Kτηνιατρική - ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη σχολή; Γιατί τη δηλώνουν λίγοι;

StellakosMac

Νεοφερμένος

Ο StellakosMac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και κάτι ακόμη. Αν πάω από θεωρητική κατεύθυνση θα μπορέσω να περάσω κτηνιατρική ή όχι. Απλώς σκέφτομαι να πάω θετική αλλά εκεί το αδύναμο σημείο μου και εκεί που υστερώ είναι η φυσική και τολμώ να πω πως έχω και κάποια κενά! Αυτά με φροντιστήρια, διάβασμα, και προσπάθεια θα μπορέσουν να καλυφθούν και να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό στις Πανελλήνιες. Επίσης, διάβασα κάπου ότι στα πρώτα εξάμηνα κάνετε φυσική, χημεία και βιοχημεία αν δεν κάνω λάθος, αυτά είναι πάνω κάτω καινούρια ή πρέπει να πας θετική και να τα γνωρίζεις;; :'( :'( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Πρέπει να υπολογίσεις ότι απο θεωρητική θα έχεις απώλεια μορίων. Επίσης εσύ θα δόσεις με τον νέο σύστημα δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να το κανεις αυτό.
Όλα τα κενά καλύπτονται με προσπάθεια. Εγώ δεν σου προτείνω να το προσπαθήσεις έτσι και να πας με την σωστή κατεύθυνση.

Με το ισχύων πρόγραμμα σπουδών κάνουμε μόνο Βιοχημεία, η Χημεία και η Φυσική εντάχθηκαν σε άλλα μαθήματα, και δεν απαιτείται γνώση απο το Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StellakosMac

Νεοφερμένος

Ο StellakosMac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c0nan

Νεοφερμένος

Ο c0nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει λίγα λόγια για την κτηνιατρική?Είμαι Κύπριος και εχω περάσει κτηνιατρική Καρδίτσας αλλα λόγω της στρατιωτικής θητείας θα ξεκινησω τις σπουδές μου απο του χρόνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει λίγα λόγια για την κτηνιατρική?Είμαι Κύπριος και εχω περάσει κτηνιατρική Καρδίτσας αλλα λόγω της στρατιωτικής θητείας θα ξεκινησω τις σπουδές μου απο του χρόνου

Εφόσον πέρασες δεν έπρεπε να πάρεις αναβολή??:confused:

Δεν ξέρω και πολλά για την κτηνιατρική για αυτό καλύτερα να δεις το αντίστοιχο θέμα που υπάρχει(νομίζω λέγετε κτηνιατρική vs ιατρική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
στην κυπρο με το μισο νησι να εχει κατακτηθει απο τουρκους,δεν νομιζω πως υπαρχει η εννοια της αναβολης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c0nan

Νεοφερμένος

Ο c0nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Στη Κύπρο λογω της διχοτόμησης ειναι υποχρεωτική η στρατιωτικη θητεία για 24 μήνες.μεχρι στιγμής έχω υπηρετήσει τους 11 μηνες γι αυτό θα παω απο του χρόνου σπουδές.οσο για αναβολή των σπουδών δεν χρειάζεται μιας και εδω στην Κύπρο υπηρετούμε πρώτα στο στρατό και στη συνέχεια πάμε για σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Πες μου τι θέλεις να μάθεις. Μπορώ να σου πω γενικά για τις σπουδές δεν μπορώ να μιλήσω για το τμήμα μιας και είμαι στο ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c0nan

Νεοφερμένος

Ο c0nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θα μπορουσες να μου πεις για παραδειγμα τους τομεις της κτηνιατρικης που μπορει κάποιος να ασχοληθεί .με απλά λόγια τις ειδικεύσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :P
Τομείς που μπορείς να ασχοληθείς είναι τρεις:
- Κτηνίατρος Παραγωγικών Ζωών
- Κτηνίατρος Μικρών Ζώων ή Κτηνίατρος Ζώων Συντροφιάς
- Στο χώρο τον Τροφίμων

Μετά ειδικεύσεις μπορείς να κάνεις όσες οι Ιατροί. Τις ίδιες απολύτως. Απο Παθολογία και Οδοντιατρική μέχρι Καρδιολογία και Νευρολογία. Στην Ελλάδα, όχι. Στο εξωτερικό ναι. Στα παραγωγικά ακόμα μπορείς να ειδικευτείς στην διατροφή τους, στην αναπαραγωγή τους, σε όποιο κομμάτι θες.

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Αν μπορώ να σε βοηθήσω και με κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ακόμα κι αν μπορείς να κάνεις ειδικεύσεις όσες οι γιατροί στο εξωτερικό, μάλλον δεν είναι και τόσο σοφό αν σκοπεύεις να εργαστείς Ελλάδα. Πόσους πελάτες θα έχεις σε οποιαδήποτε πόλη εκτός από την Αθήνα (ακόμα και στην Αθήνα δεν νομίζω να έχεις πολλούς) αν εξειδικευτείς πχ στην καρδιολογία των ζώων συντροφιάς?
Εξειδικεύσεις που αξίζουν πιστεύω είναι σε συγκεκριμένα ζώα. Πχ κτηνίατρος για τετράποδα, για πτηνα κτλ. Στο εξωτερικό υπάρχουν τέτοιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Κοίτα αν φύγεις στο εξωτερικό για να κάνεις μια τέτοια ειδίκευση είναι τρελή χαζομάρα να γυρίσεις στην Ελλάδα, όταν στο εξωτερικό λόγο της ειδικευσής σου θα σε χρυσοπληρώνουν και εδώ το πιθανότερο είναι να κάνεις γενική παθολογική ιατρική.

Αυτές οι εξειδικεύσεις που αναφέρεις υπάρχουν και είναι πολύ συχνές στους έλληνες κτηνιάτρους κυρίως των παραγωγικών ζώων. Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ειδίκευση όπως πχ. στην Καρδιολογία, απλά αρχίζεις και ασχολείσαι με ένα άντε δύο ζωικά είδη πχ. Μηρυκαστικά, Πτηνά και Χοίρους. Έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι σοβαροί κτηνίατροι των παραγωγικών, σπάνια θα βρεις κάποιον να ασχολείται με όλα και κατα την γνώμη μου αυτοί δεν αξίζουν κιόλας.

Τώρα στους Κτηνιάτρους των Ζώων συντροφιάς σπάνια θα βρεις εξειδίκευση, δηλαδή να ασχολούνται μόνο με Σκυλιά και Γάτες. Αν τους φέρουν ένα καναρίνι, ένα κουνέλι, ένα ινδικό χοιρίδιο θα το αναλάβουν και μόνο αν προκύψει κάποια εξειδικευμένη ανάγκη θα παραπέμψουν σε πιο ειδικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikjoker

Νεοφερμένος

Ο nikjoker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χαιρεται.Ειμαι 26 ετων.Αν και πιστευω οτι ποτε δεν ειναι αργα βρηκα την αγαπη μου για κατι τωρα και θελω να το ακολουθησω.Θελω να σπουδασω κτηνιατρικη.Μενω Αθηνα ομως και εργαζομαι εδω και βλεπω οτι σχολη κτηνιατρικης στην αθηνα δεν υπαρχει.Δεν μπορω να παρατησω την δουλεια μου και σκεφτομουν να τα εκανα παραλληλα και τα δυο.Να αναφερω οτι εργαζομαι σε εντελως διαφορετικο τομεα.Καποιος εχει αν μου προτεινει κατι;καποια λυση καποια ιδεα;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Χαιρεται.Ειμαι 26 ετων.Αν και πιστευω οτι ποτε δεν ειναι αργα βρηκα την αγαπη μου για κατι τωρα και θελω να το ακολουθησω.Θελω να σπουδασω κτηνιατρικη.Μενω Αθηνα ομως και εργαζομαι εδω και βλεπω οτι σχολη κτηνιατρικης στην αθηνα δεν υπαρχει.Δεν μπορω να παρατησω την δουλεια μου και σκεφτομουν να τα εκανα παραλληλα και τα δυο.Να αναφερω οτι εργαζομαι σε εντελως διαφορετικο τομεα.Καποιος εχει αν μου προτεινει κατι;καποια λυση καποια ιδεα;
Ευχαριστώ

Θα σου μιλήσω για την σχολή του ΑΠΘ.

Είναι πρακτικά αδύνατο να είσαι στην Αθήνα και να σπουδάζεις Κτηνιατρική στο ΑΠΘ. Κάθε μέρα έχουμε απο 2 έως 4 ώρες εργαστήρια τα οποία είναι υποχρεωτικά, αν δεν τα παρακολουθήσεις δεν μπορείς να δώσεις τα μαθήματα, άρα δεν προχωράς. Εάν μπορείς να βρεις δουλειά στην Θεσσαλονίκη, να μετακομίσεις εδώ και να σπουδάζεις/δουλεύεις παράλληλα με αρκετό κόπο και κούραση μπορεί να τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikjoker

Νεοφερμένος

Ο nikjoker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειναι και αυτο μια λύση που εχω σκεφτει.Αλλιως αλλη λυση αν και κουραστικη ειναι να ανεβοκατεβαινω αεροπορικως για τα εργαστηρια αν καταφερω να ρυθμισω και τις ωρες καπως..Δενξερω..Αν και ειναι πολυεξοδο αυτο.Το γεγονος οτι δεν υπαρχει σχολη στην Αθηνα με τρελαινει..Σε στυλ ανοιχτού πανεπιστημίου κάτι ?

Τα εργαστηρια ειναι ολα τα εξαμηνα να φανταστω....Γιατι στην σχολη μου εδω ειχαμε μονο τα περιττα εξαμηνα εργαστηρια...Οποτε να τα αφησω ολα για ενα στο τελος παλευοταν.Κατι αλλο υπαρχει;Εχει γινει αδυνατον στην σημερινη Ελλαδα να σπουδαζεις καπου που θες και να δουλευεις απραλληλα.Δηαλαδη για καποιον της δικης μου καταστασης και ηλικιας απλα ειναι ενα ονειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Τα εργαστήρια είναι σχεδόν καθημερινά, είτε πρωινές είτε και απογευματινές ώρες. Ακόμα έχουμε εξόδους σε εκτροφές στις οποίες φεύγουμε απο την σχολή 7.30-8 ηώρα το πρωί ή ακόμα και νωρίτερα και γυρίζουμε μεσημέρι. Ακόμα 4ο-5ο έτος έχουμε κλινικές και εφημερίες. Είναι αδύνατον το να πηγαινοέρχεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καλησπερα εδινα φετος πανελληνιες και σκεφτομαι να δηλωσω ως πρωτη επιλογη τη Κτηνιατρικη στην Καρδιτσα.Επειδη ομως δε θα ηθελα να επιλεξω μια σχολη στη τυχη εκατσα και εψαξα παραπανω το θεμα με προγραμμα σπουδων κ.τ.λ.Βρηκα,ετσι,ενα μεταπτυχιακο στις Υδατοκαλλιεργειες ενας τομεα που εχει και μελλον σε ελλαδα και εξωτερικο.Ξερει κανεις τι ακριβως ειδικοτητα αποκτα ενας κτηνιατρος με το παραπανω μεταπτυχιακο και που μπορει να δουλεψει?Οσες πληροφοριες γνωριζετε γραψτε τες θα με βοηθησετε πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
για υδατοκαλλιέργειες, σου προτείνω Βιολογικό πάντως... Μπορείς να επιλέξεις έτσι και πόλη πιο φοιτητική από Καρδίτσα, αν όντως σε ενδιαφέρει περισσότερο αυτός ο τομέας.
Στο Βιολογικό υπάρχουν μαθήματα ζωολογίας, ωκεανολογίας, καθώς έχω δει και επιλογής σε υδατοκαλλιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ερχεσαι ποιο κοντα στο τομεα του ιχθυολογου(τσεκαρε το τμημα γεωπονεισς και ιχθυολογιας στο βολο ισως βρεις κατι παραπανω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Eιμαι αναμεσα στο Βιοχημικο και την Κτηνιατρικη.Πιστευετε οτι αξιζει να παρει το εν λογω μεταπτυχιακο ενας κτηνιατρος ή ταιριαζει περισσοτερο σε αλλα τμηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top