Lucky Guesses - Πανελλήνιες 2023

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Το αντίθετο θα έλεγα, αυτή είναι μια απόλυτα λογική άποψη από πλευράς του.
Όταν λες το αντίθετο τι εννοείς; Γιατί εμένα πρώτη πρώτη η λέξη υποκρισία μου έρχεται όταν ακούω κάποιον να λέει ότι θα βοηθάω μόνο όταν δεν έχω να χάσω κάτι.
Βέβαια θα προσθέσω ότι ποιο βολικό είναι τις πληροφορίες που διαθέτει να τις δίνει σε άτομα που θέλει να δει στο πανεπιστήμιο για τον χ/ψ λόγο, όχι άκυρους σε ένα forum.
Η φύση του φόρουμ είναι να βοηθάς "άκυρους" αγαπητέ. Δε σε υποχρεώνει κανένας, αλλά γενικά αυτό γίνεται στο ι σκουλ.

Υ.Γ Εν τω μεταξύ είναι τόσο αστείο που λέμε ξανά και ξανά για τις πληροφορίες που διαθέτει, ενώ δεν ξέρουν τα θέματα ούτε αυτοί που τα βγάζουν 🙃.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Όταν λες το αντίθετο τι εννοείς; Γιατί εμένα πρώτη πρώτη η λέξη υποκρισία μου έρχεται όταν ακούω κάποιον να λέει ότι θα βοηθάω μόνο όταν δεν έχω να χάσω κάτι.

Η φύση του φόρουμ είναι να βοηθάς "άκυρους" αγαπητέ. Δε σε υποχρεώνει κανένας, αλλά γενικά αυτό γίνεται στο ι σκουλ.

Υ.Γ Εν τω μεταξύ είναι τόσο αστείο που λέμε ξανά και ξανά για τις πληροφορίες που διαθέτει, ενώ δεν ξέρουν τα θέματα ούτε αυτοί που τα βγάζουν 🙃.
Ναι αυτό, τι τρελαίνεστε. Αλλά λέω ότι κι αν τα γνώριζα τα θέματα δεν θα τα έδινα.

Κάνεις λάθος, η βοήθεια δεν είναι αναγκαία και θυσία. Έχω κάνει και θα κάνω κι άλλες θυσίες στη ζωή μου. Το να απαιτείτε από κάποιον να κάνει μια θυσία, δηλαδή βοήθεια που θα βλάψει τον ίδιο, χάνει την ουσία του( μιλάω γενικότερα όχι γι' αυτό το θέμα).

Εντωμεταξύ σκεφτείτε το, στις πανελλήνιες αν διαρρεύσει κάτι δεν έχει νόημα. Αν όλοι αποκτήσουν το πλεονέκτημα δεν αλλάζει κάτι αφού και οι βάσεις καθορίζονται από τον ανταγωνισμό, τις συγκριτικές επιδόσεις.

Θα ήμουν απόλυτα υπέρ ενός συστήματος που ενθαρρύνει τη συνεργασία, προσωπικά δεν έχω βρει ακόμη κάτι τέτοιο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Ναι αυτό, τι τρελαίνεστε. Αλλά λέω ότι κι αν τα γνώριζα τα θέματα δεν θα τα έδινα.

Κάνεις λάθος, η βοήθεια δεν είναι αναγκαία και θυσία. Έχω κάνει και θα κάνω κι άλλες θυσίες στη ζωή μου. Το να απαιτείτε από κάποιον να κάνει μια θυσία, δηλαδή βοήθεια που θα βλάψει τον ίδιο, χάνει την ουσία του( μιλάω γενικότερα όχι γι' αυτό το θέμα).

Εντωμεταξύ σκεφτείτε το, στις πανελλήνιες αν διαρρεύσει κάτι δεν έχει νόημα. Αν όλοι αποκτήσουν το πλεονέκτημα δεν αλλάζει κάτι αφού και οι βάσεις καθορίζονται από τον ανταγωνισμό, τις συγκριτικές επιδόσεις.

Θα ήμουν απόλυτα υπέρ ενός συστήματος που ενθαρρύνει τη συνεργασία, προσωπικά δεν έχω βρει ακόμη κάτι τέτοιο.
Ξέρεις τι διαφορά ανάμεσα στον συναγωνισμό και τον ανταγωνισμό;
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ξέρεις τι διαφορά ανάμεσα στον συναγωνισμό και τον ανταγωνισμό;
Βεβαίως.
Δοκίμασε να υποστηρίξεις ότι οι πανελλήνιες - ΟΧΙ Η ΜΑΘΗΣΗ- είναι θέμα συναγωνισμού.
Ιδρύουμε ας πούμε ένα σάιτ όπου αναβαθμίζουμε τις επιδόσεις στις πανελλήνιες πανελλαδικής εμβέλειας. Θα δεις, μπορεί οι βαθμολογίες να ανέβουν αλλά μαζί με αυτές και οι βάσεις γιατι απλούστατα ο ίδιος αριθμός ατόμων θα εισαχθεί σε κάθε σχολή. Τι κάναμε? Μια τρύπα στο νερό.
Προτιμώ να σας ωφελώ με συμπεράσματα που θα αναβαθμίσουν την μόρφωσή σας. Όχι όμως την επίδοσή σας στις πανελλήνιες για φέτος.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Βεβαίως.
Δοκίμασε να υποστηρίξεις ότι οι πανελλήνιες - ΟΧΙ Η ΜΑΘΗΣΗ- είναι θέμα συναγωνισμού.
Ιδρύουμε ας πούμε ένα σάιτ όπου αναβαθμίζουμε τις επιδόσεις στις πανελλήνιες πανελλαδικής εμβέλειας. Θα δεις, μπορεί οι βαθμολογίες να ανέβουν αλλά μαζί με αυτές και οι βάσεις γιατι απλούστατα ο ίδιος αριθμός ατόμων θα εισαχθεί σε κάθε σχολή. Τι κάναμε? Μια τρύπα στο νερό.
Προτιμώ να σας ωφελώ με συμπεράσματα που θα αναβαθμίσουν την μόρφωσή σας. Όχι όμως την επίδοσή σας στις πανελλήνιες για φέτος.
Το ότι οι πανελλήνιες είναι ένα ανταγωνιστικό σύστημα το έχω πει και γω και σίγουρα υπάρχει σε κάποιο θρεντ. Αλλά χρυσό μου τώρα κρίνω εσένα και όχι το σύστημα (αν θυμάμαι καλά το έχω κάνει και αυτό σε κάποιο θρεντ). Το ότι μπορείς μικρό παιδάκι να βλέπεις τους συνυποψηφίους σου ανταγωνιστικά δεν μπορεί να το δεχτεί το ταπεινό μου μυαλό. Έδωσα πανελλαδικές και έμεινα έξω για 2 μόρια και ξαναέδωσα, αλλά ποτέ δεν κοίταξα τους γύρω μου ανταγωνιστικά. Προσπάθησα να δώσω το καλύτερο που μπορούσα, χωρίς να κοιτάω τους άλλους με αντιπαλότητα. Προσπάθησα να κάνω το καλύτερο που μπορούσα εγώ και μετά ως μονάδα έφτιαξα το μηχανογραφικό μου. Ήξερα ότι έχω κοινό στόχο με κάποιους, αλλά αυτό δε με έκανε ποτέ να τους δω ανταγωνιστικά. Απλά μάλλον είναι στη φύση του ανθρώπου και δεν φταίει ένα σύστημα για τον χαρακτήρα σου.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι σε σέβομαι γι αυτό που λες γιατί έχεις βιώσει και την αποτυχία.

Δεν πρόκειται ποτέ να υποσκελίσω κάποιον άλλο χάριν του ανταγωνισμού. Σε επίπεδο τοπικό ήδη μοιράζομαι απίστευτα πολλές ιδέες για τις πανελληνιες. Αλλά ως εκεί. Είναι παράλογο να στηρίζεις ότι ενώ στοχεύω σε υψηλόβαθμη σχολή θα με φέρω σε δύσκολη θέση σε σάιτ πανελλαδικής εμβέλειας.
 

chenchen

Νεοφερμένος

Η chenchen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οι πανελλήνιες είναι ατομική υπόθεση..."ο μόνος μου αντίπαλος ο εαυτός μου"!δε μας νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι, εμείς τι κάνουμε είναι το θέμα!
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Το αποτέλεσμα εξαρτάται από τι θα κάνουν οι άλλοι αυτό εξηγώ τόση ωρα
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,550 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ανταγωνιστικός στις πανελλήνιες είναι ο τρόπος με τον οποίο διαμορφώνονται οι βάσεις. Αλλά αυτός είναι πολυπαραγοντικός και εξαρτάται πχ από τα θέματα, ζήτηση-προσφορά κλπ.
Από 'κει και ύστερα η προετοιμασία για τις εξετάσεις αυτές είναι ατομική υπόθεση. Το πως θα απαντήσεις εκείνο το τρίωρο -και μόνο- θα σε βάλει στην σχολή που θες, όχι το να μην μοιράζεσαι σημειώσεις, να μην βοηθάς ενώ μπορείς. Μέσω ενός συναγωνιστικού κλίματος και έχοντας αλλυλεγγύη με τους συμμαθητές σου - μόνο να επωφεληθείς μπορείς!
Δεν σε αναγκάζει κανείς, προφανώς, αλλά ας μην χρησιμοποιούμε τις πανελλήνιες και οποιεσδήποτε άλλες εξετάσεις ως αιτιολογία για να είμαστε μοχθηροί και εγωιστές.

Δεν θα σου κλέψει κανείς το στυλό εκείνη την ώρα που γράφεις, ούτε θα σε τραυματήσει για να μην εισαχθείς στην σχολή του. Αυτό φαντάζομαι όταν λέτε ότι οι πανελλήνιες είναι ανταγωνιστικές.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να χαρακτηρίζετε μοχθηρό ή εγωιστή κάποιον ο οποίος δεν θέλει να ανεβάσει τις βάσεις στη σχολή του (ας μην ξεχνάμε σε υψηλόβαθμες σχολές ξεφεύγουμε από την ικανότητα και πηγαίνουμε στην τύχη, όπως με τον υποκειμενισμό του βαθμολογητή στην έκθεση).

Αυτό γιατί και σε αυτό το σάιτ και στο ιστολόγιό μου έχω ξεσκιστεί να συμβουλεύω σε θέματα μόρφωσης.

Άλλο η μόρφωση κι άλλο οι πανελλήνιες.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Μα εσύ ως άρλο δεν θα επηρεάσεις την βάση της σχολής σου αυτό είναι το λανθασμένο σκεπτικό στο οποίο αναφερόμουν παραπάνω.
Δεν έχεις όση απήχηση πιστεύεις ότι έχεις & οι διαβασμένοι ή οι αδιάβαστοι δεν περίμεναν εσένα για να γράψουν :bounce:
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Άρκοοοο δώσε τα ΣΟΣ σε παρακαλώ πολύ να γράψω πανελληνίες, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩ
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,120 μηνύματα.
Ρε παιδιά καθόμαστε και ασχολούμαστε με Sos και αντι-Sos σε ένα διαγωνισμό που γνωρίζουμε όσοι έχουμε δώσει ότι δεν ισχύουν τέτοια…
Μη λέμε ασυναρτησίες για sos και μη…τεχνητή νοημοσύνη,θμτ,ταλαντώσεις,σιδηροδρομικό στη ιστορία,Αριστοτελη κλπ…
Τα διαβάζουμε όλα για να μπορούμε να είμαστε όσο μπορούμε πιο έτοιμοι για την αντιμετώπιση των θεμάτων…

μη λέμε τα ίδια και τα ίδια καταντά κουραστικό…

στον φίλο που λέει για sos απλά να μας πει σε ποια σχολή στοχεύει να του πούμε κάτι σχετικό με τη σχολή του αν θέλει φυσικά…οτιδήποτε άλλο σε σχέση με το ποσο πιθανο ή απίθανο είναι ένα θέμα στις πανελλήνιες είναι ανούσιο…
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ρε παιδιά καθόμαστε και ασχολούμαστε με Sos και αντι-Sos σε ένα διαγωνισμό που γνωρίζουμε όσοι έχουμε δώσει ότι δεν ισχύουν τέτοια…
Μη λέμε ασυναρτησίες για sos και μη…τεχνητή νοημοσύνη,θμτ,ταλαντώσεις,σιδηροδρομικό στη ιστορία,Αριστοτελη κλπ…
Τα διαβάζουμε όλα για να μπορούμε να είμαστε όσο μπορούμε πιο έτοιμοι για την αντιμετώπιση των θεμάτων…

μη λέμε τα ίδια και τα ίδια καταντά κουραστικό…

στον φίλο που λέει για sos απλά να μας πει σε ποια σχολή στοχεύει να του πούμε κάτι σχετικό με τη σχολή του αν θέλει φυσικά…οτιδήποτε άλλο σε σχέση με το ποσο πιθανο ή απίθανο είναι ένα θέμα στις πανελλήνιες είναι ανούσιο…
Εγώ χωρίς να ξέρω μαντεύω ΗΜΜΥ ΕΜΠ άντε ΑΠΘ, τι λες και εσύ @nPb
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Μα εσύ ως άρλο δεν θα επηρεάσεις την βάση της σχολής σου αυτό είναι το λανθασμένο σκεπτικό στο οποίο αναφερόμουν παραπάνω.
Δεν έχεις όση απήχηση πιστεύεις ότι έχεις & οι διαβασμένοι ή οι αδιάβαστοι δεν περίμεναν εσένα για να γράψουν :bounce:
Διαφωνώ, σε μια πλατφόρμα πανελλαδικής εμβέλειας πράγματι μπορείς. Ένας αρκεί για να σε εκτοπίσει από τη σχολή σου.
Προφανώς η συζήτηση έχει επεκταθεί πέρα από το θέμα αυτό και αφορά τον ανταγωνισμό στις πανελλήνιες εν γένει.

Φυσικά εκείνος που δεν έχει δουλέψει δεν θα δει διαφορά, όμως στο διαδίκτυο δεν γνωρίζεις τους αποδέκτες σου.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,120 μηνύματα.
Διαφωνώ, σε μια πλατφόρμα πανελλαδικής εμβέλειας πράγματι μπορείς. Ένας αρκεί για να σε εκτοπίσει από τη σχολή σου.
Όντως μπορεί να σε «εκτοπίσει» αλλά
1ον δεν υπάρχουν SOS θέματα…δεν αλλάζει αυτό…πως να το κάνουμε…
2ον αν είσαι θετική ή οικονομικά ακόμα και υγείας οι περισσότερες σχολες παρέχουν τεράστια επαγγελματική εμβέλεια…όποτε τσάμπα σκας…είτε περάσεις ΗΜΜΥ είτε Μηχανολόγοι είτε Μαθηματικό μια χαρά σχολες είναι και μπορείς να κανεις άπειρα πράγματα από εκεί…
Ένας αρκεί για να σε εκτοπίσει από τη σχολή σου.
Και θα σε σώσει ένα Forum ή ο Χ,Ψ καθηγητής στο σχολείο;
Ξαναλεω τα διαβάζεις όλα και προσπαθείς να προετοιμαστείς κατάλληλα για τα θέματα…
Από κει και περα ότι είναι να γράψεις θα το γράψεις…
Αν έχεις διαβάσει καλά όσο δύσκολα και να πέσουν αν είσαι ψύχραιμος μια χαρά θα τα πας!
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,529 μηνύματα.
είτε περάσεις ΗΜΜΥ είτε Μηχανολόγοι είτε Μαθηματικό μια χαρά σχολες είναι και μπορείς να κανεις άπειρα πράγματα από εκεί…
Τι τσουβαλιασμα είναι αυτό ;; Κάθε σχολή είναι διαφορετική και κάθε μαθητής εχει διαφορετικά ενδιαφέροντα
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Πάντως θέλει μεγάλο θράσος να μπαίνεις σε ένα εκπαιδευτικό site να ζητάς συμβουλές και να λες εγώ δεν δίνω καμία συμβουλή! Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη διαχείριση που διαγραφούν τα σχόλια όσων αντιδρούμε.
Δηλαδή προωθούμε τονασχημο ανταγωνισμο; λυπάμαι, είχα άλλη εικόνα για το ischool 😪
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πάντως θέλει μεγάλο θράσος να μπαίνεις σε ένα εκπαιδευτικό site να ζητάς συμβουλές και να λες εγώ δεν δίνω καμία συμβουλή! Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη διαχείριση που διαγραφούν τα σχόλια όσων αντιδρούμε.
Δηλαδή προωθούμε τονασχημο ανταγωνισμο; λυπάμαι, είχα άλλη εικόνα για το ischool 😪
Είναι κρίμα και για σένα και για μένα να διαμορφώνεις άποψη μόνο από ένα μήνυμα. Δες τις άλλες απαντήσεις μου σε αυτό το θέμα :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν ηθικές αντιστάσεις. Αυτό δίνει ελπίδα. Αρκεί να γνωρίζουμε που αναφερόμαστε.
Η μόρφωση είναι διαφορετική από τις πανελλήνιες. Μας συμφέρει όλους να συμβάλλουμε στη μόρφωση πολύ περισσότερο από τις πανελλήνιες, ειδικά όσο είμαστε υποψήφιοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top