Lucky Guesses - Πανελλήνιες 2023

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Καλά και το 19 είχαμε εκλογές και εύκολα δεν τα έλεγες τα θέματα, ειδικά της χημείας.
Όντως, δεν έχεις άδικο. Ίσως πέφτω έξω. Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω αυτή την εντύπωση.
Πάντως εύχομαι πραγματικά να γράψουν όλα τα παιδιά καλά.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι πως ο καλά προετοιμασμενος που στοχεύει σε μια υψηλή σχολή ξεχωρίζει στα δύσκολα θέματα, στα εύκολα γράφουν όλοι καλά.
Αλήθεια είναι αυτό. Κι εγώ πέρυσι ευχόμουν να μας μειώσουν την ύλη και μια καθηγήτρια προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν θέλω :lol:

*gaslight*
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Καμία σχέση με τα περσινά και τα προπέρσινα που τα έκαψαν τα παιδιά.
Τα περσινά θέματα μια χαρά ήταν. Κατανοητά πλήρως, με προσεκτική ανάγνωση και συγκέντρωση βγαιναν άνετα βαθμοί 14+.
Γιατί να τα κάψουν τα παιδιά τα περσινά θέματα;
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Τα περσινά θέματα μια χαρά ήταν. Κατανοητά πλήρως, με προσεκτική ανάγνωση και συγκέντρωση βγαιναν άνετα βαθμοί 14+.
Γιατί να τα κάψουν τα παιδιά τα περσινά θέματα;
Έχω αντίθετη γνώμη. Τα κείμενα του Βαλτινού και της Δημουλά αλλά και γενικά οι ερωτήσεις ήταν πολύ πιο δύσκολα. Το '21 βέβαια ήταν ακόμη πιο δύσκολα. Φέτος είναι μακράν τα πιο εύκολα των τελευταίων ετών.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Τα περσινά θέματα μια χαρά ήταν. Κατανοητά πλήρως, με προσεκτική ανάγνωση και συγκέντρωση βγαιναν άνετα βαθμοί 14+.
Γιατί να τα κάψουν τα παιδιά τα περσινά θέματα;
Έχοντας δώσει και πέρσι πανελληνιες, συμφωνώ απόλυτα. Πέρα από ίσως το κείμενο της Δημουλά, στο οποίο αν θυμάμαι καλά δεν ζητήθηκε και κάτι ιδιαίτερο, κάτι εκφραστικά μέσα/γλωσσικές επιλογές νομίζω ήθελε, τόσο τα κείμενα όσο και οι ερωτήσεις ήταν κατανοητά. Το θέμα της έκθεσης επίσης πολύ κατανοητό και σαφές. Προσωπικά, από άποψη δυσκολίας, το ίδιο μου φάνηκαν.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Έχω αντίθετη γνώμη. Τα κείμενα του Βαλτινού και της Δημουλά αλλά και γενικά οι ερωτήσεις ήταν πολύ πιο δύσκολα. Το '21 βέβαια ήταν ακόμη πιο δύσκολα.
Απο αποψη δυσκολίας, ίδιο επίπεδο μου φάνηκαν, ίσως από άποψη θεματολογίας να είναι πιο ενδιαφέρον το φετινό, άρα και να "φαίνονται " πιο βατες οι ερωτήσεις.
Φέτος είναι μακράν τα πιο εύκολα των τελευταίων ετών.
Καλά, αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό. Βατά ναι, τα πιο εύκολα από τις τελευταίες χρονιες, όχι. Μια χαρά δοσμενα και κατανοητά σίγουρα, αν και στο Δ θέμα με ιδιωτικό και δημόσιο βιο, σίγουρα πολλοί θα έχουν κάνει πατατες, σε αντίθεση με πέρσι που ήταν πολύ πιο κατανοητά δοσμένο το Δ θέμα.

Έχοντας δώσει και πέρσι πανελληνιες, συμφωνώ απόλυτα. Πέρα από ίσως το κείμενο της Δημουλά, στο οποίο αν θυμάμαι καλά δεν ζητήθηκε και κάτι ιδιαίτερο, κάτι εκφραστικά μέσα/γλωσσικές επιλογές νομίζω ήθελε, τόσο τα κείμενα όσο και οι ερωτήσεις ήταν κατανοητά. Το θέμα της έκθεσης επίσης πολύ κατανοητό και σαφές. Προσωπικά, από άποψη δυσκολίας, το ίδιο μου φάνηκαν.
Και εγώ πέρσι έδωσα, πέρα από κριτής για το φετινό θεμα, το περσινό το βιωσα όντας υποψήφια, άρα μιλαω πλήρως αντικειμενικά.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
μιλαω πλήρως αντικειμενικά.
1685905006068.png
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ΚΑΛΑ, ΑΣΤΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΚΑΝΩ.

ΟΡΙΑΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΟΣ ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)
Ξεχωρίζεις τουλάχιστον το δεξιά-αριστερά ; :lol:
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Το δεξιά - αριστερά πάντως, είναι φαινόμενο κυρίως στους οδηγούς :jumpy:
Και στον Αλέξη Τσίπρα ενίοτε :lol:
Μονο το αντικειμενικά - υποκειμενικά, είναι το πρόβλημα.
Υποκειμενικά = εξαρτάται από το υποκείμενο, από εμένα. Προσπάθησε να το σκέφτεσαι έτσι.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Και στον Αλέξη Τσίπρα ενίοτε :lol:
Δεν το είπες :lol:

Υποκειμενικά = εξαρτάται από το υποκείμενο, από εμένα. Προσπάθησε να το σκέφτεσαι έτσι.
Ασε με στον πόνο μου.
Εχει τύχει να κανω τέτοιο λάθος σε εργασία εξαμήνου.
Στα υπόλοιπα πανω στην εργασία (ανάλυση όρων, εφαρμογή τους, κλπ) δεν έκανα, ΑΛΛΑ, ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top