Laptop για το Πανεπιστήμιο

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ανακατασκευασμενο;Κακη συμβουλη!!!
Factory Refurbished (το πήρε το εργοστάσιο το σένιαρο και το δίνει σαν να είναι καινούριο).
φιλε μου. .... εγώ αυτό θα το έπαιρνα επειδή έχεις 2 δίσκους, έχει cd και γενικά είναι δυνατό.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάνω που κατέληξα σε αυτόν https://www.germanos.gr/product/hua...MIxcuBkrj16gIVCQB7Ch3x8QfjEAAYASAAEgJ73_D_BwE :ρ Ποιός είναι καλύτερος;
Αυτός είναι ο καλύτερος καινούριος που μπορείς να πάρεις με αυτά τα λεφτά. Πολύ καλός.
@akikos
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Και λοιπον;
φιλη μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το huawai καλυτερο απο ολες τις πλευρες
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Factory Refurbished (το πήρε το εργοστάσιο το σένιαρο και το δίνει σαν να είναι καινούριο).
φιλε μου. .... εγώ αυτό θα το έπαιρνα επειδή έχεις 2 δίσκους, έχει cd και γενικά είναι δυνατό.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτός είναι ο καλύτερος καινούριος που μπορείς να πάρεις με αυτά τα λεφτά. Πολύ καλός.
@akikos
Aυτός που έστειλες εσύ ή αυτός που έστειλα εγώ ; Σορρυ απλά δεν έχω ιδέα , διάβασα καλές κριτικές για το συγκεκριμένο της Huawei στο σκρουτζ και για αυτό καταστάλαξα εκεί
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και λοιπον;
φιλη μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το huawai καλυτερο απο ολες τις πλευρες
το huawai ειναι αντιγραφή των apple ειναι όλα σε μια πλακέτα αν μετά τα 2 χρόνια χαλάσει κάτι το laptop της huawei πάει σκουπίδια ακόμα και μέσα στο χρόνο (Αυτό huawei δεν εχει δυνατή αντιπροσωπία στην Ελλάδα...

. Ενώ αυτό που προτείνω έχει εγγύηση από το μαγαζί ενω και μετά από αυτή μπορεί να φτιαχτει....
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ένας απο τους βασικούς κανόνες του φόρουμ ειναι να αγνοεις τα λεγόμενα του Φόκου, οσο καλοπροαιρετα και αν είναι.

Για να καταλάβεις, σου προτείνει ενα λαπτοπ που:
Α) Ειναι refurbished με οτι αυτο μπορεί να συνεπάγεται.
Β) Εχει μεγάλες διαστάσεις, κοινώς δε βολεύει για φοιτητικη χρήση (μετακινήσεις). Ζυγίζει επισης κοντά στα 3 κιλά το οποίο είναι καλο, αν θες να νιώθεις οτι κουβαλας τουβλα στη τσαντα σου.
Γ) Εχει αναλυση 1600x900.
Δ) Δεν έρχεται καν με windows, που σημαίνει οτι ειτε θα βαλεις πειρατικά, είτε θα αγοράσεις καινούργια.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ένας απο τους βασικούς κανόνες του φόρουμ ειναι να αγνοεις τα λεγόμενα του Φόκου, οσο καλοπροαιρετα και αν είναι.

Για να καταλάβεις, σου προτείνει ενα λαπτοπ που:
Α) Ειναι refurbished με οτι αυτο μπορεί να συνεπάγεται.
Β) Εχει μεγάλες διαστάσεις, κοινώς δε βολεύει για φοιτητικη χρήση (μετακινήσεις). Ζυγίζει επισης κοντά στα 3 κιλά το οποίο είναι καλο, αν θες να νιώθεις οτι κουβαλας τουβλα στη τσαντα σου.
Γ) Εχει αναλυση 1600x900.
Δ) Δεν έρχεται καν με windows, που σημαίνει οτι ειτε θα βαλεις πειρατικά, είτε θα αγοράσεις καινούργια.

Επίσης ξέχασες να αναφέρεις ότι η μπαταριά του δικού μου κρατάει πολύ λιγότερο και η οθόνη δεν έχει καλές γωνίες θέασης. To laptop που προείτνω αν ανακατασκευασμένο θεωρώ ότι μπορεί να αντέξει όπως και ο ibm που έχω από το 98

πιο ωραίο, πιο ελαφρύ πιο μοδάτο ειναι το huawei αλλά θεωρώ στο χρόνο θα αντέξει το δικό μου.
η huawei δεν έχει σοβαρή αντιπροσωπεια συνεπώς μόνο αυτό δε θα το έπαιρνα.


Το ότι δεν έχει windows το θεωρώ θετικό.. καθαρό Install σε windows 10 pro edition και τα κλειδιά μπορεί να τα βρεις εύκολα σε τιμή σκότωμα πλέον.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτο και τελος!!!!!!!!
:O το δικό μου ειναι ανακατασκευασμένο γιατί μπορεί να φτιαχτεί. To huawei αν χαλάσει είτε θα σου δώσουν καινούριο αν ειναι μεσα στην εγγύηση είτε πάει σκουπίδια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτό huawei δεν εχει δυνατή αντιπροσωπία στην Ελλάδα...
Κάνεις λάθος μια χαρά αντιπροσωπεία έχει. Δεν θυμάσαι που μόλις βγήκαν τα laptop τα διαφήμιζαν όλοι οι youtuber;

Έμενε δεν μου αρέσει που έχει τη κάμερα στο πλήκτρο (έλεος).

Η Lenovo έβγαλε νέα laptop αλλά δεν ξέρουμε τιμή. Αν παίζουν στις ίδιες τιμές με Huawei προτιμώ τα πρώτα.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Κάνεις λάθος μια χαρά αντιπροσωπεία έχει. Δεν θυμάσαι που μόλις βγήκαν τα laptop τα διαφήμιζαν όλοι οι youtuber;

Έμενε δεν μου αρέσει που έχει τη κάμερα στο πλήκτρο (έλεος).

Η Lenovo έβγαλε νέα laptop αλλά δεν ξέρουμε τιμή. Αν παίζουν στις ίδιες τιμές με Huawei προτιμώ τα πρώτα.
Ειναι ακριβα
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το είδα και εγώ αυτό με την κάμερα αλλά δε με πειράζει :ρ . Όσον αφορά τα Lenovo η αγορά πρέπει να γίνει τώρα οπότε δεν μπορώ να περιμένω .. Κάτι άσχετο 256 GB SSD δεν είναι αρκετά; Γιατί βλέπω ότι το παλαιότερο μοντέλο Huawei Matebook D14 έχει το διπλάσιο
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οκ με νικήσατε το huawei ειναι καλύτερο αλλά εγώ θα επαιρνα ανακατασκευασμένο λενοβο
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το είδα και εγώ αυτό με την κάμερα αλλά δε με πειράζει :ρ . Όσον αφορά τα Lenovo η αγορά πρέπει να γίνει τώρα οπότε δεν μπορώ να περιμένω .. Κάτι άσχετο 256 GB SSD δεν είναι αρκετά; Γιατί βλέπω ότι το παλαιότερο μοντέλο Huawei Matebook D14 έχει το διπλάσιο
oxi δεν ειναι γιατι εχουν βάλει παρτίσιον στο huawei στο σκληρο οποτε δε θα εχεςι 250 αλλά πολύ λιγότερα... οπότε αναγκαστικά το χρησιμοποιεις για δουλειές γραφείου και για αυτό ειναι πολύ καλός.

Στο δικό μου θα έχεις 1 hdd 1tb και έναν 256gh ssd m2 θα μπορείς να βάλεις λινουξ, windows και πολλα καλούδια, παιχνίδια, φωτοσοπ μουσικές κοκ.


Κοίτα εγώ που είμαι ιατρός θα επαιρνα τον huawei (που δε θα τον επαιρνα)...mac θα έπαιρνα ή thinkpad
Αν τον χρησιμοποείες για πιο βαριές δουλειές σκέψου πολύ καλά τι πας να αγοράσεις.


Σιγουρα το huawei Θα τον ευχαριστηθείς παραπάνω :) οπότε πάρε αυτό .. Τι σχολή θα πας;
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
oxi δεν ειναι γιατι εχουν βάλει παρτίσιον στο huawei στο σκληρο οποτε δε θα εχεςι 250 αλλά πολύ λιγότερα... οπότε αναγκαστικά το χρησιμοποιεις για δουλειές γραφείου και για αυτό ειναι πολύ καλός.

Στο δικό μου θα έχεις 1 hdd 1tb και έναν 256gh ssd m2 θα μπορείς να βάλεις λινουξ, windows και πολλα καλούδια, παιχνίδια, φωτοσοπ μουσικές κοκ.


Κοίτα εγώ που είμαι ιατρός θα επαιρνα τον huawei (που δε θα τον επαιρνα)...mac θα έπαιρνα ή thinkpad
Αν τον χρησιμοποείες για πιο βαριές δουλειές σκέψου πολύ καλά τι πας να αγοράσεις.


Σιγουρα το huawei Θα τον ευχαριστηθείς παραπάνω :) οπότε πάρε αυτό .. Τι σχολή θα πας;
Όχι εντάξει ουσιαστικά το θέλω για σερφάρισμα , ταινίες και για εργασίες στο πανεπιστήμιο οπότε δεν είναι και ιδιαίτερα βαριές .. Αν όλα πάνε καλά Κτηνιατρική :pardon:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κοιτάξτε πως είναι ένα MacBook Air μέσα

κοιτάξτε ένα Huawei


κοιτάξτε και ένα Lenovo thinkbook



To thinkbook μου φαίνεται πιο προσεγμένο από Huawei και λογικά θα είναι πιο αξιόπιστο.
 

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καταρχήν η βαση περα της ψυξης εχει και την πρακτική εφαρμογή α) να εχεις πιο βολική θεαση (αν χρειάζεται) και β) για να το εχεις και πάνω σου οταν εισαι ξαπλα.
Οσο για τη ψύξη, άσχετα με τους ανεμιστήρες η ανύψωση του λαπτοπ προσφερει καλυτερο εξαερισμό κ επομένως χαμηλοτερες θερμοκρασίες και λιγότερο θόρυβο απο τους ανεμιστήρες του λαπτοπ. Αν βαλεις και τους ανεμιστήρες της βασης τοτε η θερμοκρασία μειώνεται περαιτέρω (οχι πολύ, η ανύψωση ειναι πιο σημαντικη).
Η θερμοκρασία είναι εχθρός ολων των ηλεκτρονικών, επομένως οι χαμηλές θερμοκρασίες συμβάλλουν στις μακροπροθεσμες απόδοσεις του λαπτοπ και της μπαταρίας.

Υ.Γ:@kostasgian2 Αν τελικά παρεις huawei, στο pc manager που εχει προεγκατεστημενο καλο είναι να ενεργοποιησεις τη λειτουργία υγειας της μπαταρίας αν το εχεις συνεχεια στη μπριζα (σταματαει την φορτιση στο 50-70% για προστατεύει τη μπαταρία).
Καλημέρα , αυτό που ανέφερες για τη λειτουργεία υγείας της μπαταρίας που ακριβώς βρίσκεται ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακυρο , το βρήκα . Όταν το πατάω λέει πως μπορεί να επηρεαστεί η ζωή της μπαταρίας . Το πατάω ούτως ή άλλως;
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Γεια σας!Σκεφτομαι να αγοράσω λαπτοπ(Είμαι λάτρης της apple) σκεφτόμουν για MacBook?Τι γνώμη έχετε;Πολλοί λένε ότι δεν είναι πολύ βολικά για το πανεπιστήμιο ....
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας!Σκεφτομαι να αγοράσω λαπτοπ(Είμαι λάτρης της apple) σκεφτόμουν για MacBook?Τι γνώμη έχετε;Πολλοί λένε ότι δεν είναι πολύ βολικά για το πανεπιστήμιο ....

Πάρα πολύ ακριβό !

Με πολύ λιγότερα λεφτά αγοράζεις ένα αρκετά ποιοτικό ικανοποιητικό Laptop με το οποίο κάνεις την ίδια δουλειά που κάνει και προϊόν της Apple.

Δεν βρίσκω κάποιο πλεονέκτημα για το οποίο αξίζει να ξοδέψεις χιλιάδες €
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top