήνυμά τους και ασπρόμαυρες.
Μου φαίνεται δύσκολο να βάλουν ως εκ τούτου κάτι τέτοιο, αλλά κάποια στιγμή δεν θα πρέπει να βάλουν; Τι υπάρχει τότε;

(Ελλάδα 2023. Δεν μπορεί να πέσει πολυτροπικό κείμενο γιατί τα φωτοτυπικά των σχολείων δεν θα το υποστηρίξουν... Πρωτοπόροι της 4ης βιομηχανικής επανάστασης!)
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Αυτό το θυμάμαι που το συζητούσαμε κι εμείς πέρυσι ως πρόβλημα. Ενώ θα ήταν ωραίο να πέσει κάποιο τέτοιο θέμα, μπορεί να δημιουργήσει ανισότητες.
Άσε που πρέπει να βρουν εικόνες που να περνάνε το μήνυμά τους και ασπρόμαυρες.
Μου φαίνεται δύσκολο να βάλουν ως εκ τούτου κάτι τέτοιο, αλλά κάποια στιγμή δεν θα πρέπει να βάλουν; Τι υπάρχει τότε;

(Ελλάδα 2023. Δεν μπορεί να πέσει πολυτροπικό κείμενο γιατί τα φωτοτυπικά των σχολείων δεν θα το υποστηρίξουν... Πρωτοπόροι της 4ης βιομηχανικής επανάστασης!)
Κυκλοφορεί χρόνια το πολυτροπικό αλλά όντως είναι λίγο δύσκολο. Θα δούμε...
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Μακάρι πολυτροπικό… Και να βρουν μια εικόνα καθαρή ώστε το «ασπρόμαυρο» να μην αποτελεί πρόβλημα.
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Στην έκθεση λέγεται ότι το Σουλου θα αντικατασταθεί από σχολιασμό άποψης, ίσως καμιά σύγκριση κειμένων, ή κάποιο διαφορετικό κειμενικό είδος, όπως διαφήμιση (αν και οι δυνατότητες των επιμέρους φωτοτυπικών τίθενται υπό αμφισβήτηση για πολυτροπικό).
Δική μου μαντεψιά είναι ότι μπορεί να πέσει επιστημονικός λόγος.

Φυσική μπορεί πειραματικό για Γ, και πιστεύω το στερεό είναι πολύ αποδυναμωμένο για Δ. Μάλλον κινούμενος αγωγός με πηνίο θα' ναι.

Μαθηματικά γουστάρουν πολύ κλαδωτές κι αντίστροφες.

Χημεία εεεε τα πάντα όλα.


Υ.Γ. Πιθανότατα δεν θα έχει σημασία τι λέω. Ευχαριστώ σε όσους/ όσες έβαλαν χρόνο και αγάπη για να με πείσουν!
Αν πέσω μέσα να κάνετε εγγραφή στο ιστολόγιο
Το στερεό μάλλον για Β θέμα το βλέπω ή σε κανένα συνδυαστικό με άλλο κεφάλαιο
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Στην έκθεση λέγεται ότι το Σουλου θα αντικατασταθεί από σχολιασμό άποψης, ίσως καμιά σύγκριση κειμένων, ή κάποιο διαφορετικό κειμενικό είδος, όπως διαφήμιση (αν και οι δυνατότητες των επιμέρους φωτοτυπικών τίθενται υπό αμφισβήτηση για πολυτροπικό).
Δική μου μαντεψιά είναι ότι μπορεί να πέσει επιστημονικός λόγος.

Φυσική μπορεί πειραματικό για Γ, και πιστεύω το στερεό είναι πολύ αποδυναμωμένο για Δ. Μάλλον κινούμενος αγωγός με πηνίο θα' ναι.

Μαθηματικά γουστάρουν πολύ κλαδωτές κι αντίστροφες.

Χημεία εεεε τα πάντα όλα.


Υ.Γ. Πιθανότατα δεν θα έχει σημασία τι λέω. Ευχαριστώ σε όσους/ όσες έβαλαν χρόνο και αγάπη για να με πείσουν!
Αν πέσω μέσα να κάνετε εγγραφή στο ιστολόγιο
Τελικά δεν με είπες για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Μάλλον κύματα Β θέμα στην φυσική… Από αυτά τα «ωραία» (They will be the death of me):

IMG_0237.jpeg
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top