Kτηνιατρική - ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη σχολή; Γιατί τη δηλώνουν λίγοι;

13fourdio13

Νεοφερμένος

Ο 13fourdio13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι η κτηνιατρικη ΑΠΘ ειναι για μικρα ζωα, ενω της Καρδιτσας ειναι για μεγαλα ζωα. ισχυει κατι τετοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι η κτηνιατρικη ΑΠΘ ειναι για μικρα ζωα, ενω της Καρδιτσας ειναι για μεγαλα ζωα. ισχυει κατι τετοιο;

Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας εδώ μέσα;
Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13fourdio13

Νεοφερμένος

Ο 13fourdio13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας εδώ μέσα;
Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

χαχαχαχαχαχαχαχα , ωραιος! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι η κτηνιατρικη ΑΠΘ ειναι για μικρα ζωα, ενω της Καρδιτσας ειναι για μεγαλα ζωα. ισχυει κατι τετοιο;

Με την καμία. Το ΑΠΘ έχει κλινική μικρών ζώων όπως και κλινική παραγωγικών ζώων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριος12

Νεοφερμένος

Ο Μαριος12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά όποιος έχει δηλώσει φέτος κτηνιατρική Καρδίτσας και μπαίνει θα ήθελα να μιλήσουμε γιατί ενδιαφέρομαι για συγκάτοικο και γενικά με τη σχολή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

c0nan

Νεοφερμένος

Ο c0nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
περασα κι εγω κτηνιατρικη καρδιτσας φετος αλλα θα φοιτησω σε 2 χρονια μιας και ειμαι στρατο στη κυπρο.προσπαθω κι εγω να μαθω χρησιμες πληροφοριες για το πανεπιστημιο της καρδιτσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady_godiva

Νεοφερμένος

Η lady_godiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το site της σχολής έχει μερικές πληροφορίες: https://www.vet.uth.gr/greek/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c0nan

Νεοφερμένος

Ο c0nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εννοω και απο προσωπικες εμπειριες φοιτητων οπου φοιτησαν ή φοιτουν ακομη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Το πρώτο έτος είχε το μοτίβο. 4-6 ώρες θεωρίας το πρωί, δλδ 8 -14 ή 10-14, 2ωρο κενό και μετά ένα 2 - 4 ώρες εργαστήριο.
Προς το τέλος των εξαμήνων, οι πρωινές θεωρίες αντικαθίστονταν απο πρωινά εργαστήρια και τα απογευματικά λιγόστευαν.
Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο πες και σε πμ. :D

Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady_godiva

Νεοφερμένος

Η lady_godiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Οι καθηγητές στην Κτηνιατρική Καρδίτσας-όσους έχω γνωρίσει- είναι καλοί στη δουλειά τους, ενδιαφέρονται και είναι πιστεύω πιο προσιτοί από άλλα πανεπιστήμια για τον απλό λόγο ότι ο αριθμός των φοιτητών δεν είναι υπερβολικά μεγάλος. Οπότε, είναι πρόθυμοι να απαντήσουν σε ερωτήσεις και κατα τη διάρκεια της παράδοσης και μετά, γνωρίζουν τους φοιτητές, δίνουν σημειώσεις και πληροφορίες.

Τα εργαστήρια επίσης έχουν το θετικό ότι επειδή οι φοιτητές δεν είναι τόσοι πολλοί, είναι πιο εύκολο να παρακολουθήσεις και να συμμετέχεις. Βέβαια, όσο περνάνε τα χρόνια τόσο αυξάνονται οι εισακτέοι κάτι που δε βοηθά σ'αυτόν τον τομέα.

Σχεδόν κάθε μάθημα έχει και εργαστήριο οπότε οι ώρες που περνάς στη σχολή είναι αρκετές, υπάρχουν κι εργασίες για το σπίτι και φαντάζομαι οι ώρες στη σχολή αυξάνονται στα μεγαλύτερα έτη με τις κλινικές.

Το φαγητό στη σχολή δεν είναι ιδιαίτερα καλό, βέβαια είναι υποκειμενικό, αλλά η πλειοψηφία συμφωνεί ότι πρέπει να βελτιωθεί.

Προσωπικά, είμαι ευχαριστημένη από το τμήμα μέχρι στιγμής καθώς φοιτητές-καθηγητές είναι δεμένοι μεταξύ τους, δηλαδή υπάρχει καλή επικοινωνία.

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το επάγγελμα του κτηνιάτρου έχει αλλάξει ριζικά μετά την απελευθέρωση του επαγγέλματος. Σύμφωνα με την υποπαράγραφο Ε.12 του άρθρου πρώτου του Ν 4152/2013, κτηνιατρείο/κτηνιατρική κλινική μπορεί να ιδρύσει ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ! Αν ο ιδιοκτήτης του/της κτηνιατρείου/κτηνιατρικής κλινικής δεν είναι κτηνίατρος τότε υποχρεούται να προσλάβει κτηνίατρο ως επιστημονικό υπεύθυνο.

Ν 4152/2013 (Επείγοντα μέτρα εφαρμογής των νόμων 4046/2012, 4093/2012 και 4127/2013)
https://www.hc-crete.gr/Media/Default/law/4152-2013-1.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μία γνωστή μου τελείωσε κτηνιατρική Θεσσαλονίκης.Η σχολή είναι δυσκολούτσικη,έχει εργαστήρια και απαιτεί πολλές ώρες μελέτης,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ (μια φορά είχα τρομάξει όταν είδα τι είχε να μάθει απ'έξω),καθώς και ΓΕΡΟ ΕΝΤΕΡΟ & ΣΤΟΜΑΧΙ!!!Πολλές φορές πήγαιναν σε σφαγεία για να μάθουν πώς να ελέγχουν τα ζώα αν είναι κατάλληλα για σφάξιμο (τα έσφαζαν μπροστά τους),και πολλά άλλα....Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι επίσης πολύ δύσκολη στην Ελλάδα.Αυτή η γνωστή μου με το που τελείωσε τις σπουδές της έψαξε για λίγο και μετά έφυγε στην Αγγλία,όπου δουλεύει (πού αλλού?) σε σφαγείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c0nan

Νεοφερμένος

Ο c0nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Να μαζευτουμε ολοι οι φοιτητες της κτηνιατρικης αλλα και τα ατομα που θα ηθελαν να ακολουθησουν το επαγγελμα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

StellakosMac

Νεοφερμένος

Ο StellakosMac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά, ενδιαφέρομαι κι εγώ για Κτηνιατρική ΑΠΘ, και θα ήθελα να μου πείτε πάνω κάτω τι κάνετε στα σφαγεία.?!?!?! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έλεγχος ποιότητας τροφίμων. Μαθαίνουμε πρακτικά πως να ελέγχουμε τα σφάγεια δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StellakosMac

Νεοφερμένος

Ο StellakosMac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και σφάζουν ζώα μπροστά σας και τα σχετικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αυτό είναι μύθος, αν θες να δεις σφαγή μπορείς, αλλα κανείς δεν σε αναγκάζει. Εκεί είσαι για να μαθεις τον έλεγχο που γίνεται μετά στο σφάγειο.

Ντάξει φυσικά και αν ασχοληθείς μετά με αυτό θα δεις σφαγές γτ πρέπει να εξασφαλίσεις ότι γίνεται σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γνωρίζω κοπέλα που πέτυχε στη σχολή, αλλά γρήγορα την εγκατέλειψε, όταν αντιλήφθηκε ότι Κτηνιατρική δεν σημαίνει μόνον αγάπη στα ζωάκια, αλλά και ...μπριζόλες.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηταν ανάγκη να βάλεις την συγκεκριμένη εικόνα; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Κτηνιατρικη:Η πιο δυσκολη σχολη του 3ου πεδιου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top