Laptop για το Πανεπιστήμιο

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά.
Ενας γνωστός μού πρότεινε το εξής λαπτοπhttps://www.skroutz.gr/s/22114897/Huawei-MateBook-D-15-R5-3500U-8GB-256GB-FHD-W10-Mystic-Silver.html για το πανεπιστήμιο. Εσείς τι λέτε;
Παρέλαβα το ίδιο πριν κάποιες μέρες για το πανεπιστήμιο και είναι πολύ καλό. Μόνο 'ελάττωμα' η μπαταρία που κρατάει με φόρτιση 100% κάπου στις 3-3μιση ώρες;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Παρέλαβα το ίδιο πριν κάποιες μέρες για το πανεπιστήμιο και είναι πολύ καλό. Μόνο 'ελάττωμα' η μπαταρία που κρατάει με φόρτιση 100% κάπου στις 3-3μιση ώρες;
3-3,5 ώρες για 2020 όντως δεν είναι και ότι καλύτερο. Αν χρησιμοποιείς chrome για browswer, δοκίμασε να τον αλλάξεις τουλάχιστον (firefox, edge κτλ) για όταν είσαι με μπαταρία, έχει μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση (το ίδιο και η φωτεινότητα της οθόνης).
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
3-3,5 ώρες για 2020 όντως δεν είναι και ότι καλύτερο. Αν χρησιμοποιείς chrome για browswer, δοκίμασε να τον αλλάξεις τουλάχιστον (firefox, edge κτλ) για όταν είσαι με μπαταρία, έχει μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση (το ίδιο και η φωτεινότητα της οθόνης).
Όντως, απλά σχεδόν πάντα το έχω να φορτίζει οπότε δεν με ενοχλεί τόσο.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
όταν είχα πάρει το προηγούμενο laptop μου είχε πει στο κατάστημα ότι καλό είναι η μπαταρία να χρησιμοποιείται μόνο όταν δεν έχω πρόσβαση σε πρίζα/ρεύμα και να μην είναι μόνιμα πάνω στο laptop αλλά όταν έχει φορτιστεί πλήρως να αφαιρείται και έτσι δεν θα αποκτήσω ποτέ πρόβλημα με την μπαταρία. όντως την χρησιμοποιούσα έτσι και είχε την ίδια διάρκεια. γύρω στις 2.30 ώρες αν δεν έκανα πολλά..πχ πολλά παιχνίδια ή βίντεο κλπ.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το είχα 5 χρόνια μόνιμα στην μπρίζα και η χωρητικότητα της μπαταρίας είχε πέσει στο 62%.
Μπορεί στα καταστήματα να σου λένε ότι εάν είναι μόνιμα στην μπρίζα χαλάει η μπαταρία (τρίχες), δεν σου λένε όμως ότι όταν είναι εκτός έχει ρυθμίσεις που μειώνουν την απόδοσή του, ώστε να επιτυγχάνεται εξοικονόμηση ενέργειας.
Το παλιό το Dell, εάν δεν το είχα στην μπρίζα, ούτε lol δεν μπορούσα να παίξω, όχι να ανοίξω AutoCad και SAP για να κάνω δουλειά. Κλείδωνε η μέγιστη απόδοση του επεξεργαστή στο 60-70% και δεν άφηνε να λειτουργήσει η κάρτα γραφικών της Nvidia. Άντε να τρέξει το Cad με τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή...
 

mpampouras

Νεοφερμένος

Ο mpampouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα φέτος πανελλαδικές και πέρασα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών. Αυτή τη στιγμή διαθέτω έναν σταθερό υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

i3 4170, GTX 750ti, 8gb ram

Στην συγκεκριμένη σχολή θα ήταν προτιμότερο να έχω ένα λάπτοπ για να το παίρνω μαζί μου ή με μια αναβάθμιση του σταθερού μου θα ήμουν καλυμμένος;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

meletis96

Νεοφερμένος

Ο meletis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα φέτος πανελλαδικές και πέρασα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών. Αυτή τη στιγμή διαθέτω έναν σταθερό υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

i3 4170, GTX 750ti, 8gb ram

Στην συγκεκριμένη σχολή θα ήταν προτιμότερο να έχω ένα λάπτοπ για να το παίρνω μαζί μου ή με μια αναβάθμιση του σταθερού μου θα ήμουν καλυμμένος;
Θα σου πρότεινα μήν βιαστείς , πήγαινε και βλέπεις αναλόγως . Συνήθως στα εργαστήρια έχουν υπολογιστές , και μπορείς να πάς και στήν βιβλιοθήκη .
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σας πρότεινα όσοι είστε πανεπιστήμιο ή πρωτοετείς ή γενικα φοιτάτε, να αγοράζετε ανακατασκευασμένα λαπτοπ, αφού ελεχθούν πρώτα από μηχανικό. Οι περισσότεροι είναι επαγγελματικής χρήσης, και θα έχετε πετύχει διάνα. Θα σας βγάλουν αρκετά χρόνια. Προσωπικά με εξαίρεση ένα toshiba του κουτιού που μου έβγαλε 4,5 χρονια, έχω ένα ανακατασκεασμένο Dell Ε6580 αυτό είναι νομίζω το μοντέλο και είναι φοβερό. Από εκεί και πέρα εσείς΄κρίνετε. με ένα 300άρι, άντε να ρίξετε και ένα 100αρικο έχετε κάνει μια τίμια επιλογή σε ανακατασκευασμένο
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα φέτος πανελλαδικές και πέρασα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών. Αυτή τη στιγμή διαθέτω έναν σταθερό υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

i3 4170, GTX 750ti, 8gb ram

Στην συγκεκριμένη σχολή θα ήταν προτιμότερο να έχω ένα λάπτοπ για να το παίρνω μαζί μου ή με μια αναβάθμιση του σταθερού μου θα ήμουν καλυμμένος;

Laptop στην σχολή δεν θα χρειαστείς σίγουρα....τώρα αν το θές για να το μετακινείς πιο εύκολα στην πόλη των σπουδών σου είναι άλλο θέμα.Θα χρειαστείς έναν υπολογιστή στο σπίτι σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σου πρότεινα μήν βιαστείς , πήγαινε και βλέπεις αναλόγως . Συνήθως στα εργαστήρια έχουν υπολογιστές , και μπορείς να πάς και στήν βιβλιοθήκη .

Ε μα εννοείται στα εργαστήρια έχουν υπολογιστές και στο ΤΕΙ Λάρισας είχαμε...ε τότε τι εργαστήρια είναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όντως, απλά σχεδόν πάντα το έχω να φορτίζει οπότε δεν με ενοχλεί τόσο.

Και εγώ το έχω 5 χρόνια το Laptop και πάντα στο ρεύμα...έχω παρατηρήσει πως όταν γίνεται διακοπή ρεύματος κρατάει 2-2:30 ώρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

mpampouras

Νεοφερμένος

Ο mpampouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βγηκαν οι βασεις και δεν το πηρα χαμπαρι?
Με τα μόρια που έγραψα ξέρω σε ποια σχολή περνάω αλλά όχι σε ποια πόλη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Laptop στην σχολή δεν θα χρειαστείς σίγουρα....τώρα αν το θές για να το μετακινείς πιο εύκολα στην πόλη των σπουδών σου είναι άλλο θέμα.Θα χρειαστείς έναν υπολογιστή στο σπίτι σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από που κι ως που;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Με τα μόρια που έγραψα ξέρω σε ποια σχολή περνάω αλλά όχι σε ποια πόλη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Από που κι ως που;

Από την εμπειρία μου ως Φοιτητής αλλά και από τον αδερφό μου που σπούδασε Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Η/Υ στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας δεν χρειάστηκα και ούτε χρειάστηκε ποτέ Laptop στην σχολή.

Στην σχολή υπάρχουν Υπολογιστές εκεί...δεν μεταφέρει ο κάθε Φοιτητής τον προσωπικό του Υπολογιστή.

Στο ξαναλέω ποιό το νόημα των εργαστηρίων αν δεν έχουν Υπολογιστές ; Στο ΤΕΙ Λάρισας είχε Υπολογιστές όπου έκανα Μηχανογραφημένη Λογιστική δεν έπαιρνα τον προσωπικό μου υπολογιστή μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω hp λαπτοπ και ειναι οτι πιο αχρηστο εχω δει,εχει windows 8,η μπαταρια δεν πηγε ουτε χρονο,ζεσταινεται χωρις λογο και σβηνει,για τα σκουπιδια ειναι....Ειχα ενα λαπτοπ Fujitsu 10 χρονια μερα νυχτα το ρημαζα σε παιχνιδια και μεχρι πριν λιγο καιρο δουλευε ακομη και το hp ουτε 2 χρονια και αναβει με το παραμικρο και σβηνει,μαπα,μουφα,πιστεψε με μην παρεις hp.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γενικά, στον χώρο των laptop δεν υπάρχει πια ανταγωνισμός όπως στη δεκαετία του 2000...

Πλέον οι επιλογές είναι 2. Είτε θα πάρεις Dell, είτε θα πάρεις Lenovo αν έχεις πιο περιορισμένο budget.

Αν θέλετε laptop που θα κρατήσει αρκετό καιρό, να κοιτάτε σε τιμή από 500€ και πάνω. Ο,τι laptop και να πάρετε κάτω από 500€ θα είναι μάπα και θα σας κρατήσει κάτω από 2-3 χρόνια, προτού γίνει ανυπόφορο...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αν θέλετε laptop που θα κρατήσει αρκετό καιρό, να κοιτάτε σε τιμή από 500€ και πάνω. Ο,τι laptop και να πάρετε κάτω από 500€ θα είναι μάπα και θα σας κρατήσει κάτω από 2-3 χρόνια, προτού γίνει ανυπόφορο...

Εγώ για το Lenovo G50-70 είχα πληρώσει 465 € και δεν είναι μάπα...το έχω 5 χρόνια και λειτουργεί μια χαρά.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εχω hp λαπτοπ και ειναι οτι πιο αχρηστο εχω δει,εχει windows 8,η μπαταρια δεν πηγε ουτε χρονο,ζεσταινεται χωρις λογο και σβηνει,για τα σκουπιδια ειναι....Ειχα ενα λαπτοπ Fujitsu 10 χρονια μερα νυχτα το ρημαζα σε παιχνιδια και μεχρι πριν λιγο καιρο δουλευε ακομη και το hp ουτε 2 χρονια και αναβει με το παραμικρο και σβηνει,μαπα,μουφα,πιστεψε με μην παρεις hp.

Και εγώ ένα Fujitsu έχω από το 2011!
Τα πρώτα χρόνια βέβαια δεν το χρησιμοποιούσα πολύ,μόνο κανένα παιχνίδι,ταινίες και σερφάρισμα. Στη συνέχεια μπήκαν στο παιχνίδι τα πρότζεκτ και οι εργασίες και το μόνο θέμα που έχει είναι ότι πια δεν κρατάει η μπαταρία του. Για τις απαιτήσεις της σχολή μου και για μένα την ίδια ήταν τίμιο και με το παραπάνω!!

Μακάρι και η επόμενη αγορά μου(πλησιάζει) να είναι τόσο πετυχημένη! :dance3:
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Από την εμπειρία μου ως Φοιτητής αλλά και από τον αδερφό μου που σπούδασε Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Η/Υ στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας δεν χρειάστηκα και ούτε χρειάστηκε ποτέ Laptop στην σχολή.

Στην σχολή υπάρχουν Υπολογιστές εκεί...δεν μεταφέρει ο κάθε Φοιτητής τον προσωπικό του Υπολογιστή.

Στο ξαναλέω ποιό το νόημα των εργαστηρίων αν δεν έχουν Υπολογιστές ; Στο ΤΕΙ Λάρισας είχε Υπολογιστές όπου έκανα Μηχανογραφημένη Λογιστική δεν έπαιρνα τον προσωπικό μου υπολογιστή μαζί.
Ως τημμυ πάντως εννοείται πως είναι απαραίτητη η πρόσβαση σε υπολογιστή είτε σταθερο είτε φορητό για εργασίες κλπ
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ως τημμυ πάντως εννοείται πως είναι απαραίτητη η πρόσβαση σε υπολογιστή είτε σταθερο είτε φορητό για εργασίες κλπ


Εγώ ανέφερα για μεταφορά του Laptop στο κτίριο της σχολής κατά την παράδοση μαθημάτων,εκεί δεν χρειάζεται να το έχει μαζί στην αίθουσα διδασκαλίας θέλω να πω....στο σπίτι εννοείται θα πρέπει να έχει.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ για το Lenovo G50-70 είχα πληρώσει 465 € και δεν είναι μάπα...το έχω 5 χρόνια και λειτουργεί μια χαρά.
Κι εγώ ένα Lenovo g50-80 με intel core i5 και 2 GB κάρτα γραφικών, το έχω 5 χρόνια τώρα και το είχα αγοράσει 480€ :P

Τώρα, όμως, που βλέπω σε κάποια καταστήματα (Media markt, public, kotsovolos), τα laptop που είναι κάτω από 500€ έχουν στην πλειοψηφία τους μνήμη RAM 4 GB, που είναι απογοητευτική εν έτει 2020, καθώς και επεξεργαστή i3 στην καλύτερη. Σε αυτά τα χαρακτηριστικά ήταν τα "καλά" laptop των 800€+ το 2010 και έχουν βγάλει ασπροπροσωπους τους αγοραστές τους για 10 χρόνια τώρα.
Γενικά, θεωρώ ότι as a rule of thumb πρέπει να έχουμε ένα laptop με καλύτερα χαρακτηριστικά από το smartphone μας.

Το θέμα είναι να πάρεις ένα μηχάνημα που να σου βγάζει πάνω από 5 χρόνια και να μπορεί να "αντέξει" τις τεχνολογικές εξελίξεις. Συνήθως αυτό δεν το λαμβάνουν υπόψη τους τα παιδιά και καταλήγουν να αγοράζουν μάπα laptop των 200-300€, που τους βγάζει 2-3 χρόνια. Συνήθως το όριο στην τιμή, όπου είναι εμφανείς οι διαφορές του (σχετικά) ποιοτικού laptop με το μάπα laptop είναι στα 500€ χονδρικά.

Τώρα αν κάποιος ψάχνεται και ξέρει από υπολογιστές, μπορεί να βρει μία ικανοποιητική προσφορά γύρω στα 500€, όπως βρήκαμε εμείς :P Συνήθως, όμως τα παιδιά δεν ψάχνονται ιδιαίτερα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top