Laptop για το Πανεπιστήμιο

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αφου κατασταλάξα οτι τάμπλετ θα πάρω καθαρα για τις ανάγκες τις Σχολής, τωρα ψάχνω ενα καλο λάπτοπ.

Δεν χρειάζομαι βαρια προγράμματα το ξεκαθαρίζω αυτό .

Καλο λάπτοπ εννοω αξιόπιστο .Εχω ακούσει πολυ καλα λόγια για lenovo και dell.
Ποσα € διαθετεις;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αφου κατασταλάξα οτι τάμπλετ θα πάρω καθαρα για τις ανάγκες τις Σχολής, τωρα ψάχνω ενα καλο λάπτοπ.

Δεν χρειάζομαι βαρια προγράμματα το ξεκαθαρίζω αυτό .

Καλο λάπτοπ εννοω αξιόπιστο .Εχω ακούσει πολυ καλα λόγια για lenovo και dell.

Εμένα στην αρχή το Lenovo μου δημιουργούσε πρόβλημα με τα Windows 8.1 καθώς ήταν προεγκατεστημένα και φαίνονταν πειρατικά ενώ υποτίθεται θα έπρεπε να είναι γνήσια.Το έλυσα το θέμα καθώς τα απέκτησα δωρεάν τα Windows 8.1 ως Φοιτητής.

Είχα πληρώσει 465 € με ημερομηνία αγοράς 20/10/15.Αργότερα άλλαξα μνήμη Ram και έβαλα 2χ4GB και τώρα σκέφτομαι να αλλάξω πληκτρολόγιο επειδή κάποια πλήκτρα δεν ανταποκρίνονται άμεσα.

Επίσης εγώ παίζω και παιχνίδια και το Lenovo έχει κάρτα γραφικών Intel HD η οποία δεν είναι ότι καλύτερο για παιχνίδια.Καλύτερες είναι οι Nvidia και AMD.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Αφου κατασταλάξα οτι τάμπλετ θα πάρω καθαρα για τις ανάγκες τις Σχολής, τωρα ψάχνω ενα καλο λάπτοπ.

Δεν χρειάζομαι βαρια προγράμματα το ξεκαθαρίζω αυτό .

Καλο λάπτοπ εννοω αξιόπιστο .Εχω ακούσει πολυ καλα λόγια για lenovo και dell.

Εξαρτάται από το budget σου. Τα Dell είναι όντως πολύ καλά (και γω Dell έχω) αλλά είναι αρκετά ακριβά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εξαρτάται από το budget σου. Τα Dell είναι όντως πολύ καλά (και γω Dell έχω) αλλά είναι αρκετά ακριβά.

Οχι απαραίτητα.Ισως είναι πιο ακριβά από άλλες μάρκες,δεν το έχω ψάξει αλλά το αρκετά ακριβά πάει στα Apple.

Στο link είναι Laptop Dell 283 €,πολύ καλό απ'οτι είδα απλά έχει μνήμη Ram 4 GB.

 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα.Ισως είναι πιο ακριβά από άλλες μάρκες,δεν το έχω ψάξει αλλά το αρκετά ακριβά πάει στα Apple.

Στο link είναι Laptop Dell 283 €,πολύ καλό απ'οτι είδα απλά έχει μνήμη Ram 4 GB.

Να ηταν η μνημη το μοναδικο του μειον καλα θα ηταν
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Να ηταν η μνημη το μοναδικο του μειον καλα θα ηταν

Γιατί το λές αυτό ; Εχει Windows 10 και Nvidia κάρτα γραφικών ! Θα τα ξανακοιτάξω τα χαρακτηριστικά πάλι. :blink:

H οθόνη είναι κάπως μικρή 14" αλλά για την τιμή του,όχι άσχημα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κατά μια έννοια είναι μεταχειρισμένος ο υπολογιστής αυτός... Προσωπικά δεν θα έδινα 300 για τον συγκεκριμένο υπολογιστή σε καμία περίπτωση.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Κατά μια έννοια είναι μεταχειρισμένος ο υπολογιστής αυτός... Προσωπικά δεν θα έδινα 300 για τον συγκεκριμένο υπολογιστή σε καμία περίπτωση.

Το τσέκαρα και εγώ Refurbished λέει.Επίσης η κάρτα γραφικών είναι από το 2012 !
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Nα σας πω την αλήθεια κοιτάζω να ειναι καλο και να ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου.

Επίσης Γενικά δεν εχω θεμα να περιμένω μεχρι bf( αν παιχτεί κατι καλο σε έκπτωση)

Δηλαδη δε θελω να βάλω budget απο τώρα αλλα με βαση τις ανάγκες μου δε νιώθω οτι χρειάζομαι και λάπτοπ των 1000€ .

Απλα οταν πήγα φοιτήτρια δεν ήξερα και με το σκεπτικό κιολας οτι ντάξει φιλολογία μωρε , πηρα ενα hp που χε βγάλε το παπλικ σε έκπτωση.
Εκει γυρω στα 300, ποσο να ταν.
Μάλιστα το συγκεκριμένο προτίμησαν αρκετοί συμφοιτητές Μου.

Ε παιδιά τζάμπα λεφτά, χαλασε σε όλους😅

Τα αδέρφια μου που πήραν πολυ πιο ακριβά λάπτοπ , τα έχουν μέχρι σήμερα.

Με έριξαν γιατί ειμαι η μικρότερη🙃😂

Επειδή λοιπον δεν θέλω να την ξαναπατησω ψάχνω κατι καλο και αξιόπιστο αλλα ως εκει , δηλαδή προφανώς @tsiobieman δε νομίζω οτι κάποιος που ασχολείται με την πληροφορική εχει τις ιδιες ανάγκες με κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει για εργασίες ουσιστικα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Nα σας πω την αλήθεια κοιτάζω να ειναι καλο και να ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου.

Επίσης Γενικά δεν εχω θεμα να περιμένω μεχρι bf( αν παιχτεί κατι καλο σε έκπτωση)

Δηλαδη δε θελω να βάλω budget απο τώρα αλλα με βαση τις ανάγκες μου δε νιώθω οτι χρειάζομαι και λάπτοπ των 1000€ .

Απλα οταν πήγα φοιτήτρια δεν ήξερα και με το σκεπτικό κιολας οτι ντάξει φιλολογία μωρε , πηρα ενα hp που χε βγάλε το παπλικ σε έκπτωση.
Εκει γυρω στα 300, ποσο να ταν.
Μάλιστα το συγκεκριμένο προτίμησαν αρκετοί συμφοιτητές Μου.

Ε παιδιά τζάμπα λεφτά, χαλασε σε όλους😅

Τα αδέρφια μου που πήραν πολυ πιο ακριβά λάπτοπ , τα έχουν μέχρι σήμερα.

Με έριξαν γιατί ειμαι η μικρότερη🙃😂

Επειδή λοιπον δεν θέλω να την ξαναπατησω ψάχνω κατι καλο και αξιόπιστο αλλα ως εκει , δηλαδή προφανώς @tsiobieman δε νομίζω οτι κάποιος που ασχολείται με την πληροφορική εχει τις ιδιες ανάγκες με κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει για εργασίες ουσιστικα.

Εγώ πάντως το δικό μου το Lenovo G5070 το έχω 5 χρόνια, 465 € πλήρωσα και δεν έχει χαλάσει (από αυτό γράφω στο forum τώρα) απλά ίσως χρειαστεί να αλλάξω πληκτρολόγιο.Επίσης το χρησιμοποιώ καθημερινά και δεν το έχω κλείσει σχεδόν ποτέ.Είναι πάντα ανοιχτό εκτός από τις φορές που χρειάστηκα να ταξιδέψω και να το πάρω μαζί.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή λοιπον δεν θέλω να την ξαναπατησω ψάχνω κατι καλο και αξιόπιστο αλλα ως εκει , δηλαδή προφανώς @tsiobieman δε νομίζω οτι κάποιος που ασχολείται με την πληροφορική εχει τις ιδιες ανάγκες με κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει για εργασίες ουσιστικα.

Αυτό είναι σχετικό.Μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιεί για Gaming και να το χρησιμοποιεί πολύ πιο πολύ από κάποιον πληροφορικάριο και να χρειάζεται ακριβό gaming laptop.Εκεί είναι τα πολλά λεφτά.Αν το θέλεις για Gaming.

Εγώ το χρησιμοποιώ για να σερφάρω στο internet,να βλέπω ταινίες,να ακούω μουσική κλπ Συνήθως στην δουλειά χρησιμοποιούμε άλλον υπολογιστή,όχι τον υπολογιστή που χρησιμοποιούμε σπίτι.
Το χρειάστηκα και στις σπουδές στο ΕΑΠ για να γράφω τις εργασίες και την διπλωματική και για συγγράματα που προσφέρονταν ηλεκτρονικά.Παλιότερα έπαιζα και παιχνίδια στο PC πρίν αγοράσω κονσόλα.

Γενικά ο Η/Υ είναι αρκετά χρήσιμος για πολλούς άσχετα από το επαγγελμά τους.Και ένα Gaming Laptop κοστίζει τα περισσότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα.Ισως είναι πιο ακριβά από άλλες μάρκες

Ναι αυτό.

δηλαδή προφανώς @tsiobieman δε νομίζω οτι κάποιος που ασχολείται με την πληροφορική εχει τις ιδιες ανάγκες με κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει για εργασίες ουσιστικα.

Το ξέρω , για αυτό σου είπα ότι εξαρτάται λίγο από το budget για την Dell. Δες και Lenovo πχ που έχει λίγο πιο φθηνά (κι η Dell έχει φθηνά αλλά είναι λίγο αργά). Επίσης εξαρτάται και από εσένα , θες να ανοίγει γρήγορα το PC? να φορτώνει γρήγορα τα προγράμματα που χρησιμοποιείς? να σερφάρει γρήγορα? κλπ Εκεί παίζει το hardware και οι τιμές.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Nα σας πω την αλήθεια κοιτάζω να ειναι καλο και να ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου.

Επίσης Γενικά δεν εχω θεμα να περιμένω μεχρι bf( αν παιχτεί κατι καλο σε έκπτωση)

Δηλαδη δε θελω να βάλω budget απο τώρα αλλα με βαση τις ανάγκες μου δε νιώθω οτι χρειάζομαι και λάπτοπ των 1000€ .

Απλα οταν πήγα φοιτήτρια δεν ήξερα και με το σκεπτικό κιολας οτι ντάξει φιλολογία μωρε , πηρα ενα hp που χε βγάλε το παπλικ σε έκπτωση.
Εκει γυρω στα 300, ποσο να ταν.
Μάλιστα το συγκεκριμένο προτίμησαν αρκετοί συμφοιτητές Μου.

Ε παιδιά τζάμπα λεφτά, χαλασε σε όλους😅

Τα αδέρφια μου που πήραν πολυ πιο ακριβά λάπτοπ , τα έχουν μέχρι σήμερα.

Με έριξαν γιατί ειμαι η μικρότερη🙃😂

Επειδή λοιπον δεν θέλω να την ξαναπατησω ψάχνω κατι καλο και αξιόπιστο αλλα ως εκει , δηλαδή προφανώς @tsiobieman δε νομίζω οτι κάποιος που ασχολείται με την πληροφορική εχει τις ιδιες ανάγκες με κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει για εργασίες ουσιστικα.
μπορεις να βρεις λαπτοπ χωρις λειτουργικο βγαινει πιο φθηνα και να κατεβασεις απο μια συσκευη που εχεις τα windows 10 σε φλασακι bootable
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πάντως το δικό μου το Lenovo G5070 το έχω 5 χρόνια, 465 € πλήρωσα και δεν έχει χαλάσει (από αυτό γράφω στο forum τώρα) απλά ίσως χρειαστεί να αλλάξω πληκτρολόγιο.Επίσης το χρησιμοποιώ καθημερινά και δεν το έχω κλείσει σχεδόν ποτέ.Είναι πάντα ανοιχτό εκτός από τις φορές που χρειάστηκα να ταξιδέψω και να το πάρω μαζί.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αυτό είναι σχετικό.Μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιεί για Gaming και να το χρησιμοποιεί πολύ πιο πολύ από κάποιον πληροφορικάριο και να χρειάζεται ακριβό gaming laptop.Εκεί είναι τα πολλά λεφτά.Αν το θέλεις για Gaming.

Εγώ το χρησιμοποιώ για να σερφάρω στο internet,να βλέπω ταινίες,να ακούω μουσική κλπ Συνήθως στην δουλειά χρησιμοποιούμε άλλον υπολογιστή,όχι τον υπολογιστή που χρησιμοποιούμε σπίτι.
Το χρειάστηκα και στις σπουδές στο ΕΑΠ για να γράφω τις εργασίες και την διπλωματική και για συγγράματα που προσφέρονταν ηλεκτρονικά.Παλιότερα έπαιζα και παιχνίδια στο PC πρίν αγοράσω κονσόλα.

Γενικά ο Η/Υ είναι αρκετά χρήσιμος για πολλούς άσχετα από το επαγγελμά τους.Και ένα Gaming Laptop κοστίζει τα περισσότερα.
αν θες gaming στησε desktop δεν αξιζει το laptop
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
μπορεις να βρεις λαπτοπ χωρις λειτουργικο βγαινει πιο φθηνα και να κατεβασεις απο μια συσκευη που εχεις τα windows 10 σε φλασακι bootable
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αν θες gaming στησε desktop δεν αξιζει το laptop

Και Laptop υπάρχουν που αξίζουν αλλά είναι πιο ακριβά.Το καλό με το Laptop είναι πως μπορώ να το μεταφέρω εύκολα παντού ενώ το Desktop είναι βαρύ.Με Intel HD 4400 που αγόρασα το 2015 έπαιζα όλα τα παιχνίδια PS3,όχι και άσχημα.Φαντάσου να είχα αγοράσει με Nvidia ή AMD.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Και Laptop υπάρχουν που αξίζουν αλλά είναι πιο ακριβά.Το καλό με το Laptop είναι πως μπορώ να το μεταφέρω εύκολα παντού ενώ το Desktop είναι βαρύ.Με Intel HD 4400 που αγόρασα το 2015 έπαιζα όλα τα παιχνίδια PS3,όχι και άσχημα.Φαντάσου να είχα αγοράσει με Nvidia ή AMD.
η αναβαθμιση ωστοσο ειναι το θεμα αλλα θεωρω αξιζει καλυτερα το desktop εχεις περισσοτερες επιλογες
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλά χαρακτηριστικά έχει , είναι καλή αγορά :) . Μόνο για τη μπαταρία βλέπω ότι δεν έχει πολλή διάρκεια αλλά δεν πειράζει με έναν φορτιστή παλεύεται η κατάσταση.
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τελικά τείνω προς το Asus Vivobook
Θα σού το πρότεινα προηγουμένως, που ανέφερες το HUAWEI. Έχει μία φίλη μου αυτό το μοντέλο ή ένα παραπλήσιο, στα 500 ευρώ ήταν και εκείνης. Το έχει 1.5 χρόνο, για το πανεπιστήμιο το πήρε, είναι αξιοπρεπές στις επιδόσεις του, δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Το χρησιμοποιεί, εννοείται, για καθημερινή χρήση, όχι για βαριά προγράμματα :)
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Tο HUAWEI ειναι καλυτερο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top