Laptop για το Πανεπιστήμιο

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το θέμα είναι να πάρεις ένα μηχάνημα που να σου βγάζει πάνω από 5 χρόνια και να μπορεί να "αντέξει" τις τεχνολογικές εξελίξεις.

Δεδομένου πως τα Laptop σε μεγάλο βαθμό δεν μπορούν να αναβαθμιστούν όπως τα Desktop κάπως χλωμό να αντέξουν τις τεχνολογικές εξελίξεις οι οποίες προχωρούν με γρήγορους ρυθμούς.

Εμένα το Laptop έχει και μνήμη Ram 8 GB (2x4GB) αλλά δεν έχει καλή κάρτα γραφικών.Βέβαια δεν το χρησιμοποιώ για παιχνίδια καθώς έχω το PS4 ...οπότε με καλύπτει.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Για κάποιον που θέλει ένα λάπτοπ για τα βασικά (σερφάρισμα,ταινίες,εργασίες) , τι θα προτείνατε;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεδομένου πως τα Laptop σε μεγάλο βαθμό δεν μπορούν να αναβαθμιστούν όπως τα Desktop κάπως χλωμό να αντέξουν τις τεχνολογικές εξελίξεις οι οποίες προχωρούν με γρήγορους ρυθμούς.

Εμένα το Laptop έχει και μνήμη Ram 8 GB (2x4GB) αλλά δεν έχει καλή κάρτα γραφικών.Βέβαια δεν το χρησιμοποιώ για παιχνίδια καθώς έχω το PS4 ...οπότε με καλύπτει.
Κοίτα, εγώ όταν είχα αγοράσει το laptop το 2015 μπορούσα να παίξω μέχρι Skyrim, άντε βαριά βαριά (με όλα στα low) να μπορούσα να παίξω και GTA V. Αλλά αυτό ήταν εξαιρετικά τίμιο για τα 480€ που έδωσα.
Πλέον, από τωρινά παιχνίδια, μπορώ να παίξω μόνο LoL και δυστυχώς έριξα τα γραφικά σε medium high, γιατί άρχισα να χάνω frames φέτος :P

Ακριβώς επειδή τα laptops δεν μπορούν να αναβαθμιστούν, η γνώμη μου είναι να γίνει μία καλή επένδυση 500-800€, για να μπορούν τουλάχιστον να βγάλουν το πανεπιστήμιο... Τα 2-3 πρώτα χρόνια να τρέχουν απροβληματιστα τα προγράμματα και να μπορεί να μάθει ο φοιτητής και αργότερα να είναι απλά για προσωπική χρήση, browsing κλπ.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ όταν είχα αγοράσει το laptop το 2015 μπορούσα να παίξω μέχρι Skyrim, άντε βαριά βαριά (με όλα στα low) να μπορούσα να παίξω και GTA V. Αλλά αυτό ήταν εξαιρετικά τίμιο για τα 480€ που έδωσα.
Πλέον, από τωρινά παιχνίδια, μπορώ να παίξω μόνο LoL και δυστυχώς έριξα τα γραφικά σε medium high, γιατί άρχισα να χάνω frames φέτος :P

Ακριβώς επειδή τα laptops δεν μπορούν να αναβαθμιστούν, η γνώμη μου είναι να γίνει μία καλή επένδυση 500-800€, για να μπορούν τουλάχιστον να βγάλουν το πανεπιστήμιο... Τα 2-3 πρώτα χρόνια να τρέχουν απροβληματιστα τα προγράμματα και να μπορεί να μάθει ο φοιτητής και αργότερα να είναι απλά για προσωπική χρήση, browsing κλπ.

Και εγώ το 2015 το αγόρασα και παίζει όλα τα παιχνίδια γενιάς PS3...έχω παίξει Skyrim (medium setting),Dark Souls 2 Scholar of the first sin,Battlefield Hardline,Call of Duty Ghosts,Tomb Raider 2013,Dead Space 3 κλπ

Εαν κάποιος δεν το θέλει για gaming και δεν τον ενδιαφέρει η κάρτα γραφικών δεν πιστεύω να έχει θέμα.Φυσικά και θα πρέπει να είναι αξιόπιστο ώστε να μην χαλάσει αλλά και πάλι με 500 € βρίσκει άνετα ένα πολύ καλό Laptop.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Σε μια πρόσφατη επίσκεψη μου σε ένα πολυκαταστημα, χαζεύοντας στην έκθεση, παρατήρησα ότι σχεδόν το 90% των λαπτοπς που κυκλοφορούν πλέον, εχουν επιτέλους ματ ή semi ματ οθόνη!

Οπότε τέλος πια στην άθλια μόδα των γυαλιστερων οθονών που ξεκίνησε κάποτε η Sony με τη σειρά Vaio, όπου μετά όλες οι οθόνες έγιναν σαν καθρέφτες και δε μπορούσες να κάνεις δουλειά σου χωρίς να βλέπεις αντανακλασεις φωτός.

Ήταν καιρός!
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ ένα Fujitsu έχω από το 2011!
Τα πρώτα χρόνια βέβαια δεν το χρησιμοποιούσα πολύ,μόνο κανένα παιχνίδι,ταινίες και σερφάρισμα. Στη συνέχεια μπήκαν στο παιχνίδι τα πρότζεκτ και οι εργασίες και το μόνο θέμα που έχει είναι ότι πια δεν κρατάει η μπαταρία του. Για τις απαιτήσεις της σχολή μου και για μένα την ίδια ήταν τίμιο και με το παραπάνω!!

Μακάρι και η επόμενη αγορά μου(πλησιάζει) να είναι τόσο πετυχημένη! :dance3:
ρωτα καποιον φιλο σου που επισκευαζει υπολογιστες,αυτοι ξερουν ποια βγαινουν μαπα...εμενα οταν το ειχε δει που χρειαστηκε καποια μικροεπισκευη ο μαστορας καταλαβε αμεσως οτι ηταν θηριο και αξιζε το fujitsu..αυτοι καθε μερα βλεπουν ποια ειναι ελαττωματικα..παντος αν επερνα παλι θα επερνα fujitsu.Να αυτο παρε https://www.skroutz.gr/s/16981489/Fujitsu-LifeBook-P728-i7-8650U-8GB-256GBFHD-W10.html
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.


Μην τσιγκουνεύεστε και πάρτε ένα καλό laptop να βγάλετε τη σχολή.

Καλά ποιός πληρώνει πάνω από 1000 € για να πάρει Laptop χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καλά ποιός πληρώνει πάνω από 1000 € για να πάρει Laptop χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ;
To σπίτι που θα νοικιάσουν αρκετοί ειναι 350 ευρώ το μηνα 4200 το χρόνο. θεωρείς τα 1500 ευρώ για ενα μηχάνημα που θα το κρατήσεις 7, 8 χρόνια πολλά;

Όταν κάποιοι έχουν οικονομικό πρόβλημα προφανώς θα κάνουν οικονομία στα πάντα αλλά ένα μεγάλο ποσοστό απλώς δεν το παίρνει για ηθικούς λόγους.

Τέλος ποιος σου είπε ότι το MacBook δεν παιζει παιχνιδια; Mε μια egpu όλα τα τρέχει
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλά ποιός πληρώνει πάνω από 1000 € για να πάρει Laptop χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ;
Πολύς κόσμος. Δεν ενδιαφέρονται όλοι για παιχνίδια. Υπάρχουν πολλά προγράμματα, τα οποία απαιτούν κάπως βαρύτερο υπολογιστή για να <τρέχουν> ομαλά. Τέτοιοι υπολογιστές, συνήθως, ξεπερνούν τα 1000€. Και εννοείται υπάρχει αρκετός κόσμος, που δεν ενδιαφέρεται για παιχνίδια ή προγράμματα, αλλά για απλούστερη χρήση και αγοράζει υπολογιστές, οι οποίοι προσφέρουν πολύ περισσότερα, από όσα χρειάζονται. Πχ MacBook Pro.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ρωτα καποιον φιλο σου που επισκευαζει υπολογιστες,αυτοι ξερουν ποια βγαινουν μαπα...εμενα οταν το ειχε δει που χρειαστηκε καποια μικροεπισκευη ο μαστορας καταλαβε αμεσως οτι ηταν θηριο και αξιζε το fujitsu..αυτοι καθε μερα βλεπουν ποια ειναι ελαττωματικα..παντος αν επερνα παλι θα επερνα fujitsu.Να αυτο παρε https://www.skroutz.gr/s/16981489/Fujitsu-LifeBook-P728-i7-8650U-8GB-256GBFHD-W10.html

Είμαι άσχετη από αυτά,οπότε σίγουρα θα ζητήσω τη γνώμη κάποιου που να ξέρει.
Ωραίο το λάπτοπ που έστειλες,μόνο που όταν είδα την τιμή, κόντεψα να πάθω ένα μίνι εγκεφαλικό:whistle:
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πολύς κόσμος. Δεν ενδιαφέρονται όλοι για παιχνίδια. Υπάρχουν πολλά προγράμματα, τα οποία απαιτούν κάπως βαρύτερο υπολογιστή για να <τρέχουν> ομαλά. Τέτοιοι υπολογιστές, συνήθως, ξεπερνούν τα 1000€.

Ομολογώ πως αυτό δεν το ήξερα.Τα περισσότερα προγράμματα για να τρέξουν θέλουν να έχεις μια καλή μνήμη Ram η οποία δεν κοστίζει και πολύ.

Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί που αγοράζουν και iphone χωρίς να έχουν συγκεκριμένο λόγο αλλά για μένα είναι σπατάλη,
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ρωτα καποιον φιλο σου που επισκευαζει υπολογιστες,αυτοι ξερουν ποια βγαινουν μαπα...εμενα οταν το ειχε δει που χρειαστηκε καποια μικροεπισκευη ο μαστορας καταλαβε αμεσως οτι ηταν θηριο και αξιζε το fujitsu..αυτοι καθε μερα βλεπουν ποια ειναι ελαττωματικα..παντος αν επερνα παλι θα επερνα fujitsu.Να αυτο παρε https://www.skroutz.gr/s/16981489/Fujitsu-LifeBook-P728-i7-8650U-8GB-256GBFHD-W10.html

Πάντως από κάρτα γραφικών πάσχει αρκετά.Δηλαδή το να πληρώσεις πάνω από 2000 € με αυτή την κάρτα γραφικών (Intel UHD Graphics 620 ) είναι ότι χειρότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, ή Fujitsu (πρώην Fujitsu-Siemens) έχει σταματήσει να κατασκευάζει λαπτοπς εδώ και μια δεκαετία.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
100+ ευρω γλυτωνεις αν παρεις χωρις λογισμικο και εφοσον ξερεις να περασεις μονος αλλιως τραβα το σε τεχνικο με κανα 15-20 ευρω να σου περασει ο ιδιος
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομολογώ πως αυτό δεν το ήξερα.Τα περισσότερα προγράμματα για να τρέξουν θέλουν να έχεις μια καλή μνήμη Ram η οποία δεν κοστίζει και πολύ.

Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί που αγοράζουν και iphone χωρίς να έχουν συγκεκριμένο λόγο αλλά για μένα είναι σπατάλη,
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Πάντως από κάρτα γραφικών πάσχει αρκετά.Δηλαδή το να πληρώσεις πάνω από 2000 € με αυτή την κάρτα γραφικών (Intel UHD Graphics 620 ) είναι ότι χειρότερο.
Είμαι άσχετη από αυτά,οπότε σίγουρα θα ζητήσω τη γνώμη κάποιου που να ξέρει.
Ωραίο το λάπτοπ που έστειλες,μόνο που όταν είδα την τιμή, κόντεψα να πάθω ένα μίνι εγκεφαλικό:whistle:
https://www.google.com/aclk?sa=l&ai...if2YbyvrHrAhXkuXEKHc6rA1cQ9aACegQIDBBH&adurl= Δες και αυτο?θελει ψαξιμο και αναλογα τι αντεχει η τσεπη σου...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν κάνω λάθος, ή Fujitsu (πρώην Fujitsu-Siemens) έχει σταματήσει να κατασκευάζει λαπτοπς εδώ και μια δεκαετία.
Δεν εκλεισε,εδω στην Ευρωπη εκλεισε,ισα ισα καλυτερα που εκλεισαν εδω,οι γερμανοι βαρουσαν τις τιμες ψηλα,τωρα θα πεσουν και οι τιμες τους να το δεις!Δεν σημαινει οτι επειδη εκλεισε εδω δεν θα κατασκευαζουν στην Ιαπωνια.Οι Ιαπωνες εχουν την καλυτερη ποιοτητα,εγω παντος αν ηταν να αγορασω θα εψαχνα απο Ιαπωνια τι παιζει με την Fujitsu.Τωρα ειδα εβγαλαν φετος νεα μοντελα.https://www.fujitsu.com/global/Images/20200526-02al_tcm100-4987695.jpg
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Δεν εκλεισε,εδω στην Ευρωπη εκλεισε,ισα ισα καλυτερα που εκλεισαν εδω,οι γερμανοι βαρουσαν τις τιμες ψηλα,τωρα θα πεσουν και οι τιμες τους να το δεις!Δεν σημαινει οτι επειδη εκλεισε εδω δεν θα κατασκευαζουν στην Ιαπωνια.Οι Ιαπωνες εχουν την καλυτερη ποιοτητα,εγω παντος αν ηταν να αγορασω θα εψαχνα απο Ιαπωνια τι παιζει με την Fujitsu.Τωρα ειδα εβγαλαν φετος νεα μοντελα.https://www.fujitsu.com/global/Images/20200526-02al_tcm100-4987695.jpg

Καλα δεν παιζει να βρεις made in Japan laptop φυσικα. Made in China ηταν και τα fujitsu-siemens, τιποτα δεν κατασκευαζοταν εδω. Αν λυσεις fujitsu siemens, θα δεις οτι παντου γραφει foxcon μεσα, οποτε ειναι κατασκευη στα βαθη της Κινας. Τα πιο τιμια για μενα ηταν τα Acer, τα οποια δεν ξερω πλεον σε τι φαση βρισκονται.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κάπου διάβασα πρόσφατα ότι και η Toshiba θα πάψει να κατασκευάζει καινούρια laptops. Δύο μεγάλες ιαπωνικές εταιρείες (Sony, Toshiba) που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην αγορά των laptops την δεκαετία 2000-2010, έπαψαν να δραστηριοποιούνται σε αυτόν τον τομέα... Είναι λυπηρό :(

Όσο για την Fujitsu, έχω την εντύπωση ότι εξακολουθεί να δραστηριοποιείται, απλώς έκλεισε το εργοστάσιο παραγωγής της στη Γερμανία πριν κάποια χρόνια.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα δεν παιζει να βρεις made in Japan laptop φυσικα. Made in China ηταν και τα fujitsu-siemens, τιποτα δεν κατασκευαζοταν εδω. Αν λυσεις fujitsu siemens, θα δεις οτι παντου γραφει foxcon μεσα, οποτε ειναι κατασκευη στα βαθη της Κινας. Τα πιο τιμια για μενα ηταν τα Acer, τα οποια δεν ξερω πλεον σε τι φαση βρισκονται.
Οι Ιαπωνες εχουν μπεσα,εγω αυτο ξερω,το ρημαζα 20 ωρες επαιζα πολυ βαριες εφαρμογες συνεχομενες και ενω αναβε δεν εσβηνε για χρονια,ετοιμο ηταν το θηριο να παρει φωτια που λεει ο λογος και εκει δεν καταλαβαινε τιποτα!!!10 χρονια και παραπανω το ειχα με windows7,αν θελεις πιστεψε το μεχρι τελευταια δουλευε,μπορουσα να το κανω ειχε ακομη ζωη ομως τα πηρα στο κρανιο εκεινη την μερα με κατι αλλο και το πεταξα,αν το πηγαινα στο μαστορα θα δουλευε ακομη και τωρα θα το ειχα,οποιον ρωτησα που ειχε το ιδιο μου ειπε το ξεσκιζαμε και δεν καταλαβαινε τιποτα,σκυλι!!!γυρο στα 400 ευρω πρεπει να το ειχα παρει,αξιζε και τωρα αξιζει να παρω παλι fujitsu!Αν παρω καμια μπαχατελα hp οπως αυτο που εχω τωρα και κανει τρελα θα το μετανιωσω και θα λεω γιατι δεν πηρα ο βλακας fujitsu?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μακρια απο HP!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οι Ιαπωνες εχουν μπεσα,εγω αυτο ξερω,το ρημαζα 20 ωρες επαιζα πολυ βαριες εφαρμογες συνεχομενες και ενω αναβε δεν εσβηνε για χρονια,ετοιμο ηταν το θηριο να παρει φωτια που λεει ο λογος και εκει δεν καταλαβαινε τιποτα!!!10 χρονια και παραπανω το ειχα με windows7,αν θελεις πιστεψε το μεχρι τελευταια δουλευε,μπορουσα να το κανω ειχε ακομη ζωη ομως τα πηρα στο κρανιο εκεινη την μερα με κατι αλλο και το πεταξα,αν το πηγαινα στο μαστορα θα δουλευε ακομη και τωρα θα το ειχα,οποιον ρωτησα που ειχε το ιδιο μου ειπε το ξεσκιζαμε και δεν καταλαβαινε τιποτα,σκυλι!!!γυρο στα 400 ευρω πρεπει να το ειχα παρει,αξιζε και τωρα αξιζει να παρω παλι fujitsu!Αν παρω καμια μπαχατελα hp οπως αυτο που εχω τωρα και κανει τρελα θα το μετανιωσω και θα λεω γιατι δεν πηρα ο βλακας fujitsu?

Το πέταξες; Και εμένα μου την έχει δώσει και έχω ρίξει μπουνιά στο πληκτρολόγιο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top